terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

První pravidlo: nezamilovat se První pravidlo: nezamilovat se Felicia Kingsley

Kniha První pravidlo nezamilovat se, mě už neskutečně zaujala obálkou a skvělou anotací, která mi tak nějak zněla jako pan a paní Smithovi. A jelikož jsem dostala, co jsem očekávala, byla jsem nadšená.
Nick i Silvye jsou výborní ve své zlodějské práci, avšak každý si pracuje po svém a výhradně sám. To se však změní, když si jsou oba najati na stejnou loupež jedním z nejslavnějších sběratelů umění.
Tím, že se oba nesnesou je vám asi jasné, že příběh je psán skvělou odlehčenou formou a jelikož se i nasmějete, tak je to skvělá velmi čtivá oddychovka. Jejich cílem je získání Cassanova deníku, a tak nějak mi to chvilkami zavánělo i stylem Dana Browna, jelikož i když tu máme romantickou linku, příběh projde několika zajímavými zvraty.
Je to sice jedna z těch knih, u které je vám celkem jasné, jak skončí… Ale přesto má příběh rozhodně co nabídnout a věřím, že si ho skrze Nicka a Silvyi užijete stejně dobře, jako já :).

03.01.2022 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Neskutečně nabitý příběh o Lilianě mě emočně rozbořil. Autorka se pustila do těžkých témat, jako je domácí násilí, rodinné vztahy.. Ale zároveň to vyvážila obrovskou touhou, láskou, a také pevném přátelství. Když se člověk dotkne dna a najde znovu vůli žít a dovolí si být šťastný. Když si uvědomí, že i on má to právo být ve svém životě šťastný, tak o tom přesně tento příběh je. Kniha se během dvou dnů, co jsem ji neskutečně hltala, dostala do TOP knih za rok 2021 a dám za ní ruku do ohně. Prosím, dejte knize šanci. Pevně věřím, že se vám bude líbit. Má kompletní recenze bude brzy na instagramové profilu Knihy Dobrovský.

03.01.2022 5 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

(SPOILER) Pravdou je, že některým ta něžná obálka připadá spíše romantická, ale zdání klame. V tomto případě dostanete do svých rukou velmi dobře zapeklitý psychologický příběh, který je vám vyprávěn prostřednictvím tři hlavních postav.
Jestli něco poslední měsíce fakt miluju, tak je to vykreslení psychologie postav a jejich myšlenek, a to jsem tady přesně dostala. Ze začátku to pro mě bylo lehce zmatečnější, ale když se mi vyprávění zajelo, stránky ubíhaly jedna báseň.
Některé postavy budete milovat a jiné nenávidět (jo Bruce.. Mluvím o tobě! :D)..

15.12.2021 4 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Zpočátku mi čtení šlo trochu pomalu, než jsem se zorientovala mezi postavami a dokázala si je zařadit. Jak už jsem se později pak začetla, šlo to jak po másle. Stránky vám pod rukou jen utíkají :). Autorka používá vcelku květnatý jazyk (kór na takový tip knih :)), text se neskládá z žádných úsečných vět, ale z pěkných souvětích a navíc má kratší kapitoly, což jen na čtivosti přidává. Je to vtipný, je to sexy...:) Ale potřebuju nutně další díl!!!!!

15.12.2021 4 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Sypu si popel na hlavu, ale tohle veledílo se mi dostalo do rukou k přečtení poprvé. Myslím, že zpočátku to byla chyba zvolit příběh ve formě grafického románu, jelikož jsem se vůbec nemohla zajet do textu. Ono to bylo daleko těžší soustředit se jak na zpracování, tak i na příběh. No ale potom? Když si všechno padlo do kolejí? Po pár kapitolách jsem začala chápat barevné zbarvení a musím říct, že Namai má u mě velký respekt.
Velmi dobře zpracované světové dílo. Pecka :)

15.12.2021 5 z 5

Zachraňte Steva Zachraňte Steva Jenni Hendriks

Jednou za čas sáhnu po knížkách z YA literatury. V tomhle případě jsem byla mile překvapená, jak mi příběh sednul. V příběhu se prolínají útrapy dnešní doby, ale naši autoři si skvěle vyhráli s vtipnou formou přednesu, že mi to skoro chvilkama ani nebylo líto. Pokud se chcete pobavit a užít si večer s příjemnou knihou pro mládež, kde ale teda bude jasný konec už od začátku ;), tak můžu tuhle příjemnou brožku doporučit :).

