Cesta do Jeruzaléma

Román švédského autora Jana Guilloua je prvním dílem velkolepé historické trilogie z doby křižáckých tažení, který okamžitě dosáhl neobyčejného úspěchu ve Švédsku i v zahraničí. V roce 2007 byla trilogie zfilmována pod názvem Arn. Roku 1150 se ve dvorci Arnäs na břehu západogötlandského jezera Vänern narodí Arn Magnusson. Je synem Sigrid a Magnuse, kteří oba pocházejí ze starobylých rodin mocných pánů a jsou spřízněni s norskými i švédskými královskými rody. Arnovi je teprve několik let, když se stane svědkem popravy otroka. Modlí se k Bohu, aby ho v budoucnosti takového pohledu ušetřil. Bůh mu však neodpoví. Je již rozhodnuto, že žádný muž narozený v zemi Sveů a Götů neuvidí tolik krutých výjevů jako právě Arn....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41327/cesta-do-jeruzalema-l7P-41327.jpg 4.166

Křižácká trilogie 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Argo

Vägen till Jerusalem, 1998

Kniha Cesta do Jeruzaléma

vodka
06.12.2020

za mě je to podobný žánr jako Merle a Dědictví otců, výborné pro rozšíření znalostí, protože moje následné rešerše stejně jako Merleho nenašly žádný výrazný rozpor oproti skutečnosti. Vedle dějové linky hlavního hrdiny se tak čtenář dozví spoustu historických podrobností tak nějak "bokem". Rozhodně stojí za přečtení.

Yorika
09.09.2019

Kniha mi zase trochu více přiblížila historii Švédska, složitou politiku klanů a rodin, vliv pohanství na tehdejší uspořádání...
Samotná postava Arna je na můj vkus až příliš dokonalá.Hlavní hrdina je zbožný, čestný, laskavý a dobrý, jako by ho vystřihli rovnou z čítanky.
Jistě, vychovali ho v kláštere ale ani klášter často není a nebyl tak čistý, jak by se mohlo zdát.
Přesto všechno je kniha o třídu výše než podobné slátaniny na historické téma od Vondrušky.

honzzz
18.04.2019

Velké zklamání. Po zdejších komentářích jsem čekal středověk jako od Umberta Eca, ale dostalo se mi děje, který mě do sebe nedokázal vtáhnout a hrdiny, se kterým jsem se nedokázal ztotožnit (a který mi připadal tak čítankově dokonalý, že Mirek Dušín, který ještě nikdy neřekl sprosté slovo, je proti němu ztělesnění realismu).
Přiznám se, že jsem to nedočetl do konce - když zhruba ve třičtvrtině knihy došlo na milostný vztah, připadalo mi, že to tak moc šustí papírem, že jsem už nedokázal číst dál pro jakýsi těžce popsatelný, ale velmi nepříjemný pocit trapnosti, který to ve mně vyvolávalo, podobně jako telenovely (a aby nedošlo k mýlce, nejsem nijak zvlášť posedlý realističností a třeba Scottův Ivanhoe se mi moc líbil).
Ano, dozvěděl jsem se něco málo o historii severu evropy, ale v tomhle ohledu by asi bylo lepší přečíst si nějakou dějepisnou knihu.

technik1965
17.04.2019

Osobne sa mi táto trilógia páčila.

Honza817
14.08.2018

Četl jsem celou trilogii. Mi osobně se ty knížky dobře četli. Autor knihy napsal poutavě.
Schválně. Co se komu líbí víc. Film nebo knihy? Mi více knížky

francouz
24.06.2018

Tak díky databazi jsem objevil dalšího výborného autora. Tato série, je navíc zasazena do doby, kterou popisují i čeští autoři, všetně mého oblíbeného Františka Niedla.
Toto je, ale drsný sever, když k tomu přidáte i drsný středověk, tak máte zaděláno na moc zajímavý román.
A autor, toho dokázal beze zbytku využít. Možná se to může zdát byýt víc popisné, než by jsme očekávali. Ale mě se ta popisnost velmi líbila. Protože se dozvíme mnohé o stylu života na severu i o vzniku Tří korunek, znaku Švédského království.
Nechybí zde ani osudová láska, rytíři bez bázně a hany, a samozřejmě všude přítomná církev.
Je to velmi pěkná knížka a již nyní otvírám pokračování.

Boby17
26.05.2018

Výborný historický příběh. Hned se pouštím do pokračování. Drsný závěr mě lidsky překvapil, ale z pohledu autora byl nezbytný, aby mohlo dojít k vývoji příběhu. Za sebe si nedovedu představit, že bych měl podstoupit trest jako Arn, a to ještě za popsaných okolností.

Vojslava
12.01.2018

Rozehrán opět jeden z krásných historických příběhů, od něhož se těžko odtrhává a je třeba hned pokračovat. Tak tedy vzhůru za statečným / naivním / roztomilým hrdinou na křížovou výpravu. Doporučuji nejen milovníkům historických románů, ale i těm, kdo si rádi užijí dobrý překlad...