Copatá máma

Lucii je devatenáct, má pár měsíců před maturitou a spoustu plánů do budoucna, když naprosto neplánovaně otěhotní. Po počáteční nejistotě se rozhodne dítě si nechat, i když vyrovnat se s tím, že z ní bude máma, není vůbec snadné. Lucie se mění z potřeštěné středoškolačky v dospělou ženu a zároveň musí vyřešit vztah k Tomášovi, své dlouholeté a donedávna platonické lásce, se kterým miminko čeká. Dokáže jejich čerstvé zamilování zvládnout takovou zkoušku? K tomu se ještě přidává Luciin komplikovaný vztah k rodičům a spousta starostí o budoucnost… Čtivý a svěže působící román byl částečně inspirován autorčinou zkušeností s neplánovaným těhotenstvím v posledním ročníku střední školy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306899/copata-mama-Cv3-306899.jpg 3.5120
Žánr:
Pro ženy, Literatura česká, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Přidat komentář
hrosulik
15. července

Letní super oddychovka.

myšpa
23. června

Kniha se dobře četla, ale v životě to tak jednoduché určitě není.

Terezita
18. června

Nápad dobrý. Ale to je tak všechno. Styl psaní mi nevyhovoval, rozhodně to nevypadalo na vyprávění devatenáctileté slečny. Cítila jsem z toho třicetiletou ženu, která píše příspěvky na "miminkovská" fóra. Na druhou stranu chápu, že se knížka někomu líbí. Pro mě je to ale naprosto zbytečná knížka.

Tyrkysová
19. května

I přes relativně vážné téma je kniha psaná s lehkostí a milým humorem, jehož čtivost podtrhují krátké kapitoly. Za mě fajn a hezké čtení, i když spíše než pro náctileté dívky (může působit dost antikoncepčně :-D), bych doporučila pro mladší ženy.

vendy6619
07. dubna

Rozhodně to není žádná hitparáda. Takové pěkné ukázaní, že těhotenstvím se svět nezboří.
Přišlo mi to lehké čtení u kterého není třeba myslet. Prostě čtete a zapomínáte se u toho. Vlastně mi tohle ukázalo jakousi naději, že pokud osud nám tu cestu nalajnule jinak než jak chceme my... nekončí tím život... ale možná tím jenom začíná. :)

andrea4315
24. března

Krásně jsem si zavzpomínala na svoje těhotenství a jednou až začne moje malá dcerka randit, jí asi tuto knihu doporučím. Jako varování, že dítě může přijít raz dva, ale zároveň i uklidnění, že život se tím nezboří, jen změní.

Acquenta
29. ledna

Příjemná oddechovka, přečtená ani ne za týden.

bookcase
22. ledna

Odpočinková kniha o nelehkém údělu maminky studentky. Čte se dobře.

m.valova
12.11.2017

Líbila se,jednoduché čtení na víkend strávený s knihou u krbu...

Kaci90
18.10.2017

Mně se kniha líbila. Nesouhlasím, že by byla příliš naivní a nepodobná realitě-já sama ve svém okolí mám více než jednu matku, která otěhotněla po pár měsících, v jednom případě i týdnech, vztahu a muž se zachoval stejně, jako knižní Tomáš-nastávající maminku si vzal. A upřímně, nějaká vysoká škola? Hodně žen přehodnotí žebříček hodnot, když už se "to" stalo. Mně zkrátka přijde, že je kniha ukázkou toho, že když už se plány zhroutí, je to o tom určit si priprity a umět být šťatná i tak. Že nemusí být vše jen horor. A s pohledem na porodnictví také souhlasím, není to tak dlouho od mého vlastního porodu a to trauma z nepřirozenosti si s sebou nese spousta z nás. Za mě prostě ano-jednoduché, žádný zvrat, ale proč ne?

blonďatá.luc
09.10.2017

Od knihy jsem čekala autentické zážitky mladé nastávající matky v našich končinách a to jsem vlastně dostala. Jen jsem nečekala, že všechno půjde bez problémů - že ve škole všechno hravě zvládne, že s přítelem to bude všechno kouzelné, že nebudou žádné komplikace a problémy... Myslela jsem si, že kniha skončí až pozdějším momentem - že autorka vezme delší časový úsek. A taky jsem nečekala, že tam budou tak hrůzné pocity ohledně našich porodnic - působilo to docela odstrašujícím a děsivým dojmem. Na druhou stranu vše v životě nemusí být komplikované a složité a nemůže být na škodu si u takové knihy od hektického a problematického života odpočinou.

Malíček
31.08.2017

Knihu jsem přečetla během dvou dnů. Děj mi přišel opravdu jednoduchý, žádná velká zápletka nebo převrat v ději. Často jsem si dopředu uměla představit, co se stane, a proto mě kniha nijak moc nenadchla. Čekala jsem asi trochu víc, protože v provní kapitole se člověk dozví, že hlavní hrdinka je těhotná a v poslední porodí. Takže jsem s ní prožívala těch pár měsíců, které ale nebyly zase tak zajímavé. Občas jsem se pobavila nad některou frází, ale to je asi vše. Myslím, že na zabití času je to fajn. Ale jinak? Asi ne.

