Veju007 Veju007 komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Půlnoční knihovna na mě déle než rok čekala v knihovně. A možná tam mohla ještě chvíli zůstat.

Sledujeme příběh Nory, která není spokojená se svým životem, ocitne se v Půlnoční knihovně a může si vyzkoušet alternativní životy, kdyby se v jakékoliv chvíli rozhodla jinak.

Ach joNora je velmi sebelítostivá, zároveň však během pár chvil dokáže odsoudit nový život, o kterém nic neví. Paralelní vesmíry jsou můj kryptonit, moje mozková kapacita na to prostě nestačí, mnohovesmír je zlo!
A to mi vadilo asi nejvíc - že v tom novém životě nezíská vzpomínky původní Nory a chová se samozřejmě naprosto zmateněje pak původní Nora něco míň, než ta, kterou sledujeme, jak si zkouší alternativy svých životů, kdyby se rozhodla jinak?

Já jsem prostě vůbec nedostala to, co jsem asi čekala - žádné spojení s hlavní postavou.
Čekala jsem emocionální rollercoaster a ono ne. Jsem asi vlastně docela zklamaná, protože jsem chtěla silný zážitek a ten jsem bohužel nedostala.

Abych nebyla jen negativní, bylo zajímavé při čtení přemýšlet, jakými směry by se ubíral můj život, kdybych se v určitých fázích rozhodla jinak.
Věřím ale, že knížka pro někoho může být velmi důležitá a může mu i pomoci.

11.04.2023 2 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Agentka FBI Laurel Snowová je takový reálnější Sheldon v sukni. Analyticky uvažující a soustředící se na vyřešení problému pak nepřestane, dokud vraha neodhalí. A k tomu se přimotá urostlý a lehce bručounský ranger Huck, se kterým se do vyšetřování pouští.

Knížka opravdu frčí a stránky se pomalu otáčí samy. Vztah Laurel a Hucka je velmi zábavný a jejich pošťuchování skvělé. A kdo by v detektivce čekal pikantní kapitolu, že? Já teda rozhodně ne. Nejvíc jsem si oblíbila postavu Kate, pomocnici a postupnou kamarádku Laurel.
Navíc se tu postupně dočkáme několika zajímavých a nečekaných zvratů, jen je mi líto příliš uspěchaného konce.

Rozhodně je to skvělá knížka a další díly budu mít určitě v hledáčku.

06.04.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Vlku zaslíbenou jsem téměř rok odkládala. A možná jsem měla ještě chvilku počkat, až aspoň trochu vyprchá posedlost Dvoryi když

Knížka láká nádhernou obálkou i zajímavou anotací. Příběh se odehrává v kralovství poblíž Divého lesa, který obývá Vlk. Prvorozená dcera je pro trůn předurčena, druhorozená Vlku zaslíbena. A my sledujeme Redu, která je jako posvátný předmět celý život vedena k tomu, že bude obětována lesu a Vlku a pomůže tak říši navrátit prastaré bohy, které Vlk před staletími uvěznil. A to je samozřejmě teprve začátek veškerého dobrodružství.

Jedná se o velmi zajímavý retelling na Krásku a zvíře, i když obálka svádí. Redu i Vlka jsem si velmi oblíbila, chemie mezi nimi skvěle funguje, ale chtěla bych víc. Vlk má pak neustálou potřebu hrát si na mučedníka, až je to vcelku otravné.
Zajímavé je uchopení magie Divého lesa a jak jsou jí hlavní postavy ovlivňovány. Les celkově hraje velmi důležitou a podstatnou roli v celém příběhu.

Já neříkám, že je kniha špatná. Jen, že je tam toho spoustu, ale přesto nejsem nasycená a chtěla bych víc. Ale toho se snad dočkám v druhém dílu.

02.04.2023 3 z 5

Konzultant Konzultant Antonín Mazáč

Konzultant je třetím případem Alexandra Krause, ale nezoufejte, pokud jste jako já nečetli předchozí dva díly. Chytat se určitě budete a bude to síla!

