Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/big_lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-Can-294118.jpg 3.8517

Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

1T0S_

Moc znepokojivá četba teda nebyla, spíše mírně pofidérní a zajímavá. Pro tuto sbírku povídek platí to, co pro většinu ostatních – obsahuje pár naprosto skvělých kousků, pár naprostých propadáků, zbytek je průměr.

Transit (3/5) – Fajn nápad, poselství stejně tak, ale nesedl mi styl psaní a vyprávění, který se k povídkovému žánru dle mě moc nehodí.

Čarodějná kolébka (0/5) – Ezoterický nesmysl, škoda slov.

Lesní lišky (5/5) – Skvělé. Pěkně napsaný fantaskní příběh, který má jak spád a napětí, tak povedenou pointu. Jeden ze dvou vrcholů této sbírky.

Kéž bychom tu byli taky (5/5) – Nikterak originální, ale rozhodně dobře napsaný sci-fi příběh, který mezi ostatními kousky žánrově i tematicky vyvstává. Jääskeläinen umí.

Motýl (1/5) – Jedna z těch povídek, u kterých celou dobu čekáte na finální zvrat či pointu, jenže ani jedno zde nepřichází, takže si čtenář musí vystačit s nepříliš kvalitní lyrikou. Škoda.

Gordonův příběh (2/5) – Jo, válka je svině, ale myslím, že se najdou lepší způsoby, jak to vyjádřit. Ptačí nemocnice mě teda vážně neohromila.

Temná zhouba, uzda smrti (3/5) – Povídka inspirovaná severskou mytologií. Proč ne, příběh to není špatný, jen ničím neohromí.

19/7, po zaokrouhlení to dělá tři hvězdy.

Janeyx21

Tato kniha je zajímavou ochutnávkou výstižně nazvaného "finského podivna". Dojem z celé knihy je spíš subjektivní a těžko slovně popsatelný. Každý si to prostě musí zhodnotit po svém :-). Pro mě to bylo první vědomé setkání se současnými finskými autory a již teď můžu říct, že nebylo poslední.

todokekara
18.10.2021

Kniha sice také nebyla tím, co jsem očekávala, stejně jako píší ostatní čtenáři, ale předčila očekávání. Máte rádi fantasy, rádi se bojíte, máte rádi pohádky? To všechno se mísí v této antologii nejlepších severských autorů. Že se člověk neocitne v jiném světě, ale spíše se dívá skrze zrcadlo fantazie? To nevadí, právě naopak. Díky tomu je "severské podivno" svébytným, autentickým žánrem zapadajícím do kontextu jak severské literatury jako takové (tím temným, pošmourným závojem), tak do kontextu současné fantasy literatury celého světa (insp. lidovou pohádkou, bájemi a tajemnem).

Miškus
22.07.2021

Od názvu knihy jsem očekávala něco jiného. Některé příběhy byly super. Ale znovu bych ji už nečetla.

Yoshika
21.06.2021

Tato povídková sbírka nebylo zrovna to, co jsem od ní očekávala, což ale není její chyba. Příběhy jsou sice zajímavé, ale není to úplně můj šálek kávy.

mol378
10.06.2021

Jsem trošku zmatená, nedokážu své vjemy z Lišek dobře popsat. Celé je to pro mě na úrovni pocitů, hlavně smutku, tísně a obav. Ano, znepokojivé. Moc na mě zapůsobila povídka Gordonův příběh o ptačí válce, o tom, že když je bytost zaslepená ustavičným bojem proti nepříteli, ať už je jakýkoli, ztrácí smysl pro normální prožívání života. A o tom, že tento boj se po nějaké době stává disciplínou sám o sobě, lhostejno, zda má smysl či nikoliv. Vůbec mi vadí slovo boj, často nadužívané. Boj a válka.
Není to snadné čtení a myslím, že ve mně bude dlouho rezonovat.

danka0902
28.03.2021

Ze 7 příběhu, mě zaujaly pouze 3. První příběh se mi špatně četl, a ti zbyle 3 mě ničím nezaujaly. Z celkového pohledu je to fajn a věřím, že někomu se to moc líbí. Ale já nejsem ani nadšená, ani zklamaná. Zhodnotila bych to jako takovej průměr.

