Lesní lišky a další znepokojivé příběhy přehled

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/bmid_lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-Can-294118.jpg 4 573 573

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (123)

Gabriela_K
04.06.2024 3 z 5

Něco z finského podivna jsem si chtěla přečíst už dávno. Řekla jsem si, že tyhle povídky by mohly být takovým dobrým začátkem abych zjistila, jestli se mi tento směr vůbec líbí.

Některé povídky se mi líbily víc, některé míň. Nicméně jsem zjistila, že finské podivno asi nebude úplně něco pro mě.
Pokud jsem to správně pochopila, tak ty povídky mají mít nějaký přesah, čtenář nad nimi má přemýšlet, mají z nich vycházet třeba nějaké otázky nad kterými se čtenář má zamyslet. A to já nevyhledávám a tyhle příběhy mě nijak zvlášť nebaví. Já preferuju příběhy, kde mi to autoři vysvětlí nejjednodušeji jak to jen jde, kde nad tím nemusím přemýšlet.

Abych to zakončila pozitivněji, nejvíc se mi líbila povídka Kéž bychom tu byli taky. Vím, že od autora u nás vyšly některé jeho knihy, proto nedám finskému podivnu ještě košem a přečtu si je.

azur
12.04.2024 5 z 5

Kniha je souborem povídek v žánru „finské podivno" - a lepší název již snad ani vzniknout nemohl. Celkově se setkáme se 7 jedinečnými příběhy s prvky fantasy, mají magický nádech, čtou se v podstatě samy. Nejvíce se mi líbily povídky Transit, Lesní lišky a Gordonův příběh.
Doporučuji všem, kteří se rádi obohatí něčím novým, nevšedním.


huhuhu
12.03.2024 4 z 5

Zajímavá a pestrá ochutnávka "finského podivna" v podobě sedmi povídek, přeložených studenty finštiny na FF UK (jednou z překladatelek je moje kamarádka). Kniha mi trochu připomínala Bizarní povídky od polské autorky Olgy Tokarczukové.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených801x
ve Čtenářské výzvě231x
v Doporučených30x
v Knihotéce281x
v Chystám se číst358x
v Chci si koupit97x
v dalších seznamech8x