Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek

Malý průřez současnou americkou fantastickou (ne-realistickou) literaturou psanou v duchu klasické vypravěčské tradice Poea, Twaina či Bradburyho, ovšem z ženského úhlu pohledu. Jednotlivé povídky jsou velmi různorodé, i když leccos mají společného: svobodný a suverénní přístup k žánru, skvělé vypravěčské řemeslo, vtip a nadhled… a ženské hlavní hrdinky. Šest malých klenotů vylovených z moře anglosaského psaní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288902/plamenak-na-konci-leta-mala-antolog-bC6-288902.jpg 4.527
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Gnóm!

Kniha Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek

Finn69

Pěkná útlá sbírka povídek, je to takové (pří)jemné čtení, opravdu je tam cítit ta ženská ruka.
Kdyby tam místo úvodní indiánské povídky bylo něco od Kelly Link, bylo by to i na pět hvězdiček.
Vdechnuto za jedno odpoledne :)

Elevant

Nejprve ke grafické stránce knihy: u žánrových knih se mi nikdy nelíbily laminované paperbackové obálky, zdají se mi často až ponižující pro tuto literární odnož. Proto oceňuji odvážně odlišné obálky knih z nakladatelství Gnóm, které mi připomínají výbornou edici Světová četba (Svoboda, Odeon, SNKLU).
Po obsahové stránce je kniha takovou sladkou jednohubkou. Povídky se vyznačují tím, že jsou psané velmi decentně, žádné megalomanské příběhy o záchraně světa ani o dracích nebo cestování časem. Naopak, autorky se zaměřují na malé příběhy lidí, kteří zažívají něco neobyčejného. Navíc jsou vyprávěné ze ženského úhlu pohledu, který je takový... jemnější. Extrémní je tento aspekt v povídce Jak to bylo doopravdy od Pat Murphy, která je na ženském úhlu pohledu prakticky vystavěná. Výborná je také magická povídka Šestměsíců, tři dny od Charlie Jane Anderson, která odohacuje klasický 'vztahový' příběh prvkem cestování času. A funguje to.
Podle mého názoru nejlepší povídka v souboru je paradoxně jediná, která nespadá do žánrové literatury. Skvělá realistické povídka Hejno zahradních plamňáků od Pat Murphy je plná lehkého ironického humoru a hravých slovních nuancí. A plameňáků.

jaroiva

Nemůžu říct, že by se mi všechny povídky stoprocentně líbily, ale stejně musím hodnotit plným počtem.
Už kvůli té jedné, která se mi líbila asi nejvíc: Šest měsíců, tři dny.
Ale líbilo se mi i "Jak to bylo doopravdy"...
Naopak samotní "plameňáci", kteří jsou tu asi nejvíc vychvalovaní, mě až tak nezaujali. Ale z toho je vidět, jak dobře je soubor vybraný, každý si tam najde "tu svou".

smazenaryba

Nestáva sa často, aby na mňa antológia takto zapôsobila len svojou samotnou kompozíciou. Aj jednotlivé texty sú síce dobré, až výborné, no spolu vytvárajú krásny, harmonický celok, vďaka ktorému poviedky vynikajú ešte viac. Zbierkou sa nesie ružový, ženský jemnocit, ktorý korunuje záverečná, fantastikou ani netknutá poviedka. Výnimočná kniha.

Stellia
03.06.2019

Na začiatku tohtoročného leta sa mi do rúk dostala táto "drobnosť" odetá do plameniakov. Spríjemňovala mi cesty vlakom do práce a z práce. Deň začal a skončil pri plameniakoch a poviedkach. Americká ženská fantasy je neotrelá, vkusne rozvrhnutá tak, aby Vás zaujímala aj po 15tich stranách, a tak podivne zvláštna s príjemným podtónom mystična. Presne tak ako to má byť.

Na pani Sorensonovú a jej seskveč nie a nie zabudnúť. A na "zlú" kráľovnú tiež. Bravo, Gnóm!

kralika
08.07.2018

Takhle to dopadá, když si někdo postaví hlavu a stojí si za svým. Dopadá to skvěle! Láska k tématu (žánr nežánr - to neřeším) z toho cáká od první stránky. Co se týče obsahu, u mě zabodovaly hlavně K. Barnhillová se svou paní Sorensenovou a P. Murphyová se svou "nežánrovou" povídkou, kterou však vyzdvihuji asi nejvíc - plně chápu, že editor-překladatel-vydavatel neodolal. P. Rentzová se svou indiánskou hříčkou nezůstává pozadu. Ostatní povídky mě trochu minuly buď jisotu přepjatostí (Jak to bylo doopravdy) nebo zkrátka přílišnou vyumělkovaností...
Celkem mohu říci, že se jedná o ozdobu knihovny a nemyslím tím pouze vizuál.

Tyrkysová
19.05.2018

Celá malá antologie byla vybrána (i přeložena) s neobyčejným vkusem a všechny povídky jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych se nemohla rozhodnout, pokud bych měla vypíchnout tu nejlepší (nebo nejhorší). Jednoznačně doporučuji nejen milovníkům fantastiky.

magnolia
04.04.2017

Knížečka z nového nakladatelství Gnóm je hezká, příjemně graficky udělaná a má také milou předmluvu nakladatele. Některé povídky se mi líbily: Jak to bylo doopravdy, Paní Sorensenová a seskveč ( chápala jsem a bavila se), některé mě nezaujaly nebo i nudily, snad proto, že nejsem až takový nadšenec žánru sci-fi. Nakladatelství přeji hodně úspěchů.

Povídky
Povídky