VerronikaH VerronikaH komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha se četla dobře, ale nedokázala mě zvlášť zasáhnout. Příběh byl zajímavý, krásně napsaný, ale nijak přelomový nebo zásadní. Možná jsem od této knihy očekávala víc a toto očkávání nebylo naplněno. Možná jen nejsem ta správná cílová skupina. Přesto si dovedu představit, že pro spoustu čtenářů to bude velmi silný příběh.

16.04.2023 3 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Takové příběhy jednoduše miluju. Hned po pár větách zapomenete na okolní svět a plnými doušky nasáváte atmosféru minulosti - je krásná, je drsná, je kouzelná. Osud každé postavy jsem chápala a byl pro mě zajímavý, i když nejvíce mě samozřejmě bavila hlavní postava mladého Mercuria. Bylo tam dobrodružství, láska, vykoupení i zatracení. Při čtení se mi příběh odehrával před očima, jako krásný výpravný film, který by však nikdo stejně nezrežíroval. Pro člověka, který má rád historii a občas si sám připadá, jako by se narodil ve špatném století, je tato kniha jako dělaná.

04.04.2023 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Nemůžu říct, že by se kniha četla sama, ale její kouzlo popírat taky nemůžu. Z počátku se mi četla těžce - čtenáři je představeno docela dost postav a já osobně jsem měla z počátku problém se v nich zorientovat. Když se však jejich osudy začaly prolínat a vše se vtělilo do jedné komplexní dějové linky, začala jsem si příběh naplno užívat. Musím uznat, že Kingovy živé a detailní popisy situací mě několikrát donutily ošívat se odporem na sedačce nebo kroutit nevěřícně hlavou. Zároveň tím čtenáře donutí fandit jeho oblíbeným postavám a doufat, že ty šílenější nepříjdou na žádný způsob, jak to celé ještě více zmařit... a věřte, že se jim to většinou povede. Já osobně nejsem moc velký fanoušek hororů ani thrillerů - a taky chvíli potrvá než se pustím do něčeho podobného - ale i já jsem knihu od posledních tříset stránek nedokázala odložit z ruky.

18.03.2023 4 z 5

Nahlédnutí do života a mysli jedné hvězdy, jednoho závisláka a alkholika. Pro "normálního" člověka možná trošku těžce uchopitelné a pochopitelné, přesto zajímavé. Trošku jsem se občas ztrácela v častém přeskakování v čase tam a zpět, ale i tak dokáže kniha zanechat celkem výraznou stopu.

11.02.2023 3 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Ze začátku jsem měla trošku problém se do knihy začíst, ale kladu to spíše za vinu seriálu Přátelé, od kterého jsem se v té době nedokázala odtrhnout. Poté jsem knize věnovala plnou pozornost a vyplatilo se to. Ke konci jsem si lehce poplakala. Nechyběl zde vývoj postav, čehož si cením. Náhled do indicko-anglické kultury byl zajímavý, i když mně osobně nijak blízký. Autorka však bravurně ukázala, jakou moc mohou mít knihy - jak dokáží člověka ovlivnit, jak pomáhají v těch nejtěžších chvílích najít novou víru v život. Myslím, že kniha potěší každého milovníka knih.

03.02.2023 4 z 5

Tři muži v automobilu Tři muži v automobilu Miroslav Macek

Humorné, ale nepoutavé. Jako Kopřivnickou rodičku mě téma knížky zaujalo, ale mám pocit, že jsem ji přečetla pouze proto, že je tak útlá. Zajímavé, ale další díly vyhledávat nebudu.

13.01.2023 1 z 5

Sklíněné korálky Sklíněné korálky Petr Sýkora

Pozoruhodný příběh jedné z nejtemnějších dob našich dějin. Je smutné, kolik zla dokáže člověk napáchat z pouhé chamtivosti. Autorovi se povedlo velmi dobře vykreslit obrázek doby i myšlení jak panského, tak prostého lidu. Kniha ve mě sice nezanechala přehnaně silné pocity, ale její čtení jsem si i tak užila.

10.01.2023 3 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Velice zajímavý příběh. Trošku temný, plný osudové ironie a zajímavý náhled na uvažování jisté společenské skupiny. Nejvíce mě pobavila závěrečná věta: "Dáma je dámou i v pekle."

27.12.2022 3 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Jsem nadšená. Asi nejlepší fantasy, na které jsem v poslední době narazila. Má to všechno, co si nenáročný čtenář jako já, může přát - zajímavé fantasy prostředí, zajímavé protagonisty, intriky, zrady, přátelství, napětí, překvapivé zvraty. Při první příležitosti kupuji druhý díl, abych zjistila, jak to celé vlastně dopadne.

