toni-az toni-az komentáře u knih

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Ale jo, dá se číst. Na zadek jsem z toho nesednul, ale je to kus poctivého řemesla. Atmosféra NY 19. století místy i působí realisticky. Příběh na můj vkus trochu překombinovaný, přesto jsem v podstatě uhodl pachatele.

Přednes Písaříka super.

23.05.2021 3 z 5

Orlova kořist Orlova kořist Simon Scarrow

Každým dílem čekám, že autorovi došla inspirace a bude to pořád to samé, ale vždy dovede překvapit. Ono samozřejmě je to svým způsobem na jedno brdo - černobíle vykreslené postavy, kde je hned na začátku jasné, kdo bude hlavní záporák, Makrovy hlášky, Catonovy posuny ve schopnosti velet, nějaký speciální úkol. Ale ten speciální úkol, to je to, kde se ukazuje neskutečná fantazie autora a důvod, proč mě baví v této sérii pokračovat. Samozřejmě taky ten jednoduchý pohled na svět a naprosto sympatické hlavní postavy.

05.05.2021 4 z 5

Panský dům 1 Panský dům 1 James Clavell

Navnaděn Šógunem a Králem krysou, kteréžto knihy patří mezi oblíbené, když jsem u rodičů v knihovničce našel Panský dům, nemohl jsem odolat.

Tím větší bylo mé zklamání, kniha nemá hlavu ani patu, děj v podstatě žádný, postavy totálně roztříštěné tak, že o nikom se nedá říct, že je hlavní postava. Žádná z nich není sympatická. Téma vysokého businessu naprosto nezáživné, pořád se tam hází milionama, ale vlastně nikde nic. Trochu zajímavá linka s agentama úplně nevyužitá.

Co mi vadilo hodně, stejně jako kolegům níže, je opravdu ale opravdu nepoužitelný překlad. Chápu, že v 90. letech moc lidí angličtinu neumělo, ale raději to nepřekládat vůbec než takhle. A taky mi tam chybí korektury - spousta chyb a překlepů na každé stránce.

Vzato kolem a kolem, na další díl se nechystám.

04.05.2021 1 z 5

Království Království Jo Nesbø

(SPOILER) První setkání s autorem, o němžse všude mluví.

Představoval jsem si, že to bude detektivka, což tedy není, spíše takové psychologické drama. První cca polovina byla super, krom toho že jako zbytek knihy poutavě napsaná, bylo tam spoustu zajímavých myšlenek, popisů a filozofování. Popravdě řečeno mi připadalo, že se tam zafilozofovalo víc než v poslední knize od jeho krajana Gaardera, co jsem četl. Retrospektivy v retrospektivách trochu matoucí, ale zajímavé. A to postupné odhalování minulosti přesně dávkovanými kousky informací bylo skvostné.

ALE... Po nějaké době (jakmile se minulost v podstatě úplně odhalila) to již začalo být pořád dokola. Někoho zmlátit. Někoho zabít. S někým se pohádat. Někoho nezabít. Někomu ojet manželku. Někdo jiný někomu ojede manželku. Zjistit, že někdo je ještě větší hajzl než sis myslel. A znovu a znovu a znovu... A ten konec, z toho by jeden blil.

Takže za mě to mělo skončit někde asi tak v půlce a nějak úplně jinak a dal bych plný počet. Ale každopádně autor nějaký potenciál má, ještě mu dám druhou šanci.

Jinak audiobook ve slovenštině vynikající.

25.04.2021 3 z 5

Můj život: Od kolébky ke slávě Můj život: Od kolébky ke slávě Jan Palička

Přestože považuju fotbal za nejnudnější sport ze všech, toto dílo mi k srdci nepřirostlo. Doufal jsem, že přečtením knížky se můj postoj k této hře nějak změní, ale vzhledem ke kvalitě obsahu nějak nebylo co by mě motivovalo. To snad ani není knížka, je to jen takový nějaký neuspořádaný soubor krátkých fejetonů z mládí jednoho fotbalového brankáře. Částečně plácání se po rameni jak je dobrý, částečně poděkování lidem, kteří ho v jeho kariéře posouvali, částečně kňourání nad tím, jak to má fotbalový brankář těžké, částečně libování si, jak to má fotbalový brankář skvělé. Ale co už, nic lepšího co jsem ještě nečetl, se mi do výzvy nějak nepovedlo najít.

Jedna hvězda za pár celkem zajímavých historek (zejména z hodně raného dětství), druhá za Trojana v audiobooku. Myslím, že jako klasickou knížku bych to asi měl problém dočíst.

17.04.2021 2 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Název i obálka mě trochu odrazovaly, takže jsem se k poslechu trochu odhodlával, nicméně mě na rozdíl od mnoha jiných kniha chytla od prvních stránek. Úplně něco jiného než ostatní Gaimanovy knihy, zejména Američté bohové, nicméně které dvě jeho knihy se vzájemně podobají, že? Jediná věc spojuje snad všechny, a to jisté odtržení od reality předchozího života hlavní postavy.

