yank3e

Přečtené 204Století páry
červen 2016 - únor 2017
Století páry 2010, Petr Schink


Startup za pakatel
červenec - srpen 2016
Startup za pakatel 2013, Chris Guillebeau

Ze začátku působí jako průměrná knížka plná motivačních příběhů, ale ve druhé části je nabitá praktickými tipy, které můžete aplikovat nejen při startupu, ale i do již existujícího podnikání.


Letopisy Narnie
červenec - srpen 2016
Letopisy Narnie 2009, C. S. Lewis (pseudonym)

Popravdě jsem čekal, že to bude brak, ale nakonec jsem příjemně překvapen. Jasně, je to lehčí čtení, ale řemeslně velmi dobře zvládnuté, vtipně a mile napsané. Chuť mi trochu kazil ten stupňující se náboženský podtext s bohem ve lví podobě, ale aspoň na konci všichni... :-P


2001: Vesmírná odysea
červen - červenec 2016
2001: Vesmírná odysea 1997, Arthur Charles Clarke


Eragon
březen - červen 2016
Eragon 2004, Christopher Paolini

Možná už jsem na Eragona moc starý, ale nijak mě nenadchl. Rozjezd nudný, příběh nemastný, neslaný, postavy většinou nesympatické... Pár dobrých nápadů a kvalita s postupujícím příběhem spíše rostla, ale pořád jen takový průměr a moc mě neláká číst další díly, i když možná budou lepší.


Pověsti z Dobrušska
? - květen 2016
Pověsti z Dobrušska 2010, Jiří Mach

Pověsti mohou být zajímavé a neurazí, pokud žijete v tomto kraji a daná místa poznáváte. Jinak ale velice slabý průměr.


Bouřková sezóna
leden - březen 2016
Bouřková sezóna 2015, Andrzej Sapkowski

Nečekal jsem nic extra, ale musím uznat, že knížka byla nakonec fakt dobrá a bavila mě. Původní sérii se ale nevyrovná, holt mi chyběla Ciri. Místy mi obsah přišel ovlivněný PC hrami.


Zdravá střeva
únor 2016 (03.-08.)
Zdravá střeva 2016, Justin Sonnenburg


Mikroflóra trávicího traktu
prosinec 2015 - leden 2016
Mikroflóra trávicího traktu 2005, Vladimír Zbořil


Žhářka
prosinec 2015 - leden 2016
Žhářka 2008, Stephen King


Křížová Výprava
? - leden 2016
Křížová Výprava 1998, Joe Dever


Zajatec Kaagu
? - prosinec 2015
Zajatec Kaagu 1997, Joe Dever

Čtrnáctá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Obraz Doriana Graye
říjen - prosinec 2015
Obraz Doriana Graye 2005, Oscar Wilde

Příběh je vážně fajn, ale knížka se často zbytečně vlekla, hlavně v první půlce. Henryho názory byly ze začátku zajímavé a vtipné, důležité pro vykreslení charakterů a Dorianovu proměnu, ale později už mě to jejich tlachání unavovalo, pořád ty samé nesmysly dokola... Nic jiného jsem od Wilda nečetl, ale tady na mě často působil, že se hodně rád poslouchá.


Malevil
říjen 2012 - listopad 2015
Malevil 1992, Robert Merle


Mio, můj Mio
? - říjen 2015
Mio, můj Mio 2004, Astrid Lindgren

Zrovna tahle mě extra neoslovila, ale pořád solidní seversky temná pohádka a slohově povedená. V závěru velmi uspokojivé vysvětlení (naznačení), co že se to vlastně celou dobu dělo. Jediná pohádka, kterou znám, kde "hříbata plakala krev".


My děti ze stanice ZOO
? - říjen 2015
My děti ze stanice ZOO 2005, Christiane Vera Felscherinow


Cesta
srpen - září 2015
Cesta 2008, Cormac McCarthy

Děj v knize prakticky neexistuje, následuje jen jedna náhodná příhoda za druhou. Ty mají zase jen vykreslovat obraz zničeného světa. Samo o sobě by to nevadilo, kdyby byl ten svět aspoň trochu zajímavý, ale je to jen tupé opakující se prostředí a tisíckrát dokola popílek. Podoba světa po neznámé katastrofě mi bohužel nepřipadala ani uvěřitelná, zejména všudypřítomný popílek neustále poletující vzduchem X let po katastrofě. Ze začátku možná ano, ale pak by podle mě s deštěm slehl, husté bahno vytvořilo tvrdou vrstvu a zůstalo na zemi. Po většinu času nuda, putování a hledání jídla ve zničených městech se stále opakuje a málokdy zaujme něčím novým. PS: Knížka mi připomněla dvoudílný dokument Supersopka, který popisuje podobnou katastrofu, ke které v Americe skutečně může dojít a v budoucnu pravděpodobně i dojde, jen se neví kdy.


