Vyjednavač

Vyjednavač https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39998/bmid_vyjednavac-651bed8aea8d6.jpg 5 244 43

Vyjednavač je příběh dvou sester, které jsou náhodou princezny, Božího krále, za něhož se jedna z nich musí provdat, jednoho nižšího boha, kterého jeho práce moc nebaví, a nesmrtelného muže, který se snaží napravit chyby, jež udělal před staletími. V jejich světě se ti, kteří zemřeli statečně, vrací jako bohové a žijí uzavřeni v pantheonu bohů v hlavním městě Hallandrenu. Životní síla, nazývaná biochromatické kouzlo, se zakládá na úkazu zvaném Dech. S použitím Dechu a vysáváním barev z každodenních předmětů je možné provádět všechny možné zázraky a darebáctví. Bude však zapotřebí značného množství obojího, aby Vivenna a Siri, královské princezny z Idrisu, Boží král Susebron, Hymnus – zdráhavý bůh statečnosti, a tajemný Vasher Vyjednavač, dokázali úspěšně čelit všem nebezpečím.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Warbreaker , 2009

jarynek
10.05.2020 5 z 5

Sanderson opět nezklamal a hodně mne pobavil. Magie pomocí barev a životních dechů, do života navrácení bohové, kterými se může stát ledaskdo, oživování mrtvých, atd. Intriky, které mnohdy mají jiný účel, než očekáváme a za nimiž stojí někdo jiný, než na první pohled vypadá. Vyprávění se mi však líbilo především díky nespočtu zajímavých postav, k nimž si získáte vztah, který se v průběhu příběhu občas mění. Sice v závěru už od autora nějaký ten zvrat očekáváte, a tudíž pro mne byl závěr celkem odhadnutelný, ale přesto jsem pln napětí četl až do konce. Jedinou slabinou knihy tak pro mne byla neatraktivní obálka a anotace knihy, která mne od čtení spíše odrazovala. Naštěstí neodradila.

Tiny24
30.03.2020 5 z 5

Sanderson je mistrem dějových obratů, jak ukazuje i zde. Vyjednavač daleko přesahuje všechna jeho ostatní díla. Tohle je radost číst.

azzies
25.07.2019

První kapitola knihy mě skutečně velmi bavila (o postavách se stovkami Dechů bych se rád dozvěděl víc) a začal jsem se těšit na další čtení. Vyprávění pak začalo skákat od jedné postavy na další, vysvětlování jejich motivací se stalo jedinou náplní stránek a to, bohužel není čtení pro mne. Takže odloženo, nedočteno.

tomas7320
11.07.2019 5 z 5

Skvělé, skvělé skvělé. Není co dodat, Trudoš viz. níže to vystihnul perfektně... :)

trudoš
07.01.2019 5 z 5

Brandon Sanderson začíná opět zeširoka a velmi pomalu zasvěcuje čtenáře do děje i souvislostí. Naštěstí malý formát a vstřícná sazba propůjčují osmi set stránkové knize nečekaný švih, takže si častokrát ani neuvědomíte, jak rychle vám příběh mizí před očima. Vyprávění má přitom politicko-intrikářský charakter, ve kterém se již tradičně mění domnělé skutečnosti podle toho, jak autor usoudí, že už jste na nějaký ten gambit připraveni. Připočtete-li do rovnice ještě sympatické postavy, dojemný konec a bezděčný humor v pozadí, vyjde vám jedno ohromně podmanivé čtení.
A ač to podle anotace nevypadá, je Vyjednavač klasickou epickou fantasy. Jen ta epika trochu chybí. To ale záleží čistě na tom, co si pod tím pojmem představujete. Jde-li vám o dobrodružné putování či monstrózní bitevní scenérie, asi nadšením skákat nebudete. Případně, vyžadujete-li výskyt alespoň nějakého elfa, trpaslíka či draka, pak s tímto románem skutečně narazíte. Nic to však nemění na tom, že je to naprosto dokonalá věc.

vavunik
12.10.2018 5 z 5

Další skvělá Sandersonova kniha! On to prostĕ umí!!