15.12.2021 3 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst a zvyknout si na formu myšlenek naší hlavní postavy - Michala. Když však Michal dorazil do své rodné vsi kvůli nalezenému tělu bývalého spolužáka, příběh nabral neskutečné grády. Původně byl případ uzavřen jako sebevražda, ale nyní je případ znovu otevřen. Samotný Michal se utápí v alkoholu a obrovském smutku po své milované ženě, o kterou nedávno díky rakovině přišel.
Klobouk dolů autorovi za popsání problematiky alkoholismu a obrovském zarmoucení ze ztráty milované osoby. Líbilo se mi vykreslení mezilidských vztahů v rámci bývalých přátel ze školy a zároveň i rodinných vztahů, když se Michal vrátil zpět a několik dní musel zůstat u svého otce, se kterým neměl dobrý vztah. Ještě bych ráda vypíchla, že mám ráda, když se v knize dozvíme, jak vznikl její samotný název a tady to bylo TOP.

06.12.2021 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Popravdě Darcy je pro mě moje maximum v rámci strašidelných knih. Kór tato série jsou takové soft horory, ale upřímně, tento díl byl za mě zatím slabší. Bylo tam za mě až moc fantasy prvků, což mi kolikrát moc vadilo. Samotná duchařina byla provedená moc pěkně a napsáno to zase bylo skvěle čtivě. Takže se těším na další díly, ale za mě zatím nejlepší díl Duchové rodiny Folcroftů :)

06.12.2021 3 z 5

Dar z nebe Dar z nebe Lenka Křížová

Příběh Matyáše a Kristiána mi byl osobně mnohem bližší, než postavy v autorčině prvotině. Oba mají své neduhy z minulosti a velmi se mi líbilo, jak se s tím postupně poprali. Vedlejší postavy zde dostaly také docela dost prostoru, což mě moc těší, jelikož je skvělé mít příběh rozmanitější, i když je nám vyprávěn “pouze” z pohledu hlavních postav.
Prvně jsem příběh četla před vydání v rámci PDF, ale teď ve finální podobě klobouk dolů za moc pěkné ilustrace (@hannahp.artwork). Do rukou se mi dostala hezky čtivá gayromance, kterou moc doporučuji. Pokud vám První muž přišel moc fofr, tak Dar z nebe vás podle mě uspokojí. I když jsme hození do vody, tak nám tu vztah teprve rozkvétá a zoceluje se. Ačkoliv, chtíč a láska je jiná věc asi co?;).
Btw - ty oči frajera na té obálce?

25.11.2021 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

(SPOILER) Sadie Jones řadím na seznam svých top autorů. Dosud jsem měla přečtenou jen Nevlastní sestru, která se mi líbila moc, ale Matčina hra, to byla taky topka.
Skvělý čtivý psychologický thriller, kdy nám Jones nádherně rozebere mezilidské vztahy uvnitř rodiny. Dotýká se témat jako jsou například alkoholismus, týrání, rakovina. Upřímně jsem konec vůbec neodhadla, takže jsem koukala jak péro z gauče :D.
Co vše je schopna osoba udělat, aby vás odstranila ze svého života?
S Matčinou hrou rozhodně nesáhnete vedle!

24.11.2021 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Naprosto nádherná obálka v sobě skrývá velmi osobní autorčinu zpověď.
Zničená a osamělá Glennon Doyle popisuje, jak se poprala se svým životem a začala v sebe věřit. Jak postupně a s vervou budovala svou cestičku, našla svou lásku a životní poslání.
Řekla bych že kniha je feministické dílo, které se snaží rozbít genderové stereotypy a vštípit ženám více sebevědomí. Lepíkovala jsem jako o život, protože rozvojové knihy jsou moje a já miluji motivační citáty, takže tady jsem se opravdu našla.
Je to opravdu jedinečné dílo, které určitě nesedne všem, ale pokud vás rozvojové knihy baví, tak není nač otálet. Kniha je obrovský hit v zahraničí i u celebrit a věřím, že právem :)

10.11.2021 5 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Kniha má absolutně skvělý nápad na příběh, že jsem jí přečetla během jednoho večer! Velmi dobře napsaná prvotina z pera české autorky. Mám upřímně ale pár výhrad - nepropracovaná romantická linka, rychlý konec labyrintu, někdy věci byly až moc nereálné (třeba to absolutní vyčerpání před vstupem do labyrintu, to jsem kroutila hlavou a ještě přišla o botky :D).
Na to, že tento žánr knih úplně nečtu musím říct, že jsem byla příjemně překvapená.
Zakomponování božstva se mi moc líbilo a nebýt toho fofr konce, i bych hodnotila trochu více :)