První větou anotace "Na Karlovarsku řádí sériový vrah." jsem byla okamžitě nalákaná, protože ano, to je přesně to místo, kde bydlím.
Vyšetřovatelka Andrea Šimečková je samotným vrahem poslána na místo první vraždy. V tu chvíli začíná závod s časem, Andrea k případu přizve svého přítele, Sašu Krause, bývalého policistu, nyní novináře, který se ve všem rád šťourá a to našeho záhadného vraha příliš netěší. Vše se zamotává a komplikuje, mrtví přibývají a je jen otázkou času, kdy se vrah dostane příliš blízko.

Jde o mé první setkání s autorem a teda klobouček. Příběh je velmi dobře vystavěný. Znechutí vás hned první kapitolou a vše vyvrcholí velmi povedeným finálem. Občas budete zadržovat napětím dech, občas vám bude špatně, občas budete mít pocit, že se o vás pokouší infarkt.
Ano, těch prvních přibližně 100-150 stran je těžších na začtení, ale když to překonáte, dostanete opravdu slušnou nálož nervů, pořádně nadupanou zápletku a skvělé rozluzlení. A hádejte co, vraha jsem samozřejmě neodhadla ani omylem!

Kdo má rád napínavé krimi thrillery, Konzultant je rozhodně ta správná volba!

22.03.2023 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Je to tady, finále! A opět naprosto epické!

Tentokrát bude ovšem středobodem příběhu Nesta a Cassian. Bylo zajímavé vidět, jak se po bitvě zhroucená a zdevastovaná Nesta postupně odráží ode dna, snaží se poznávat nové lidi, utvářet nová přátelství a překonat pocity viny a snahu o sebedestrukci. A konečně jsem se dočkala těch schodů!

Nové postavy jsou velmi osvěžující a okamžitě si je oblíbíte, SJM má navíc ten dar, že její postavy mají neuvěřitelnou hloubku. Brala bych vyprávění sice taky spíš jako ich-formu, ale tak nevadí. Příběh byla opět šílená horská dráha plná smíchu, slz, zděšení i nadšenosti.

3,5 týdne neuvěřitelného šílenství končí a já jdu hledat smysl života!

Jo a kdy bude další díl?

16.03.2023 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Dvůr mrazu a hvězd je novelou mezi třetím a čtvrtým dílem a bylo to fakt roztomilé.

Vracíme se převážně do Velarisu na oslavu zimního slunovrat, tedy v podstatě takových Vánoc. A bylo to přesně tak roztomilé - jako vánoční kraťasy od Disneyho.

Dějově to příběh asi posouvá o nula nula prd, ale je milé vidět, jak se všechny postavy postupně vyrovnávají s hrůzami války.

11.03.2023 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Dvůr křídel a zmaru, třetí díl série Dvorů, za mnou a zase to byla jízda!

Dvojka skončila pořádným cliffhangerem, takže jsem se samozřejmě okamžitě vrhla na další díl. Feyre tentokrát od začátku rozjíždí velmi nebezpečnou hru, coby dvojitý agent se snaží rozložit Jarní dvůr zevnitř, kam se na ní hrabe Black Widow z Avengerů.
Zároveň ale musí dát pozor na útoky Hybernu, který chce zotročit jak obyčejné smrtelníkx, tak vznešené víly a dávní nepřátelé tak musí spojit své síly.

Knížka má přes 700 stránek a opět jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Sarah dokáže napětí bravurně dávkovat, twisty a zrady jsou nenápadné a nečekané (samozřejmě) a vystřídala jsem snad komplet celou škálu emocí.
Protože přesto, že jsem věděla, že nějaká postava žije i po tomto dílu, když přišly trable, slzy tekly. A SJM vás prostě donutí někoho milovat, nenávidět a pak litovat a pochopit ho.

Buď šťastná, Feyre.

Mimochodem - Suriel je pro mě roztomiloučkej plyšovej skřítek na úrovni Dobbyho nebo Lehaby a je mi jedno, jak má doopravdy vypadat.

