Mým marodům – Jak vyrobit pacienta

Knižní výběr z článků a úvah MUDr. Jana Hnízdila lze vřele doporučit všem, kteří si považují zdraví vlastního i zdraví společnosti a jsou ochotni pro ně něco udělat. Mohou si být jisti, že je četba nejen poučí, nýbrž i povzbudí a pobaví. Jan Hnízdil má totiž dar psát přístupně a srozumitelně a navíc i s vtipem, elegancí a humorem, ať už je řeč o záludnostech úzce odborných, nebo o věcech obecnějšího dosahu, o lékařství, o sportu či o politice. A jak se sluší na vyznavače psychosomatiky a celostního pohledu na člověka, nikdy nezapomíná uvádět zcela konkrétní příklady a pronikat do všech zákoutí životních příběhů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57207/mym-marodum-57207.jpg 4.1246
Literatura česká, Zdraví
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

hajrys
09. listopadu

Nedá se číst jako souvislý text. Většinu jsem znala z různých jiných zdrojů, což je velká škoda. Za to hvězda dolů. Když od toho odhlédnu, tak velmi zajímavé a poučné čtení, které bohužel v této době moc lidí nedocení. A přitom by stačilo jenom použít selský rozum.

Dixinka

Očekávala jsem víc. Téměř všechny příspěvky již byly publikovány.

rozečtenář

První polovina značně slabší než druhá. Z příběhů čiší hlavně arogance autora a v každé sudé kapitole je 40% textu z předchozí části knihy (jako by pisatel vlastně většinou neměl o čem psát, a musel opakovat to co už psal v předchozích kapitolách), dokonce jsem tam narazil na 2 odstavce (asi 15 řádků) které jsou shodné slovo od slova, dílo je tedy v určitých svých částech samo sobě plagiátem. I přesto se tam dá narazit pár věcí, které dávají smysl, i když jsou vlastně zcela zjevné a nejde o nic nového. Jako kniha se to hodnotit nedá, jako dadaistická koláž novinových článků si pak zaslouží nějakých 55% hodnocení. Zde profil na pana doktora, pokud byste někdo měl zájem se s ním setkat osobně - https://www.znamylekar.cz/jan-hnizdil/prakticky-lekar-ortoped/trebon

bábuška

Přečteno s přestávkami. Jedná se o fejetony z let 2008 - 9, ale ani od uplynutí cca deseti let, nemění se ani údajný pacient, ani všudypřítomná reklama na stále nové a nové "zázračné" přípravky pro náš zdravý život, bez kterých snad nemůžeme existovat. Trochu nadsázky podaná humornou formou nemůže nikoho zarmoutit.

M100

Zajímavá kniha a pravdivá. Souhlasím s panem Hnízdilema myslím, že by bylo fajn vice takovýchto ordinací a "uzdravovačů" :-) Kniha se čte dobře jen bych vytkla opakujici se myšlenky.

Inka063

Jan Hnízdil je zastáncem a bojovníkem za celostní psychosomatickou medicínu, za názor, že pacient by se měl uzdravovat a ne léčit, že by si měl lékař udělat dostatek času, aby svého pacienta vyslechl a poradil mu skutečně to, co pacient potřebuje. Zdá se to naprosto normální a pochopitelné. Tak proč se to tak neděje? Protože je nutné cpát peníze do medicínsko - farmaceutického kolosu. A proto je potřeba si pacienty vyrábět, ne je uzdravovat.
Kniha je sestavena ze skutečných praktických případů autora - lékaře a jeho článků publikovaných v různém tisku v průběhu let 2005 - 2010. Za 13 let se na lékařské "péči" vůbec nic nezměnilo, možná spíš naopak. Přesto či právě proto je nutné o věci mluvit. Bohužel, lékaře s podobnými názory lze spočítat na prstech jedné ruky.

