Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Příběh je i přes svou sílu a myšlenku místy hodně pohádkový. Mému naturelu více vyhovují více obnažené příběhy bez příkras a zaobalování. To jistě také v mnohém ovlivňuje fakt, že mi obdobné příběhy nevadí číst a tudíž jsem četla i mnohé, které válečné hrůzy popisují více detailněji. Což také znamená, že je kniha jistě vhodná pro ty, co tato problematika zajímá, ale současně ji potřebují dávkovat ve "snesitelných" dávkách.
Spíše, než přesný popis historických událostí v příběhu nacházíme i pohled rozdílných generací, potřebu uchovávat a znát své dějiny a dokázat se k nim postavit, ale také množství filozofických otázek, jež nás nutí zamyslet se nad tím, co je ještě dobré a co už ne, a nakolik může člověk své činy odčinit, či si zasloužit odpuštění.

19.05.2018 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Epesní zakončení trilogie, a i když je najednou všechno rychlé a konec je místy béčkový, je to přece to, kvůli čemu tenhle žánr čteme, takže za mě dost dobrý :)

Mischling Mischling Affinity Konar

Perlu a Stašu uvidíte vyrůstat, dospívat, ale i zatvrzovat se vůči okolnímu světu. Uvidíte je trpět, vzpomínat, ale i vychutnávat si přítomnost. Budete rozpačití, budete je chtít ochránit a nebudete chápat, jak se tohle všechno vlastně mohlo stát. Budete nevěřícně kroutit hlavou nad hrdinstvím Miri nebo Zsiho a plakat nad osudem dalších. Po dočtení si půjdete najít spoustu dalších informací, které vám příběh dokreslí a zapíšete si do seznamu k přečtení další knihy, které najdete v závěru. A hlavně, budete doufat, že už se tohle nikdy znovu nebude opakovat.

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Mezi plusy patří určitě velká čtivost (ne každý umí napsat příběh v pár slovech), humorný nadhled autorky, možnost nečíst příběh lineárně a hlavně to, že jsou to příběhy opravdu ze života... Pořád je to ale souhrn FB statusů, nic víc, nic míň - nelze očekávat zázraky :)

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Autorka dokáže velmi barvitě vystihnout pocity bezmoci, kterými Lennie prochází, současně však i poblouznění první lásky, stejně jako zmatenost plynoucí z rozpolcení citů hned ke dvěma "mužům jejího života". I přesto, že je kniha charakterizována jako Young Adult, najdou v ní jistě zalíbení i starší čtenáři (pravda, spíše čtenářky). Odmyslíme-li si řeč, sex a naivitu "náctiletých", která z některých pasáží čiší, najdeme i velkou hloubku a dojemný příběh o životě.

19.05.2018 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Asi nejslabší díl trilogie - má tendenci "vyplnit" prostor mezi akcí v předchozím a finálem v následujícím díle, nemění to ale nic na tom, že se pobavíte :)

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Temné, mysteriózní, místy krvavé, záhadné a přitom uvěřitelné a lidské krimi, které skvěle pracuje s prostředím, do kterého je zasazeno. Autor píše s lehkostí a i přesto, že jsem v začátcích knihy malinko bojovala s tím, že každou kapitolu začíná popisem okolí, velmi čtivě. Rovněž, i přes využití mytologických prvků, je celý příběh psán tak, že je velmi uvěřitelný. Vyvrcholení knihy je pak opravdu působivé, některé jeho pasáže nečekané a celkově dodává příběhu na mystičnosti. Těším se na další díly :)

19.05.2018 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Když si přivyknete na svérázný styl psaní a nevadí vám ty hektolitry krve, kopy vytékajících vnitřností či chybějících nejrůznějších částí těla, je to příjemně oddychové počtení. Plus za nápad i vcelku promyšlený děj :)

19.05.2018 4 z 5

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Spíše, než nějakým hluboce propracovaným dílem, je knížka úsměvným čtením, které si s sebou vezmete k bazénu na dovolenou, když nad ničím nebudete chtít moc přemýšlet :)
Nechybí typický odlehčený humor i množství úsměvných situací. Tematicky se všechny povídky dotýkají mezilidských vztahů i jiskření mezi oběma pohlavími, nemalou měrou najdeme také cestovatelské zážitky a tipy (např. Jíst, meditovat, milovat! V Toskánsku!). Celkově hodnotím dílko spíše zdrženlivě, osobně mi nevyhovoval sloupkový ráz povídek. Neznamená to ale, že by právě Vám Strašná nádhera neudělala radost :)

19.05.2018 3 z 5

Jde sem lesem - Bylinková pohádka Jde sem lesem - Bylinková pohádka Daniela Krolupperová

Bylinková pohádka o úctě i odpuštění... Jde sem lesem potěší nejen nádhernými ilustracemi :) Až na několik málo škobrtnutí, které mi k příběhu neseděly, nemohu než vřele doporučit!