08.03.2023 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Dámy a pánové, SJM je šílenec!

Já si vážně myslela, že po Půlměsíčním městě budu od autorky očekávat všechno, no tak neee! V druhém díle Dvorů se totiž SJM opět neověřitelně překonává a já nemám slov!

Feyre tedy už coby víla bojuje s velmi silným ptsd, čemuž se samozřejmě nedivíme, ale v půlce knížky už to bylo lehce otravné, navíc se často umí chovat pěkně sobecky a pokrytecky. O Tamlinovi mluvit nebudeme, zmetek jeden! Za to Rhys si získal mé srdce, ano, uznávám, nenávratně pak kapitolou 54. Navíc je obklopen naprosto úžasnými postavami a já netuším, koho z nich mám radši .

Konec je pak naprosto brutální a já bez dechu otáčela každou stránku. Ještě, že nemusím čekat, až vyjde další díl.

28.02.2023 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Ok, tak joo, je to tady, pustila jsem se do Dvorů, a panebože, proč mi to trvalo tak dlouho?!

Myslím, že příběh není potřeba vůbec nijak potřebovat, takže pojďme rovnou na dojmy. Nevím, jestli je to ofiko, ale prvních cca 60% mi přišlo jako takový retelling na Krásku a zvíře, což je all time favorite, takže nevadilo.

Tamlin je úžasnej! A Feyre taky! Zbožňuju ty dva dohromady, jak se popichovali a jak mezi nimi pomalu rostla láska, ach, to bylo naprosto kouzelný . Lucien byl super side kick a po poznání jeho historie mi ho bylo strašně líto.
Rhysand a Nesta…ačkoliv jsem po dočtení schopna tyhle postavy tolerovat a chápu, co je vedlo k jejich činům, tak zatím jsou pro mě tyhle postavy zatím jen meh.

Když se Půlměsíčnímu městu dává 5 hvězdiček, kolik se dává Dvorům, když to bylo ještě lepší? Už dlouho se mi nestalo, že jsem četla do dvou do rána.

Takže čau, jdu číst druhý díl.

24.02.2023 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Konečně jsem se po dlouhé době dočkala naprosto famózní thrilleru!

Jamie a Victoria čekají své první dítě a před porodem se vydají na poslední dovolenou ve dvou. Vyberou si odlehlých penzion, kde je přivítají lehce zvláštní majitelé. Další den ráno ovšem Victoria pocítí první kontrakce a průšvih je na světě. Přes noc jim totiž zmizeli kličky do auta i telefony. Co se bude dít dál?

Tak tohle byla vážně pecka! Už dlouho jsem nečetla thriller, který by mě nutil otáčet stránku za stránkou a ja byla napnutá, jak struna. Knížka je v podstatě neodložitelná a když už si myslíte, že všechno víte, tak BUM! Nevíte vůbec nic!

Doporučuji všemi deseti a veliké díky za tuhle šílenou jízdu posílám do @albatrosmedia.

21.02.2023 5 z 5

Kult Kult Abby Davies

Od Abby Davies jsem vloni četla Matčinu panenku, která u mě dost pohořela a tak byl vcelku risk sáhnout po další autorčině knížce. Ale sakra se to vyplatilo!

Kult vypráví o komunitě Věčný život, sektě, která se zprvu tváří vcelku normálně, ale nebude úplně překvapením, že realita bude trošku jiná. Zároveň se o 30 let později setkáváme s matkou, které se ztratily dvě děti a vyšetřovatelkou, která se je snaží nalézt. Jak se příběhy nakonec spojí?

Většinou po dalších knížkách od autorů, kteří mě první knížkou nenalákají, už nesahám, ale @kristi_cte zrovna tuhle chválila a jsem velmi ráda, že jsem po ní sáhla. Téma kultů a sekt je neuvěřitelně fascinující, je zajímavé sledovat lidskou psychiku, jak podléhá davu a pokroucenému výkladu reality.

