Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-Can-294118.jpg 3.8472
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

danka0902

Ze 7 příběhu, mě zaujaly pouze 3. První příběh se mi špatně četl, a ti zbyle 3 mě ničím nezaujaly. Z celkového pohledu je to fajn a věřím, že někomu se to moc líbí. Ale já nejsem ani nadšená, ani zklamaná. Zhodnotila bych to jako takovej průměr.

Via_

Tato antologie pro mě byla mým prvním setkáním s finským podivnem. Setkání to pro mě bylo velmi zajímavé, přece jen podívat se na jinou fantastickou tvorbu než tu naši česko-slovenskou nebo anglo-americkou bylo určitě přínosné. Přirozeně byly práce, které zaujaly více a jiné zase méně, ale tak je tomu u všech antologií, ba i povídkových sbírek jednoho autora.

Transit - Johanna Sinisalo - **** - Za mě velmi zajímavá povídka, ať už formou zpracování - záznam policejního výslechu, tak i námětem - hrdinkou je autistická dívka, která je ve 14 letech na mentální i fyzické úrovni dvouletého dítěte. Postupně se však ukazuje, že její jinakost může kromě omezení skrývat i určitý dar.

Čarodějná kolébka - Leena Krohn - *** - Tahle povídka mi přišla jako jedna z nejslabších z antologie. Hrdinka hledá sebe samu skrze nejrůznější esoterické a meditační techniky, právě jednou z nich je i tzv. čarodějná kolébka.

Lesní lišky - Maarit Verronen - **** a půl * - Dle mého soudu jedna z nejzdařilejších prací sbírky, které jí také propůjčila své jméno. Tři kamarádi z vesnice si spolu chodí hrát do nedalekého lesa a objevují postupně jeho tajemství. Dva z nich jako velcí vesnici opouští a odchází na studia, třetí zůstává a noří se stále hlouběji do tajemství lesa a snaží se chytit tajemnou černostříbrnou lišku. Příběh ve velkém prostupuje přírodní mystika.

Motýl - Jyrki Vainonen - *** - Další dle mého slabší práce knihy. O vztahu vězněné bytosti a jejího věznitele, podáno očima vězněné.

Kéž bychom tu byli taky - Pasi Ilmari Jääskeläinen - **** - Povedená povídka z lehce dystopického světa, kde je nedostatek všeho (kromě švábů) a i tak je to značně předražené. Řešením je proto pro spoustu lidí odložit své hmotné tělo (definitivně) a za pomoci Cestovní kanceláře se nechat přenést do Údolí, kde vládne blahobyt, pokoj, klid a nádhera. Co ale máte dělat, pokud váš manžel stěhování do Údolí kategoricky odmítá a vy po ničem jiném netoužíte? Vrátit zpět do běžného světa se už totiž nelze. A jsou opravdu všichni obyvatelé Údolí skutečně šťastní?

Gordonův příběh - Tiina Raevaara - ***a půl * - V ptačí nemocnici se spolu na pokoji potkávají člověk, jenž postupně kamení, a potáplice zraněná během války. Ta začne zapisovat mužův příběh. Hodně new weird, zdůrazněna nesmyslnost a zbytečnost války a bojů vůbec.

Temná zhouba, uzda smrti - Anna Leinonen - **** - Za mě opět jeden ze zdařilejších příběhů antologie. Když se matce narodí dítě, které je zčásti člověkem a zčásti vlkem, pošle matka svou prvorozenou dceru, aby bratra odnesla do močálů za vesnicí. Dívce je ovšem sourozence líto a začne se o něj tajně starat. Příběh je hodně laděn do stylu historické fantasy, přesto je jiný, než na jaký bychom nejspíš byli zvyklí z našich končin.

Výborný je také doslov, který pojednává právě o finském podivnu - finské fantastické literatuře. Rozhodně si ho přečtěte, nepřeskakujte ho a nezaklapávejte knihu jako dočtenou předčasně.

Za sebe jsem velmi ráda, že tato antologie byla sestavena a přeložena do češtiny studenty překladatelského semináře finských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kterým bych tímto chtěla poděkovat za zprostředkování zajímavých povídek.

Devil-Ivet
31.12.2020

Finské podivno buď máte rádi, nebo ne. Já sama s některými příběhy bojuji, ale z většiny jsem nadšená. Nejinak tomu bylo i zde. Každá povídka je jedinečná, osobitá, tajemná a jinak krásná. Nejvíce se mi líbily Lesní lišky, Motýl a Gordonův příběh.

Luci-_-
15.12.2020

Nikdy jsem knihu podobného žánru nečetla, ale příjemně mě překvapila. Všechny povídky až na Čarodějnou kolébku byli úžasné.

Marekh
13.11.2020

V minulosti jsem na tuto knihu slyšel hodně recenzí, a tak jsem se rozhodl, že si knihu přečtu. V knize se nachází 7 povídek od finských spisovatelů, mimo jiné také od autora Pasi Ilmariho Jääskeläinena, od kterého jsem četl knihu LITERÁRNÍ SPOLEK LAURY SNĚŽNÉ. Mezi nejznámější finské spisovatele bezesporu patří Mika Walatari, od kterého jsem četl knihu Egypťan Sihuhet a některé jeho další knihy. Myslím si, že od dalších finských spisovatelů jsem žádné knihy nečetl, anebo si nevzpomínám.

Povídky patří žánrově do fantastické literatury. Bývají označovány jako „finské podivno“, kde se mísí více žánrů – sci-fi, fantasy, magický realismus, horor aj. U některých povídek si nejsem jistý, jestli jsem pochopil, co nám v nich autoři chtěli sdělit. Tato kniha vznikla v rámci překladatelského semináře určeného studentům navazujícího magisterského oboru Finská filologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Líbilo se mi, že na konci každé povídky se vyskytovaly medailonky autorů, kteří danou povídku napsali. V závěru knihy se nachází kapitola PODOBY FINSKÉHO PODIVNA, ve které se nacházejí autoři finské fantazijní literatury a v této kapitole je provedeno shrnutí žánru fantasy ve finské literatuře.

Zpočátku jsem měl určité obavy, jestli se mi kniha bude číst dobře a jestli to nebude složité čtení. Pokud si vzpomínám na reakce čtenářů, kteří knihu přečetli, tak příliš nad touto knihou nejásali. Za sebe mohu říci, že se mi povídky celkově líbily a jsem rád, že jsem si knihu mohl přečíst a poznat nové autory, o kterých jsem předtím nikdy neslyšel. Někdy jsem si říkal, že některé povídky mohly mít delší rozsah. Sotva jsem se pustil do čtení některé z povídek, blížil se jejich závěr. Nejvíce se mi líbily tyto povídky: Lesní lišky, Motýl, Gordonův příběh, Temná zhouba, uzda smrti. Čtenáři, kteří mají rádi fantasy, mohou dát šanci také této knize. Knihu hodnotím na 80 %.

Sirina
14.10.2020

Tohle jsou vážně podivné finské povídky, které mi navíc svou ponurostí dost připomínaly Marťanskou kroniku. Nejvíc mě zaujaly povídky Lesní lišky a Temná zhouba, uzda smrti. Za nejslabší považuji Čarodějnou kolébku a Motýla.

kofee
28.09.2020

Ochutnávka psychedelických podivnohubek z Finska. Mňam.

s1ombrehimawari
01.09.2020

Povedená sbírka s pár přešlapy.