Yorika Yorika komentáře u knih

Přijel do Tibetu a potkal Tibeťana. Najedl se u něj, přespal a šel dál. Druhý den potkal zase Tibeťana. Najedl se u něj, přespal a šel dál.
Pozor! V polovině knihy nastal zásadní zlom. Došel do Číny! A potkal Číňana! Najedl se u něj, přespal a šel dál. Možná byste si změny však vůbec nevšimli i kdyby autor dospěl na Mars. I tam by potkal Marťana, najedl se u něj a přespal.
Jednotvárná kniha, kterou zpestřují pouze vydařené kresby.
Ať žije marketing!

01.03.2020 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Zpočátku zajímavá četba. Stopování má své kouzlo s příměsí dobrodružství. Pak se však z četby stává jednotvárná nuda.
O jednotlivých zemích se toho moc nedozvíme, ačkoliv je Evropa tak rozmanitá. ,,Cestopis" se především věnuje popisu setkávání s řidiči, kteří autorovi při jeho stopování zastaví. Tato setkání jsou však příliš krátká, aby člověk pochopil a nasál mentalitu obyvatel a atmosféru dané země.
Je to vše bohužel jednotvárné, ať už jde o Litvu či Finsko nebo třeba Rumunsko.
Ilustrace v knize jsou však nádherné a zaujaly mě více než plochý děj.

29.02.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha, která mě zaujala svým názvem. Přesně tak to bylo, když mě její obal udeřil v knihkupectví do očí. Tušila jsem, že se jedná o Karvinou a šachty.
V podstatě to tak je. Jen bych čekala trochu víc propracované charaktery postav a pestřejší popis života v hornických koloniích.
Naopak oceňuji vykreslení polsko-českého konfliktu v závěru knihy, neb na tuto část historie se trochu zapomíná.Zajímavý debut.

28.02.2020 4 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Válka je svinstvo. Dělá z lidí zvířata. Vlastně ne. Lidé jsou horší než zvířata. Řada nechutných scén, ze kterých se zvedá žaludek.
Má to však malý háček. Podle autora příběhu, se tato zvěrstva děla jen na ruské straně. Němci byli čestní, charakterní vojáci, kteří jen bojovali za svou čest a vlast.
Autorovi chybí sebereflexe a schopnost, podívat se kruté pravdě do očí. Nebo ji spíš prostě vidět nechce. Násilí plodí násilí. Na obou stranách barikády.

03.12.2019 3 z 5

Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Keith Lowe

Pro ty kdo už zapomněli.Pro ty kdo zapomínají.Pro ty kdo nepamatují.
Povinná četba pro nás všechny.Bez vyjímky.

12.09.2019 5 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Drsné estonské dějiny na pozadí osudů dvou žen, jenž dělí celé generace, přesto jsou si však bližší víc, než by se mohlo zpočátku zdát.
Oksanen píše surově, drsně.Realisticky.Nemá potřebu něco předstírat či zjemňovat.
Její hrdinky jsou silné ženy, kterým štěstí v životě příliš nepřálo.Ženy, se kterými si osud tvrdě zahrál.Osud a muži.
Pokud mám chuť na trochu depresivního čtení, sáhnu po Oksanen.

11.09.2019 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak to už je na mě moc.
Zápletka je tak komplikovaná, že by to už nevyřešil snad ani Harry Hole....

10.09.2019 4 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Dojem z knihy kazí příliš popisný a roztáhlý rozjezd.Některé postavy baví více, jiné už bohužel méně.
Přeskakování od jedné dějové linky k druhé mi občas přinášelo infarktové stavy ale takto je pojata celá série a pokud chci číst dál, musím si zvyknout.
Knize chybí výraznější finále což je pochopitelné, pokud se jedná jen o její první část.

10.09.2019 4 z 5

Cesta do Jeruzaléma Cesta do Jeruzaléma Jan Guillou

Kniha mi zase trochu více přiblížila historii Švédska, složitou politiku klanů a rodin, vliv pohanství na tehdejší uspořádání...
Samotná postava Arna je na můj vkus až příliš dokonalá.Hlavní hrdina je zbožný, čestný, laskavý a dobrý, jako by ho vystřihli rovnou z čítanky.
Jistě, vychovali ho v kláštere ale ani klášter často není a nebyl tak čistý, jak by se mohlo zdát.
Přesto všechno je kniha o třídu výše než podobné slátaniny na historické téma od Vondrušky.

