Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Četla jsem až v dospělosti. Myslím, že dětský čtenář musí být tímto dobrodružným pravěkým světem zcela pohlcen. I moje obrazotvornost však pracovala na plné obrátky (proto není od věci přečíst si jednou za čas dětskou knížku).Také se mi líbila autorova snaha o věrohodnost, která byla místy až mile úsměvná (byla by škoda, kdyby byla kniha kvůli zobrazení žen jako podřadných členů tlupy vyřazena ze školních knihoven). Jediné, co mi trochu vadilo, byla přílišná opakovanost děje (přesun - lov - střet s jinou tlupou - ztráta ohně - hlad...), na druhou stranu však můžeme i to považovat za autorův záměr, protože život v pravěku měl asi podobný scénář.

30.07.2019 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Čte se to samo a zároveň je v tom hloubka. Povídky jsou krásně ucelené a vygradované, většinu jsem dočetla s otevřenou pusou. Zajímavé idealizované pojetí Marťanů.

29.03.2020 5 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Kvalitní, čtivé, zajímavé, překvapivé. Autorka měla nad příběhem dokonalou kontrolu a dostala mě, kam chtěla - dokázala jsem se vcítit do všech tří hlavních postav a jejich odlišných úhlů pohledu. Líbilo se mi, že to nebylo zbytečně brutální, jak by se mohlo u tématu ztracených dětí nabízet, ale spíš psychologické. Ocenila jsem i neznámé prostředí Falkland.
Dokonalá knížka svého žánru, určitě se k této autorce ještě vrátím.

19.05.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Opět úžasné! Jen tak rychle přečtené...knihu nejde moc odkládat, kdybych mohla, přečetla bych ji na jeden zátah (takto asi za tři dny). Trochu lituji, že jsem si předtím znovu nepřečetla Naslouchače - některé věci jsem trochu pozapomněla a aspoň bych mohla ve světě Ilan pobýt déle.
Když se nad tím zamyslím, děj se zase tolik neposunul (člověk by očekával, že se v druhém díle vyřeší některé záležitosti otevřené v díle prvním), ale vlastně mi to nevadí, plyne to tak nějak přirozeně (vyhovovalo mi rozložení akce, dialogů a vnitřního světa Ilan). Vše je vlastně i docela předvídatelné, ale ani to vůbec nevadí! V jednoduchosti je někdy krása. Mám pocit, že tak, jak to Petra Stehlíková napsala, je to prostě dokonalé jako bezchybně vybroušený sklenit, vše lehce zapadá do sebe, nikde to nedře a výsledek je opravdu kouzelný.

04.01.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

I mě kniha naprosto okouzlila. Neuvěřitelně čtivá, působivá a napsaná s citem, který vás tak nějak rozněžní, ale zároveň nenasytí a zanechá v napjatém očekávání. Nejvíc jsem si užívala vývoj vztahů mezi Ilan a pětadvacítkou. Také se mi líbilo, že Ilan není klasická dospívající hrdinka, ale spíš zvědavé a zarputilé dítě, které vypjatá situace často dožene k pláče - působí tak přirozeněji a lidštěji. Kapitánovo charisma a jeho roztomile neohrabaný vztah k Ilan(ovi) zajisté vyústí v zajímavé pokračování.
Konečně mě po delší době nějaká kniha zase úplně pohltila. Také ve mně silně probudila fantazii - nevzpomínám si, kdy naposledy jsem si při čtení vše tak živě představovala.

08.02.2017 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Originální, promyšlené, dechberoucí. A dost děsivé - dekonstrukce lidské mysli je popsána opravdu působivě. Stupňuje se postupně, plíživě a z psychologického hlediska pochopitelně. Není to obrat, kdy by pozitivní postavě přeskočilo a stala se z ní postava negativní. Jak už tu někdo psal, vesměs se všemi postavami soucítíme, přestože dělají strašné věci. Kniha v nás probouzí otázku, kde je hranice zla.