Knížka vypráví dvě časové linky, ta o kultu byla mnohem zajímavější a mohlo jí být v knížce ještě mnohem víc! Nicméně to, jak se jednotlivé příběhy poskládaly dohromady bylo zajímavé a je vidět, že se autorka druhou knížkou zlepšila ve vyprávění a gradaci.

Dáváte šanci autorům, kteří vás hned první knížkou zklamali nebo u vás mají už zavřené dveře?

19.02.2023 4 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Dívka, kterou spolklo moře na první pohled upoutá roztomilou obálkou. Jak je to ale s obsahem?

Hlavní hrdinka Mina je dívkou v zemi, která každý rok obětuje jednu nevěstu Mořskému bohovi, aby si ho usmířili a zemi přestaly sužovat vydatné bouře.
Mina se pro skok do moře rozhodne sama a začíná tak zajímavé dobrodružství a snaha vysvobodit Mořského boha z jeho prokletí.

Jak už obal může napovídal, příběh je téměř roztomile pohádkový. Asijská kultura a mytologie není nijak násilně do příběhu tlačena, ale krásně dokresluje příběh bohů a všelijakých mýtických bytostí. Bohužel vše zůstává pouze v roztomilé rovině, příběh se odvíjí velmi rychle a zkratkovitě, bez nějakých hlubších pocitů hlavních hrdinů. Nebo alespoň já jsem je úplně nezaznamenala a věci se prostě dějí.

I tak to bylo zajímavé čtení a je pravděpodobné, že ten, kdo se asijskou mytologií více, bude možná mít více i z tohoto příběhu.

Za recenzní výtisk v rámci #spoluprace velmi děkuji @albatrosmedia

18.02.2023 3 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Pod štítem magie na nás čekalo ve VIP tašce na HumbookFestu a já jsem za to velmi ráda.

Princezna Jennesara by se asi nejradši narodila jako princ, aby mohla prokázat své bojovné schopnosti. Místo toho je její ruka přislíbena princi sousedního Království, kterého nikdy nespatřila, výměnou za jejich armádu, která by pomohla Hálendii ve válce na severních hranicích. Cestou je ovšem jejich karavana přepadena a Jennesara se sama ocitá v boji proti zradným magickým končinám i proti zrádcům ve vlastních řadách. Podaří se jí zabránit v blížící se válce obou Království? A jak do všeho zapadá historie tajemných mágů?

Velmi milá YA fantasy knížka, která sice nepřináší nic moc originálního, přesto se budete bavit. Úplně bych to asi nepřirovnávala ke Kouzlům, někdo by možná mohl být ve finále zklamaný.
Jenessara je skvělá hlavní hrdinka, která se snaží zjistit tajemství své země, rozhodně se nezalekne žádného boje a má pár fakt slušných badass momentů.

Knížka je čtivá a napínavá, stránky utíkají pod rukama a osudy hlavních hrdinů vás nenechají chladnými. Na druhý díl se rozhodně velmi těším a jsem zvědavá, jestli autorka udrží stejnou laťku.

08.02.2023 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Tak tohle byla famózní jízda. Jay Kristoff je sázka na jistotu a upíři jsou prostě top.

Gabriel de León je posledním ze Stříbrosvatých, kteří bránili zemi před temnými upíry. Ve vězení vypráví svůj životní příběh - jak se stal obávaným bojovníkem, jak se zamiloval, jak zachraňoval města před monstry noci. Ale je toho mnohem, mnohem víc!

Během Gabrielova vyprávění sledujeme na střídačku dvě dějové linky a ze začátku to bylo lehce frustrující, protože jsem chtěla všechno vědět hned.
Vzhledem k tomu, že Gabriel svůj příběh vypráví upírovi historikovi, chybí tam troška napětí, jestli Gabriel přežije nějakou bitvu, ale napětí a postupné odhalování celého příběhu skvěle graduje a já byla i tak unešena. A upíři tady opravdu nejsou romantizovaní tak, jak jsme zvyklí.

