Věčně zpívají lesy

První kniha třídílné rodové ságy o zakladateli svobodného rodového statku od norského klasika líčí dávné zvyky norského venkova a tvrdý zápas lidí o existenci. Příběh Daga Bjorndala, vnuka bývalých medvědobijců, hrdého a nesmlouvavého muže, spjatého s tradicemi svého kraje, je příběhem lásky k ženě, přírodě i životu. Obyvatelé statku žijí ve svém odloučení jinak, než lidé v nedalekém selském kraji, denně zápasí s drsnou přírodou a svou obživu dobývají ze země těžce a s úctou. Okolní příroda, krutá, ale nesmírně krásná, ovlivňuje každodenní život na statku rozhodujícím způsobem a lidé se jejímu rytmu podřizují s přirozenou pokorou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12922/vecne-zpivaji-lesy-12922.jpg 4.5340

Věčně zpívají lesy (1.)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Motto

Og bakom synger skogene (1933)

Kniha Věčně zpívají lesy

MilujuV.Huga

Pěkné , staré, uvěřitelné čtení. Spíš pro ženy. Nábožné. Svého času bestseller.

Arwen777

Pro mě těžší čtení. Ze začátku jsem myslela, že knihu ani nepřečtu, jazyk, kterým je napsána, je pro mě těžkopádný. Ale najednou jsem zjistila, že jsem v půlce a uchvácená. Je to krásný příběh hrdých, životem se těžce probíjejících lidí. Je v něm spousta hluboké moudrosti, která mě nutila zamýšlet se nad naším současným životem, o tolik lehčím a přesto stále nejsme šťastní a spokojení. Dřív lidé měli málo důvodů k radosti, zato si těch chvil více vážili. Brali, co jim život přinesl, s pokorou. Morálka byla hluboce zakořeněná a čest a rodinné jméno ještě něco znamenalo. Stejně jako věrnost a slib. Ne u všech, samozřejmě, všude najdeme záporáky, jinak by dobro nemohlo vyniknout.
Jestli máte rádi rodinné ságy z 18/19 století a popisy překrásné přírody a dosud nespoutané divočiny, začtěte se do příběhu statných medvědobijců.

Jandýs

Knihu jsem četla nezvykle dlouho, ačkoliv mám ráda knihy o surové podobě přírody.. Nějak mě děj nedokázal udržet ve čtení.. Při tom se mi líbila hloubka některých myšlenek, mám i 2. a 3. díl, ale teď se do nich pouštět nechci.

eiramka

Zvláštní kniha. Napsaná v třicátých letech minulého století, jazykem živým a poetickým. Poutavý příběh hrdých lidí, rodu nezdolného z drsného kraje Norska. Je tam vše - život a smrt, vášeň a hřích, život tichý a bohabojný i nespoutaný a krutý. A k tomu lesy, věčně zpívající lesy. Nevšední zážitek.

haki34

keby to šlo, dám hviezdičiek 6..hlboké lesy, hlboké úvahy, duša človeka versus nehostinná príroda na severe. A hlboká láska...mladá Adelheida ide za Dagom, svojím vysneným princom...a zrazu, vďaka prispeniu starého Daga sa sen stáva skutočnosťou...
Akurátže život na severe nie je prechádzka ružovým sadom. Fandila som jej, silná odhodlaná žena. Oplakala som s ňou ťažké chvíle...spolu s ňou som obúvala lyže a brodila sa snehom hľadať svojho muža.
Mladý Dag sa celú knihu boril so svojím osudom, volaním rodu a hľadal svoje miesto na svete, až ho našiel.
A nakoniec - starý Dag - ústredná postava, mysliteľ, tvoriaci jadro celého príbehu. Jeho úvahy sú veľmi inšpirujúce i dnes.
Boh, príroda, a my....

jana0378

Četla jsem na doporučení mamky a běžně dám knihu tak za 2-10 dní, tady mi to trvalo přes pět měsíců a mezi tím jsem přečetla víc než 30 jiných knih. A nevím proč, byť je kniha krásná, nečetla se mi dobře, nebo spíš některé pasáže, ve kterých jsem se nezačetla - zdlouhavé popisné části a myšlenkové pochody postav. A pak věci důležité pro děj odbyté jednou větou a zase zdlouhavé úvahové pasáže ovlivněných postav. Kniha má zvláštní netypický styl, ale momentálně ho asi nedokážu docenit, i když vnitřně cítím, že některé části, kvůli kterých jsem se nezačetla byly opravdu mistrovsky napsané a myšlenkově hluboké. Před dalšími díly si dám delší pauzu a snad až se k nim vrátím, bude na to příhodnější doba.

palka452

Moc krásná kniha je to trošku jako pohádka Jak by věci v životě měly být. Čte mi tuto knihu Partner a pak ho to občas dojímá což se mu stává málokdy jak by se člověk měl snažit o dobro...

Shardlake
28.11.2018

Krásný a velice čtivý příběh. Už se těším na další díly.