První pravidlo: nezamilovat se

kniha od:

První pravidlo: nezamilovat se https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482161/bmid_prvni-pravidlo-nezamilovat-se-rKO-482161.jpg 3.9 73

Nick je okouzlující zloděj a mazaný znalec umění. Je vždy přesný, nepřipouští si city a nikdy neselže. Když ho kontaktuje jeden z nejslavnějších sběratelů umění na světě, aby získal tajný Casanovův deník, je odhodlán provést další mistrovskou loupež. Tentokrát však nebude sám. Po jeho boku má stát Silvye, rozená podvodnice, která ovládá devět jazyků a proslula improvizací a hbitýma rukama. Jenže ti dva se nemohou vystát.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Cosmopolis
Originální název:

Prima regola: non innamorarsi , 2020


více info...

Komentáře (27)

Komentáře 27 Recenze 3

Knihochod
Knihochod
14.01.2023 4 z 5

Už po prečítaní anotácie som vedela, že táto knižka bude minimálne fajn. Povedala by som však, že iba slovíčko "fajn" by ju mohlo uraziť.

Ak by ste chceli, aby som dej prirovnala k nejakému filmu, ako prví mi napadnú Pán a pani Smithovci, akurát v tomto prípade ide o dvoch profesionálnych podvodníkov, ktorí sú zvyknutí pracovať samostatne, avšak pre úspešné splnenie jednej úlohy, na ktorú sú obaja najatí, sa budú musieť naučiť spolupracovať.

Obaja hlavní protagonisti sú skrátka a jednoducho perfektne vykreslení a moje sympatie voči nim boli počas čítania na veľmi vysokej úrovni, čomu iste pomohlo aj mnou veľmi obľúbené rozprávanie z pohľadu jedného i druhého.

Humor príbehu nechýba a ja som sa mnohokrát pristihla, ako sa pri určitých pasážach nahlas pochechtávam. Romantická linka, ktorú v tomto príbehu už len podľa názvu treba očakávať, nie je žiadnym spôsobom silená a i napriek tomu, že už od samého začiatku čitateľ vie, ako to celé dopadne, sama som si čítanie veľmi užívala.

Nie je to síce jedna z tých úplne najlepších knižiek, ktoré som kedy čítala, avšak od priemeru má taktiež ďaleko.

Laf
Laf
30.10.2022 4 z 5

Kniha mne mile překvapila. Je skvěle a humorně napsaná, takže mne příběh bavil od začátku do konce. Hlavně se mi líbil nápad dosadit za hlavní postavy zloděje. Je to originální a díky tomu byla kniha zajímavější i co se týče všech zápletek. Za mne rozhodně dobře napsané a dobrodružné. Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky :) Mohu jen a jen doporučit.


biki
biki
08.08.2022 2 z 5

Začátek byl velmi slibný, vtipný a svižný. Jenže poměrně rychle to s dějem a jednáním hrdinů začalo jít od desíti k pěti. Na to, jaká to měla být zlodějská esa, se oba často chovali nelogicky a hloupě a děj se mi moc napínavý taky nejevil. No a ten závěr - to jako vážně? Pokud by to ale autorka zamýšlela jako parodii, tak to potom jo.
Tudíž jedna * za začátek a jedna * za onen (podle mého názoru) parodický konec.

SBH
SBH
08.08.2022 odpad!

