terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Bílá nemoc (komiks) Bílá nemoc (komiks) Jan Štěpánek

Velmi dobře zpracovaný grafický román Čapkova díla, který je protkán kresby od Jana Štěpánka. Stejně jako příběh, tak i grafika je velmi ponurá a dobře tak navodil správnou atmosféru. Bílá nemoc je takové nadčasové dílo, které nám poukazuje na spoustu problematiky a navíc nám dodá jisté ponaučení. Sice takovou extrémní cestou, ale život není procházka růžovým sadem. Kdybych si měla dnes skládat seznam k maturitě, Čapkova díla by tam rozhodně nechyběla. Nebojte se klasicky a klidně bezhlavě se vrhněte na tohoto autora. Nebudete litovat :).

01.04.2024 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Roberta Bryndzu si vždycky ráda přečtu, ale tentokrát jsem si tuto jeho poslední knihu poslechla ve formě audia. V první řadě mě hrozně mrzelo, že jsem neslyšela svůj milovaný hlas Martina Stránského, který namlouval Dívku v ledu. Nicméně jsem se spokojila s ženským hlasem a ve finále díky hlavní postavě Maggie to nebylo až tak špatné. Začátek byl výborný, nadupaný a kniha našlápnuto na napínavý thriller. Bohužel tak v půlce přišel zlom, začaly se dít až neuvěřitelné věci a můj zájem začal postupně uvadat. Maggie byla taková žena štěstěny a až absurdity trochu Nakonec se z toho vyklubal průměrný thriller, ale popravdě, znovu si příběh neposlechnu.

12.01.2024 3 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

V první řadě mi přijde, že jsem se na pokračování série hrozně dlouho načekala :D. Nejsem už vůbec cílovka YA knih, ale neohrožená postava Pipy mě před pár lety úplně chytla a já věděla, že tohle bude pecka. A v druhé řadě mě trochu mrzí, že u nás se kniha rozdělila na dvě části, ale nevadí, vyšly totiž dost rychle za sebou (což jsem moc nepochopila..), takže jsem koupila hned obě :D.
Tentokrát se sama Pipa dostává do hledáčku seriového vraha LP, který ale údajně má být za mřížemi. Jenže Pipa začne postupně dostávat výhružky, a tak se pouští do vyšetřování, než bude pozdě. Velkou překážkou je ale ona sama, jelikož si z minulosti (z předešlých dílů) nese dost těžké trauma a nedokázala se s tím vyrovnat
Kniha končí úplně brutálním zvratem, ale čtu hned další díl a jsem zvědavá. Vůbec jsme ten konec nečekala, ale ostatně.. Taková byla Pipa vždycky - chytrá a překvapivá!

12.01.2024 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Vážka v jantaru je tedy druhým dílem a tentokrát nás příběh zavádí do královské Francie, konkrétně do Paříže, kam Jamie s Claire utekli. Díky rodinným konexím i skrze prodej vína se naše milostná dvojice dostává přímo ke dvoru a snaží se o jeden cíl - odvrátit nemožné a zachránit skotské klany. I když Paříž není Skotsko a Hrad Lallybroch mi chyběl, tak i zde nám Gabaldoni představuje několik nových osob, dostáváme se tu k velkému politikaření a zároveň nás seznamuje s místní smetánkou a jejich pletichařením. Příběh je místy velmi popisný, ale v rámci audioknihy jsem tuhle věc uvítala (v papírové podobě na to úplně nejsem). Jedno se však Gabaldoni musí nechat. Rozhodně nepíše předvídatelné příběhy a dokáže pokaždé šokovat svými zvraty
Kdo je fanoušek seriálu, tak ho začátek knihy nepřekvapí, ale pro “pouhé čtenáře věřím, že když se pustí do prvních stran, doslova se vyděsí. Zároveň je to bude nutit v příběhu pokračovat, protože prostě musíte vědět proč!
Knihu jsem měla možnost si poslechnout v audio podobě a hlas Jitky Ježkové je k této sérii naprosto fenomenální, takže moc doporučuju :)!