Každopádně knížka pěkně ubíhala, postavy se vyvíjely a sem tam se objevil i nějaký nečekaný twist. Kromě tedy romantické linky, kde bylo celkem brzo jasno, jak to dopadne. Styl psaní mi neskutečně připomínal Pratchetta, dokonce víc než Dobrá znamení, které psali spolu. Nečekaně vtipné.

Až bude knižní výzva na knihu o limetě, tak si na ni vzpomeňte, je to v ní nejdůležitější předmět.

11.04.2021 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Kotletovy knížky mě baví a musím říct, že tahle za mě byla jedna z nejlepších. Dokonce i u některých hlášek jsem se zasmál, ač mi obvykle připadají spíš trapné. Děj měl tak akorát spád a když to celé skončilo, tak se mi ani nechtělo věřit, že už jako konec, vždyť to sotva začalo! Jo, tohle prostě můžu.

04.04.2021 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Popravdě řečeno, od Gaardera jsem si zvykl na kvalitní knihy s filozofickým podtextem, nad nimiž je třeba se řádně zamyslet. V této knize mi to buhužel chybělo. Možná trochu existencionalistických úvah na úplném konci by to mohlo spravit, ale buďme upřímní, podobné úvahy najdete v polovině scifi knížek.

Strašně mě rozčilovalo to řešení pravidel a nemyslné vztahování něčeho, co si vymyslel jiný člověk pro své pobavení, s určitou osudovostí. Takže za mě pouze taková nemastná neslaná naivní povídka pro děti.

Nemůžu ovšem upřít jistou míru čtivosti, takže těch cca 50-60 % to má mít.

04.04.2021 3 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

První zhruba polovina vypadala jako Harlekýnka z prostředí Nigérie, a to prostředí na knížce bylo asi tak to nejzajímavější. Nicméně postupem času to začalo celkem fungovat. Kdyby byla celá jako konec, bylo by to snad i na 4 *, a to jako chlap zjevně nejsem cílová skupina.

Minimálně půl hvězdy za perfektní načtení od Zuzany Kajnarové. Až je překvapivé, z čeho všeho jsou ochotní udělat audiobook a dokonce investovat do kvalitní herečky pro načtení. Popravdě řečeno si myslím, že pro tuto knihu je to až skoro škoda.

04.04.2021 3 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Tohle že napsal King? Popravdě řečeno, vědět o čem to bude, tak bych si asi do Výzvy našel něco jiného. Kniha na mě působila, jako by to napsala nějaká americká ženská autorka spíš než mistr horroru. I přes naprosto nezajímavé téma a hodně experimentální formu, která mi vůbec nesedla, musím uznat, že ten člověk umí psát natolik dobře, že i z toho vykřesal četbu, kdy se člověk nenudil. Popisy Very v senilním období a jazyk, kterým Dolores vypráví, jsou neuvěřitelně realistické.

Bohužel, jediný prvek, který mě v příběhu zaujal, byla ta holčička ve vidinách, která ovšem tak nějak bez konce vyšuměla. Za mě nejslabší King, kterého jsem četl. Pro ty, kteří nejsou příznivci hororů a chtějí zkusit něco od Kinga, to může fungovat, i když i v tom případě bych spíše doporučil něco jiného, jako např. Pan Mercedes nebo Dallas 63.

Nejhumornější prvek - Dolores: Už tu mluvím asi 2 hodiny... Kouknu na stav audiobooku - přečteno 6.5 hodiny. To chlapec trochu netrefil.

01.04.2021 3 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Tradičně vtipná knížka ze Zeměplochy z mými oblíbenými postavami Smrtěm a čaroději. Tentokrát mi to nicméně přišlo nějak víc filozofické než obvykle, což rozhodně není na škodu. Člověka to donutilo zamyslet se nad smrtí ale hlavně nad časem. Zajímavě vysvětlené některé aspekty, např. jak smrt může stihnout vše naráz.

27.03.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Poslouchal jsem jako audio, z něhož mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu dost hrozný přednes Miloslava Königa, jehož jednotvárná interpretace člověka poněkud uspává, navíc spousta špatně přečtených slov, chyb, nemluvě o výslovnosti anglických slov. Na druhou stranu mě hodně bavilo, že kdykoli byla v knize zmíněna nějaká píse%n, skladba ze soundtracku apod., kus tam pustili. Za mě super dotváření atmosféry, ale dovedu si představit, že někomu by to mohlo vadit.

Ještě než se dostanu k obsahu, jedna připomínka k překladu. Ten je prostě hroznej. Tohle neměla překládat ženská, to měl překládat nějaký bývalý programátor nebo hráč z oné éry, např. Franta Fuka. Paní překladatelka možná umí dobře překládat běžnou literaturu, ale zde bohužel strašně čišela její neznalost reálií.

