Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Autorka opět nezklamala a nabízí oddechovou knížku plnou humorných situací, ale i pasáží k lehkému zamyšlení. Hlavní hrdinka Olga má složitý život už od svého narození (doslova), neváhá se s tím ale popasovat po svém. Touha najít svou pravou lásku (a prince na bílém koni) ji přivádí do nesčetně humorných i trapných situací. I tak ale zažívá nevšední (nejen) milostná dobrodružství. Jako studentka psychologie by měla mít veškerou vztahovou problematiku v malíku, v praxi ale její teorie místy dost pokulhávají :)

Už vím, jak to funguje Už vím, jak to funguje Cécile Jugla

Celkový dojem z knihy je veskrze pozitivní, i když v určitých pasážích mi text přišel až příliš zkratkovitý a/nebo složitý k pochopení. Jako pomůcka v případě „nouze“ u zvídavých otázek vašich dětí ale určitě poslouží dobře :)

Beze stopy Beze stopy Mary Torjussen

Beze stopy je beze-sporu skvělým thrillerem s prvky napětí i psychologického románu. 328 stran slupnete jako malinu, protože vás autorka nenechá vydechnout a zajímavost příběhu dokáže udržet až doslova do posledního slova epilogu.

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Historie včel je ve všech ohledech neobvyklý román a právem se stal již v mnoha zemích světa bestsellerem. Maja Lunde v něm zpracovává příběhy tří rodin, vzdálených od sebe staletí a přesto propojených. A na pozadí těchto příběhů se dozvíte, aniž byste si to vlastně uvědomovali, mnoho zajímavých informací o včelách i o tom, jak moc jsou pro nás důležité.
Osudy hlavních hrdinů jsou do detailů propracovány, nemůžete se od nich odtrhnout a chcete vědět více. Vzájemné propojení, které je vám odkrýváno po kouscích v poslední části knihy, je skvěle promyšlené a příběhy tak do sebe hezky zapadnou.

19.05.2018 5 z 5

Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek * antologie

Celá malá antologie byla vybrána (i přeložena) s neobyčejným vkusem a všechny povídky jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych se nemohla rozhodnout, pokud bych měla vypíchnout tu nejlepší (nebo nejhorší). Jednoznačně doporučuji nejen milovníkům fantastiky.

A co kdyby to bylo jinak? A co kdyby to bylo jinak? Laura Barnett

Nakolik se nápad s vyprávěním tří odlišných verzí příběhu zdá skvělý, bohužel je to jedna z mála věcí, které se dají knize vytknout. Orientovat se v nich totiž není žádný med. I přesto bych vám ji určitě k přečtení doporučovala. Je opravdu zajímavé sledovat životní peripetie dvou lidí, které se v začátcích lišily o tak málo a na konci…? :-) Sympatické navíc je, že se nejedná o typ díla s nereálnými hlavními hrdiny. Jim i Eva řeší úplně normální problémy, potýkají se s krizemi a řeší těžké rodinné situace. Jako každý z nás.

Copatá máma Copatá máma Barbora Bečvářová

I přes relativně vážné téma je kniha psaná s lehkostí a milým humorem, jehož čtivost podtrhují krátké kapitoly. Za mě fajn a hezké čtení, i když spíše než pro náctileté dívky (může působit dost antikoncepčně :-D), bych doporučila pro mladší ženy.

19.05.2018 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Síla příběhu je dána nejen skvělým vypravěčským stylem, ale je postavena také na dobře pojaté psychologii obou hrdinek, jejichž příběh vám nažene husí kůži. Skvělý psychologický thriller, který stojí za přečtení!

Případ dívčího orchestru Případ dívčího orchestru Inna Rottová - Mirovská

Případ dívčího orchestru se čte zcela pohodově - děj bez problémů plyne, nikde se zbytečně nezasekává na nepotřebných drobnostech a stále se "něco" děje. Za drobné mínus puntičkářského čtenáře bych uvedla pouze až mnoho náhod a místy trošku nereálnosti. Na kráse to ale detektivce nijak neubírá. Pokud jste fanouškem (nejen) českých detektivních příběhů nebo milujete například vyprávění slečny Marplové nebo Jessicy Fletcherové, Jana Brodská jim může směle konkurovat :)

Proč tloustneme Proč tloustneme Gary Taubes

Byť byste si tuto knihu měli přečíst jen jako "second opinion", určitě to udělejte. Nemusíte s ní totiž souhlasit - a pravděpodobně ani nebudete, každý si tam totiž může najít to svoje - je ale dobré se s ní seznámit a popřemýšlet.

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Bohužel i přes velmi zajímavé téma, z něhož mohl autor vytáhnout výrazně více, působí Vyzvědačka poněkud ploše. Chybí mnohé detaily, více vysvětlení počínání Maty, zvláště z pozdních let jejího života. Všeobecně bych čekala v beletrizovaném životopise více pikantních detailů (a to by zde mohlo být i doslova :)).