13.07.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Přestože je na mě Jo Nesbø příliš megalomanský, tomuto dílu dávám pět hvězdiček, protože mě od začátku do konce nepustil a stále mne překvapoval. Ideální oddechovka na léto, přečteno asi za tři dny.

13.07.2022 5 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Zajímavá sonda do života dospívající dívky. Trochu mi trvalo, než jsem si zvykla na specifický způsob vyjadřování (ze začátku jsem z něj hodně cítila snahu o originalitu, ale nakonec jsem mu uvěřila). Napínavé, prolínání soudního procesu, pobytu ve vazbě a událostí před střelbou.

22.02.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Četla jsem po Hobitovi, takže to hezky navazovalo. Přestože je celá trilogie trochu temnější, pořád je to krásně napsaný pohádkový dobrodružný příběh se sympatickými postavami. Někdo si stěžuje na pomalejší tempo a popisné pasáže, to mi ale nevadilo, četlo se mi to dobře. V dnešní uspěchané době plné velkých dramatů je osvěžující přečíst si klasický, řemeslně mistrně napsaný příběh.

23.05.2020 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Ze série s H. H. už jsem unavená, ale Syn byl příjemné osvěžení. Líbilo se mi prostředí vězení a drogového podsvětí, trochu kontroverzní postava (anti)hrdiny Syna a napětí a spád, jak bývá u Nesbøho zvykem. Opět mi vadila autorova záliba v extrémech a velkoleposti (způsoby vražd, hlavní zloduch jako nelidské monstrum), ale přece jen toho bylo méně než u H. H.. Napínavá oddechovka.

14.10.2019 4 z 5

Četla jsem až v dospělosti, ale stejně se mi na tom nejvíc líbila ta vypravěčská laskavost, roztomilá postava Bilba a milý humor. Dějově mi to v dnešní přemíře fantasy literatury nepřipadalo nijak zvlášť ohromující a originální, ale na druhou stranu je třeba brát úvahu dobu vzniku, z toho pohledu je to vlastně dost nadčasové.
Milé, dobrodružné vyprávění, kde má všechno své místo, ničeho není moc ani málo, dle mého názoru mistrná práce.

15.03.2020 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Technicky i myšlenkově zajímavé, ale jak zde již psali ostatní, literárně to až takový skvost není - mnoho pohledů, milostná linka, honba za zločinci...více bych ocenila, kdyby se kniha soustředila hlavně na tu technickou část, protože to je podle mě její největší přednost a to, co autor umí.
Z tohoto žánru bych doporučila spíše islandský román Ostrov od Sigrídur Hagalín Björnsdóttir, který se na rozdíl od Blackoutu soustředí hlavně na jedno téma (společenské důsledky výpadku a jeho vliv na psychiku člověka). Autor Blackoutu jako by nevěděl, co si vybrat. Přesto nelituji, že jsem si to přečetla, poučné to rozhodně bylo.

25.08.2019 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Líbil se mi psychologický rozměr knihy a množství poměrně dobře propracovaných charakterů. Klevisová umí čtenáře příběhem hezky vést, navádět do slepých uliček a nakonec překvapit. Celé je to takové svižné a čtivé. Od autorky jsem zatím četla náhodně dva nebo tři romány, ale teď mám chuť vrhnout se soustavněji i na ostatní.

02.09.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihu jsem dostala darem, sama bych si ji nevybrala. Nemám moc ráda téma alternativní historie, připadá mi to trochu moc líbivé a zjednodušené, více by se mi asi líbilo, kdyby autorka vytvořila úplnou fikci.
Přesto ale musím uznat, že je kniha velmi poutavá a přečetla jsem ji za jeden den. Autorka umí psát, příběhy do sebe zapadnou. Nejvíce mě bavilo Magdino vyprávění z ústavu.
Upřímně nevím, jestli ve mě z knihy něco zůstane, asi nejsem cílová skupina, ale uznávám, že kniha má své kvality.

27.12.2021 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Čtivé, tajuplné, s atmosférou. Ráma vylíčen perfektně, postavy a okolní meziplanetární dění už trochu plošeji.

