Veber Veber komentáře u knih

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Pan Kopřiva se definitivně řadí k mým oblíbeným autorům. Řekla bych, že se zde celkem krotil. Proti Rychlopalbě ubylo humoru, což není na škodu (občas ho tam bylo možná nadbytek a byl pak až křečovitý). Naopak se přidalo na uvěřitelnosti. Těším se moc na další knihy totoho autora.

29.11.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Pro mě slušné překvapení. Především se mi líbily dvě dějové roviny. Hlavně ta z dětství je má TOPka, protože mi to připomnělo různé filmy s dětskými hrdiny. Velmi mě bavilo to vyprávění jako celek. A ačkoliv tam byla zápletka s mrtvolami + ten závěr... Byla to pro mě spíše kniha o přátelství a dospívání... Slyšeno jako audiokniha, Vasil Fridrich naprosto skvělý

24.12.2022 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Miluji film i seriálové zpracování od BBC, ale dosud jsem si nepřečetla knihu. A vůbec nechápu proč jsem to neudělala už v rámci povinné četby, když se to čte tak snadno!:-) Moc se mi líbily uštěpačné poznámky pana Benneta. Mít takové dvě mladší sestry a matku, skončím asi v Bohnicích:-D

22.02.2022 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Bohužel, tohle ne. Dvě hvězdy dávám za to, že se to četlo celkem lehce. Kniha obsahuje nějaké nelogičnosti. Postavy jsou velmi ploché - za nejzajímavější považuji Luciena a Rhyse. Někteřé části knihy mi přišly hrozně natahované. Glorifikace násilí a týrání. Pak by mě zajímalo, pro jaké věkové skupiny kniha je, protože osobně mi nepřijde šťastné říkat mladým dívkám (hlavní hrdince je 19), že mít sex s někým abyste se necítily samy je Ok (to co se dělo před příchodem za zeď). Hodně mi vadilo,že já lásku Tamlina a Feyre nějak z té knihy vůbec necítila. Hlavní záporačka se v podstatě projevila taky málo. A Tamlin... nehne ani brvou, když jeho milou ponižují a týrají a když mají příležitost být tajně chvíli spolu, tak by si to spolu jen rozdali?
Můj problém bude, že jsem začala s Novikovou (a jejím Hvozdem) a to se s tímhle zkrátka vůbec nedá srovnat....

12.11.2022 1 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha mě bavila. Vůbec mi nevadila rozvleklost děje, naopak jsem si to užívala. Všechny ty popisy, pomalé vyšetřování, rozhovory s podezřelými...

03.07.2022 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Tohle byla pohádka. Líbilo se mi vyprávění z více pohledů (i z toho dětského). Novik opět nezklamala svými popisy a líčením daného světa. Postavy byly sympatické. Líbilo se mi, že se nejedná o žádné krásky (Irina dokonce popisovaná jako nehezká). Pokud bych měla porovnávat s Hvozdem, tak Hvozd se mi líbil více. Zima je mnohem více pohádková, celý příběh provází naděje a její konec je více pohádkový. Hvozd se mi zdál jiný, byl mnohem depresivnější. Každopádně mě čtení těchto dvou knih velmi bavilo a ráda si od Novikové přečtu její další knihy. Ps: Překlad a naše obálky jsou skvělé!

19.04.2022 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Dlouho, opravdu dlouho mě žádná kniha tak nezaujala, jako tato. Popis Hvozdu a kouzlení je naprosto skvělý. Společně s Agnieszkou jsem vše absolvovala. Jako by srdcestromy rostly před mýma očima. Měla jsem dojem, že vše doslova cítím a prožívám. Snad poprvé se mi stalo, že jsem chtěla aby kniha neskončila a zároveň se těšila až skončí - protože utrpení, bolest i bezmoc byly skoro hmatatelné. Pokud bych měla knize něco vytknout, tak asi část ve městě, ta mi přišla trochu slabší. Na druhou stranu - konec naprosto výborný. Tahle kniha je vemi dospělá (škatulka YA je jí malá). Těším se na další knihu autorky (a zároveň se bojím, aby byla stejně povedená).
Ps: Pokud by to někdo chtěl dát do filmové podoby, tak za sebe vidím anime ve stylu Princezny Mononoke (částečně tam vidím i inspiraci Princeznou Mononoke).

22.02.2022 5 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

(SPOILER) Tak trochu vzpomínka na mladá léta, kdy jsem paní Lanczovou četla hodně. Kniha se mi líbila, ale víc jak do poloviny knihy jsem měla podivný pocit, že jsem ji už četla. Hrdinka byla celkem sympatická i když mi její chování vzhledem k jejímu věku (33) tak úplně nesedělo. Příjemná oddechovka to ale byla, jen mi přijde, že se z knih paní Lanczové vytratila lehkost a humor, které jsem tam viděla dříve. A také zajímaví kluci (SPOILER) protože Max, Štěpán, ani Patrik nebyli v knize popsaní tak, aby mi krom vzhledu (který hrdinka vychvalovala) přišli nějak zajímaví...