Chesterton
03.12.2017

Pro mě jakýsi "doplňkový autor" k Maxi Kašparů. V něčem jsou si tito muže velice podobní. Jsou moudří, reální, snaží se o blaho všech a občas se trochu opakují. Ráda jejich knihy občas otvírám ke srovnání "reality" kolem sebe :))
Ještě Radkin Honzák k nim patří.

faba
10.11.2017

Pravda? Ano, asi ano. Ale, protože nejsem lékař, nemohu dost dobře hodnotit co vše musí, a nechtějí, dělat. Do čeho všeho jsou nuceni, a proč na nás pacienty nemají čas. Vyslechnout nás, a tak zjistit, kde je zakopaný pes. Vše je o penězích. Neměl jsem hodnotit knihu? Kniha přečtete jedním dechem a sem tam se i usmějete a naštvete.

Vladus9
14.09.2017

Bylo to velmi zajímavé čtení, které dává nahlédnout z jiného úhlu na naše nemoci, lékaře, léky a celý ten farmakologický průmysl, který musí být ziskový. Vlastně má pan doktor pravdu, každý den jedeme na maximální výkon, v práci na nás dohlížejí šéfové-psychopati, po práci těla přetěžujeme v posilovnách, lítáme po nákupech, komunikujeme skrze mobily a internet, a když naše tělo skrz bolest řekne "A dost!", jdeme si k lékaři nebo přímo do lékárny pro lék, abychom to naše tempo i přes tu bolest a vyčerpání vydrželi ještě pár týdnů, měsíců, let. Díky skvělým příkladům ze života různých pacientů si můžeme my sami od bolestí pomoci.

Juzzy
03.09.2017

No pěkně.. Farmakologický průmysl, politika, doping ve sportu. Všechna svinstva světa pan doktor rozebral, některá detailněji, některá okrajově.

MilujuV.Huga
23.05.2017

Depresivní. Kniha, která chce vyvolat diskuzi. Tak ji musíme brát a tak také hodnotit.

Jordyz
02.02.2017

Opět se mi potvrzuje, že všude jde o byznys... Chce- li být někdo zdravý, musí používat selský rozum. Chvílemi mě až mrazilo, když jsem si uvědomila, jak bez řečí a ptaní poctivě zobeme cokoli co nám doktoři předepíší a s absolutní samozřejmostí a důvěrou jim neskutečně věříme.... Je na čase to změnit :-)

monika8335
28.01.2017

Zajimava kniha, ale fakt je, ze vse co je v knize, jsem jiz cetla na netu, v ruznych odkazech, popr. slysela v diskuzich s panem Hnizdilem. A pravda je, ze kvuli doslovnym prepisum z novin apod. se v knize dost veci opakuje. Coz snizuje kvalitu knihy, nikoliv ovsem informace v ni obsazene.

Varvara
27.01.2017

Přijde mi škoda, že je v knize málo konkrétních případů. A u těch, které tam jsou, vyslovuje autor často velmi sebevědomě jasné příčiny se závěrem - kdyby mě poslechl, bylo by mu líp. Jenže pacient neposlechne, a tak se nedozvíme, jestli je to s příčinou podle dr. Hnízdila tak jednoduché, resp. jestli postačí lékařovy rady k návratu ke zdraví. V žádném případě nezpochybňuju psychosomatiku a taky si cením práce, kterou dr. Hnízdil na poli psychosomatiky udělal a dělá. Ale přijde mi, že věci hodně zjednodušuje.
Neměla bych soudit před dočtením, ovšem nevím, jestli dočtu. Kniha se mi ze začátku četla skvěle, ale jak se informace v článcích začaly opakovat, už mě tolik nebaví a některé pasáže buďto proletím, nebo je už přeskakuju. Mám v knihovně Zaříkávače nemocí, tak doufám, že ta je víc o konkrétních pacientech.
Doplnění - nakonec jsem ji dočetla. Jak tu psala většina - kéž by ubral na politice a přidal na pacientech. Bylo to pořád dokola.

Aroucaria
05.09.2016

Pointa je jasná, jen se přikláním k nevoli ohledně opakování se ... A přání, aby se našlo více lékařů, kteří budou chtít uzdravovat. Hlásí se někdo?

harmonny
28.08.2016

Špičková kniha oblíbeného doktora a autora. Nedá se k tomu nic dodat. Kdo chce zůstat zdravý měl by si ji povinně pročíst.