10.11.2021 3 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Když jsem si přečetla anotaci této knihy, tak jsem v duchu doufala, že tohle bude přesně kniha pro mě. A měla jsem pravdu :). Dostal se mi do rukou nádherně zpracovaný příběh o dvou sestrách, který byl plný emocí a já skoro hltala každou stránku. Jsem fanoušek retrospektiv, neboli pohledu do minulosti, jelikož to nám příběh dokáže nádherně vybarvit. Díky tomu vždy zapadnou všechny části správně na svá místa, odhalí se nám holá pravda, a to, jak s ní naše postavy naložily. Kit i Jossie byly velmi dobře a reálně vykresleny a já s nimi jejich strasti prožívala. Pokud máte chuť na příběh plný citu, lásky, hledání se a odpuštění, to je pro vás to pravé :)!

09.11.2021 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

"Ach Eddie..." - tohle přesně se mi honilo při čtení i po dočtení v hlavě.
Naprosto neskutečné, bolestné a zároveň svým způsobem nádherné čtení. Děkuji Eddiemu za to, že našel odvahu ŽÍT. Eddie nepřežil jen Osvětim, ale několik jiných pracovních táborů. Naučil se během života spoustu důležitých věcí pro své přežití a hlavně potkal spoustu lidí, díky kterým vše přežil. Pobrečela jsem si hodně, takže občas se to četlo hůře, ale to jen díky slzám.. Jinak je to naprosto nádherně sepsaných 200 stran osobního příběhu, který ve vás bude ještě nějakou dobu rezonovat.
Knihu bych doporučila jako povinnou četbu klidně do škol. Je psaná jednoduše, ale přesto vám předá více, než některé učebnice.

09.11.2021 5 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

S velkou radostí vám můžu říct, že i tohle je emocionální pecka! Ale, trošičku jiná, než na co jsme byli zvyklí. Dostaneme tu velmi dobré a reálné postavy, vzrůstající lásku, budování přátelství a co víc - budování důvěry. Mikey je silná postava, která se snaží myslet hlavně na ostatní a svou cestu se snaží vyšlapat tak, aby byli spokojení hlavně ostatní. Julian je velmi uzavřený, kterého pohlcují skrytá tajemství.
Laura je přebornicí v tom, že při čtení na vás stránky doslova přenáší veškeré pocity a vy prožíváte skrze slova příběh s hlavními postavami. Prosím nezalekněte se toho, že kniha má skoro 500 stran. Čte se to tak rychle, že se sami budete divit.
Nemůžu vám tu napsat bližší společenskou problematiku, které se příběh věnuje, jelikož to pro mě bylo velké wow (v anotaci se nic nedozvíte), ale Laura nás tím krásně a reálně provedla.
Jen vám knihu za sebe můžu s klidným srdcem doporučit. Moc se těším na další díl, kde nahlédneme do příběhu Cassie a Auriho, jež jsem si i tady velmi oblíbila.

09.11.2021 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Líbilo se mi, že postupně se děly věci, které přestávaly dávat smysl. Všechno působí zcela idylicky - hodná a laskavá babička May, která vám každé ráno připraví k snídani hostinu a dědeček Peter, který tráví většinu svého času na zahradě. Děti jsou doslova hozeny do jámy lvové, protože o svých prarodičích nic nevěděli, ale zároveň nemají na vybranou, protože nikoho jiného nemají. Bylo zajímavé sledovat, jak jednou pochybuje Tara, pak zas Kyle a vždy se snažili najít nějaké logické vysvětlení. Jenže, co když neexistuje?
Po dlouhé době se mi překvapivě i líbil konec, kdy se vše vybarvilo a mělo to spád. Veškerá propletená minulost rodiny Folcroftových se mi líbila a klobouk dolů. Lehce napínavý příběh, který si rozhodně ještě někdy přečtu.