12.12.2020 3 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

(SPOILER) Po dlouhé době jsem velmi rychle přečetla nějakou knihu. Hledala jsem odlehčené čtení, které mohu často odkládat (tím nechci knihu znevažovat, ale rozečtené mám Snové novely a to je zas jiný druh literatury). Chtěla jsem zjistit, co čtou dnešní mladí (protože do této kategorie se již bohužel neřadím). V knihovně jsem se ptala, kde mají Lanczovou a Rudolfa a paní knihovnice mi řekla, že to už dnes mladí nečtou, musí tam být prý alespoň upír, aby to bylo IN. Jsem ráda, že tady upír být nemusel a i tak to bylo čtivé. Velmi kladně hodnotím pár věcí - zmíněné sebehodnocení v závislosti na sociálních sítích a pak to, že jde napsat román pro mládež aniž by tam byl sex (což mi přišlo, že už se dnes jen tak nevidí). Velmi příjemná oddechovka. (Ps: Některé "Lanczovky" mi ale kdysi přišly lepší-lépe dějově propracované. Takže pokud jste četli tohle a líbilo se vám to, zkuste znovuobjevit i tuhle českou autorku;-) )

17.12.2021 3 z 5

O vlkovi, který vypadl z knížky O vlkovi, který vypadl z knížky Thierry Robberecht

Moc milá kniha se sympatickým koncem a krásnými ilustracemi. Jako dospělákovi by se mi líbila návštěva více knih, ale menší děti neudrží tolik pozornosti a délka je pro ně akorát. Museli jsme číst 3x za sebou (syn by uvítal i vícekrát, ale to zas nedávám já).

10.11.2021 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Do poloviny knihy jsem se celkem nudila. Problém vidím v tom, že mi bylo skoro jedno, co se s detektivem stane. A osobní rovina příběhu (syn) mi přišla skoro nadbytečná. Celá kniha se odehrává v podstatě v rozmezí cca 2 dnů, což mi nepřijde moc reálné. Pandemie funguje jen jako kulisa (nosil Mc Niel roušku? není známo - já jen, že se s ní moc dobře neběhá...)

17.11.2020 2 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

V rámci žanru proč ne. Omáčky málo. Není to tak dlouhé, příjemná oddechovka. Za mě rozhodně lepší než natahované Odstíny.

23.09.2020 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

(SPOILER) Čtivé, místy moc náhod (že se postavy nastěhovaly nedaleko sebe), ale tam chápu, že v rámci příběhu to byla nutnost. Příběh je silný. Přesto mi vadilo pár věcí - takže pozor, spoilery: Především, mi navzdory všemu přišlo, že je Sky dost sebevědomá (což já bych na jejím místě a s tím, co měla v podvědomí rozhodně nebyla) a ke konci si myslím, že by rozhodně měla jít na terapii (vzhledem k tomu co viděla u otce). Dean se mi jevil jako fakticky moc hodný kluk, ale strašně mě vytočil přímým požadavkem na hormonální antikoncepci. Byla to jedna krátká zmínka a já nejsem cílovka, jsem starší. A to je asi důvod, proč mi to hnulo žlučí. Nemyslím si, že by o to partner měl takhle dívku žádat (spíš jí to pomalu naordinovat) a taky ze zdravotních hledisek nemusí být HA vhodná. Ale k tomu to tu není. Každopádně při psaní románu pro dívky bych v tomhle byla asi trochu opatrnější.

22.02.2022 3 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Poprvé jsem u Westové zklamná. Příběh mi přišel celkem průměrný. Chyběla tomu jiskra, jako u jiných, které jsem od autorky četla.

16.04.2022 3 z 5

I takový je život I takový je život Irena Brandejsová

(SPOILER) Uf, ke konci jsem byla zmatená, když s Adélou chtěla mluvit Veronika která pálila za Alešem. Pochopila bych Niku, ale pár stran dozadu se vyskytovala Nikola! Sice jsem knihu přečetla rychle, ale stejně rychle mi sejde z mysli. Adéla mi k srdci nepřirostla. Nevím zda vlastně někoho milovala. Na to, že o sobě tvrdila, že je nezajímavá a obyčejná za ní pálilo nějak moc kluků. Zajímal by mě spíše osud Vojty (fakt chudák) nebo Otty a paní Hany:-) A pak jsem měla problém s jazykem knihy. Takhle prostě lidé v reálu nemluví ani nepřemýšlí. To by se hodilo možná do románu z první republiky. Chtěla jsem zavzpomínat na mladá léta a první lásky, ale tohle byl trochu přehmat. Rozhodně zaujaly německé věty a fráze (ale fakt by se někdo za 10 dnů na táboře naučil německy tak, že by pak mohl tlumočit?).

22.04.2021 2 z 5

Uvolněné rodičovství Uvolněné rodičovství Pavla Koucká

Mnoho knih na dané téma jsem nečetla, ale čtu různé články atp. Tak mi mnoho nového kniha nedala. Spoustu věcí sama podvědomě cítím, u spousty dalších mám problém s praxí a nejspíše bych potřebovala osobní konzultaci:-))) Každopádně se mi líbí lehkost stylu kterým je kniha napsaná a díky kterému je čtivá. Věřím, že některým rodičům se po přečtení uleví (že to dělají správně), mnohým se může přitížit (skutečně znám takové, kteří stále vymýšlí program pro děti, mají o ně úzkostný strach a jejich děti mají denně kroužky). Holt každý si z knihy může vzít něco. Teoreticky skvělé, praxe trochu horší (například když autorka považuje za žádoucí, aby matka měla částečný úvazek do cca ideálně 12 let dítěte - no, v našich podmínkách - kdo to (na to) má?).

09.03.2021 4 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Příjemná jednohubka, která však nezůstane dlouho v paměti.

20.04.2022 3 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Příjemná oddechovka.

19.04.2022 3 z 5

Příliš mnoho manželů Příliš mnoho manželů Elise Title

Čteno před mnoho lety. Ale pamatuji si, že u některých pasáží jsem se válela smíchy.

29.11.2020 4 z 5