Kristoff píše opět fantasticky. Dialogy jsou břitké a sarkastické, knihou prostupují hlubší myšlenky ohledně víry, nechybí násilí ani sex a opět je to bichle o 800 stránkách. Tentokrát navíc doplněné o naprosto úžasné ilustrace.

Všechna čest překladatelkám při vymýšlení naprosto dokonalých nadávek, u kterých jsem se opravdu zasmála.
Po dalším dílu samozřejmě bez váhání sáhnu, i když si asi budeme muset počkat.

02.02.2023 5 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Obřad od tří španělských autorů podepsaných pseudonymem Carmen Mola je temným noir thrillerem, až na to, že vůbec.

Knížka vypráví o svérázné vyšetřovatelce, která se pokouší zjistit pravdu o temné rituální vraždě mladé ženy, která je na chlup stejná, jako před sedmi lety. Obě ženy měly před svatbou a byly sestry. Je tedy za mřížemi správný pachatel? Nebo tu máme někoho, kdo se v původním vrahovi vzhlédl?

Zní to skvěle, že? No, jenže není. Knížku jsem četla v rámci betačtení na podzim a doteď jsem se nezbavila frustrace, kterou jsem během čtení cítila. Nesympatické vyšetřovatelky už nejsou žádnou novinkou, ale tady to byl extrém. Elena má být velitelkou elitní skupiny, která se zabývá nejzapeklitějšími případy, ale zde jako banda školáků dělají jednu chybu za druhou a vyvozují naprosto nelogické a nepodložené závěry.

Já s knížkou spokojená nebyla a ani poslední kapitola, byť zajímavá, mě asi nedokáže nalákat na případný další díl. Přesto věřím, že si kniha své čtenáře najde.

Děkuji @albatrosmedia za možnost betačtení a za zaslanou knížku, ta obálka se opravdu povedla.

30.01.2023 2 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Temné a kruté lži jsou mysteriózním příběhem o zmizelé dívce v tajemstvími opředeném městečku uprostřed Louisiany.

Začneme tím, co je jasné - knížka má naprosto brutální obálku! Jedna z nejhezčích, která vám bude zdobit knihovnu.

A teď k tomu důležitějšímu. Grey se na letní prázdniny vrací k babičce do bažinatého městečka plného lidi se zvláštními schopnostmi. Je tedy divné, že nikdo nedokáže říct, co se stalo s nezvěstnou Elorou, Greyinou nejlepší kamarádkou. Začne tedy pátrat sama, stará tajemství začnou vycházet na povrch a podezřelým se stává téměř každý.

První půlka knížky je vcelku pomalá. Autorka musí představit opravdu velkou spoustu postav, jejich schopnosti, rodinnou historii a tajemství a budovat tajemnou atmosféru. Neříkám, že je to nudné, ale je to zdlouhavé. Na druhou stranu velmi důležité k pochopení všech souvislostí celého příběhu. Jediné, co mi vadilo, bylo, že Grey neustále mění názory, ale přeci jen je to 17letá holka. Stále se ale jedná o YA, takže se to dá zvládnout.

V druhé půlce to začne odsýpat a poslední třetina je pak naprostá smršť. Teorie kdo/co/jak/proč budete střídat jako na horský dráze, ale pozor - já to uhodla!!! Ano, jsem na sebe náležitě pyšná. Jeden twist jsem přesto absolutně nečekala a byla jsem velmi příjemně překvapená.

Knížku tedy nakonec mohu doporučit, ve finále to bylo zajímavé čtení a hlavně tedy konec pak byla pořádná paráda.

Za knížku k recenzi děkuji Humbook blogerům a Humbooku.

29.01.2023 4 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Dítě noci byl famózní čtenářský zážitek. Dopředu jsem věděla, že se nejedná o thriller, byť je tak označován a díky tomu jsem rozhodně nebyla zklamaná.

Důchodkyně Sharin si u svých sousedů všimne malé holčičky, ale je si jistá, že sousedé žádnou dceru nemají. Spojí své síly s 18letou Niki, která se k ní nastěhuje a snaží se této záhadě přijít na kloub. Niki, která si sama prošla pěstounskou péčí se nechce vzdát, chce odhalit pravdu a pomoci tak dívence, která může být v potížích. Jak to nakonec celé dopadne? Kde se skrývá pravda?

