Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Nejchladnější dívka ve městě Chladu vás prostě chytne a nepustí až do poslední stránky. Jako velmi zdařilé se mi zdá propojení upírského příběhu a moderní doby. Nemohu soudit, nakolik je knížka typickým zástupcem YA literatury, jelikož nejsem jejím typickým čtenářem, ale pro mě, jakožto fanouška fantasy, je velmi povedeným zástupcem minimálně tohoto žánru. Není totiž ani příliš brutální (upíři jsou samozřejmě krvelační, ale popisy jsou mírné), není ani příliš přeslazená (a tím nenarážím na žádné třpytivě diamantové upíry, Twilight se mi docela líbil taky :)), ani plná sexu (jako třeba True Blood)... Prostě vyvážený mix s dobrým příběhem.

Láska v prachu hvězd Láska v prachu hvězd Krystal Sutherland

Láska v prachu hvězd je neobyčejná ve všech ohledech. Je moderní a přesto velmi romantická, donutí vás přemýšlet a současně dokáže pobavit. Atmosféra knihy se s přibývajícími stránkami více dramatizuje, až vás na konci zcela pohltí, pak překvapí a nakonec zaskočí. A zasáhne tak, že byste to rozhodně nečekali.

19.05.2018 5 z 5

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let J. B. Morrison

Jimu Morrisonovi se opět podařilo napsat příběh, který vás současně pobaví i pohladí na duši. Tak, jak byl první díl protkán problematikou stáří a smíření se se samotou, v díle druhém naopak najdeme pocit sounáležitosti a rodinných vazeb. Frank navíc zavzpomíná i na svou minulost a nečekaně se otevře. Nechybí ani hromada dobrodružství, úsměvných situací, sebereflexe a filmových narážek. A to určitě stojí za to si přečíst!

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Pokud se oprostíte od toho, že by se to celé s největší pravděpodobností rozhodně nestalo, jedná se o milé a oddychové čtení, které pobaví, neurazí a třeba vás i donutí se zamyslet nad těmi každodenními malými okamžiky štěstí :)

Tygře, tygře Tygře, tygře Margaux Fragoso

Velmi zajímavá sonda do duše malé holky v područí pedofila. Silné, kontroverzní, ale vracet se k tomu rozhodně nebudu...
Jakkoli je totiž téma zajímavé a najdeme v něm mnoho pasáží k zamyšlení, kniha jako taková bohužel příliš čtivá není. Je plná popisů obyčejných dnů a množství nedůležitých informací. Jistě by jí prospělo více redaktorských úprav a také nějaký objektivní názor - když už ne od autorky samotné (z jejího vyprávění je stále patrné velké ovlivnění a zaslepení), tak alespoň od nějakého odborníka.

19.05.2018 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepá mapa je knihou, která vás jednoduše pohladí na duši. Příběh není nijak překombinovaný, je uvěřitelný a velmi jednoduše a čtivě napsaný. Vzbuzuje porozumění, vyvolává zamyšlení, je lidský. Jako byste poslouchali vyprávění vlastní babičky nebo maminky. Chytne a nepustí...

19.05.2018 5 z 5

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let Mimořádný život Franka Derricka, 81 let J. B. Morrison

Příběh je protkán krásným lehkým anglickým humorem, nechybí spousta trefných Frankových komentářů, včetně jeho úžasné schopnosti sebereflexe. I když si plně uvědomuje, jak je starý, ještě rozhodně nemíní házet flintu do žita a chce si žít život po svém. I kdyby to měla být jízda na růžovém skůtru po poklidné čtvrti. Jediné, co jej limituje, je fyzická stránka, která mu přece jen způsobuje trošku těžkostí.

Frankův příběh je příběhem stáří - a to jak jeho pozitiv, tak samozřejmě negativ. Je to příběh samoty, ale i přátelství, příběh odloučení od rodiny a vztahu k místu, kde žijeme (i když je tento vztah jakkoli svérázný). Pokud jste se někdy starali o seniory - ať už to byli příbuzní nebo klienti - budete je v příběhu 100 % poznávat. Frank prostě řeší všechny jejich "všednosti" a současně vylíčí křehkost osamocení a hledání vůle k tomu znovu ráno vstát z postele.

19.05.2018 5 z 5

Odložte předsudky "dětské" knihy, odložte obavy ze čtení... Hobit je skvělou knihou, jejíž hloubku si člověk uvědomí až zpětně. Navíc Vám poskytne krásný začátek legend a příběhů jednoho Prstenu, Středozemě a jejích obyvatel.

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Pokoj je příběhem natolik silným, že by si jej měl přečíst každý. Je totiž plný témat k zamyšlení - ať už je to mateřská láska, lidská krutost v různých podobách i pohled na náš svět. Velkou poklonu musím složit také překladatelce, protože Jackova pětiletá mluva a uvažování jsou přeloženy naprosto geniálně, byť si na ně musíte chvilku zvykat.

Moudré z nebe Moudré z nebe Richard Skolek

Pokud chcete zavzpomínat na svá dětská léta, na to, kdy se ještě aspoň trošku lítalo po venku, kdy ještě počítače nebyly součástí našeho každodenního života a na to, jaký může být život zajímavý z pohledu dětských očí, neváhejte :-) Příběh je o všem a vlastně o ničem, není zde nějaká závratná dějová linka, nicméně vám vykouzlí úsměv na tváři a nostalgický pohled do dáli.