Modrásek16
17.08.2017

Takové dovolenkové čtení. Četla jsem už ale i zajímavější.

veskr
09.08.2017

Knihu jsem si koupila, jako oddechovku na dovolenou a s tím jsem k ní i přistupovala. Četla se dobře, možná i proto, že jako matka dvou dětí vím, o čem je řeč, ale není to žádný trhák. Jako cílovou skupinu bych k této knížce přiřadila, spíše než dospívající dívky, budoucí maminky nebo matky náctiletých budoucích maminek. Rozhodně to není tak špatná knížka, jako vyznívá z některých ohlasů. Nevadí mi ani drobnosti jako farář na svatbě ateistky nebo problém s vyhlášenou porodnicí. Je to přece kniha a ne dokumentární pořad. Kdyby autoři psali jen o tom, co je skutečně možné a reálné, asi by byly knížky pěkná nuda. A já hledám v knížkách právě ten oddech od reality, takže mně ,,Copatá máma" zpříjemnila dovolenou.

bagel
31.07.2017

Četlo se to hodně lehce, ale do hloubky příběh příliš nešel. A něco se mně moc nezdálo: svatba s farářem, aniž byla předtím o víře sebemenší zmínka, snadné přihlášení do vyhlášené porodnice...

Anna 13
15.07.2017

Milá kniha, která neurazí, nenadchne. Mladší čtenáře potěší.

Příběh byl jednoduchý, předvídatelný, ale optimistický a poučný.
Dlouho jsem se rozhodovala jestli dát tři nebo čtyři hvězdy, ale nakonec jsem se rozhodla pro tři, jelikož kniha ve mne vzbuzuje míru průměrnosti. Mým čtyřhvězdičkovým knihám se nevyrovná.

Ale určitě si najde místo v srdcích mladších čtenářek a pomůže například v určitých životních rozhodnutích.

IsobelleFarbs
08.07.2017

Příjemná letní knížka, která nenadchne ale ani neurazí. Mě se celkem líbila, protože jsem od ní čekala právě takovou oddychovku. Hlavní hrdinka mi byla chvílemi protivná, tím jak neustále řešila nesmyslné problémy, které vlastně vůbec neexistovaly. Ale jinak se mi kniha líbila...

kacunka157
07.07.2017

Příjemná letní oddechovka :-)

nefernefer
26.06.2017

Kdyby nebyla tahle knížka ve škatulce literatura pro dívky, tak bych ji možná hodnotila jinak, protože není napsaná špatně a pro toho, kdo sám už nějaké ty děti má, to může být celkem hezké čtení. Koupila jsem ji však své náctileté dceři v dosud marné snaze probudit v ní čtenářské nadšení. Dostala ji k Vánocům a uložila do knihovny, aniž by ji otevřela. :o) Poté, co jsem si ji přečetla, říkám zaplaťpánbůh a už jí do toho rozhodně nebudu nutit. Na jednu stranu je to sladká pohádka o tom, že všechny problémy se dají vyřešit tím, že si člověk nad vším pořádně popřemýšlí, zamedituje, vyčistí si svůj vnitřní myšlenkový svět a všem okolo sebe odpustí. Jo, kdyby to bylo takhle jednoduché, byla by to vážně paráda. Ačkoli je hlavní těhotné hrdince jen -náct, tak těch problémů, které musí řešit je minimum, všichni blízcí ji podporují a všechno je vlastně nakonec sluncem zalité. Takže si z toho čtenář (ještě že to není moje dcera) odnese dojem, že otěhotnět ještě na střední škole vlastně není nic tak hrozného. Na druhou stranu je to strašení mladých nezkušených holek. Občas se v některých komentářích píše, že tahle knížka působí jako dobrá antikoncepce. Pokud je tou antikoncepcí míněný téměř hororový popis všech hrůz, ústrků a necitlivosti, které čekají na nastávající maminky v našich porodnicích a gynekologických ordinacích, tak jo. Tohle si přečíst jako náctiletá, tak mě to tak vyděsí, že v životě žádné děti nebudu chtít. A upřímně, vyděsilo by mě to i ve starším věku, kdybych je ještě neměla. Že porod není procházka růžovou zahradou, o tom žádná. Ale tohle strašení nadělá víc škody než užitku, a navíc nelze zevšeobecňovat. Co žena, to jiná zkušenost. Já sama mám například s naším porodnictvím jen ty nejlepší.