Tak tohle se nepovedlo, ale jako hodně nepovedlo. Jako jediné plus bych viděla zdánlivě zajímavý námět. Netvrdím, že originální, ale něco na tom mohlo být.
Mohlo...
Nikdy si nestěžuju na obehraná schémata a žánrové postupy. Takže jasně, nesnášejí se, musejí spolu pracovat, stanoví si první pravidlo: nezamilovat se (už to je strašlivé klišé, ale budiž) a následně...
Aby něco takového bylo stravitelné, musí mít text jiné přednosti, především chytré, zábavné a charismatické postavy. Vtipné zápletky a neokoukaná řešení. Nebo zkrátka něco navíc, třeba humor nebo fakt sexy erotické scény.
Tady scházelo úplně všechno. Skutečnost, že je Nick světaznalý perfektní lupič umění, nestačí jenom stokrát zopakovat, on se tak musí i chovat. Jenže místo dokonalého borce nám na stránkách řádí zmatený a přitroublý puberťák. Se Silvyí je to ještě o deset příček horší, lehkovážná, neohrabaná, úplně blbá. Už při první akci těchto lupičských es jsem tloukla hlavou o zeď a situace se postupem doby jenom zhoršovala.
Následovaly klišé situace obšlehnuté ze všech možných konspiračních thrillerů promíchané s upocenými, dýchavičnými „žhavými“ situacemi zazděné úmornými výlevy autorčiných rešerší o Casanovovi. A do toho projevovali hlavní hrdinové inteligenci gumové kachničky. Běhají po Benátkách pronásledováni „muži v černém“, konečně dorazí do hotelu a střih! v tu ránu jim nehrozí nejmenší nebezpečí, následuje nákup drahého oblečení, kadeřník, manikúra, než se zase vydáme do víru honiček a rádoby dobrodružství. Vittorio je zabit těsně před tím, než Silvyi sdělí klíčovou informaci, vědátor Maggi (to jméno bylo dobrý, asi jediná pozitivní věc v knize) padne otráven k zemi, ehm, ehm, těsně předtím, než sdělí klíčovou informaci. BTW který jed způsobí po požití (nikoli nitrožilně, anebo autorka něco hodně utajila!) smrt do tří minut? Správná odpověď – žádný.
Ve chvíli, kdy si Silvye ve spolupráci s Nickem bere na tajnou misi náhrdelník, který jí Vittorio vnutí večer před svou vraždou (jak byl prozíravý!), přičemž je Maggi upozorní na jakýsi tajuplný „klíč“, jsem vzdala boj. Něco tak hloupého nejsem schopna číst, natož abych si u toho dokázala odpočinout.

andrea0221
andrea0221
07.08.2022 3 z 5

No přečetla jsem, ale jelikož miluji Šifru mistra Leonarda, tak tohle byla její chudší ošklivější sestra, dočetla jsem jen, bych věděla jak to dopadne, ale věřit se tomu moc nedá.

JankaV80
JankaV80
21.07.2022 5 z 5

Nemůžu než nesouhlasit s hodnocením LenRan a Ešína :) Co k tomu dodat víc opravdu nevím, snad jen, že pokud chcete nějakou ne úplně standartní romantickou knihu na dovolenou, určitě si nezapomeňte zabalit právě tuto :)

Ešína
Ešína
06.07.2022 5 z 5

Perfektní ! Čtenář neměl šanci se nudit. A ještě se možná něco přiučil. Příběh se mi moc líbil, byl vtipný, čtivý a hlavní dvojce byla úžasná. Nemohla jsem se odtrhnout. Jen v té historii jsem se trochu motala a konec mi přišel trochu zvláštní. Možná bych varovala před posunem o pár let později, ale i tak jsem si čtení užila.

Renike
Renike
06.06.2022 5 z 5

Naprosto souhlasím s LenRan..super vtipné čtení, stejně jako i ta druhá kniha autorky. Historie a Casanova byli bonus, dokonce jsem i více o něm vygooglila :) Benátky, Burano i Murano jsem navštívila ne jen jednou a to byl naprostý vydařený návrat do těch krásných míst Evropy.

