Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-hjp-294118.jpg 3.8427
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

pajaroh

Tato antologie se povedla. Ze současné do češtiny přeložené finské literatury jsem na rozpacích (něco se mi líbí, většina bohužel ne), ale povídky v této sbírce mě zaujaly téměř všechny, protože ona fantazie a tajemná mystika je použita jemně a tak akorát. Jaká škoda, že se překlad skandinávské literatury tolik zaměřuje na krimi.

Sakeé

Lesní lišky jsou mým prvním setkáním s finskou literaturou. Pro mě je to dokonalý balanc mezi mystičností, temnotou, krásou a napětím. Kdybych měla hodnotit jednotlivé příběhy, bude to takto:
Transit ****
Čarodějná kolébka ***
Lesní lišky *****
Motýl ****
Kéž bychom tu byli taky ****
Gordonův příběh ****
Temná zhouba, uzda smrti *****

Hawkey

Povídky se zajímavými nápady.. celkově dost podivné a nevypočitatelné. Čekala jsem co z nich vyleze a ony třeba místo toho skončily, což mi celkově moc nevyhovuje. Za tu podivnou atmosféru a originální nápad to ale stálo a navíc mě to přivedlo k novým finským autorům.

Lusik88

Skvele! Finske podivno, je tak krasne nevsedne podivne :) pro me se otevrel uplne novy svet! Zvlast Gordonuv pribeh je zajimave napsany. Dostal me popis cekani na smrt. To, kolik je v tom reality a citu. Myslela jsem, ze slovy to nelze vyjadrit... perfektni, vsechny povidky jsou perfektni! Klobouk dolu pred autory a take pred prekladateli!

čika

Finske tajemno ma velmi bavilo a dala by som si aj viac, vdaka za vyber, budem dohladavat podla jednotlivych autorov. Super pocin, idealny format!

marvarid

Milé překvapení – moc dobré čtení. Každá povídka byla jiná. Motýl mi nesedl, ten byl tedy „podivný“ až příliš. Ale všechny další byly velmi dobré - mrazivé, tajemné, strašidelné. A nejlepší čekala na konci antologie (Temná zhouba, uzda smrti). Škoda, že od většiny autorů (s výjimkou Jääskeläinena a Sinisalo) neexistují t.č. překlady do češtiny. O některé bych měla rozhodně zájem. A jak čtu v dalších komentářích, tak asi nejen já. Prosím skupinu překladatelů, ať to zkusí vzít jako výzvu!

Anoell

Trochu těžko hodnotit antologii, neboť každá povídka byla z úplně jiného soudku. Avšak právě i ta různorodost dělá knihu zajímavou a může se trefit do vkusu více lidem. Nejvíce se mi líbily povídky Transit, Kéž bychom tu byli taky a Gordonův příběh. Nejméně mě zaujal Motýl. Povídky bych úplně za znepokojivé neoznačila (kromě některých), ale určitě se v každých skrývá nějaké to zamyšlení. :) Akorát teda na konci "rozbor" finského podivna mě nebavil, mohlo by to být i zajímavé, ale je to popsáno velmi nudně. (Bonus: Pěkná obálka.)

SoňkaSoník
10.12.2019

Mně se knížka/antologie líbila, ochutnávky od každého autora, které mi vyloženě sedly, protože jsem knihu četla při cestách v autobuse. Příběhy byly nenáročné, z některých mě i mrazilo, ale byl to fajn odpočinek a návštěva do finského podivna.

Rytíř Sedmi království
Rytíř Sedmi království