Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

od:


KoupitKoupit eknihu

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294118/lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-hjp-294118.jpg 3.7332

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Pistorius & Olšanská
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (71)

Přidat komentář
Finn69
včera

Sedm povídek, ze kterých se mi nejvíc líbily ta první (Transit) a poslední (Temná zhouba, uzda smrti). Zbytek byl takový nijaký, občas bez pointy i děje, což je u povídky docela problém. Pod "new weird" povídkou si představím nejspíš něco jako Vandermeerovo "Veniss Underground" nebo Miévillovo "Pátrání po Jakeovi.", což je trošku jiná liga.
Ale zejména kvůli té první a poslední povídce i tenhle "finnish weird" stojí za vyzkoušení.

v.kalabova
23. září

Krásná sbírka povídek. Líbili se mi všechny, nejvíc asi Transit, Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti. Nádhera.

marie8567
13. září

Z knihy jsem nadšená!!!!!Opravdu dělá čest svému názvu.Je pravda, že Čarodějná kolébka byla oproti ostatním dle mého slabší, avšak i přesto byla k zamyšlení. Co dodat?opravdu Finské Podivno :-)

galiana
01. září

Hezké i znepokojivé. Některé povidky jsou trochu slabší, ale celkově povedené. Pro mě první kniha tohoto žánru, ale urcite jsem jí neskončila. A jako třešnička na dortu je skutečně krásná obálka.

Česneksmedem
26. srpna

Dle mého subjektivního názoru je nejlepší povídkou hned ta první (Tranzit) a nejslabší ta druhá (Čarodějná kolébka). Pokud se snad sci-fi vyhýbáte, učiňte přesto výjimku a zkuste se začíst. Rozhodně zde nejsou žádní zelení mužíčkové ani nosné rakety.

Tavbaretu
23. srpna

Je to tak půl napůl. Jsou zde povídky, které vás hned chytnou, a čtou se jedna báseň (pro mě to byly Lesní lišky, Kéž byhom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti). Naproti tomu jsou střídány povídkami, které jsou zmatečné, případně nezáživné... Ale obal je krásný :D

okeey
19. srpna

Každá kniha má svého čtenáře, ale já u této teda cílovkou nejsem. Místy jsem vůbec nechápala o co jde a kolikrát jsem si říkala: ,,Co to sakra...?" Zachránila to poslední povídka Temná zhouba, uzda smrti - ta se mi vážně líbila, ale zbytek? Nee, to vážně není můj šálek kávy.

jiri77
16. srpna

Krásné a zajímavé nahlédnutí na finské podivno. Nejvíce se mi líbily Transit a Temná zhouba, uzda smrti. Celkově povedená oddechová knížka,plná atmosféry severu a její přírody.

VesmirnaOndatra
25. června

V krajine, kde sa ľudia volajú Jääskeläinen alebo Raevaara a kde existujú slová ako hääyöaieuutinen alebo hyppytyynytyydytys, sa ľahko môže stať, že v bežnej konverzácii omylom prebudia nejaké to Cthulhu zo svojho z R'lyehu, takže sa ani nečudujem, že si vypestovali záľubu v podivnostiach.

prazskanaplava
06. června

6/10 Překlady velmi povedené, čtivé. Nicméně pro mě případ forma vítězí nad obsahem (krásný přebal, chytlavý název). Jako u většiny antologií jsou povídky nevyvážené a očekávám, že na většinu rychle zapomenu. Nejvíc mě zaujaly Transit a Kéž bychom tu byli taky. (Pistorius & Olšanská, 2016)

Seeker
29. května

Mozaika fascinujících příběhů. Některé povídky mají ale přitažlivější atmosféru, než pointu. Mnohdy cesta je nosnější než samotný cíl. Ale právě atmosféra je natolik pohlcující, že člověk povídce odpustí i slabší závěr. Už teď vím, že některé příběhy si budu "potřebovat" přečíst znovu.

embi
20. května

Nalákala mě obálka a obsah rozhodně nezaostal. Neoslovila mě asi jen Čarodějná kolébka. Moje top tři - Transit, Motýl, Gordonův příběh.