08.01.2024 5 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Mám s autorkou už nějaký ten pátek trochu složitý vztah. Pokud mě sledujete delší dobu tak víte, že já jsem fanoušek slowburn romantiky, takže mi nevadí si prostě počkat a během čtení se věnovat samotných postavám. Od autorky jsem četla Rytmuse a Drahý Aarone, tam jsme se vůbec netrefily, pak Srdcem proti zdi, a to byla naprostá paráda! Proto jsem jásala, když měl Dvojitý zásah, který je jeho volným pokračováním. Při čtení mě bohužel jásot opustil a dostavilo se větší zklamání.
Nápad takové dětské lásky a friends to lovers, to se mi líbilo. Když ale nastoupil Zac s Biancou, neměla jsem z toho ten správný pocit. Jejich chování mi přišlo kolikrát dětinské a nějak to pro mě vůbec nebyl Zac z předchozí knihy :(.
Kniha má necelých 500 stran, takže není vůbec jednoduché udržet čtenáře “v pozoru, a to se Zapatě prostě nepovedlo. Několikrát jsem se nudila, chtěla jsem přeskakovat stránky, protože mi přišly některé pasáže zbytečné (jak pro zbytečné nafouknutí děje).
Co vidím jako pozitivum je vzhled knihy - konečně to není nějaký hrozný pár, který neodpovídá příběhu, ale krásně sedí do příběhu. Zároveň až na občasné chování Bianci, mi její postava byla sympatická, a to, že natáčela videa o vaření na youtube byla fajn zpestření.

08.01.2024 2 z 5

Srdcem mojí babičky Srdcem mojí babičky Barbora Linke

Esta se snaží vyrovnat se ztrátou snu a kariérou baletky a nachází alespoň práci na poště v Přerově. Zpočátku čtení mi svým postojem k životu byla Esta šíleně nesympatická, když ale potkala partyzána Tondu, začala se mi měnit před očima.
Jestli něco autorka umí, tak je to výborně popsat dobu, kam zasazuje svůj příběh. Tentokrát nejsme čistě v Praze, ale vnímáme heydrichiádu z pohledu venkova a zároveň se také dostáváme i do Drážďan (tohle zvolené místo se mi líbí, jelikož autorka zde žije). Dalším skvělým plusem jsou vážná témata, kterých se knížka dotýká. Máme tu válku, venkov, rodinné a milostné vztahy, práci, ale i třeba problémy příjmu potravy.
Stejně jako je nádherná obálka, tak je i nádherný je vnitřek. Klidně by kniha mohla být delší, protože díky své lehké čtivosti vám stránky pod rukou utečou tak rychle, že se nebudete stačit divit.
Už mám přečteno řadu historických románů a mám vždycky radost, když se dozvím i něco nového. Jak si žili “obyčejní lidé za války. Jak to poznamenalo jejich denní rutiny? Při čtení je znát, že autorka ví, o čem píše a nezahlcuje nás přílišnými historickými událostmi, nýbrž se věnuje té románové stránce.

02.11.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Knihy autorky Julie Caplin jsou pro mě opravdu vždy sázkou na jistotu, pokud chci číst něco nenáročného, milého a romantického. Ani její zatím poslední kniha ze série Romantické útěky, již devátá v pořadí, není výjimkou.
Kniha se odehrává v zimním období, v období Vánoc a já si nemohla pomoct, ale přišlo mi to jako na námět nějakého filmu z produkce Netflixu. Teď to ale myslím v dobrém slova smyslu, protože, kdo tyhle kýčovité filmy o Vánocích nemiluje?
Oproti ostatním knihám ze série mě tady trochu mrzelo, že se Caplin víc nezaměřila na památky a okolí, což je jejím zvykem a zároveň mi neseděla vůbec matka Xanthe. Caplin však znovu zapojila moje chuťové pohárky a kdyby se více věnovala jednotlivým postavám, byla bych nadmíru spokojená. Většinou nemám problém uvěřit romantické lince, ale tady mi to díky povrchovému popisu nějak nesedlo. Zatím u mě pořád vévodí Kavárna v Kodani, Čajovna v Tokiu a Domek v Irsku .

28.07.2023 3 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Autorka nám prostřednictvím své knihy shrnuje období 1948-89. Rozděluje ho na čtyři části a v každé se věnuje třem zajímavým tématům - Duch doby, Sport a Jak se lidem žilo. Na konci jsou poté rozhovory s 8 různými lidmi . Kniha je plná významných událostí, ale hlavně také věcmi, které jsem sama (bohužel) slyšela poprvé. Kauzy ohledně přehrady Orlík (při její tvorbě), pracovních táborů, hokejistů na olympiádách či pády letadel.. Jak tehdejší režim ovlivňoval životy rodinám, tuzex nebo první cesty do Rakouska… Ačkoliv se zde nachází spousty informací, je to předneseno logicky a dobře stravitelnou formou, takže hezky čtete a postupně jen valíte oči a nasáváte vědomosti . Už dlouho jsem nepoužila tolik lepíků!
Celkově mě kniha neskutečně mile překvapila a rozhodně jí patří místo v mých TOP knihách za letošní rok! Díky albatrosmedia jsem měla možnost si knihu přečíst před vydáním, ale už se moc těším na finální verzi, která bude doplněna ještě o grafickou přílohu .