21.12.2022 5 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Moje asi první audio kniha, kterou jsem při procházkách nebo domácích pracech poslouchala skoro pět měsíců. Přesto mi neunikla důležitost, kterou v sobě příběh skrývá. Jako člověka, kterého tohle pojetí života dosti zajímá, jsem si v tom našla pár zajímavých podnětů k zamyšlení, ovšem chápu, že to asi není pro každého. Stejně tak je asi na uvážení každého jednotlivce, jak dalece bude pravdivosti příběhu věřit.

21.12.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Irsko je moje srdeční záležitost, můj druhý domov. A po Čajovně v Tokiu, která mě velmi bavila, jsem se na tohle počtení velice těšila. O to větší je pro mě zklamání, že jsem si knížku neužila ani z poloviny tak, jak jsem si myslela. Žádná z postav mě výrazně nezaujala, příběh působil zmatečně a jedinou záchranou tak zůstává vykreslení irských krás. Přesto na spisovatelku nezanevřu, protože myšlenka Romantických útěků mě velmi baví.

30.11.2022 3 z 5

Tajné životy slavných spisovatelů Tajné životy slavných spisovatelů Robert Schnakenberg

Tak tohle ve školních učebnicích skutečně nenajdete. O některých spisovatelích jsou jejich zajímavosti celosvětově známější než o jiných, ale celkově jsem si čtení velmi užila a dozvěděla jsem se např. že nejvíce "legendárních spisovatelů" vyprodukovalo 19. a první polovina 20. století, že průměrný věk, kterého se tyto legendy dožívaly byl zhruba 50 let a že nějaká ta porucha osobnosti a originální sebevražda může vašemu spisovatelskému renomé mnohdy prospět.

24.11.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem si u knížky takhle poplakala. Kouzelný příběh o lidskosti, která chytne za srdce a nepustí. Všechny postavy jsem si zamilovala a finální vodopád slz je všechny navždy uzamkl v mém srdci. Určitě jsem tuto knihu nečetla naposeldy.

13.11.2022 5 z 5

Neznámý Neznámý Simon Toyne

Nejsem úplný fanoušek tohoto žánru, ale tahle kniha mě i docela bavila. Při čtení krátkých kapitol jsem měla pocit, že sleduji scénu amerického filmu a ve výsledku tak působil i celý příběh - skoro jako filmový scénář. Překvapil mě tam nádech nadpřirozena, který by však zasloužil více rozvinout, a střípky z minulosti mě bavily nejvíce.

08.11.2022 3 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

(SPOILER) Vybrala jsem si ji v domění, že se jedná o fantasy příběh, což svým způsobem vlastně i je, jen mi připadá spíše pohádkový. Máme zde zlého čaroděje, slabého krále, moudrou matku, které je třeba se rychle zbavit, odvážné prince i jeho přehlíženého bratra, věrného přítele, draky a kouzla. Během čtení jsem si několikrát živě představila, jak tuto knihu jednou předčítám svým dětem. Pro mě samotnou to nebylo úplně plynulé a přirozené čtení.

22.10.2022 2 z 5

Noc v Orient expresu Noc v Orient expresu Veronica Henry

Nenáročné a odpočinkové čtení, které sice ničím nenadchne, ale taky neurazí. Atmosféra slavného vlaku s nádechem 20. let minulého století dokáže vtáhnout, stejně jako romantické Benátky. Za mě rozhodně nejlepší způsob jak se vypravit na oddychovou dovolenou, když zrovna nemůžete vytáhnout paty z baráku.

25.09.2022 3 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Pana Murakamiho si velmi vážím a jeho Norské dřevo si určitě někdy v budoucnu přečtu ještě minimálně jednou. Ovšem tahle povídková sbírka mě příliš neuchvátila. Náhled do mužských myšlenkových pochodů o životě, ženách a lásce byl sice zajímavý, ale bohužel ne příliš poutavý.

16.09.2022 3 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Ken Follet opět nezklamal a poctil nás rozsáhlým příběhem pokrývající celoživotní strasti i radosti několika postav, jejichž životy se více či méně prolínají. Dokonalé vystihnutí doby vrcholné renesance i jejích náboženských obtíží. Poučné, čtivě a zajímavé.

06.09.2022 4 z 5

Otrokyně, Bojovnice, Královna Otrokyně, Bojovnice, Královna Morgan Rice

Nepochopitelné, nelogické, bez souvislostí...

06.09.2022 odpad!

Pro čest a slávu Pro čest a slávu Jaroslav Janouch

Jednoduchý příběh, který nezarmoutí a zvlášť nenadchne. Krásná, ryzí, stará čeština.

21.07.2022 3 z 5