Gibis
17. května

Jak je tady často zmiňováno, některé povídky výborné (Temná zhouba, uzda smrti; Transit), některé dobré a některé nezaujaly. Musím přiznat, že se povídkovým knihám celkem vyhýbám, sotva se člověk začte, už je tady konec, ale přesto jsem si čtení nakonec docela užila a za mě tedy 3,5*.

kní
13. května

Zcela náhodně koupená knížka (jal mě její obal) - přesto, že opravdu nemám ráda povídky, čtu je poslední roky nějak čím dál častěji. Tyhle finsky podivné jsou výborné!
A kdo neví, co znamená zkratka TRJTKJ, zjistí to na straně 66.

Pitbullka
09. května

Zajímavý žánr, nikdy jsem nic podobného nečetla. Povídka Transit a Temná zhouba, uzda smrti byly nejlepší. Ostatní průměrné. Čte se trošku naročněji ale líbilo se mi.

knedlik
30. dubna

Znepokojivost nemají Lesní lišky v názvu omylem. Jedna vedle druhé povídky totiž přesně takové jsou, ikdyž každá z jiného důvodu. Osobně patřím také k těm, které více uchvátila "druhá polovina" knihy - fantastičnost a pohádkovost příběhů, přírodní motivy a metaforičnost mi dokonale sedly. Nejslabšími povídkami pro mě byla Čarodějná kolébka (ale mám dojem, že přijde čas, kdy mi bude velmi blízkou) a paradoxně právě Lesní lišky, které mají sice zajímavý příběh, ale tak nějak u mě pokulhávaly snad stylem, snad překladem - bohužel neposoudím.

Po přečtení některých komentářů tady jsem k Lesním liškám byla skeptická a rozhodně si to nezasloužily! A navíc - člověk z nich cítí sever v každém písmenku a ten já zkrátka miluju. Lesy, jezera a bezútěšná mlha halící všechno a všechny.

"Tolik zapomínáme. Zapomínáme, jak bychom mohli žít, i kdyby to bylo tisíckrát lepší než naše současná existence."

krži
14. dubna

Něco super, něco ne. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdama a za tu obálku jsem nakonec hodil 4...

MartyManCZ
20. března

Jako první povídka Transit? pffff to bylo naprosto famózní, to mi zůstane v hlavě hodně dlouho. Zbytek už je pro mě na hraně, něco je dobrý něco tolik ne. Ale většina je fajn. Finské podivno je fakt hodně podivné a asi to úplně nebude můj šálek kávy. Sice nejsem příliš fanouškem povídkových knih, ale jako seznámení s finskou literaturou ideální :) Je to tam od skvělých věcí po mindfucky :)

Etvel
03. března

Nejlepší a nejsilnější se mi zdály poslední dva příběhy v knize. Rozhodně zajímavé počtení, u "Finského podivna" asi ještě chvíli zůstanu!

LadyKet
21. února

Hodně zajímavé povídky. Některé byly více povedené, ale všechny končily velmi překvapivě. Dobře sestavená sbírka povídek. Taky oceňuji moc pěkně vytvořenou obálku!
Přemýšlím, že si od některých autorů z této sbírky půjčím další jejich knihy.