09.09.2019 4 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Gulag.To slovo má pro mě zvláštní příchuť.
To drsné místo, kde v nelidských podmínkách přežívali či spíše umírali lidé, kteří se ničím neprovinili nebo naopak byli vinni vším.To podle toho, jak strana a lid rozhodli.
Autor popisuje, jak vypadá takový jeden den v Gulagu.Není nad osobní zkušenost.
Povinná četba pro všechny proruské voliče.

08.09.2019 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Pro mě překvapivý King.Král hororu umí zabrousit i do detektivního žánru a jde mu to dobře.
Příběh mě bavil.Měl spád a události z pohledu detektiva i vraha dostaly zase jiný náboj.
Další plus vidím v tom, že detektiv působí jako normální člověk, narozdíl od některých svých kolegů, kteří asi spolkli na předpis pilulku s nadpřirozenými schopnostmi.
Dobrá detektivka.

08.09.2019 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Noční můra všech heterosexuálních bílých mužů.
Tímto si mě Merle tedy nezískal.Viděno a napsáno z mužského pohledu.
Zajímalo by mě, jak by kniha vyzněla, kdyby ji napsala žena.

08.09.2019 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Možná jsem bez srdce.Možná jsem cynik.Ale je to pořád jen červená knihovna plná klišé a otřepaných frází.
Nevadí mi příběh.Vadí mi jeho zpracování.

08.09.2019 2 z 5

Deštivé poledne Deštivé poledne Arnošt Lustig

První polovina knihy věnující se době protektorátní a předválečné se četla snadno.I když popisuje traumatickou dobu plnou bezpráví, násilí a lidské bolesti, Lustig dokázal osudy lidí popsat velice čtivě.
Druhá polovina knihy je plná filozofických úvah a dlouhých souvětí a bavila proto mnohem méně.
V konečném důsledku tak působí kniha trochu nevyváženě.

08.09.2019 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

V prvé řadě smekám před překladateli.Tato kniha musela být oříškem.
Název knihy jsem již několikrát slyšela.Zaslechla jsem něco i o filmu ale blíže jsem se o obsah nikdy nezajímala.O to větší pro mě bylo překvapení, když se mi kniha dostala do rukou a já začala číst.
První část knihy je brutální a násilnická.Druhá půlka pak přímo děsivá.Vede vymývaní mozků skutečně k nápravě? Může takový člověk pak skutečně fungovat a vést plnohodnotný život?
Kultovní kniha ale vracet se k ní zřejmě už nebudu.

08.09.2019 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

O některých knihách není potřeba nic psát, protože vše již bylo napsáno
Kmotr aneb když se kniha stane legendou.

08.09.2019 5 z 5

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

A už zubatá kosí....Příliš dějových linek a přehršle postav, potřebují trochu protřídit.
Toto na této sérii nemám ráda.Martin nechá čtenáře, aby si oblíbil nějakou jeho postavu a pak ji bez milosti odkrouhne.
Popravdě-už je to dost dlouho, co jsem knihu četla.Vyšuměla jsem :)

08.09.2019 3 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Je to zvrácené.Je to bestiální.Fascinující pohled do mozku psychopata.Měla jsem husí kůži z jeho myšlenkových pochodů.
Všechno však má svůj důvod.Všechno to někde začalo.Většinou v dětství....

07.09.2019 4 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Příběh putování jednoho malého chlapce.Fantastický svět teritorií.Pomalý rozjezd ale to je prostě King.
Škoda, že jsem tuto knihu objevila teprve nedávno.Myslím, že v době dospívání, bych si ji užila mnohem víc.

07.09.2019 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Ano.Pokud nemáte již něco načteno, může vám tato kniha přijít nudná.
Já obdivuji záměr autorky, napsat knihu z pohledu dítěte.Ten um podívat se na svět ještě nevinnýma očima dítěte.
Někteří lidé budou stále odsuzováni pro svou odlišnost.Pro svou sexuální orientaci.Jinou barvu kůže.Jiné zvyky.Jiný způsob života.
Máme rádi škatulky.Nálepky.Myslíme si, že život je pak jednodušší.Ale jednodušší jsme pak jen my sami.Je to jako zabít ptáčka.

07.09.2019 4 z 5