Srdcem mojí babičky

Srdcem mojí babičky https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501184/bmid_srdcem-moji-babicky-oiL-501184.jpg 5 72 36

Volné pokračování historického románu Jménem mojí sestry Ztráta baletní kariéry a přerušení kontaktů s rodinou u Ester vyústí v celkový nezájem o vlastní zdraví i dění v protektorátě. K soukromým tragédiím se brzo přidává i hrozba totálního nasazení. Ester by udělala cokoli, aby se mu vyhnula – dokonce by si vzala i úplně cizího muže. Co na to mladý partyzán Tonda? A jaké tajemství skrývají deníky Židovky Julie, které Ester dostane do opatrování? Pod tlakem okolností je mladá žena nucena hrát vabank o svou existenci, lásku a štěstí.... celý text

Komentáře 36 Recenze 2

HH77
HH77
11.02.2024 5 z 5

I druhý díl série jsem precetla jedním dechem. Z prvního dílu se mohla Ester zdát lehce sobecka, v tomto díle však pochopíme, že jen byla méně odvážná než její sourozenci. Ale i s tím zabojovala a s utrapami války si poradila. Zajímal by mne pak i osud Julie. Dočkáme se dalšího dílu?

Esterka_book
Esterka_book
09.01.2024 5 z 5

Kniha je pokračováním příběhu sester dvojčat. Jedna z nich tady svoji cestu končí, ale druhá vypráví příběh své sestry a jejích dětí, židovské snoubenky svého bratra a dalších. Sama hrdinka zažívá velmi těžké chvíle, ale nakonec najde novou šanci, nový život, manžela a děti...

Kaja1
Kaja1
21.12.2023 4 z 5

Dvě sestry a tak různé osudy. Život toho Ester hodně nadělil, ale přesto se dokázala zvednout a jít dál. Možná za to mohl ten baletní dril, na který byla zvyklá, vstanout a jít dál. Krátké štěstí nalezla v manželství, škoda, že v knize nejsou více rozvinuty osudy Jiříka a Aleny. Taky by mě zajímal osud Alenčina otce.

Airelle
Airelle
06.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Knihy na sebe volně navazují, proto jsem se rozhodla napsat recenzi dohromady. Knihy jsou vyprávěny z pohledu babičky, která postupně odhalí všechna rodinná tajemství.

Vždy jsem velmi milovala vyprávění babičky a dědy, pratet i prastrejdů, dnes už mi nemá kdo vypravovat, tak jsem ráda, když si nějaké vypravování můžu aspoň přečíst.

Příběhy sester dvojčat mě naprosto pohltil, byl tak srdceryvný, až se mi někdy tajil dech. Fandila jsem oběma, aby našly své štěstí, jen bohužel své mladí prožily v době, která štěstí zrovna nepřála.

Na příběhu Soni je nejvíc vidět, že nic není černobílé a že láska je mnohdy opravdu slepá.

Ester jsem si oblíbila až v druhé polovině druhého dílu, její postava byla velmi dobře napsaná, opravdu jí člověk musel nejdřív poznat blíž a odpustit jí její sobeckost a sebestřednost, sama byla potrestaná víc než dost.

Co se týče stylu psaní, tak přeci jen výtky mám. Obě knihy jsou napsané dnešní češtinou a ubírá to příběhu na autentičnosti, což byla zvlášť u dialogů velká škoda.

Doufám, že budou mít knihy pokračování, protože přeci jen nebylo vyřčeno úplně všechno.

terryaknihy
terryaknihy
02.11.2023 5 z 5

Esta se snaží vyrovnat se ztrátou snu a kariérou baletky a nachází alespoň práci na poště v Přerově. Zpočátku čtení mi svým postojem k životu byla Esta šíleně nesympatická, když ale potkala partyzána Tondu, začala se mi měnit před očima.
Jestli něco autorka umí, tak je to výborně popsat dobu, kam zasazuje svůj příběh. Tentokrát nejsme čistě v Praze, ale vnímáme heydrichiádu z pohledu venkova a zároveň se také dostáváme i do Drážďan (tohle zvolené místo se mi líbí, jelikož autorka zde žije). Dalším skvělým plusem jsou vážná témata, kterých se knížka dotýká. Máme tu válku, venkov, rodinné a milostné vztahy, práci, ale i třeba problémy příjmu potravy.
Stejně jako je nádherná obálka, tak je i nádherný je vnitřek. Klidně by kniha mohla být delší, protože díky své lehké čtivosti vám stránky pod rukou utečou tak rychle, že se nebudete stačit divit.
Už mám přečteno řadu historických románů a mám vždycky radost, když se dozvím i něco nového. Jak si žili “obyčejní lidé za války. Jak to poznamenalo jejich denní rutiny? Při čtení je znát, že autorka ví, o čem píše a nezahlcuje nás přílišnými historickými událostmi, nýbrž se věnuje té románové stránce.