Toto rodinné drama jsem si maximálně užila. Autorka píše velmi poutavě a čtivě, takže knížku nebudete chtít v žádném případě odložit. Postava Suzette Flemingové je naprosto neuvěřitelně narcisní a manipulativní, že jí budete chtít vyškrábat oči. Všechny postavy dávají smysl, každé fandíte z jiných důvodů a doufáte, že vše nakonec dobře dopadne. Způsob, jakým se všechny dějové linky nakonec spojí dohromady sice není ničím originálním, ale autorka to dokázala napsat tak, že vás konec opravdu chytne za srdce.

Úžasná knížka, autorku si rozhodně do budoucna pohlídám.

24.01.2023 4 z 5

Mé potterovské srdce zaplesalo.

Tom Felton, známý především jako Draco Malfoy, se rozhodl podělit se o své magické dospívání a podle mě se odhalil až na dřeň.

Kapitoly utíkaly pod rukama, Tom dokáže psát lehce a velmi čtivě. Kapitola 21 mě dojala k slzám, když jsem četla, jak si uvědomuje, jak ho, často i nevědomky, ovlivňovala spolupráce s největšími britskými hereckými legendami.

Konec knížky pak přitáhl i hlubší téma v podobě zlatého pozlátka Hollywoodu a jak je snadné a nenápadné podlehnout jeho svodům. Kniha tak dostala i důležitější přesah, než jen vyprávění vzpomínek z natáčení.

Nádherná kniha, která rozhodně potěší každého Potterheada. A upřímně bych si ráda přečetla podobnou knihu od Emmy Watson, věřím, že by taky měla co říct.

21.01.2023 5 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

Království prokletých je pokračováním Království hříšných a tedy olalá, je to pořádná jízda.

Emilie se s princem hněvu a války vydává do podsvětí, aby mohla pomstít vraždu své sestry, i kdyby to znamenalo vzít si samotného ďábla. Jenže nová tajemství se objevují na každém roku , hříchy se o ni pokoušejí ze všech stran vyvstává otázka, zda je Emilie opravdu skutečně tak silná, aby jejich lákavým svodům odolala?

Příběh se celý odehrává v podsvětí, což se mi velmi líbilo, peklo je tu vykreslené opravdu skvěle. Na scénu se dostane víc princů a právě zkoumání hříchů a jejich působení na Emilii patřilo mezi nejzajímavější části. Místo odhalování vraha své sestry se Emilie zamotává do dalších hádanek, které jí motají hlavu a zároveň se snaží vyrovnat s rostoucí magií a snahou nenechat se ovlivnit hříchy jako jsou zavist, pýcha nebo hněv.
Nové postavy jako Fauna nebo Celestia si ale zasloužily více prostoru, chtěla bych o nich vědět víc a tak doufám, že se ve třetím díle zadaří, hlavně Faunu jsem si velmi oblíbila.

Druhý díl série je rozhodně víc hříšný, víc pekelný a víc sexy. A ten finiš zase, moje nervy!

19.01.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Smrtící vzdělání o škole, která nemá žádné učitele, za to spoustu nestvůr zvaných malefikálie, je více než o ději hlavně o úžasné atmosféře téhle záhadné školy. Kam se hrabou Bradavice s tajemnými chodbami a hýbajícími se schody.

Hlavní postavou je El, celým jménem Galadriel, protože její máma zbožňuje Pána prstenů. A je to skvěle napsaná postava, takhle správně ironickou a vtipnou hrdinku, která ale není trapná, to je skvost a co věta, to perla.
Postav je tu spoustu a měla jsem v nich lehce zmatek, ale ty důležité si zapamatujete. Například Oriona, školního hrdinu. Velmi zajímavý je ovšem i celý koncept magie.

Finiš je pak naprosto skvostný a já chci VELMI brzy číst druhý díl!

11.01.2023 4 z 5