20.09.2022 5 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Už je to nějaký pátek, co se mi do rukou dostala dobrá romantická kniha. Anotace knihy Poslední song mě ale velmi zaujala a já jsem po dočtení moc ráda, že jsem se nechala zlákat. Objevilo se doporučení, že kniha je podobná stylu Mony Kasten. Já miluju Kasten, miluju. Popravdě není to Kasten, ale ten náznak něžné romantiky a propracovaného příběhu tu rozhodně najdete ️.
Riley, jako jedna z mnoha, má sen stát na prknech slavné Broadwaye. Přerušila studium medicíny a vydala se do NY, aby si svůj sen splnila. Jenže nic není tak jednoduché a i když pracuje seč může, nestačí to. Jednoho dne se však objeví ve správný čas na správném místě a vzápětí se ocitá v bistru hudební školy, kde poznává rockovou hvězdu Juliena.
Riley byla velmi dobrá postava, která mě několikrát dokázala překvapit. Pomalu vznikající vztah mezi Riley a Julienem byl napsaný moc hezky, plynule a velmi uvěřitelně. Upřímně to v jedné chvilce působilo trochu nudně, ale naštěstí se z toho autorka docela brzy vymotala. Líbilo se mi hudební prostředí uvnitř NY, vedlejší postavy (zejména kamarádka Ally, jejíž příběh nás čeká v jiném díle ), uvěřitelnost a příjemná čtivost. Na začátku knihy máme navíc playlist (miluju!) a na konci nám autorka představila krátké medailonky zpěváků, kteří hudbu pro knihu dali dohromady - skvělý nápad .
Po delší době můžu s klidným srdcem doporučit příjemnou romantiku s uvěřitelnými postavami a dokonce napsanou německou autorkou .

08.09.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Zvířata napadl smrtící virus a všechna musela být utracena. Aby lidé měli maso a jatka mohla jet dál, přišli s nápadem jíst lidské maso. Nazvali ho speciálním masem a začali chovat samce a samice pro potravu.
Popisy jednotlivých poprav a kompletní projití jatek byl docela masakr. Co mi ale dělalo větší problém, tak to bylo násilí na zvířatech. Po stránce 177 jsem tu knihu strašně nenáviděla. Co se týká zvířat, tak jsem citlivouš a hrozně mě to naštvalo.
Kniha je psaná velmi jednoduchým jazykem a úsečné věty na mě působily tak nějak neprofesionálně a kazily mi trochu “zážitek” ze čtení. Během čtení mě kniha dvakrát překvapila a ten konec byl dost velké překvapení… Je to dystopie s velmi dobrým poselstvím. Rozebírá lidskost a ukazuje na neskutečnou sobeckost společnosti. Bylo chvilkami dost děsivé, že by to mohlo být i dost reálné…
Hlavní postava Marcose, stejně jako vedlejší postavy mi v příběhu nijak zvlášť k tělu nepřirostly. Ten konec byl svým způsobem logický, ale strašně děsivý k obrazu naší společnosti.
Nakonec jsem hodnotila 3/5⭐️. Originální námět, zajímavé zpracování, skvělá obálka..

23.08.2022 3 z 5

Vzdorující královna Vzdorující královna Meghan March

March má úžasný talent zakončit každou knihu tak, že slintáte hned po další :D
Před čtením téhle krásky jsem měla lehčí čtecí krizi, ale March je výbornou známkou kvality pro boj s takovými neduhy. Má jednoduchý styl psaní, výborné postavy a lehce stravitelný příběh s příjemnou erotikou. Za mě to bylo příjemné a rychlé čtení, tuhle sérii můžu doporučit :).