katallinka
katallinka
09.09.2023 5 z 5

Tohle byla tak krásná knížka. Vychází tolik knížek z období 2.sv.v., ale většinou jsou stále podobné, o Židech a koncentracích. Tady se, ale paní autorka zaměřila na život obyčejných lidí, který byl stejně silný. Kniha se skvěle četla a i když měla Ester pár dost otravných vlastností, moc jsem si ji oblíbila a celou dobu jsem ji fandila.

uzivatel5451
uzivatel5451
03.08.2023 5 z 5

Na pokračování Jménem mojí sestry jsem se těšila právem, nezklamalo mě. Kniha se skvěle četla. Místy jsem se pobavila, místy jsem si poplakala. Líbí se mi, že na konci příběhu zbyl ještě prostor pro pokračování, takže se těším na další knihu.
Příběh je popisovaný vtipně a trošku jiným stylem, než v prvním díle, což je dobře, protože tím se zdůraznil rozdíl mezi sestrami dvojčaty.
Skvělý vyprávěcí jazyk.

markettH
markettH
31.07.2023 5 z 5

Kniha se krásně četla, jde vidět určitý vývoj autorky. Pokud vyjde další kniha od B. Linke určitě si ji přečtu.

MirkaSkoci
MirkaSkoci
09.07.2023 5 z 5

Zase moc pěkné čtení z válečného Československa. Tentokrát se autorka věnuje dvojčeti Ester, která mi díky prvnímu dílu nesedla jako člověk, a proto jsem jí tolik nefandila. Alespoň ne tak, jako Soničce, ale vzhledem k tomu, že se pohybujete v rodině a situaci, kterou už znáte, vás příběh znovu vtáhne. Dokonce dojde na nenápadné dovysvětlení některých otázek z prvního dílu. Přečteno za dva dny!

SimulinaT
SimulinaT
19.06.2023 5 z 5

První díl jsem nečetla,ale tahle kniha mě bavila. Hezký se četla.

flaquitta
flaquitta
06.06.2023 5 z 5

Srdcem mojí babičky je příběhem ženy, která by velmi snadno mohla být i vaší babičkou. Autorka hezky popisuje charaktery jednotlivých postav, jsou psány uvěřitelně, stejně jako popis dějinných událostí - Protektorát, válka, partyzáni, nucené práce. Autorčin styl je svižný, kapitoly dlouhé tak akorát, příběh se tak četl úplně sám a těžko se mi kniha odkládala.

vera5841
vera5841
04.05.2023 4 z 5

V první polovině knihy mi hlavní hrdinka Ester nebyla moc sympatická, ale v druhé polovině začal být děj akčnější a s ním i Ester začala uvažovat jako žena a ne jako uplakané děcko. Na konci mi jí bylo velmi líto a cítila jsem s ní, protože život jí opravdu naložil velmi mnoho a víceméně šťastný konec si vlastně zasloužila.

JanaDor
JanaDor
04.05.2023 4 z 5

Celkově se kniha dobře četla. Děj byl poutavý a zaujal mě od první stránky. Psychologický vývoj Ester byl uvěřitelný. Je to dobrý román z prostředí druhé světové války na venkově a kombinuje lásku k vlasti, k rodině i k partnerovi. Upozorňuje na válečné strachy z Němců, ale i z Čechů v běžném životě. Nečekaně najdete pomoc v člověku, u kterého byste ji nehledali. Cizinec. A naopak, kde ji očekáváte, tam se vám pomoc nedostane. Rodina. Doporučuji.

uzivatel1190
uzivatel1190
03.04.2023 5 z 5

Tak tohle se povedlo, přečteno za víkend, nemohla jsem se odtrhnout, těším na druhou knížku ze série.