Pedruska01
15.06.2017

Kniha se četla dobře, rychle, ideální krátké kapitoly a občasné úsměvné prvky - ale to bylo asi tak všechno, co na téhle knize bylo kladné. Dovolím si tenhle výtvor rozdělit na dvě poloviny: ta jedna je ukázka naprostého štěstí a dokonalosti, správnosti a pozitiv, vše je zalité sluncem a ta druhá polovina je silně přesvědčivá reklama na antikoncepci. Takže člověk ve finále neví, jestli je dobré mít potomky nebo jen tu myšlenku na zplození dítěte má poslat k šípku, a to definitivně.
Samozřejmě k realitě to má hodně daleko - nikdy nic není tak růžové jako příběh Lucie. Byla to ukázka něčeho, co jsem prostě autorce vůbec nežrala - nešlo to. Vadilo mi, že Lucie příjme těhotenství v pohodě a s přehledem, že měla něco naplánovaného hodí hned za hlavu bez mrknutí oka, aniž by výrazně zaváhala. Všichni jsou s ní, aniž by jí třeba něco řekla vlastní máma, div jí netleskají. Všechno jde jako po drátkách: kluk, se kterým vlastně nic nezažila jí udělá dítě, hrozně jí miluje, a tak proč neudělat hned dokonalou svatbu? A pak - bum, prásk - popis vyšetření, metod, krutosti lékařů, nesnesitelné nevolnosti a bolesti, odrazování a popisování hrůz z vyprávění prvorodičky - a samotný porod na závěr.
Samozřejmě nechci zlehčovat těhotenství a především jeho finiš ne. Neokusila jsem, takže nemám co mluvit, ale tahle kniha celkově... asi to nebylo ono. Asi určitě.

evasamankova
13.06.2017

Copatá máma neurazila, ale ani nenadchla.
Kromě devítiměsíčního "čekání" se v ději vlastně nic moc dalšího neodvíjelo.
Možná trochu škoda, že kniha skončila právě v okamžiku, kdy to skutečně všechno začalo...
Každopádně jsem se chvílemi nedokázala ubránit pocitu, že hrdinka to vidí moc zjednodušeně a růžově... Naopak jindy, namátkou konkrétně třeba u genetických testů, mě zase překvapovala svým přesvědčením "za každou cenu". Jako by jí nebylo devatenáct a neotěhotněla zcela neplánovaně, ale šlo o jednou tolik starou ženu, pro níž je tohle těhotenství tou poslední možností, jak mít (jakékoliv) dítě...
Tendence k domácím porodům už radši komentovat nebudu...

JaneH
12.06.2017

Knihu nebyla mým šálkem kávy. Často mi připadalo, že se jedná takovou trošku jinou Lanczlovku. Upřímně nechápu, jakou roli zahrál v příběhu Filip, který se zde pouze mihnul. Myslím si, že kniha nebyla hlouběji propracovaná. Musím pochválit posloupnost knihy. Líbilo se mi, že kniha začala zjištěním těhotenství a končila porodem. Avšak si myslím, že děj nebyl hlouběji rozepsán a autorka vším pouze prolétla. Každopádně jako ztracený čas to neberu. Myslím si, že jde o pohodovou oddechovku. Od knížky si ale nic neslibujte.

steph.tey
29.05.2017

To byla ta nejupřímější knížka, kterou jsem kdy četla.

ZoeKaplanová
04.05.2017

Kniha mi přišla osobitá a velmi uklidňující. Chápu, že z většiny vašich komentářů na knihu nedáváte velký ohlas, celkem to i chápu. Taky jsem čekala něco trochu jiného ale myslím a doufám, že se nemýlím autorka se chtěla podělit s tím co prožila, asi to nebyla procházka růžovým sadem ale chtěla tím říct, že i když máme potíže s rodinou a se sebou přijde malý človíček. A ten vám ukáže kým jste a zahodíte všechny problémy a uvědomíte si, že tohle je vaše rodina a tu milujete. Kniha se mi právě z toho důvodů moc líbila.

Evik84
18.04.2017

byla to taková oddechovka, optimisticky laděná knížka

Pettinka
18.03.2017

Knížka mě zaujala už podle obalu a určitě právem. Odpočinková a velmi milá knížka.. Styl spisovatelky je mi velmi blízký a příběh Lucky jsem zhltla během pár hodin (ani ne 3 hodiny :D).. Jsem fakt nadšená a můžu jenom doporučit. :)

NikolP.
14.03.2017

Knihu jsem dostala dárkem od kamarádky, osobně bych si ji nekoupila. Nakonec to bylo sice docela pěkné počteníčko, ale takové krátké, kolikrát nezáživné věty nepíšu ani do mailu. Co k tomu dodat, kniha nenadchla ani neurazila.

Mermaida
01.03.2017

milá a příjemná knížka - taková oddechovka :-)

domino1701
25.02.2017

Typická kniha pro young adult. Krátké věty, nenáročný děj a příběh. I přes to, jsem měla knihu přečtenou za pár hodin a musela jsem ji přečíst do konce. Za mě průměr. :)

AngelA1
14.01.2017

Možná jsem moc kritická, ale kniha se mi zdála hodně slaboduchá. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy, v knize byly pomalu jen holé věty, hrůza.