Pepína15
15.08.2016

Knížka je vpodstatě sbírka samostatných článků, které od Hnízdila vyšly. Bohužel mi tak kvůli tomu občas chyběla plynulost a především mi vadilo, že některé myšlenky se tam doslovně opakovaly ve více článcích. Mnohým myšlenkám stojí za to věnovat pozornost, některé mi přišly až příliš extrémní. Nicméně i vzhledem k tomu, že jsem se již s psychosomatickou léčbou osobně setkala vím, že to o čem Hnízdil píše je skutečné a počet dotčených lidí se rok od roku zvyšuje. Raději bych však v knize četla více reálných případů.

vladceTyran
10.05.2016

V době kdy tohle hnízdil psal (myslím tim samotné články co vyšly ještě před vydáním knihy) to musela bejt bomba. Dneska se toho o zdravotnictví tolik provalilo že se na tim nikdo nepodiví, žijeme v době kapitalismu a mě to trochu připomíná středověk kdy papežové vymítali z člověka zlého ďábla a stejné je to i se zdravotnictví -. vymysleli si nemoci a vyrábí neúčinné, jedovaté a zdraví škodlivé placeba. Bohužel hnízdil psal také o politice, které vůbec nerozumí.

čef
14.12.2015

S hanbou musím přiznat, že jsem si knihu vybral podle obálky jako snad veselé historky z ordinace. No veselé čtení to tedy opravdu není, humoru zde příliš nenacházím, vtipu je taky pomálu. Obchod se zdravím je opravdu obludný moloch, který využije každé příležitosti, aby si vyrobil dalšího nešťastného zákazníka. Psát o tom je opravdu záslužné, snad se alespoň někteří pacienti zamyslí, co je pro ně dobré. Proto jakž takž toleruji i časté doslovné opakování celých odstavců a triviálních myšlenek, jakož i naivní politické mudrování, jak z této, tak dalších propagačních knih tohoto, možná někdy až moc na konkurenci rozlobeného, doktora celostní medicíny.

mariva
28.11.2015

I když s názory autora na léčení naprosto souhlasím, zpracování v této knize mě moc nenadchlo. Novinové články se často opakují a velká část není ani tak o léčení jako o politice. Škoda, možná kdyby to byla souvisle napsaná kniha, byla by zajímavější. Jako plus beru, že i když léky téměř neužívám, v průběhu čtení jsem se 2x dostala do situace, kdy jsem o "prášku" uvažovala, ale protože jsem právě četla tuhle knihu, nevzala jsem si ho a opravdu to šlo i bez léků.

Eldar80
29.09.2015

Kniha je souborem článků z novin a časopisů, ale většina fejetonů je vážně dobrá a tak se kniha příjemně čte, ikdyž se některé myšlenky opakují. Kniha se skládá z několika pohledů na celostní vidění pacienta a psychosomatickou léčbu. Ukazuje se, že spousta dnešních chorob jsou ryze civilizační onemocnění. Zjišťujeme, že stoupající počet nemocných je projevem nemocné společnosti. Kniha začíná různými spíše smutnými příběhy pacientů, pak se pohled přesouvá na nemocnice a další témata. Další z knih, kterou by si měl přečíst každý, ikdyž někomu může vadit politika v závěru a kritika exprezidenta Klause. Zdraví je totiž docela důležitá věc. 90%