Torino
21. ledna

S touto knihou jsem se nesžila... Finské fantasy je pro mě někdy až moc zvláštní. Proto knihu nehodnotím tak dobře. Ale ze sedmi povídek se mi dvě opravdu líbili a kdyby se jejich příběh dále rozvinul do plnohodnotné knihy, přečetla bych si je. A byly to povídky "Transit", první povídka o autistické dívce, a povídka "Kéž bychom tu byli taky", která mi velmi připomínala knihu 1984.

peterkovasona
11. ledna

Krásná vazba.. za mě nejvetsi top jsou Lesní lišky a Temná zhouba, uzda smrti. Ten zbytek pro mě nebyl to práve ořechové

kejty91
08. ledna

Zjišťuji, že krátké texty nejsou pro mě. Já se potřebuji nad osudy několika postav bavit delší dobu.
Ony, ty povídky byly vesměs ty lepší no i přesto jsem po dočtení zklamaná a knihu řadím mezi nedoporučuji, nebaví.
A taky v rámci jedné povídky zkoušet se věnovat více situacím mi přišlo jako nereálné, nedávalo to smysl - proč to dělat - stačí rozpracovat jednu událost.
Bylo to syrové fantasy a je pravdou, že kdyby to nemělo v názvu slova jako liška a znepokojivé asi bych nad tím mávla rukou a nezajímalo by mě to.

Shindo
03. ledna

Moje prvé stretnutie s fínskou literatúrou a hoci som humor týchto končín doteraz celkom nechápal (zrejme to bolo iba zle zvolenými filmami), tu som bol spokojný. Zaujala ma už prvá poviedka písaná formou výpovedí z vyšetrovania s milou a troška absurdnou pointou, no smutným koncom.
Zaujímavo zvolený výber, bolo tam toho mnoho - humor (občas až absurdný, no o to lepšie), mágia, vlkolaci, prelínanie reality a fikcie, štipka surrealizmu, dokonca som pri čítaní občas cítil ten severský chlad a beznádej.
Krátke info o autorovi a jeho tvorbe na konci každej kapitoly je vítaný bonus. Potešilo ma, že viaceré z uvedených diel vyšli aj česky.

Deanne
01. ledna

Opravdu zajímavá kniha... zaujala mě svých zajímavým obalem a názvem. Obsah byl vážně dost neobvyklý. Kniha mě ale po přečtení prvního příběhu naprosto uchvátila ! Příběhy jsou občas fakt znepokojivé :D
Dávám palec nahoru, doporučuji.
*Hodí se na dlouhé zimní večery.

OldaB
31.12.2017

Tak trochu jiné a divné čtení. Ale po pravdě, líbilo se mi to. Hlavně ta první povídka je naprosto famózní.

Lotka
28.11.2017

Některé povídky poutavé, jiné méně. Povídková moc nejsem, když se konečně začtu, je konec.

opic 12
11.11.2017

Je to jiný svět,stříbrné lišky se schovávají za ostružiní a mžourají očkama v neprostupné tmě.
I v této zemi se za sychravého ranního počasí snáší mrholící déšt na lampy lemující ulici,která se těsně tisknou podél hada železničních kolejí někam do dáli k blikajícím šrankám s pravidelnou zvonkohrou.Je to všední podivno osamoceného zdroje světla které dopadá na kaluž s jemně neslyšnými dopadajícími kapkami na oslyzlé dlažbě přiléhajícího chodníku...
I tu v domácnostech si lidé rozsvěcí své malé zdroje svitu domácího tepla.Co nás tak přitahuje na komíhajícím plamínku svíčky,že jej tak rádi stále opečováváme...nechte se tedy pohltit tímto severským znepokojením.
Některé povídky se vám budou líbit více jiné méně,není nutné zhltnout za jedinný den,jste přeci jenom v jiném světě a lišky tu samozřejmě dávají dobrou noc jiným způsobem než jako v našich útulných pelíšcích,to je na tom přeci to zvláštní.

_Žanet_
07.11.2017

Pro mě hodně zajímavá kniha. Ze všech povídek mě nebavila jen jedna, ale taková se v knize povídek najde vždycky. V podstatě bylo ale na každé z povídek něco k zamyšlení o lidskosti. Nebo aspoň mě to tak přišlo. Takže za mě rozhodně palec nahoru.

Kexina
02.11.2017

Snad je to rozdílem české a finské kultury, ale část povídek jsem vůbec nepochopila.