LenRan
LenRan
30.05.2022 5 z 5

Paráda! Toto jsem si teda užila od začátku do konce. Velmi zábavné, hlavní hrdinové úžasní, prostředí neskutečné, Benátky miluju a Casanovův příběh to krásně doplnil. Prostě super :)

Kešu1981
Kešu1981
23.05.2022 3 z 5

Nebyl to špatný příběh... zápletka fakt vydařená. Jen mi tam ten konec nějak nesedí. Ale joo...dobrý to bylo.

petusska01
petusska01
18.04.2022 2 z 5

Týmto kým som sa prekúsala...Celý príbeh sa niečo deje, v podstate je plný akcie, samá zápletka a predsa som sa nudila. Myslím, že minimálne treba byť milovník histórie, trochu cestovania a zaujímať sa o to, koľko toho zjedla hlavná postava, lebo inak tam je romantiky a erotiky veľmi málo. Na začiatku to bolo aj vtipné medzi Sylviou a Nickom, potom už sa naháňali hore dole a ten koniec v skole sa mi vyslovene ani nepáčil, neviem čo som čakala, ale teda toto veru nie. Skôr teda ten epilóg...Som taká na rozpakoch z tej knihy, za mňa asi veľmi neodporúčam. Aj keď bolo to také iné a originálne.

Mondaika
Mondaika
16.04.2022 4 z 5

Příběh Vás okamžitě pohltí. Určitě za ocenění stojí námět příběhu, protože přece jen nekopíruje to, o čem čteme ve většině oddechové literatury. I když autorka měla originální nápad s dobrými zapletkami někdy lehce spadla ke klišé situacím, které byly naprosto předvídatelné.... Příběh však provází ,občasné napětí.... Ke konci mi vadil zniceho nic posun o cca 7-8 pozdeji.

_Lucie_97
_Lucie_97
02.04.2022 4 z 5

Knížka má dokonalou hate-to-love zápletku. Obě postavy jsem si neskutečně zamilovala. Cely příběh mě bavil a velmi jsem si čtení užila. Dala bych 5⭐️ ale to by tam nesmělo být posledních asi 10 stránek ty mi do příběhu už nesedí a nevěřím jim. Jinak úžasná knížka a určitě si ji někdy rada přečtu znovu :)

akinomV
akinomV
26.03.2022 3 z 5

Zápletka zajímavá, líbilo se mi prostředí příběhu, ale nějak jsem si nenašla vztah k hlavním hrdinům. Chladný Nick až moc rychle pookřál, totálně změnil své zvyky a to jsem mu moc nevěřila. Asi jsem čekala víc a tak mě to zklamalo. Bohužel z romantické sekce u mě vede série "Romantické útěky", která mi je zatím stále bližší.

2688
2688
26.03.2022 4 z 5

Překvapení pro mě samou knížky z historie nebo dějin mě moc nebaví
ale když k tomu přidáte chytrého, vtipného, důmyslného, šikovného a sexy zloděje s trošku ztřeštěnou ale chytrou zlodějkou ……

zuzana4291
zuzana4291
23.03.2022 4 z 5

Romantický příběh, který je příjemná oddechovka. Za mne 3/4 knihy super, konec už mi připadal spíše vlažný.

Hatshepsut
Hatshepsut
20.03.2022 4 z 5

Velmi zajímavý námět v tomto žánru, ikdyž samozřejmě neuvěřitelný. Ale to vám vůbec nebude vadit, protože vtipné přestřelky a chemie mezi Nickem a Silvyí vás budou bavit. Určitě si od této autorky přečtu i její další knihu, která u nás vyšla.

Ralemo
Ralemo
09.03.2022 5 z 5

Za mě super změna oproti klasickým tématům románů. Moc hezky napsané, čtivé, nešlo se od knihy odtrhnout. Moc se mi líbilo téma zlodějů- vtipné přestřelky mezi hlavními hrdiny, zajímavé prostředí umění, Benátek a dalších měst. Autorka musí mít velký přehled co se týká dějin umění, kolikrát jsem se ztratila. Každopádně velice propracovaný román se vším všudy- neshody mezi hlavními hrdiny, zápletka, drama a šťastný konec.

Moc doporučuji.

JessieEx
JessieEx
07.03.2022 4 z 5

4,5*
Moje očekávání od této knihy byla obrovská a nebyla tak docela naplněna, i přesto jsem si příběh užila. Autorka přichází s něčím celkem novým nebo alespoň ne tak častým v tomto žánru a jsem za to moc ráda a doufám ve více podobných (a třeba i lepších) příběhů.