Prokletí z Ruelu
? - srpen 2015
Prokletí z Ruelu 1996, Joe Dever

Třináctá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Ohněm a mečem
květen - červenec 2015
Ohněm a mečem 2013, Henryk Sienkiewicz

Pro mě knížka taková rozporuplná, ze začátku jsem se musel do čtení nutit, popisovaný zeměpis a historie mi nic neříkaly a ztrácel jsem se v nich, ale později mě chytla a dočetl jsem ji rád, i když místy byla pořád vyloženě zdlouhavá a nudná. Držely mě víceméně zajímavý jazyk a Zagloba, i když popisy epických bitev byly taky poutavé. Romantická dějová linie taky docela bavila, i když byla jinak nepříliš zajímavá a předvídatelná. Místy mě četba vtáhla, místy jsem se zasmál, ale místy jsem se horkotěžko prokousával. Ty zábavné části sice převážily, ale víc než za tři hodnotit nemůžu.


Páni temnot
? - červenec 2015
Páni temnot 1996, Joe Dever

Dvanáctá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Zajatci času
? - červenec 2015
Zajatci času 1996, Joe Dever

Jedenáctá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Perfektní díl, prostředí astrálního světa je velmi příjemné oživení. Příběh je docela dlouhý a protože se blíží ke konci série magnakai, obsahuje pár pěkně tuhých nepřátel, kteří se s nevhodně zvolenými schopnostmi z předchozích dílů prakticky nedají porazit. Docela hardcore záležitost, ale výborná. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Torgarské kobky
? - červenec 2015
Torgarské kobky 1995, Joe Dever

Desátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Kotel strachu
? - červenec 2015
Kotel strachu 1995, Joe Dever

Devátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Džungle hrůzy
? - červenec 2015
Džungle hrůzy 1994, Joe Dever

Osmá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Hrad smrti
? - červenec 2015
Hrad smrti 1994, Joe Dever

Sedmá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Království děsu
? - červen 2015
Království děsu 1994, Joe Dever

Šestá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Stín na písku
? - červen 2015
Stín na písku 1994, Joe Dever

Pátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Završuje základní část příběhu a je rozdělena na dvě části. Podle mě jeden z nejlepších dílů, zajímavé prostředí, akce hned od začátku, solidní délka a dá se projít skoro bez bojů. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Rokle zkázy
? - červen 2015
Rokle zkázy 2013, Joe Dever

Čtvrtá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.


Princip stínu
duben - červen 2015
Princip stínu 2014, Ruediger Dahlke

Knížka srozumitelně vysvětluje důležitou problematiku stínu. Obzvlášť užitečná je popsaná "hra se zájmeny", i kdyby to byla jediná praktická věc, kterou si po přečtení člověk odnese.


Lži na pohovce
duben - květen 2015
Lži na pohovce 2008, Irvin D. Yalom


Druhé město
duben 2015 (01.-17.)
Druhé město 2005, Michal Ajvaz


Jak odstranit potíže s trávením
únor - duben 2015
Jak odstranit potíže s trávením 2006, Ruediger Dahlke


Jak správně jíst
únor - duben 2015
Jak správně jíst 2007, Ruediger Dahlke


Chronická únava
duben 2015 (07.-09.)
Chronická únava 2006, Ján Praško


Osada Havranů
březen 2015 (23.-28.)
Osada Havranů 1954, Eduard Štorch


Dvacet tisíc mil pod mořem
březen 2015 (08.-21.)
Dvacet tisíc mil pod mořem 1937, Jules Verne

Příběh se čte lépe, než bych čekal, jen mě brzy začaly nudit vyčerpávající popisy podmořské fauny.


Lovci mamutů
únor - březen 2015
Lovci mamutů 1980, Eduard Štorch


Čím onemocněl svět?
březen 2015 (02.-07.)
Čím onemocněl svět? 2004, Ruediger Dahlke


Zhubněte jednou provždy
18. únor 2015
Zhubněte jednou provždy 2009, Antónia Mačingová


Mým marodům – Jak vyrobit pacienta
únor 2015 (09.-13.)
Mým marodům – Jak vyrobit pacienta 2010, Jan Hnízdil

Dobré názory a svým způsobem zajímavé čtení, ale moc konkrétních rad a podnětů zde nenajdete. Autor často "nadává" na situaci, aby následně konstatoval, že pro ni nemá řešení. V článcích se také opakuje. A nechápu, co v takové knížce dělá obsáhlá kritika politiků.


1