15.08.2021 4 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

Skvělé - to nejlepší ze Sandersona v kostce. Ono to vlastně není krátké, ale i těch 700 stran působí mezi S. dalšími díly poměrně minimalisticky (zvlášť vezmu-li v úvahu, jak rychle se to čte). Klidně bych doporučila jako první seznámení s tímto autorem, kniha totiž v nenáročné formě obsahuje vše, co mám na jeho dílech ráda - sympatické, nečernobílé postavy, originální magii, propracovaný svět a náboženství, prolínání dobra a zla, intriky a zvraty a v neposlední řadě humor. Vyjednavač mi asi nejvíce připomínal můj oblíbený Mistborn, ale oproti němu přece jen nešel tolik do hloubky a nebylo v něm tolik prostoru pro vykreslení světa - ale tuto drobnou kritiku míním jen ve srovnání s autorovými nejlepšími díly, jinak naprostá spokojenost.

17.06.2020 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Nádherná četba - lehká, květnatá, humorná, moudrá, hravá, nadčasová.
Knížka opravdu pohladí po duši (i díky skvělým ilustracím).

05.04.2020 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Před přečtením knihy jsem o životě stromů neměla moc znalostí, takže v tomto ohledu to pro mne bylo určitě obohacující. Vnímání rostlin jako živých bytostí s pocity už mi ale bylo vlastní, takže to pro mne již tak objevné nebylo, naopak jsem toho čekala víc. Trochu mne zklamalo, že ač se kniha tváří, že se věnuje hlavně tomu, co stromy cítí a jak komunikují, je to spíše (když to trochu přeženu) popularizačně napsaná učebnice biologie. Vadil mi ten kontrast - nálepka bestselleru, popularizační jazyk a promyšlené názvy kapitol, ale samotný obsah byl trochu učebnicový a repetitivní a až tak moc mne nenadchl.
Nechci být přehnaně kritická, váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Kniha určitě stojí za přečtení, ale neměla jsem z ní ten očekávaný pocit.

30.08.2019 3 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Moje srdeční záležitost. Přečetla jsem ji už několikrát a určitě si ji ještě párkrát přečtu, protože myslím, že pro každou generaci má trochu jiné poselství. Adelheid je asi moje knižní alter ego - nikdy jsem s žádnou postavou tolik nesoucítila, nechápala každou její myšlenku a pocit. Opravdu věrohodně napsané. Oba Dagové jsou také velmi silné, dobře vylíčené postavy.
Stejně jako samali se k těmto knížkám vracím vždy o Vánocích, v té atmosféře je jejich kouzlo ještě zesíleno.
Vždycky mě pobouří, když vidím, že jsou jich plné antikvariáty - proč se tolik lidí zbavuje takového pokladu nebo kolem něj chodí bez povšimnutí? Vždycky tedy knížky trochu povytáhnu, abych na ně upozornila :D.

26.04.2017 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Po lehkém zklamání z Faji předčila Nasterea mé očekávání. Hodně lidí tu kritizuje začátek - mně se naopak moc líbil, byl to skvělý přechod plný tajemného očekávání. Svět sklenitu mi opravdu uhranul a jsem ráda, že je mu zde věnováno více prostoru (než třeba světu v nížinách, který na mne působí méně věrohodně). Nasterey jsou také velmi působivé!
Hádanek zůstává stále ještě mnoho, ale celé to tajemno má opravdu atmosféru a nabízí prostor pro interpretace. Vytkla bych jen "vyvolenost" Ilan, na můj vkus se z ní stává až trochu moc velká superhrdinka - k tomuto žánru to sice patří, ale ta nevinnost, s níž byla popisována jako mladší, mi připadala autentičtější a originálnější.

Rozhodně doporučuji přečíst si před Nastereou předchozí díly - já jsem to nakonec udělala (a nezabralo mi to víc než pár dní) a rozhodně jsem nelitovala, člověk se pak do toho světa více ponoří a více si to užije.

15.01.2022 5 z 5