Rosse
Rosse
25.03.2023 5 z 5

Srdcem mojí babičky je kniha, která zanechá ve čtenáři hodně silné pocity. Ačkoliv jsem zpočátku Ester dost odsuzovala, nakonec jsem její činy a chování pochopila. Bylo pro mě těžké dívat se na to, jak sama sebe ničí a podkopává si nohy.
Na druhou stranu jsem ale věřila, že všechno má svůj důvod a postupem času mi Ester začínala přirůstat k srdci. :-)

Najednou jsem chápala, proč byla taková, jaká byla a proč se chovala tak, jak se chovala. Vývoj její postavy byl neskutečný a nedokážu říci, který příběh se mi líbil více - zda ten Soničky nebo Ester. Oba příběhy měli své poslání a hlavně, každý byl úplně jiný. I když si byly Soňa a Ester podobné, povahově byly neskutečně odlišné. A přitom stačilo tak málo a všechno mohlo proběhnout úplně jinak.

Určitě doporučuji přečíst si i Sonin příběh. Knihy na sebe přímo nenavazují, ale nádherně se doplňují. :-)

Suma sumárum - za mě nejde hodnotit jinak než 5 hvězdičkami a těším se, pokud se nás Barča rozhodne obohatit o další příběh jedné z dalších klíčových postav.

cornetka
cornetka
03.03.2023 5 z 5

Velmi čtivé vyprávění Ester, která popisuje svůj život během 2. sv. války. V té době žila u babičky a pracovala na poště. Seznámila se s Tondou, se kterým to ale nebylo vůbec jednoduché. Ester vypráví o životě své vnučce Kamile a krásně tak dochází k propojení se současností. Zprvu byla pořád negativní, taková zahořklá, ale postupně se změnila. Bohužel se mi dostala do rukou nejdříve toto volné pokračování, ale i tak si hodlám přečíst předchozí díl Jménem mojí sestry.

knihomolkajanca
knihomolkajanca
28.02.2023 4 z 5

Ve volném pokračování autorčina románu Jménem mojí sestry sledujeme životní cestu Ester, dvojčete Soničky. I ona prožívá své radosti a hlavně starosti, snaží se přežít rány osudu, najít lásku a špetku štěstí. Zuří ale druhá světová válka a člověk nemůže tušit, co přinesou zítřky…

Přestože jsou Ester se Soničkou dvojčata, obě se snad nemohou více lišit. Ester je komplikovaná mladá žena se zraněnou duší. Její životní sen se jí rozpadl v prach a do toho zažívá těžkosti, které s sebou nevyhnutelně přináší válka. Autorka skvěle vykresluje vesnické prostředí a nastiňuje atmosféru tehdejší doby. Nedostatek potravin a jejich příděl na lístky, vztek vojáků po atentátu na Heydricha, vesnické šarvátky, pomluvy, ale i snahu si pomáhat nebo ostrý smysl pro humor, který lidem pomáhal se přenést přes tehdejší tíživou situaci.

Osud Esty byl trnitý, nesla si s sebou hluboké šrámy a nebylo s ní snadné pořízení. O to více oceňuji schopnost autorky vtáhnout do děje a čtenáře zaujmout, protože i když jsem s Estou mnohdy nesouhlasila a cestu k ní si hledala dlouho, četla jsem doslova jedním dechem. Kromě ní tady najdete i spoustu jiných postav, které jsou velice uvěřitelně popsány. Nikdo není jednoznačně dobrý, či špatný, protože to byl tehdy málokdy. Lidé se zkrátka snažili přežít a spoustu z nich poháněl strach o sebe i jejich blízké.

Poslední třetina knihy má rychlý spád. Události gradují, nabývají na dramatičnosti a v tu chvíli bylo jen velmi těžké se odtrhnout. Moc oceňuji, že autorka příběh postavila na skutečných základech, na vyprávění vlastní babičky i pamětníků, protože to, jak moc dobře je s prostředím seznámená je z románu hodně znát. Malé minus snad musí dát jen Estě samotné za to, jak se rozhodla na úplném konci příběhu - to se mi četlo hodně těžce. Přesto ale opět skvělé čtení a už teď se těším na další knihy autorky.

Hodnocení: 85%

Za knihu k recenzi moc děkuji autorce.