11.07.2022 4 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Nick a Charlie jsou krásnou a velmi útlou novelou k známému komiksu Srdcerváči. Sama jsem četla i komiksovou podobu a moc se mi líbila, ale pokud vás komiksy minuly, určitě jste narazily na celosvětově známou seriálovou podobu.
Tato novela je tedy takové volné pokračování komiksů, kdy Nickovi se blíží nástup na vysokou školu, ale Charlie zůstává ještě rok na středí. Vyvstává nám tu tedy téma blízkého odloučení a jak moc silný je jejich vztah, aby zvládli vztah na dálku? Jak moc to ovlivní jejich lásku a přátelství?
Je to stejně jako komiksy krásné, něžné, vtipné a romantické. Ideální pro všechny, co mají rádi YA žánr nebo si chtějí udělat příjemné čtení u odpolední kávičky.
Čte se to jedna báseň, kluci se chovají na svůj pubertální věk a ani v této knize nejsme ochuzeni o hezké grafické zpracování :).

27.06.2022 4 z 5

Moje tlustá opilá svatba Moje tlustá opilá svatba Robert Bryndza

(SPOILER) Popravdě už dlouho jsem si nebyla během čtení tak nejistá, zda se mi kniha líbí nebo ne. Bylo to jako počasí :D I teď pár dnů po dočtení jsem z toho lehoučce nesvá :D
Pokračování příběhu o Coco je zpracováno znovu pomocí emailů, takže je to lehoučce čtivé a stránky pod rukou jen ubíhají. Jelikož Coco je ztřeštěná postava, která má obrovskou smůlu, tak dostáváme i velkou dávku humoru. Problém jsem ale měla v rámci komplexnosti příběhu. Dostáváme tu jak ten humor, tak ale navíc vyšetřování a kapku paranormálních jevů? No já jsem čučela :D .. Každopádně, i přes tyhle zmatky příběh nabízí oddychový humorný příběh a na třetí díl se těším :)

31.05.2022 3 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Objevovat úžasné české autory je pro mě teď velkým koníčkem. Byla jsem moc ráda, když mi Janča (IG: knihomolka.janca) tuto knihu doporučila.
Hned po dočtení příběhu Nely a Bena jsem měla pocit, že potřebuju víc, daleko více kapitol o nich dvou, protože i když má kniha méně stran, tak mi obě postavy přirostli k srdci. Na začátku jsem měla trochu problém, že to na mě bylo moc rychlé. Přišlo mi, že jsem nestihla postřehnout, kdy došlo k zamilování našich dvou hlavních postav. Přesto, jak si autorka dokázala pohrát s emocemi hned několika postav, rozvinout přátelství na vícenásobnou úroveň a vystihnout strasti lásky, to bylo neskutečné! Za to má u mě autorka obrovskou poklonu a díky tomu byl příběh krásně čtivý.
Konec, kdy se Ben rozpovídal mě velmi dostal a vysvětlil tak to, co bylo ze začátku lehce nejasné. Hodnotila jsem 4,5 hvězdičky :).
Dovolím si ještě napsat, že mě velmi mile překvapilo, že autorka je úžasná a milá osoba, takže jí ještě jednou děkuji, za tak krásný příběh :)!

17.05.2022 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Novinářka Ava (současnost) se rozhodla odhalit tajemství starého sídla Overtoun, které se jí postupně zarývá pod kůži.
Vyprávění skrze Marion bylo asi nejzajímavější, ale kapitoly od Konstance mi teda psychicky dávaly hodně zabrat. Knihu bych upřímně nedoporučila nastávajícím maminkám, ani já jsem se občas necítila úplně komfortně.
Už dlouho se mi do ruky nedostal tak ponurý psychologický příběh, možná bych řekla psychologický román, který by ve mně zanechal tolik myšlenek.
Mezi dvěma světy se dotýká tzv. Propustných míst, což pro mě bylo seznámení s tímto keltským termínem a trošičku mě přitom mrazilo.
Bylo to čtivé a ponuré. Kniha se dotýká rodinných problémů, lží, tajemství, období války, novinařiny, lehké duchařiny, těhotenství, zvířat..
Za mě je to velké překvapení a knihu doporučuji. Hodnotila jsem 4,5/5⭐️.

28.03.2022 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Neskutečně skličující a smutný pohled do života stárnoucího psychologa, který jen odpočítává svůj odchod do důchodu pomocí počtu zbývajících sezení s klienty. Zabřednutý ve svém stereotypu ztrácí půdu pod nohama, když jeho sekretářka jednoho dne nedorazí z osobních důvodů do práce.
Samotná postava Agathe měla velmi zajímavou minulost a sezení s ní pro mě tvořila velkou míru očekávání. Při čtení jsem občas měla pocit, že to nedává smysl, že autorka občas zaběhne do něčeho úplně jiného… Ale po dočtení se mi v hlavě vyrojilo spoustu otázek a je nesmírnou pravdou, že tenhle příběh má velký přesah. Naprosto skvěle se probírá tématy jako je existencionalismu, stereotyp, nemocí a stáří..