Vysoká hra Vysoká hra Kay Hooper

Kraťounký román se čte pohodově a díky dobrému mixu různorodého děje - láska a vztahy, sex, stíny minulosti, akce - hezky plyne. Pokud tedy neočekáváte žádný zamotaný a složitý příběh, je to ideální :)

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Mnohovrstevný román ukazující Finsko v syrovějším duchu, než jsme u severské literatury zvyklí. Děj se odehrává v betonové městské džungli plné předsudků, přistěhovalců, alkoholiků a nevěrníků. Dotýká se tedy mnoha palčivých společenských otázek současného světa - a to vše na pozadí slušné detektivní zápletky. Těším se na další díly série!

Balkon k nakousnutí Balkon k nakousnutí Alex Mitchell

Skvělá kniha jak pro začínající balkonové zahrádkáře, tak i jako inspirace pro ty zkušenější. Ať už pěstujete na balkoně, terase nebo truhlíku za oknem, najdete zde spoustu nápadů a vylepšení. Nechybí praktické informace a pokocháte se i ukázkami balkonových zahrádek z celého světa. Za mě palec nahoru :)

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Jednotlivé povídky v sobě skrývají opravdu mnohé - donutí Vás zamyslet se, podívat se na svět jinýma očima, umí Vám vykouzlit úsměv na tváři. Autor se však nezdráhá použít ani peprnější mluvu a situace, někdy to není úplně pro útlocitné povahy, k příběhu to ale v tu chvíli vlastně sedí. A hlavně - je to život takový, jaký je.
Stolek s citróny není, i přes svou krátkou povídkovou formu, až tak jednoduchým čtením - právě kvůli jisté závažnosti tématu, jemuž ale může každý z nás přikládat různou váhu, která se navíc s věkem může výrazně měnit. I přesto ale rozhodně stojí za přečtení.

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Díky krásnému popisnému jazyku, lehkému příběhu i občasným vstupům autorky do příběhu (jak by asi měla vypadat tato románová hrdinka?), se dílo čte velmi hezky. Není to žádný dechberoucí příběh nebo složitá zápletka, ale příjemně oddechové čtení, které Vás přenese zpět do minulosti

19.05.2018 3 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Příběh je opět vyváženou směsicí boje, krve, sexu a hlášek, i když ne v takové míře, jako je tomu v jeho nářezových pokračováních. Dějová linka je relativně přímočará, nikam neodbíhá a krásně ilustruje pozadí Bratrstva, po čemž každý fanoušek rád skočí. Díky zasazení do mého oblíbeného období Slovanů, menší míře brutality i samotné postavě Gerharda, u mě Vlci vyhrávají na celé čáře :) Samozřejmě - je to oddechovka a není to nijak náročná literatura. Moji duši ale potěšila.

19.05.2018 5 z 5

Deník fejsbukové matky pokračuje Deník fejsbukové matky pokračuje Lucie Nachtigallová

Autorka si zachovává čtivost a humorný nadhled, který jsme poznali již v prvním díle. Jeho pokračování je obohaceno zkušenostmi začínající podnikatelky, ale i bonusovým materiálem, který se k nim váže. Trošku mě zklamalo pár typografických chybek (zdvojené mezery například). Názor mám stejný jako u prvního dílu - je to prostě soubor FB statusů, nic víc, nic míň :)

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

312 stránková kniha je rozdělena do 125 krátkých kapitol, čte se tedy neuvěřitelně rychle - najednou se ocitnete v polovině příběhu, ani nevíte jak :) I když je příběh popsaný jako krimithriller, až tolik napětí v něm nenajdete, je spíše tušené a v pozadí. Čte se lehce, zápletka je zajímavá, nemyslím si, že až tolik odhalitelná, ale současně není příliš překombinovaná, což je nešvarem mnohých jiných příběhů. Jsem zvědavá, kam nás autorka zavede v dalších dílech plánované trilogie...

19.05.2018 4 z 5

Ryze ze subjektivního pohledu - celé je to strašlivě prvoplánové. A je to opravdu škoda, protože oba autoři umí psát velmi vtipně. Více jim ale evidentně sedí příběhy z každodenního života, než uměle vytvořený příběh, který je místy hodně natlačený tak, aby byla situace co nejvtipnější. Je potřeba brát s velmi velmi velkou nadsázkou, ale mě prostě nesedlo...

19.05.2018 2 z 5

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Laura Ruby má svůj osobitý styl, oprávněně oceňovaný kritiky i čtenáři (a za zmínku stojí i velmi dobrý překlad Kryštofa Herolda!). Kniha je nabitá emocemi, plná nečekaných zvratů, někdy děsivá a jindy zase romantická, přitom ale velmi čtivá. Dotýká se žánru young adult, fantasy, thrilleru i hororu, ani jedním z nich ale není.
Ze začátku se možná budete v ději lehce ztrácet - do chvíle, než Vám dojde, že se jedná o příběh s prvky nadpřirozena, a než se zorientujete v jednotlivých postavách. Pak už se ale nebudete moci odtrhnout a budete neustále přemýšlet, jakým směrem se příběh stočí.