yank3e

Startup za pakatelStartup za pakatelChris Guillebeau

Ze začátku působí jako průměrná knížka plná motivačních příběhů, ale ve druhé části je nabitá praktickými tipy, které můžete aplikovat nejen při startupu, ale i do již existujícího podnikání.

15.08.2016

Letopisy NarnieLetopisy NarnieC. S. Lewis (pseudonym)

Popravdě jsem čekal, že to bude brak, ale nakonec jsem příjemně překvapen. Jasně, je to lehčí čtení, ale řemeslně velmi dobře zvládnuté, vtipně a mile napsané.
Chuť mi trochu kazil ten stupňující se náboženský podtext s bohem ve lví podobě, ale aspoň na konci všichni... :-P

15.08.2016

EragonEragonChristopher Paolini

Možná už jsem na Eragona moc starý, ale nijak mě nenadchl. Rozjezd nudný, příběh nemastný, neslaný, postavy většinou nesympatické... Pár dobrých nápadů a kvalita s postupujícím příběhem spíše rostla, ale pořád jen takový průměr a moc mě neláká číst další díly, i když možná budou lepší.

16.06.2016

Pověsti z DobrušskaPověsti z DobrušskaJiří Mach

Pověsti mohou být zajímavé a neurazí, pokud žijete v tomto kraji a daná místa poznáváte. Jinak ale velice slabý průměr.

18.05.2016

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Nečekal jsem nic extra, ale musím uznat, že knížka byla nakonec fakt dobrá a bavila mě. Původní sérii se ale nevyrovná, holt mi chyběla Ciri. Místy mi obsah přišel ovlivněný PC hrami.

15.03.2016

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Příběh je vážně fajn, ale knížka se často zbytečně vlekla, hlavně v první půlce. Henryho názory byly ze začátku zajímavé a vtipné, důležité pro vykreslení charakterů a Dorianovu proměnu, ale později už mě to jejich tlachání unavovalo, pořád ty samé nesmysly dokola...

Nic jiného jsem od Wilda nečetl, ale tady na mě často působil, že se hodně rád poslouchá.

04.12.2015

Mio, můj MioMio, můj MioAstrid Lindgren

Zrovna tahle mě extra neoslovila, ale pořád solidní seversky temná pohádka a slohově povedená. V závěru velmi uspokojivé vysvětlení (naznačení), co že se to vlastně celou dobu dělo.

Jediná pohádka, kterou znám, kde "hříbata plakala krev".

23.10.2015

CestaCestaCormac McCarthy

Děj v knize prakticky neexistuje, následuje jen jedna náhodná příhoda za druhou. Ty mají zase jen vykreslovat obraz zničeného světa. Samo o sobě by to nevadilo, kdyby byl ten svět aspoň trochu zajímavý, ale je to jen tupé opakující se prostředí a tisíckrát dokola popílek.

Podoba světa po neznámé katastrofě mi bohužel nepřipadala ani uvěřitelná, zejména všudypřítomný popílek neustále poletující vzduchem X let po katastrofě. Ze začátku možná ano, ale pak by podle mě s deštěm slehl, husté bahno vytvořilo tvrdou vrstvu a zůstalo na zemi.

Po většinu času nuda, putování a hledání jídla ve zničených městech se stále opakuje a málokdy zaujme něčím novým.

PS: Knížka mi připomněla dvoudílný dokument Supersopka, který popisuje podobnou katastrofu, ke které v Americe skutečně může dojít a v budoucnu pravděpodobně i dojde, jen se neví kdy.

11.09.2015

Ohněm a mečemOhněm a mečemHenryk Sienkiewicz

Pro mě knížka taková rozporuplná, ze začátku jsem se musel do čtení nutit, popisovaný zeměpis a historie mi nic neříkaly a ztrácel jsem se v nich, ale později mě chytla a dočetl jsem ji rád, i když místy byla pořád vyloženě zdlouhavá a nudná. Držely mě víceméně zajímavý jazyk a Zagloba, i když popisy epických bitev byly taky poutavé. Romantická dějová linie taky docela bavila, i když byla jinak nepříliš zajímavá a předvídatelná. Místy mě četba vtáhla, místy jsem se zasmál, ale místy jsem se horkotěžko prokousával. Ty zábavné části sice převážily, ale víc než za tři hodnotit nemůžu.

31.07.2015

Princip stínuPrincip stínuRuediger Dahlke

Knížka srozumitelně vysvětluje důležitou problematiku stínu. Obzvlášť užitečná je popsaná "hra se zájmeny", i kdyby to byla jediná praktická věc, kterou si po přečtení člověk odnese.

07.06.2015

Dvacet tisíc mil pod mořemDvacet tisíc mil pod mořemJules Verne

Příběh se čte lépe, než bych čekal, jen mě brzy začaly nudit vyčerpávající popisy podmořské fauny.

21.03.2015

Mým marodům – Jak vyrobit pacientaMým marodům – Jak vyrobit pacientaJan Hnízdil

Dobré názory a svým způsobem zajímavé čtení, ale moc konkrétních rad a podnětů zde nenajdete. Autor často "nadává" na situaci, aby následně konstatoval, že pro ni nemá řešení. V článcích se také opakuje. A nechápu, co v takové knížce dělá obsáhlá kritika politiků.