Klímuška
Klímuška
16.02.2023 5 z 5

Volné pokračování knihy Jménem mojí sestry je tentokrát zaměřeno na sestru Soničky Ester. Její baletní dráhu v Plzni ukončil podvrknutý kotník, návrat domů není možný, protože jí útěk rodiče neodpustí, a tak Esťa bydlí ve Velkých Prosenicích s nemocnou babičkou. Esťa se utápí v sebelítosti, schválně hladový a nevšímá si utrpení druhých. Drží se hesla do ničeho se neplést. Pracuje na poště a jednoho dne se setká s mladým lesníkem Tondou. Ten si dokáže získat její srdce.
Jenže Tonda se ukáže jednou za čas
a Ester hrozí totální nasazení v Německu.
Nebudu zastírat, že Sonička byla mému srdci blíž, ale postava Ester se pomalu vyvinula v hrdinku, která zažila za války mnoho a nezlomilo ji to. Tak si moje sympatie získala.
Kniha je opět vyprávěna v minulosti
i součastnosti v ich-formě. Vnučka Kamila dostává odpovědi na své otázky a dostává i deníky židovky Julie, která milovala Jirku, bratra Soničky a Esťi.
Autorčin styl psaní je opět velmi čtivý. Dokáže věrohodně přiblížit postavy
a situace, takže vás příběh vtáhne
a ždímá emoce. Donutí se dívat na věci z jiného pohledu. Hlavně co se týče bombardování Drážďan. To byla emoční jízda.

dračice.
dračice.
24.01.2023 5 z 5

Četla jsem Jménem mojí sestry a to se mi moc líbilo a tak na toto volné pokračování jsem se moc těšila.
Příběh se mi moc líbil a četl se úplně sám, téměř jedním dechem, jen nerada jsem čtení utínala.
Líbilo se mi, že sestry byli každá úplně jiná a každá šla jinou cestou a tak i přestože příběh volně navazuje, tak se odehrává v novém prostředí a je pro nás nový, stejně jako chování a jednání Ester je úplně jiné než Sonino, ale mě osobně Ester sedla. Kdo jste četl Jménem mojí sestry, tak si toto určitě nenechte ujít a na konci knihy nám autorka dává tušit o čem bude její další kniha, kterou si taky určitě nenechám ujít až by případně vyšla. Autorčiny knihy mohu určitě vřele doporučit!

Miri10
Miri10
23.01.2023 5 z 5

Srdcem mojí babičky je volné pokračování románu Jménem mojí sestry. Tentokrát se však místo velkolepé Prahy ocitáme po boku Ester, dvojčete Soničky z prvního dílu, ve vesnici na Přerovsku.

Ester je svá a naprosto rozumím, že si spousta čtenářů k ní déle hledá cestu. Mně naopak přišla velmi dobře vykreslená a její proměna uvěřitelná. Navíc klame tělem a přestože je podvyživená, sebestředná baletka, na konci dokáže, jak umí bojovat.

Pocházím z vesnice, proto mi prostředí knihy bylo velmi blízké. Výměnné obchody se sousedy, pomluvy i šarvátky o muže. K tomu věci patřící k druhé světové válce, vojáci zuřící po atentátu na Heydricha a nemůžete se od knihy odtrhnout. Navíc osud Ester je sám o sobě trnitý, takže bez toho, aniž by ji stíhali Němci nebo byla deportována do koncentračního tábora, ocitá se v mnoha nezáviděníhodných situacích. Bylo mi jí moc líto.

Konec jsem zhltla za pár hodin a vyměnila auto za tramvaj, jen abych mohla knihu dočíst :⁠-⁠). Poslední čtvrtina je tak dokonale, ale bolestivě popsána, až se mi tajil dech. Připadalo mi, jako bych se převtělila do hlavní hrdinky a její trápení prožívala s ní. O perfektním vykreslení místa (víc nechci spoilovat) nemluvě. Konec je zkrátka TOP!

Kniha by si zasloužila víc než 5* a zástupy čtenářů. Rozhodně ji doporučuji všem, kteří si chtějí prožít jeden neobyčejný život jedné obyčejné dívky...

Štítky knihy

protektorát Čechy a Morava historické romány české romány romány pro ženy

Autorovy další knížky

Barbora Linke
česká, 1986
2021  84%Jménem mojí sestry
2022  92%Srdcem mojí babičky

Kniha Srdcem mojí babičky je v

dalších seznamech4x