14.03.2022 5 z 5

Služebná Služebná Alicja Sinicka

Velmi příjemné překvapení v podobě psychothrilleru nám naservírovala další skvělá polská autorka. První cca 50 stran mě tedy moc nebavilo, v podstatě se nic moc nedělo, ale jakmile se Julie nastěhovala k rodině, započala neskutečný kolotoč plný nástrah a zvratů. Až na pár drobných věcí (chování postav bylo někdy moc) se mi Služebná velmi líbila, udržela mě skoro celou dobu v napětí a moje podezření přeskakovala z jedné osoby na druhou :D Autorka dokáže výborně popsat psychický nátlak na postavy a jejich následné chování... Stále jsem čekala, čím vším mě autorka ještě překvapí a i když mohla ještě trochu přitlačit, tak konec nebyl špatný. Hodnotila jsem 4,5/5 :)

28.02.2022 5 z 5

Rybář Rybář John Langan

Uff..
Ke knize bych se nedostala, kdybych si příběh nemusela přečíst v rámci projektu "to já nečtu". Tohle opravdu není kniha, po které bych normálně sáhla, takže mě příběh opravdu nebavil. Co bylo ale dobrým tahounem celého příběhu, byl styl psaní, který se mi velmi líbil. I když jsem se ke čtení musela nutit, četlo se to ve finále dobře.
Pokud knihy typu lovecraftovský horor máte rádi, tak vás to bude určitě bavit :).

17.01.2022 2 z 5

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

(SPOILER) Erotický román, který vás donutí přemýšlet nad životem. Zdá se vám to jako nesmysl? Omyl. Novinka z edice RED s názvem Nymfomanka je podle mě přesně taková.
Nenechte se prosím tedy zmást a nečekejte od knihy přeslazený příběh plný erotiky…
Prožíváme příběh Anity, který se odehrává v Polsku, skrze přítomnost a zároveň je nám dokreslován díky minulosti. Právě kapitoly z minulosti pro mě byly velkým tahounem příběhu, kdy začínáme od jejího útlého dětství, cest do Německa za tetou a výchovy u jejího dědečka. Jak s Anitou dospíváme, zažíváme s ní její trable s muži a postupně zjišťujeme, jak ke svému názvu kniha přišla.
Popravdě jsem během čtení měla několikrát stažený žaludek, slzy v očích a honilo se mi hlavou nesčetně myšlenek. Anita za svůj život potkala desítky, nejspíš i stovky mužů (takže erotiky je v knize až dost, kolikrát čtyři muži jen na jedné stránce) a málo kdy se k ní chovali jako k ženě. Z toho, jak muži v této knize jsou vykresleni mi bylo asi nejhůř. Anita byla dost lehkovážná a řekla bych dost tvrdohlavá. Často se snažila, ale nikdy věci nedotáhla do konce…
Ačkoliv byl příběh neskutečně čtivý, donutil mě se zamyslet a běhal mi mráz po zádech, tak jedna hvězdička padla z mého hodnocení, kvůli zakončení knihy. Za mě bych si představila jiný konec, pokud si knihu přečtete, klidně mi napište a řekneme si .
Knihu rozhodně doporučuji čtenářkám nad 18 let

17.01.2022 4 z 5

Sleduj mě Sleduj mě Kathleen Barber

V poslední době se na trhu objevují knihy v rámci internetového světa a jeho působení na stalking. Když jsem si všimla téhle připravované novinky mi bylo jasné, že ji potřebuji.
V loňském roce jsem slupla knihu Ukaž mi a tu jsem si absolutně zamilovala. Bohužel Sleduj mě byla velmi průměrná kniha s celkem předvídatelným dějem. Co se mi líbilo, tak příběh byl vyprávěn ze tří pohledů a jedním z vypravěčů byl ON. Jeho kapitoly byly asi nejzajímavější a udržovaly mě při čtení, protože mě zajímalo, co bude dál. Klidně jich však mohlo být více :D.
Jsem ale ráda, že podobné knihy vychází, jelikož člověk už je někdy na sociálních sítí až moc otevřený a sdílí každý "prd", což mu může velmi ublížit... Takže tato kniha vás určitě donutí zapřemýšlet a zhodnotit, zda toho nepostujete až moc osobního :).

09.01.2022 3 z 5