Co se mi moc líbilo bylo prostředí Benátek a celkově všchna místa, kde se ústřední dvojice pohybovala. Stejně tak romantická linka - chemie mezi nimi byla super. Trošku mě nudily popisy původu/historie uměleckých děl a umělců, o kterých byla řeč. Na jednu stranu to sice bylo zajímavé, na stranu druhou bych to v tomto typu literatury nečekala v takovém množství.

Dalším malým mínusem je neuvěřitelnost příběhu, samozřejmě už z anotace je jasné, že se tu nebude dít nic, co by se vám mohlo stát v reálném životě :) ale těch náhod tu bylo tolik, že jsem opravdu měla potíž uvěřit tomu, co čtu :) A to platí i pro brutálně přeslazený konec.

Na druhou stranu jsem si knihu fakt skvěle užila, bavila mě, oceňuji ten námět a jak už jsem řekla, podobných příběhů chci víc!

TheMelorry
TheMelorry
03.03.2022 4 z 5

Já jsem nadšená. Příběh byl plný akce, pátrání, umění a historie, ale také romantiky a značného jiskření mezi hlavními aktéry. Prostředí několika evropských měst a jejich popisy vhodně zařazené do příběhu vše skvěle doplňují. Člověk by hned měl chuť do některého se vypravit.
Celkově je kniha psána velmi svižným, přijemným stylem. Hlavní postavy jsou smypatické, zápletka zajímavé... Srovnání níže s Šifrou mistra Leonarda je podle mě naprosto přesné. Také jsem jisté prvky viděla.
(4,5)

veruptackova
veruptackova
30.01.2022 4 z 5

Kniha mě neskutečně vtáhla od prvních stran. Příběh je něco mezi Šifrou mistra Leonarda, Podfukem a Prokurátorem. Kniha má svižné tempo, spoustu narážek, škádlení, ale i odkazů na historické osobnosti. Vzbudí ve vás touhu dozvědět se toho více o Casanovovi a ověřit si informace, které v knize zazní. Jako bonus vás naláká na návštěvu Benátek, protože přesně tam se většina děje odehrává a autorka jejich atmosféru vystihla skvěle. A kdyby v jedné části příběh trochu nevypadl z toho dokonale kousavého tempa, pravděpodobně by ode mě získala plné hodnocení.

Doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst odlehčenější formu hledání ztraceného pokladu, která v sobě má i kapku erotiky.

_Brunetka_
_Brunetka_
28.01.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 3,75*.

Tohle nebylo vůbec špatný, ale přesto se nemůžu ubránit pocitu, že se mi předchozí knížka Rande na balkoně líbila víc. Styl psaní autorky je skvělý, rychle vás chytí a nic se zbytečně nepopisuje do detailů – někdy na mě ale i tak tenhle kousek působil zdlouhavě a o pár stránek by se asi dal zkrátit. Musím ocenit námět příběhu, protože přece jen nekopíruje to, o čem čteme ve většině oddechové literatury. Opět mám ale pocit, že navzdory originalitě, tu autorka někdy lehce spadla ke klišé situacím, které byly naprosto předvídatelné a člověk se u nich neubránil protočení očí. Tento fakt ale musím zase vykompenzovat nějakými pozitivy, kterými jsou vtip a napětí, které provází celou knihu. Za zmínku stojí i postavy, které jsou skvěle charakterově vykreslené. Nicka i Silvyi jsem si oblíbila navzdory tomu, že jsou každý jiný. Fungovala mezi nimi chemie a romantickou linku jsem Felicii věřila. S koncem jsem byla víceméně spokojená, jen mě lehce zmátl jeden časový skok. Závěrem tuhle knížku můžu doporučit všem, kteří momentálně potřebují opustit svůj svět a odejít někam, kde se budou skvěle bavit.

ladyfromskye
ladyfromskye
27.01.2022 4 z 5

Knížky tohoto žánru (až na výborné romány Julie Caplinové) se ke mně dostávají spíše omylem. Nicméně po emocionální smršti jménem Zulejka otevírá oči jsem potřebovala nějakou nenáročnou jednohubku a tahle mě zaujala na první dobrou luxusní obálkou. Nic jsem neočekávala. Ale kniha mě okamžitě chytla, je psána svěžím, lehkým stylem, vtipně a s nadhledem. Postavy Nicka a Sylvie jsou sympatické, jejich averzi stejně jako lásku jim uvěříte a jejich špičkování si budete nesmírně užívat. Mělo to samozřejmě i svoje mouchy, ale za mě celkově velká spokojenost.