13.02.2015

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Po delší době jsem si přečetl zase něco od Kinga a knížka mě utvrdila v tom, že psát vážně umí. Zajímavý příběh se čte sám, uvěřitelné postavy a sympatické mi bylo i prostředí Ameriky 80. let. Ta atmosféra na vás dýchne podobně jako v jeho dalších knihách.

09.02.2015

Anna ze Zeleného domuAnna ze Zeleného domuLucy Maud Montgomery

Knížka mě docela zklamala, čekal jsem, že bude lepší, i když je to možná tím, že jsem zvyklý na modernější literaturu. Hlavně závěrečná část, kdy už byla Anna starší, mi tam moc neseděla.
Nedá mi nesrovnat s knížkami A. Lindgrenové, které u mě stále vedou, byť se v mnohém podobají.

23.01.2015

Tanec s drakyTanec s drakyGeorge R. R. Martin

První polovina byla trochu ubíjející v tom, že se vrátila časově nazpět, ale hlavně ke konci se události zase rozhýbaly. Teď ale nezbývá než čekat na další díl.

04.01.2015

PsychokybernetikaPsychokybernetikaMaxwell Maltz

Průměrná povrchní záležitost ve stylu kognitivně-behaviorální terapie a "pozitivního myšlení".

06.12.2014

Nemoc jako řeč dušeNemoc jako řeč dušeRuediger Dahlke

Rozšiřuje a doplňuje knihu Nemoc jako cesta, obsahuje jen některé popisy nemocí.

05.12.2014

Hostina pro vrányHostina pro vrányGeorge R. R. Martin

Kniha dobrá stejně jako předchozí díly, líbilo se mi rozvinutí některých dříve vedlejších postav. Jen za české překlady jmen a názvů (byť v novém vydání už ne tak časté) by někdo zasloužil zmrskat...

30.10.2014

Deprese jako řeč unavené dušeDeprese jako řeč unavené dušeRuediger Dahlke

Jakmile se prokoušete těmi sra*kami v úvodu, nabídne vám kniha pár podnětných myšlenek a konkrétních rad. Vysvětlí, proč deprese vzniká a jak s ní bojovat.

30.10.2014

Nemoc jako cestaNemoc jako cestaRuediger Dahlke

Určitě zajímavý pohled na věc, jen se mi knížka místy hůř četla.

17.09.2014

Hostina pro vrány 1Hostina pro vrány 1George R. R. Martin

Uf, tak jsem zjistil, že čtu starý překlad. Z těch počeštěných jmen a názvů bych zvracel. Což o to, člověk by si zvyknul, ale v předchozích třech dílech bylo tolik vedlejších postav, že jsem se v nich ztrácel, a teď se najednou všichni jmenují jinak?! *Tohle* už nepřekousnu. Jdu si sehnat nové vydání...

05.09.2014

Od medikací k meditaciOd medikací k meditaci Osho

Překvapivě přínosná knížka se zajímavými názory, můžu doporučit.

05.09.2014

Bouře mečů 2Bouře mečů 2George R. R. Martin

Místy sice působila knížka zbytečně zdlouhavě, ale děj se přesto stále posouval. Autor nám naservíroval pár velmi dobrých dějových zvratů, zatím výborně rozehráno.

Mám jednu výtku k českému překladu - sloveso "to wonder" všude překládáno jako "divit se", většinou zcela nevhodně (lépe by se hodilo "byl zvědavý" apod.), desetkrát v každé knížce už to bije do očí...

29.07.2014

Vědomí - Klíč k životu v rovnovázeVědomí - Klíč k životu v rovnováze Osho

Podobné poselství jako v knize Moc přítomného okamžiku, zde ale mnohem srozumitelněji podané. Přínosná knížka, ke které bude stát za to se vracet.

23.07.2014

Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvíceníMoc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvíceníEckhart Tolle

Jako, hlavní myšlenky knihy vůbec nejsou špatné, ale blbě se hledají v té hromadě zbytečných keců. Je špatně napsaná, hrozně těžko se čte. Víc než tři hvězdy ani náhodou, ale nevylučuji, že se k ní někdy vrátím. Přínos mít může.

11.06.2014

Střet králů 1Střet králů 1George R. R. Martin

Některé pasáže možná byly zbytečně zdlouhavé, ale po stránce příběhu opět perfektní. Po druhém díle už se do něj člověk tak ponoří, že mu připadá s každou kapitolou lepší a lepší.

25.05.2014

Střet králů 1Střet králů 1George R. R. Martin

Ve druhém díle se už příběh rozjel naplno a úroveň se drží, subjektivně možná i stoupá, jak se do příběhu nořím víc a víc.

05.05.2014

Hra o trůny 2Hra o trůny 2George R. R. Martin

Druhá část knihy se mi líbila mnohem víc než první. Už to nebyl takový úvod, děj se rozjel a příběh mě vážně upoutal. Těším se na další díly.

07.04.2014

Hra o trůny 1Hra o trůny 1George R. R. Martin

Rozjezd dobrý, určitě si přečtu i další díly.

21.03.2014

Pryč s kyselostí - Jak udržet kyselé a zásadité látky v těle v rovnováze - Tajemství dlouhověkostiPryč s kyselostí - Jak udržet kyselé a zásadité látky v těle v rovnováze - Tajemství dlouhověkostiKurt Tepperwein

Něco na tom bude, teď už zbývá jen zkoušet a sledovat výsledky sám na sobě.

13.03.2014