Co se týče děje a obsahu, první 4 hodiny z 18 byly trochu utrpení. Nekonečné popisy dystopického světa, bohužel spousta věcí 10x opakovaná. Hodněkrát jsem si říkal, že Lukjaněnkovo Bludiště odrazů je mnohem dál. Nicméně jakmile začal skutečný příběh (rozuměj Wada konečně napadlo je je měděný klíč, což mně bylo dávno jasné i bez nápovědy), děj se rozběhl a člověk měl problém se od něj odtrhnout. Všechny narážky na 80. léta i hry, filmy, hudbu z té doby mě náramně bavily, projevila se u mě nostalgie mládí. Pár filmů jsem si musel hodit do fronty na znovuzkouknutí.

Hodnocení za mě tak 3,7*, body strhávám za nedobře napsaný začátek a absenci zmínky o největších ikonách popkultuty 80. let, a to M. Jacksonovi a Madonně. Myslím, že kdybych v té době nevyrůstal, bylo by to o hvězdičku míň.

21.03.2021 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dialogy výborné, ale vlastně nic jiného tam ani nebylo, nic mě na ní nezaujalo. Pro mě neskutečně nudná knížka, do které jsem se musel nutit a měl jsem pocit, že vůbec neubývá. Ač celkem krátká, trvalo mi snad měsíc než jsem ji dočetl. Nějak mi ty problémy šlechty 19. století nic neříkají.

18.03.2021 2 z 5

Orel mezi vlky Orel mezi vlky Simon Scarrow

Tento díl, stejně jako druhý, mi přijde o krapet slabší. Bavil mě začátek s tréninkem nových kohort, pak už se to příliš zpolitikařilo. Sice se tam Scarrow snažil propašovat detektivní zápletku, což je vítaná novinka, nicméně bylo skoro od jejích začátku jasné, kdo je padouch. Trochu mi nesedí, že Catovi, který je takový génius, by to nedošlo. Taky si dám chvíli pauzu a pak se k sérii zase vrátím. Liché díly byly zatím dobré, tak uvidíme u 5.

07.03.2021 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Pořád poutavě napsaná detektivka, ačkoli trochu předvídatelnější než předchozí díly. Příběh, jak bylo řečeno, trochu slabší, atmosféra trochu méně atmosférická, ale pořád stálo za to sérii dočíst. Nicméně dobře, že už nepokračuje, kvalita šla díl od dílu, naštěstí jen jemně, dolů.

28.02.2021 4 z 5

Orel na lovu Orel na lovu Simon Scarrow

Zdá se, že liché díly jsou lepší, sudé horší. Toto dobrodužství speciálního komanda Cato-Macro mě bavilo, přeci jen zase něco nového. Oceňuji fantazii autora, s níž dovede najít vždy nějaké nové téma v jinak jednotvárném tažení po Británii.

Akorát ta nesmrtelnost hlavních postav je až nadlidská a těžko uvěřitelná.

22.02.2021 4 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

K..a dobrej matroš. Tušil jsem, že Ozzy je z..ej blázen, feťák a ochlasta, ale do p..e tohle mě z..ě dostalo. Jestli vám nevadí sprosťárny, popisy fetování a chlastání a zajímá vás pozadí rockového průmyslu, tak rozhodně čtěte. A nejlíp audio, tohle byla z..ě nejlíp přečtená a nejvtipnější audiokniha co jsem kdy poslouchal. Lidi si museli myslet, že jsem z..j cvok když jsem se na procházce začal tlemit jak debil.

16.02.2021 5 z 5

Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Rhys Thomas

Neměl jsem na knihu v podstatě žádná očekávání, z popisu jsem měl pocit, že to bude nějaké parodické veselé čtení. Jako párkrát jsem se zasmál, to ne že ne. Ale na druhou stranu je to spíše propracované psychologické drama a v druhé polovině jsem chvílemi měl depku jako z knížky nikdy dřív.

Musím přiznat, že jsem byl celkem překvapen, zejména tím, že jsem vůbec netušil, co přijde dál. Pro mě jedna z nejoriginálnějších knížek posledních let.

16.02.2021 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Z mého pohledu o poznání lepší než druhý díl, ačkoli na něj přímo navazuje. Stále místy dost naivně napsané a dost rozčilující je, jak děcka napadaly fakt kraviny, které úplně bezdůvodně a kontraproduktivně udělaly, ale na druhou stranu to mělo celkem spád a docela fajn ukončení. V podstatě bych byl spokojen, kdyby tímto celá série skončila. No možná pro mě i ano, nejsem si jist, jestli šáhnu po dalším dílu.

10.02.2021 3 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Navnaděn Vzpomínkou na Zemi jsem se na toto dílo celkem těšil, ale pro mě bylo velikým zklamáním. Nikde žádná postava, se kterou by se člověk ztotožnil, spíše je to učebnice dějin, které ovšem (naštěstí) neproběhly. Napsáno poměrně naivně, až na popisy fyzikálních příčin problémů. A navíc jak chování dospělých, tak chování dětí většinou postrádá smysl.

Na závěr jedna věc, která autorovi zřejmě unikla. Hra není skutečnost, hra je jen jako. Takže na celé antarktické hry a podobné záležitosti by se jim děti samozřejmě vyprdly. A ta poslední "hra" taky nedává smysl.

04.02.2021 3 z 5