P-puma-
P-puma-
18.01.2022 3 z 5

Strašně se mi líbila anotace. Miluju Filmu jako kdysi jsme UNCLE, Šifra mistra Leonarda, Mr. A Mrs. Smith. Takže po knize jsem musela sáhnout. Skvělé prostředí Orient Expres, Benátky, zápletka. Skvělé oddechové čtení a moc jsem si ho užila. Bohužel pak přišel konec a tam pro mě maštalí dva problémy: neuvěřitelná proměna Nicka a preslazeny konec až mi trnuli zuby.

terryaknihy
terryaknihy
03.01.2022 4 z 5

Kniha První pravidlo nezamilovat se, mě už neskutečně zaujala obálkou a skvělou anotací, která mi tak nějak zněla jako pan a paní Smithovi. A jelikož jsem dostala, co jsem očekávala, byla jsem nadšená.
Nick i Silvye jsou výborní ve své zlodějské práci, avšak každý si pracuje po svém a výhradně sám. To se však změní, když si jsou oba najati na stejnou loupež jedním z nejslavnějších sběratelů umění.
Tím, že se oba nesnesou je vám asi jasné, že příběh je psán skvělou odlehčenou formou a jelikož se i nasmějete, tak je to skvělá velmi čtivá oddychovka. Jejich cílem je získání Cassanova deníku, a tak nějak mi to chvilkami zavánělo i stylem Dana Browna, jelikož i když tu máme romantickou linku, příběh projde několika zajímavými zvraty.
Je to sice jedna z těch knih, u které je vám celkem jasné, jak skončí… Ale přesto má příběh rozhodně co nabídnout a věřím, že si ho skrze Nicka a Silvyi užijete stejně dobře, jako já :).

spencer
spencer
25.11.2021 4 z 5

Tohle bylo pro mě velmi příjemným překvapením. Máte rádi filmy typu The Man From U.N.C.L.E nebo Mr. & Mrs. Smith? Pak si musíte přečíst tuto knížku. Hlavní hrdinové jsou oba podvodníci. Náhodou na sebe narazí v letadle, čímž toto setkání započne řadu vzájemných podfuků. To se ovšem zastaví v momentě, když si je oba najme jeden z úspěšných sběratelů umění. Jejich úkolem je získat tajný Casanovův deník a při tom spolupracovat. Každý se řídí podobným kodexem, kde jedním ze společných pravidel zní pracovat sám.
Moc mě bavil styl vyprávění a zejména humor, kterým je tento román naplněn. Oba hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a líbil se mi způsob jejich práce. Romantická linka byla do příběhu dobře zakomponovaná, a i když vám možná zpočátku bude jasné, jak to asi dopadne, budete si čtení opravdu užívat.

knihomolkaJani
knihomolkaJani
15.11.2021 5 z 5

První pravidlo zní: nezamilovat se, jenže já se do této knížky zamilovala! Nebudu si hrát na hrdinku, začátek knihy jsem si vůbec nebyla jistá, jestli to bude tak dobré, jak jsem dle anotace doufala, ale ve skutečnosti kniha předčila veškerá moje očekávání...
Skvěle vykreslené charaktery postav, zajímavý děj plný zvratů, úžasně zamotaná zápletka. Během čtení si utvoříte teorie, ale nakonec není nic, jak se zdá.. Najdete zde samozřejmě i romantickou linku jen s malou kapkou erotiky a také zajímavou loupež, za kterou se ale skrývá mnohem víc.