Vyjednavač

Vyjednavač je příběh dvou sester, které jsou náhodou princezny, Božího krále, za něhož se jedna z nich musí provdat, jednoho nižšího boha, kterého jeho práce moc nebaví, a nesmrtelného muže, který se snaží napravit chyby, jež udělal před staletími. V jejich světě se ti, kteří zemřeli statečně, vrací jako bohové a žijí uzavřeni v pantheonu bohů v hlavním městě Hallandrenu. Životní síla, nazývaná biochromatické kouzlo, se zakládá na úkazu zvaném Dech. S použitím Dechu a vysáváním barev z každodenních předmětů je možné provádět všechny možné zázraky a darebáctví. Bude však zapotřebí značného množství obojího, aby Vivenna a Siri, královské princezny z Idrisu, Boží král Susebron, Hymnus – zdráhavý bůh statečnosti, a tajemný Vasher Vyjednavač, dokázali úspěšně čelit všem nebezpečím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39998/vyjednavac-39998.jpg 4.7135
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

Warbreaker, 2009

Kniha Vyjednavač

azzies

První kapitola knihy mě skutečně velmi bavila (o postavách se stovkami Dechů bych se rád dozvěděl víc) a začal jsem se těšit na další čtení. Vyprávění pak začalo skákat od jedné postavy na další, vysvětlování jejich motivací se stalo jedinou náplní stránek a to, bohužel není čtení pro mne. Takže odloženo, nedočteno.

tomas7320

Skvělé, skvělé skvělé. Není co dodat, Trudoš viz. níže to vystihnul perfektně... :)

trudoš

Brandon Sanderson začíná opět zeširoka a velmi pomalu zasvěcuje čtenáře do děje i souvislostí. Naštěstí malý formát a vstřícná sazba propůjčují osmi set stránkové knize nečekaný švih, takže si častokrát ani neuvědomíte, jak rychle vám příběh mizí před očima. Vyprávění má přitom politicko-intrikářský charakter, ve kterém se již tradičně mění domnělé skutečnosti podle toho, jak autor usoudí, že už jste na nějaký ten gambit připraveni. Připočtete-li do rovnice ještě sympatické postavy, dojemný konec a bezděčný humor v pozadí, vyjde vám jedno ohromně podmanivé čtení.
A ač to podle anotace nevypadá, je Vyjednavač klasickou epickou fantasy. Jen ta epika trochu chybí. To ale záleží čistě na tom, co si pod tím pojmem představujete. Jde-li vám o dobrodružné putování či monstrózní bitevní scenérie, asi nadšením skákat nebudete. Případně, vyžadujete-li výskyt alespoň nějakého elfa, trpaslíka či draka, pak s tímto románem skutečně narazíte. Nic to však nemění na tom, že je to naprosto dokonalá věc.

vavunik
12.10.2018

Další skvělá Sandersonova kniha! On to prostĕ umí!!

Metla
01.10.2018

Pokud bych o této knize nic nevěděla a hodnotila ji pouze zběžně v knihkupectví, docela určitě bych s tímto špalkem k pokladně nezamířila. Nezajímavá, nevzhledná obálka a k tomu anotace spíše odpuzující, než lákavá... nebýt pochvalných komentářů a vysokých hodnocení, "Vyjednavač" by ode mě šanci nedostal. A to by byla velká škoda.
Marně vzpomínám, kdy naposledy se mi podařilo cihlu přes 750 stránek přelouskat do pěti dní - nikoliv zásluhou nadbytku času, spíše navzdory jeho nedostatku. Chytla jsem se od úvodních slov a vracela jsem se k příběhu v každé volné chvilce, někdy i v těch nevolných. Tuhle dychtivost neměla na svědomí relativně všední (dobře podaná) zápletka o napětí mezi dvěma ideově rozdílnými mocnostmi a schylující se válce, román se nepyšní nějakou extrémně hustou atmosférou, ba dokonce ani originální systém fungování magie na základě barev a Dechu není tím nejpřitažlivějším; hlavní zásluhu na čtivosti mají postavy. V první řadě Hymnus Smělý, bůh statečnosti, který si mě dokonale získal svým okouzlujícím, lenivě nevážným přístupem, uvádějícím všechny kolem sebe do zmatku až zoufalství. Dalšími hráčkami jsou dvě sestry z královské krve: upjatá, zodpovědná Vivenna a mladičká, ztřeštěná Siri. Obě čeká strhující cesta za poznáním okolního světa i sebe samých. Pak tady máme tajemného Vashera a jeho ne právě obyčejný meč; co jsou zač a na čí straně stojí? Nechybí ani více či méně sympatické vedlejší postavy. Se zájmem jsem sledovala osudy všech, jejich vývoj, úspěchy i nezdary, odhalování tajemství.
Bohužel Sanderson špičkový standard neudržel. Ve druhé polovině románu začal twisty používat tak často, až se místo překvapivých staly očekávanými a také závěr se jaksi rozsypal, přišel mi nedotažený, zkrátka nepřesvědčil, jakkoliv mi slza místy ukápla (autor chvílemi rozesmutnil i potěšil brutalitou).
Shrnu své dojmy takto: moje kočka byla spokojená, jelikož jsem mnohem více času trávila plynule vsedě na gauči, kde mohla okupovat můj klín. Moje ovčanda byla rovněž spokojená, protože mě výčitky svědomí z nedostatku venčení přiměly brát ji ze zahrady domů, mohla tedy s blaženým zafuněním klesnout vedle gauče a zbožně zírat na kočku. A já byla úplně nejspokojenější, vždyť jsem si vychutnala skvělý příběh, napínavý i zábavný současně. 90%

SedllY
07.09.2018

Sandersonova prvotina,a já ji četl až jako poslední ze zatím jeho dostupných knih. Zařadil bych ji do průměru. Většinu knihy(cca 650 stran) se vcelku nic nedělo, aby to na posledních 100 stranách mohl Brandouš naplno rozjet! Skvělé!

špulo
01.09.2018

Zaujímavá a netradičná fantasy. Kniha, ktorú si človek bez problémov vybaví aj po rokoch...

kollara
04.04.2018