09.11.2021 4 z 5

Všechna moje M Všechna moje M Andrea Zavadilová

(SPOILER) Včerejší večer jsem s autorčinou prvotinou strávila večer a popravdě jsem z toho do teď hodně nešťastná. Abych to vzala popořádku. Knížka mě neskutečně nalákala svou anotací, jelikož jsem přesně viděla sebe. V mém životě se točí muži, kteří začínají na M a bylo mi jasné, že se mě příběh dotkne. Jen se to úplně nestalo, jak jsem si myslela. Autorku už dlouho sleduju a je to velmi milá, krásná a sympatická žena a věřím, že by měla psát a psát dál. Protože má skvělý nápad na tvorbu, jen je třeba dotáhnou spousta věcí okolo. Použít trochu květnatý jazyk, aby se slova stále neopakovaly (např. použití slova bít mi přišlo fakt špatně zvolené), nebo číst to vždy po sobě, aby věty dávaly smysl. Nebo například probrat korekturu, jelikož se v textu nacházelo hodně chyb :(.
Velmi mě zklamalo chování hlavní postavy Emy, která si nedokázala stát za svým názorem a když to řeknu na plnou hubu, tak dala každému. Ona evidentně v jádru duše byla hodná a nic z toho nechtěla, jenže niky nedokázala říct NE. Čekala jsem, že nám Em trochu na konci lépe vyzraje a poučí se ze svých chyb, což ale moc nenastalo. Jestli si něco z této knihy odnáším tak to, že budu asi více okolo sebe ženám zdůrazňovat, že vždy mají volbu, jestli něco chtějí, nebo ne. Je to jen na nich.
Vkládám naděje do další autorčiny knihy, že si na tyto věci dá pozor a vyšperkuje si následující příběh :).

02.11.2021 1 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Když koukám na komentáře tak nejsem jediná, která měla od knihy lehce jiný očekávání. Čekala jsem mrazivé prostředí, že se budu aspoň lehce bát, v noci chodit hůře spát.. Nic z toho jsem nedostala. Přesto příběh nabízí velmi zajímavý náhled do psychiatrické léčebny a velmi dobře vykreslenou hlavní postavu Amy. Kniha má také naprosto nádhernou a krásně propracovanou obálku, která dokáže rozhodně zaujmout.
Díky kratším kapitolám a dobrému stylu psaní se mi povedlo knihu přečíst velmi rychle, ale musím se naučit od knih nic neočekávat, pak věřím tomu, že by mě Klíč daleko více dostal skrze svůj emotivní vnitřek do kolen. Pokud vás ale prostředí psychiatrických léčeben láká, vzhůru do knihkupectví pro ukořistění svého příběhu :).

01.11.2021 3 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Co se týká autorek z Německa, tak Mona Kasten patří stále do mé top trojky. Bohužel tento díl byl takový krásný zlatý střed. Na konci prvního dílu jsme měli několik otázek, ale ty nám druhý díl moc nezodpověděl a naopak jich mám ještě více. V Zachraň se nám otevře ještě více témat a námětů pro pokračování, takže já si rozhodně závěrečný díl ujít nenechám, protože očekávám, že tam nám Kasten "nakope naše romantická srdíčka":D.
Přesto musím vyzdvihnout její perfektní styl psaní a rozdělení na kratší kapitoly. V tomto díle nám je děj vyprávěn i skrze dvě další postavy - Ember a Lýdie, což jsou sestry našich hlavních postav Ruby a Jamese. Ze začátku mi to lehce vadilo, ale nakonec jsem byla smutná, kolik věcí zůstalo díky sestrám otevřeno a jsem napnutá jak kšandy, jak to dopadne.
Celkově hodnotím 3,5 hvězdičkami, ale jak říkám, poslední knihu očekávám jako úplnou topku :).

01.11.2021 4 z 5

Milý Edward Milý Edward Ann Napolitano

Anotace knihy mě osobně velmi nalákala. Její obálka je neskutečně nádherná a já si po vydání pro knihu hned běžela. Do rukou se mi dostal naprosto nádherný a dechberoucí příběh Edwarda a zároveň i ostatních lidí. Tato kniha je velmi zajímavým dílem, který přečtete (když budete mít čas) bez zastavení. Neustále vás to tlačí otáčet stránky dál a dál. I když se mi osobně kniha četla trochu pomaleji, jelikož se jedná o náročnější žánr, tak jsem ji naprosto propadla. Kniha vás donutí přemýšlet o sobě samém a je to jedna z těch, které vám budou dlouho rezonovat v hlavě. Jedna z nejlepších knih letošního roku. Velké, opravdu velké doporučení za mě :).

01.11.2021 5 z 5