18.05.2018 5 z 5

Celkový dojem z knihy je veskrze kladný, za předpokladu, že k ní budeme přistupovat opravdu jako k oddychovce a nebudeme na ni klást velké nároky :) Velké plus za opravdu moc hezké grafické zpracování, které se neomezuje pouze na přebal knihy. Menší mínus za občasné "tlačení" děje tak, aby reflektoval některé události z minulosti.

18.05.2018 4 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Román Blůdička je opravdu skvěle napsaný, s každou další stránkou se více a více ponořujete do spletitého příběhu a jste zvědaví, jak to všechno skončí. Kombinace příběhu odehrávajícího se v realitě, zápisků v kronice a zapsaných vzpomínek dalších postav je velmi originální a i přes zdánlivou zamotanost se dobře čte, aniž byste se v příběhu nějak ztráceli. Naopak mu dodává ten správný šmrnc.
Pro fanoušky mystiky, lehkého thrilleru, detektivek a možná i lehčího hororu, je jako dělaný. Ani jednoho tam ale není až příliš, vše se krásně kombinuje a závěr, ten prostě stejně čekat nebudete. Autor mě rozhodně navnadil k tomu si přečíst i další jeho knihy :)

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Příběh vyprávěný z pohledu 3 hlavních hrdinek se čte dobře, má spád a ke konci, kde se všechny dějové linky protínají, již rychle graduje. Psychologie postav je vykreslena velmi dobře, na druhou stranu každá z nich má "něco", takže v celé knize nezbývá nikdo, kdo by byl vlastně úplně "normální". Osobně mi trošku vadilo přeskakování v čase, jak se děj dobře čte, zapomínala jsem číst data a musela se vracet, abych se podívala. Určitě ale stojí za přečtení, i když jsem, vzhledem k vychvalování všude možně, asi čekala o maličko víc :)

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Rozjezd je pomalejší, ale ke konci děj vtáhne a závěr rozhodně nečekáte :) Až na pár drobností, které mě při čtení rušily, mohu s klidem doporučit nejen milovníkům seriálu :)

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Příběh vás strhne a nepustí. Jakkoli se někomu může zdát jednoduše podaný, nemyslím si, že by to bylo na škodu. Přece jen píše Jojo Moyes pro určitou skupinu čtenářek, která očekává určitý styl a je to to, co se jim líbí. Ani mě nijak nevadil. Je to vyvážená směsice sladkobolných řečí, naivity, konfliktů i složitých filozofických otázek.

Blázinec Blázinec Stanislav Lelek

Text je psán s lehkostí, autor nezabředává do zbytečných popisů okolí, což mu dodává na dynamičnosti. Po celou dobu sledujeme příběh pomocí myšlenek hlavního hrdiny, zbylý text je psán v ich formě, která posiluje vtažení čtenáře do příběhu. Děj je navíc vyprávěn tak, že stále čekáte, jakým směrem bude dále ubíhat a napjatě očekáváte závěrečnou tečku.
Pokud hledáte neznámé české autory či čtení, které nemá ohraný námět, nemohu než doporučit.

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Přečteno máte prakticky za pár minut. Pocit, že jste zase o kousek více porozuměli této problematice, trvá a je k nezaplacení. Vřele doporučuji!

Jak přežít konec civilizace Jak přežít konec civilizace Magdalena Vožická

Vřele doporučuji si přečíst. Byť člověka mrazí v zádech, když si uvědomí, že by se mu rady nedejbože mohly někdy opravdu hodit, vše je podáno tak pozitivně a vtipně, že knihu přečtete, ani nebudete vědět jak :)

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Autorův styl psaní se krásně čte, musím přiznat, že tentokrát se mi kniha četla ještě lépe, než minulý díl, u kterého jsem se občas lehce nudila nad zbytečnými popisy. Není to nijak výrazný rozdíl, je to nejspíše dáno i momentálním subjektivním naladěním, ale u Šepotu jsem byla spokojena. Nechybí ani typický humor.
Pokud se podíváme hodně kritickým okem, jediné, co příběhu chybí, je o něco víc akční závěr, ale plynulosti knihy až tak neublíží a beru to jako předzvěst dalšího pokračování v Prokletých domovech. Jo, a taky chybí víc Nightingala! A víc historie a souvislostí okolo toho všeho! (to by mé fanouškovské srdce zaplesalo :))

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Třetí díl nám přináší stejnou měrou vysvětlení některých dějových linek předchozích knih, stejně jako relativně velké množství záhad nových... Kniha má ovšem o něco rychlejší spád a lépe se čte. Její slabou stránkou je však bohužel nedotažený konec - místo epického završení děje celé série a rozuzlení klíčových otázek se dočkáme rychlokvaškového a trošku prvoplánového závěru.

18.05.2018 2 z 5