Darkleynon
05.07.2015

Původně laika (a vlastně jím stále jsem) v oblasti psychosomatické medicíny a možnosti této cesty jakožto alternativy ku agresivní západní medicíně mě tato publikace nastavila na začátek jakési další objevné cesty. Nicméně s odstupem (a nejen s ním, poslední stránky jsem dočítala v době nynější, možná proto, že se mi tuze nechtělo číst o značně radikálních a z mého pohledu trošku omezených názorech na politiku pana Hnízdila - ono je snadné kritizovat a ohánět se psychiatrickými pojmy z pohledu lékaře, ale to bylo tak jediné k čemu se autor uchyloval, názory často postrádaly konzistentnost a opakovaly se a dle mého názoru do publikace s původně lékařským, byť populárně naučným záměrem, něco takové nepatří) mohu říci, že publikace je určena obecné veřejnosti, která o psychosomatice nemá žádný pojem - "mým marodům". Dá se tedy říci, že tímto faktem jsem byla trochu zklamaná, nadruhou stranu velice oceňuji autorovu otevřenost a jakési průkopnické publikování kritiky v této oblasti u nás.

Tsuki
02.07.2015

Co se týče názorů a pohledu na svět, mi tahle kniha nepřinesla nic zásadně nového, co bych už nevěděla. Na druhou stranu jsem byla mile překvapená, že se i v Čechách najde člověk, který nejen tyto názory zastává, ale otevřeně se za ně staví a bije. Až na pár drobností (drobné odchylky od mých vlastních názorů, vyjádřený paradox se někdy přelévá do spíš pesimismu, články se opakují /někdy i doslovně/...) vcelku velmi zajímavé čtení. Rozhodně bych ho doporučila většinové populaci - takovým těm lidem, co je bolí přemýšlet, tak to nechávají na jiných. Mně už toho neměla moc co nabídnout, spíš bych uvítala nějaké "praktické" rady.

wooloong
27.05.2015

Lékařské články se mi vesměs líbily, s mnohým lze souhlasit. Politické články mě jinak nenadchly. Jednak v roce 2015 už nebyly aktuální a jednak předkládaly kritiku, ale nenabízely žádná řešení.

iva23
25.05.2015

Obsah nemá chybu, ale je pravda, že se některé věci pořád dokola opakují - tím, že je to soubor vesměs publikovaných článků. Za přečtení a následné zamyšlení to samozřejmě stojí. Pan Hnízdil má prostě pravdu.

Arsi007
20.04.2015

V této knize je více pravdy než si jsou schopni někteří z nás vůbec přiznat. Bohužel mě ale nezaujala forma, kterou je psaná. Jde totiž o články publikované převážně v Lidových novinách, které se skoro pořád opakují. I tak jí doporučuji všem, kteří si myslí, že je prášky a lékaři chtějí v první řadě uzdravit.

Zmiu
16.03.2015

Tak pobavila jsem se, ale to, co jsem od knihy očekávala, bylo hlavně v první části. Trochu mě mrzelo, že kniha víc než o nemocech byla o politice. Také díky tomu, že se jednalo o články dříve otištěné, zde chyběla nějaká kostra a některé části se dost opakovaly. Základní názor autora o léčení chorob a ne příčin je něco, s čím jsem se setkala již dříve a jsem moc ráda, že konečně tento názor prosazuje někdo z lékařů a člověk si už nepřipadá sám v tomhle bláznici.

