Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-hjp-294118.jpg 3.8427
Žánr
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Pistorius & Olšanská
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (93)

Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Přidat komentář
pajaroh
11. května

Tato antologie se povedla. Ze současné do češtiny přeložené finské literatury jsem na rozpacích (něco se mi líbí, většina bohužel ne), ale povídky v této sbírce mě zaujaly téměř všechny, protože ona fantazie a tajemná mystika je použita jemně a tak akorát. Jaká škoda, že se překlad skandinávské literatury tolik zaměřuje na krimi.

Sakeé
04. května

Lesní lišky jsou mým prvním setkáním s finskou literaturou. Pro mě je to dokonalý balanc mezi mystičností, temnotou, krásou a napětím. Kdybych měla hodnotit jednotlivé příběhy, bude to takto:
Transit ****
Čarodějná kolébka ***
Lesní lišky *****
Motýl ****
Kéž bychom tu byli taky ****
Gordonův příběh ****
Temná zhouba, uzda smrti *****


Hawkey
29. dubna

Povídky se zajímavými nápady.. celkově dost podivné a nevypočitatelné. Čekala jsem co z nich vyleze a ony třeba místo toho skončily, což mi celkově moc nevyhovuje. Za tu podivnou atmosféru a originální nápad to ale stálo a navíc mě to přivedlo k novým finským autorům.

Lusik88
06. března

Skvele! Finske podivno, je tak krasne nevsedne podivne :) pro me se otevrel uplne novy svet! Zvlast Gordonuv pribeh je zajimave napsany. Dostal me popis cekani na smrt. To, kolik je v tom reality a citu. Myslela jsem, ze slovy to nelze vyjadrit... perfektni, vsechny povidky jsou perfektni! Klobouk dolu pred autory a take pred prekladateli!

čika
23. února

Finske tajemno ma velmi bavilo a dala by som si aj viac, vdaka za vyber, budem dohladavat podla jednotlivych autorov. Super pocin, idealny format!

marvarid
17. února

Milé překvapení – moc dobré čtení. Každá povídka byla jiná. Motýl mi nesedl, ten byl tedy „podivný“ až příliš. Ale všechny další byly velmi dobré - mrazivé, tajemné, strašidelné. A nejlepší čekala na konci antologie (Temná zhouba, uzda smrti). Škoda, že od většiny autorů (s výjimkou Jääskeläinena a Sinisalo) neexistují t.č. překlady do češtiny. O některé bych měla rozhodně zájem. A jak čtu v dalších komentářích, tak asi nejen já. Prosím skupinu překladatelů, ať to zkusí vzít jako výzvu!

Anoell
11. února

Trochu těžko hodnotit antologii, neboť každá povídka byla z úplně jiného soudku. Avšak právě i ta různorodost dělá knihu zajímavou a může se trefit do vkusu více lidem. Nejvíce se mi líbily povídky Transit, Kéž bychom tu byli taky a Gordonův příběh. Nejméně mě zaujal Motýl. Povídky bych úplně za znepokojivé neoznačila (kromě některých), ale určitě se v každých skrývá nějaké to zamyšlení. :) Akorát teda na konci "rozbor" finského podivna mě nebavil, mohlo by to být i zajímavé, ale je to popsáno velmi nudně. (Bonus: Pěkná obálka.)

SoňkaSoník
10.12.2019

Mně se knížka/antologie líbila, ochutnávky od každého autora, které mi vyloženě sedly, protože jsem knihu četla při cestách v autobuse. Příběhy byly nenáročné, z některých mě i mrazilo, ale byl to fajn odpočinek a návštěva do finského podivna.

1

Doporučujeme

Rytíř Sedmi království
Rytíř Sedmi království
List od Nimrala a jiné příběhy
List od Nimrala a jiné příběhy
Meč osudu
Meč osudu
Mihotavé stíny
Mihotavé stíny