19.05.2018 2 z 5

Když to tam není, tak to tam nehledej Když to tam není, tak to tam nehledej Ivana Chřibková

Forma příběhu vyloženě nabádá k odpočinkovému čtení. Můžete jej kdykoli bez skrupulí přerušit a vrátit se k němu, až zase bude čas. Stejně ale za chvilku zjistíte, že stránky došly a budete s nadějí vyhlížet, zda a kdy by mohlo vyjít pokračování. Jednoduchý styl vyprávění, s nímž se snadno ztotožníte, totiž autorka doplňuje talentem říci v málo slovech opravdu hodně.

19.05.2018 4 z 5

Abecední seznam kouzelných zvířat je zajímavý, obsahuje i úsměvné pasáže, ale co si budeme namlouvat, příliš čtivý není :) Díky útlosti knížky jej však přelouskáte za chviličku a poskytne vám alespoň malý záchvěv radosti z objevování oblíbeného kouzelnického světa.

Metoda 15/33 Metoda 15/33 Shannon Kirk

Na základě anotace jsem očekávala více, knížkou jsem se doslova musela prokousat, protože až na ojedinělé chvilky mne vlastně nebavila a připadala mi nereálná / předimenzovaná. Nijak tím nesnižuji velmi dobrý nápad i pointu, jež by si ale zasloužily lepší zpracování.

19.05.2018 2 z 5

Tajemství hřbitova Crossbones Tajemství hřbitova Crossbones Kate Rhodes

Kniha je typickým zástupcem krimi, které se téměř více věnuje osudům hlavních hrdinů, než samotnému spáchanému zločinu. Jako rozjezd série bylo možná potřeba co nejvíce poznat Alici, z pohledu samostatné knížky je to ale trošku na škodu. Vnímavému čtenáři navíc neuniknou ani prvoplánové narážky a od určité části knihy ani samotný vrah. Celkově nebylo Tajemství hřbitova Crossbones ničím neobvyklé, osobně dám šanci i dalšímu pokračování - prostor ke zlepšení zde ale jistě je.

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Bohužel mě příběh "nedostal" tak, jak jsem očekávala. Ano, jak naznačuje název, je smutný. Ano, oceňuji i celou filozofickou rovinu a těžké téma, které je vlastně velmi dobře zpracované. Plusem je i humorná linka, která se příběhem line hezky nenásilně a opravdu vás místy rozesměje. Ano, oceňuji i velkou čtivost, kterou je autor proslulý. Ale... nějak mi tam chybí více hloubky a možná i uvěřitelnosti (mnoho náhod?). Závěr je navíc takový... divný (zkusím bez spoileru - nemyslím to "hlavní", co se stane, ale spíš celý děj potom). Takže mám celkově dobrý pocit, ale "wow" efekt se nedostavil.

Houževnatost Houževnatost Angela Duckworth

Kniha obsahuje mnohé velmi zajímavé informace, ale je dobré si říci, že (byť je psána pro laickou veřejnost) je psána odborným stylem a místy tedy až tak čtivá není. Navíc autorka často opakuje na různých příkladech to samé (aby podtrhla výsledek svého výzkumu) a zejména k závěru knihy už začíná trošku nudit. Navíc má i své "ale", které vás donutí přemýšlet nad tím, jak moc by vše, co píše, mohlo být reálné. To ale neznamená, že si z ní člověk nemůže vzít to podstatné a zakomponovat to do reality (svého) světa. Každopádně vás jistě přivede na další nové myšlenky ohledně vlastní, nejen profesní, cesty.

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Kniha má spád, napůl očekávaný a napůl nečekaný konec, který vám vyrazí dech, a pohodově se čte.
Co musím vypíchnout jako méně čtivé, je neustálé opakování zvyků amišské komunity (například o "opušťáku", který absolvují mladí Amiši před tím, než svůj život navždy zasvětí komunitě, se mluví opravdu mnohokrát a relativně stejně). Jisté repetitivnosti již známých faktů se autorka neubrání ani v dalších oblastech. Právě to o něco zmírnilo mé celkové hodnocení knihy.

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Jak se mi kniha četla? Má pomalejší rozjezd, ale skvělý konec. Má spoustu zajímavých a nečekaných okamžiků, ale i pár těch, nad kterými nadzvednete nechápavě obočí. Má spoustu témat k zamyšlení a ještě víc těch, na které chcete jasnou odpověď. Má prostě od každého něco :)

19.05.2018 4 z 5

Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den Ella Woodward

I přes své kapesní vydání má v sobě minikuchařka vše potřebné. Od sladkých smoothie, džusů pro letní odpoledne a snídaňových kaší po pikantní rajčatové džusy a nebo typické vyprošťováky. To vše ze základních surovin, které máte většinou doma nebo si je můžete snadno koupit či vyrobit. Pro nováčky je zde připraven krátký úvod, ve kterém se dozvíte vše základní do začátku, pro pokročilé zase spousta zajímavých postřehů na ozvláštnění již vyzkoušených receptů. Moc hezké a inspirativní čtení :)