Via_
08.02.2021

Tato antologie pro mě byla mým prvním setkáním s finským podivnem. Setkání to pro mě bylo velmi zajímavé, přece jen podívat se na jinou fantastickou tvorbu než tu naši česko-slovenskou nebo anglo-americkou bylo určitě přínosné. Přirozeně byly práce, které zaujaly více a jiné zase méně, ale tak je tomu u všech antologií, ba i povídkových sbírek jednoho autora.

Transit - Johanna Sinisalo - **** - Za mě velmi zajímavá povídka, ať už formou zpracování - záznam policejního výslechu, tak i námětem - hrdinkou je autistická dívka, která je ve 14 letech na mentální i fyzické úrovni dvouletého dítěte. Postupně se však ukazuje, že její jinakost může kromě omezení skrývat i určitý dar.

Čarodějná kolébka - Leena Krohn - *** - Tahle povídka mi přišla jako jedna z nejslabších z antologie. Hrdinka hledá sebe samu skrze nejrůznější esoterické a meditační techniky, právě jednou z nich je i tzv. čarodějná kolébka.

Lesní lišky - Maarit Verronen - **** a půl * - Dle mého soudu jedna z nejzdařilejších prací sbírky, které jí také propůjčila své jméno. Tři kamarádi z vesnice si spolu chodí hrát do nedalekého lesa a objevují postupně jeho tajemství. Dva z nich jako velcí vesnici opouští a odchází na studia, třetí zůstává a noří se stále hlouběji do tajemství lesa a snaží se chytit tajemnou černostříbrnou lišku. Příběh ve velkém prostupuje přírodní mystika.

Motýl - Jyrki Vainonen - *** - Další dle mého slabší práce knihy. O vztahu vězněné bytosti a jejího věznitele, podáno očima vězněné.

Kéž bychom tu byli taky - Pasi Ilmari Jääskeläinen - **** - Povedená povídka z lehce dystopického světa, kde je nedostatek všeho (kromě švábů) a i tak je to značně předražené. Řešením je proto pro spoustu lidí odložit své hmotné tělo (definitivně) a za pomoci Cestovní kanceláře se nechat přenést do Údolí, kde vládne blahobyt, pokoj, klid a nádhera. Co ale máte dělat, pokud váš manžel stěhování do Údolí kategoricky odmítá a vy po ničem jiném netoužíte? Vrátit zpět do běžného světa se už totiž nelze. A jsou opravdu všichni obyvatelé Údolí skutečně šťastní?

Gordonův příběh - Tiina Raevaara - ***a půl * - V ptačí nemocnici se spolu na pokoji potkávají člověk, jenž postupně kamení, a potáplice zraněná během války. Ta začne zapisovat mužův příběh. Hodně new weird, zdůrazněna nesmyslnost a zbytečnost války a bojů vůbec.

Temná zhouba, uzda smrti - Anna Leinonen - **** - Za mě opět jeden ze zdařilejších příběhů antologie. Když se matce narodí dítě, které je zčásti člověkem a zčásti vlkem, pošle matka svou prvorozenou dceru, aby bratra odnesla do močálů za vesnicí. Dívce je ovšem sourozence líto a začne se o něj tajně starat. Příběh je hodně laděn do stylu historické fantasy, přesto je jiný, než na jaký bychom nejspíš byli zvyklí z našich končin.

Výborný je také doslov, který pojednává právě o finském podivnu - finské fantastické literatuře. Rozhodně si ho přečtěte, nepřeskakujte ho a nezaklapávejte knihu jako dočtenou předčasně.

Za sebe jsem velmi ráda, že tato antologie byla sestavena a přeložena do češtiny studenty překladatelského semináře finských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kterým bych tímto chtěla poděkovat za zprostředkování zajímavých povídek.