Garik
15.03.2015

Kniha „Mým marodům“ je z prevažnej časti súborom článkov uverejnených v rozpätí niekoľkých rokov v dennej tlači a periodikách. Osobne by som dal prednosť úprave do kompaktného celku, čím by sa autor mohol vyhnúť častému a zbytočnému opakovaniu tém a myšlienok.
Usporiadanie článkov spôsobilo, že moje priebežné hodnotenie či skôr dojem z knihy sa stávali čoraz negatívnejšími. Spočiatku je kniha venovaná témam medicíny, zdravotníctva, farmaceutického priemyslu, zdravia, chorôb a uzdravovania. Neskôr autor prechádza k problémom politicko-spoločenským až prechádza k politike samotnej a v súvislosti s ňou neobchádza ani tému „globálneho otepľovania“. Stáva sa politickým komentátorom.
Jan Hnízdil si zoradením článkov od tém, ktoré priamo alebo veľmi úzko súvisia s jeho (širšie ponímanou) odbornosťou lekára, pripravil pôdu k tomu, aby sa, po tom, čo sa v očiach čitateľa etabluje ako autorita, v poslednej časti knihy s takto nadobudnutým „image“ mohol s rozmachom venovať záležitostiam, v ktorých v skutočnosti nie je o nič väčším odborníkom než väčšina čitateľov tejto knihy. Teda sa ustanoví do pozície autority, ktorou v daných otázkach nie je, aby sa potom z tejto pozície vyjadroval k problematike ekonomiky, politiky, životného prostredia atď.
Začne hartusiť proti „psychopatom“ v českej politike (no napr. o tých v Bruseli ani nezavadí). Kritizuje najmä Václava Klausa za to, že sa vyjadruje k veciam, ktorým podľa neho nerozumie (a aby ho znemožnil, predkladá parodovanú verziu jeho prejavu pred americkými senátormi), zároveň sa sám neváha vyjadrovať k tomu istému, pričom sám má ešte slabšie predpoklady porozumieť danej problematike. Pritom V. Klaus predsa predkladá svoje názory na problematiku environmentalizmu a klimatických zmien z pohľadu ekonóma (samu problematiku životného prostredia nijako nespochybňuje) a inak sa odvoláva na literatúru iných odborníkov, na čo vždy upozorní. J. Hnízdil žiaden problém s nedostatkom vlastnej odbornosti v týchto oblastiach, a z neho vyplývajúcich obmedzení, proste nemá – názory mainstreamu sú preňho písmom svätým, nediskutuje o nich, nedôvodí, proste tomu tak je, zrejme iba preto, že on tomu verí a to predsa stačí. Kto odporuje jeho vžitým názorom týkajúcich sa oblastí ekonómie a politiky (demokracia anglosaského sveta vs. občianska spoločnosť), teórie príčin klimatických zmien a holistického videnia vesmíru, je skrátka psychopat. On sám nemá potrebu svoje postoje obhajovať, tie proste správne sú.
Ak už sa odvoláva na iné autority, potom najmä z oblasti psychiatrie. Zaujímavé je, že zatiaľ čo je schopný vidieť a kritizovať neustále zmeny postojov vedy napr. v oblasti zdravia, výživy, liečby a farmácie, vôbec ho tento fenomén netrápi v oblasti psychológie a psychiatrie, kde nemá problém odvolávať sa na kdejaké výskumy (zdá sa, že predovšetkým na tie, ktoré mu vyhovujú).
U svojej osoby tiež hravo prehliada práve tie sklony, ktoré ho u protivníkov, ktorých si vybral, toľko iritujú a to sú hlavne isté prvky narcizmu. Aj úvod začína ako nejaký guru (či skôr zneuznaný génius) svoj životný príbeh. Prehliadne máju zastierajúcu zrak, uvidí veci aké sú a keď začne upriamovať pozornosť svojho okolia na skutočnosti tohto sveta a ponúkať riešenia, všade jeho géniom opovrhnú, takmer nikto preňho nemá kúsok porozumenia. Rád dáva najavo svoju sčítanosť, všeobecnú rozhľadenosť, znalosť rozličných štúdií (aj mimo svojho odboru), svoje bohaté skúsenosti etc., etc. Ku koncu knihy venuje jej značnú časť opäť svojej osobe, ktorej štylizáciu do roly obete mediálnych atentátov strieda s vlastnými útokmi na svojich protivníkov. Vôbec mu nevadí, že v predošlých článkoch niekoľkokrát spomenul, že by sa mal takýmto reakciám vyhýbať, no zrejme neodolal možnosti vysvetliť, ako mu bolo ubližované.
V mojich očiach týmto knihu ako celok značne znehodnotil.

yank3e
13.02.2015

Dobré názory a svým způsobem zajímavé čtení, ale moc konkrétních rad a podnětů zde nenajdete. Autor často "nadává" na situaci, aby následně konstatoval, že pro ni nemá řešení. V článcích se také opakuje. A nechápu, co v takové knížce dělá obsáhlá kritika politiků.

tyna_01
22.01.2015

Pěkně dokáže otevřít oči :)