Metla
01.10.2018 5 z 5

Pokud bych o této knize nic nevěděla a hodnotila ji pouze zběžně v knihkupectví, docela určitě bych s tímto špalkem k pokladně nezamířila. Nezajímavá, nevzhledná obálka a k tomu anotace spíše odpuzující, než lákavá... nebýt pochvalných komentářů a vysokých hodnocení, "Vyjednavač" by ode mě šanci nedostal. A to by byla velká škoda.
Marně vzpomínám, kdy naposledy se mi podařilo cihlu přes 750 stránek přelouskat do pěti dní - nikoliv zásluhou nadbytku času, spíše navzdory jeho nedostatku. Chytla jsem se od úvodních slov a vracela jsem se k příběhu v každé volné chvilce, někdy i v těch nevolných. Tuhle dychtivost neměla na svědomí relativně všední (dobře podaná) zápletka o napětí mezi dvěma ideově rozdílnými mocnostmi a schylující se válce, román se nepyšní nějakou extrémně hustou atmosférou, ba dokonce ani originální systém fungování magie na základě barev a Dechu není tím nejpřitažlivějším; hlavní zásluhu na čtivosti mají postavy. V první řadě Hymnus Smělý, bůh statečnosti, který si mě dokonale získal svým okouzlujícím, lenivě nevážným přístupem, uvádějícím všechny kolem sebe do zmatku až zoufalství. Dalšími hráčkami jsou dvě sestry z královské krve: upjatá, zodpovědná Vivenna a mladičká, ztřeštěná Siri. Obě čeká strhující cesta za poznáním okolního světa i sebe samých. Pak tady máme tajemného Vashera a jeho ne právě obyčejný meč; co jsou zač a na čí straně stojí? Nechybí ani více či méně sympatické vedlejší postavy. Se zájmem jsem sledovala osudy všech, jejich vývoj, úspěchy i nezdary, odhalování tajemství.
Bohužel Sanderson špičkový standard neudržel. Ve druhé polovině románu začal twisty používat tak často, až se místo překvapivých staly očekávanými a také závěr se jaksi rozsypal, přišel mi nedotažený, zkrátka nepřesvědčil, jakkoliv mi slza místy ukápla (autor chvílemi rozesmutnil i potěšil brutalitou).
Shrnu své dojmy takto: moje kočka byla spokojená, jelikož jsem mnohem více času trávila plynule vsedě na gauči, kde mohla okupovat můj klín. Moje ovčanda byla rovněž spokojená, protože mě výčitky svědomí z nedostatku venčení přiměly brát ji ze zahrady domů, mohla tedy s blaženým zafuněním klesnout vedle gauče a zbožně zírat na kočku. A já byla úplně nejspokojenější, vždyť jsem si vychutnala skvělý příběh, napínavý i zábavný současně. 90%

SedllY
07.09.2018 4 z 5

Jedna z prvních knih od Sandersona, já ji četl až jako poslední ze zatím jeho dostupných knih. Zařadil bych ji do průměru. Většinu knihy(cca 650 stran) se vcelku nic nedělo, aby to na posledních 100 stranách mohl Brandouš naplno rozjet! Skvělé!

špulo
01.09.2018 5 z 5

Zaujímavá a netradičná fantasy. Kniha, ktorú si človek bez problémov vybaví aj po rokoch...

kollara
04.04.2018 5 z 5

.. další jízda na vlnách Sandersona .. paráda

LadyMichelle
10.12.2017 5 z 5

Úžasné! Originální, čtivé, překvapivé, zábavné a hlavně DECHBEROUCÍ!

BloodyO
15.07.2017 5 z 5

Klasika od Sandersona. Ten chlap prostě nezklame a pokaždé napíše něco originálního a čtivého.

Cari
02.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Vzala mi dech a ani nechci aby mi ho vratila! :D Ze začátku mi trochu dělalo problém se orientovat, ale když jsem se začetla, tak už to bylo pohlcující čtení. Spletitý příběh, plný úžasných postav a pěkných zvratů. Sanderson umí skvěle popisovat pocity svých hrdinů, smekám! Prostě pán SPISOVATEL!

Hellrampage
17.01.2017 4 z 5

Keď som sa pozrel na obálku, predstavil som si elfov a že sa príbeh bude vo väčšej časti odohrávať v lese, v ktorom lietajú farebné motýle (originálna obálka sa mi páčila oveľa viac). Keď som si čítal anotáciu a zistil som, že príbeh bude o dvoch ženách a ešte k tomu princeznách, doslova sa mi v hlave zhmotnilo všemožné fantasy klišé. No pozor, všetko je inak! A to je zatracene dobre.

Vyjednavač je vyše 700 stranová kniha, ktorá sa čítala sama. Príbeh je jednoduchý a aj svet okolo. Mágia je originálna, má svoje hranice a je zrozumiteľná (nie ako tajomný Erikson). Najviac sa mi páčilo, aký má čitateľ vzťah k postavám a ako sa postavy počas čítania menia. Z dobrých charakterov sa stanú zlý a naopak z tajomných cudzincov hrdinovia. Ani raz som sa nenudil a s radosťou odhaľoval svet Hallandrenu. A vo finále sa Sanderson úplne vybláznil. Milujem mestské fantasy (už Měsíční zahrady sa odohrávali v Darúdžistáne, čo je moje number one) a preto som si okamžite zamiloval T'Telir. Páčilo sa mi, že tu nebolo veľa postáv, takže každá jedna dostala dosť priestoru a kapitoly sa striedali výživne, aby nezačali nudiť. Od Sandersona mám zatiaľ kúpené dve časti zo série Archiv Bouřné záře a ešte iné knihy, takže som zvedavý, či sa mi budú páčiť minimálne rovnako ako jeho prvotina. 90%

witko
12.03.2016 5 z 5

Mé první setkání s autorem dopadlo více než uspokojivě. Zajímavě pojatá magie a jestli je pravda, že pokaždé má v jiném románu magii jinak, mám se určitě na co těšit.

Arocrynn
21.08.2015 5 z 5

Jak jinak - Sanderson opět boduje. Nový svět, nová fantasy, noví hrdinové / nehrdinové, kteří jsou typičtí pro jeho díla. Jsou totiž jiní, jsou lidští, natolik lidští, že připomínají reálný život, ve kterém není nic černobílé. A magický svět, kde pomocí Dechu, Příkazu a barev oživíte věci, je natolik reálný, že se až divíte, proč si prostě nepošlete "slaměného panáčka" pro zapomenutý hrnek kávy do kuchyně. (Soustředím se - klidně "vydechnu", vyslovuji "zřetelně" a myslím na kouřící hrnek. Sukně "vybledla", ale nic se neděje, stuha se ani nehne. A ta sukně? Asi ji příliš žmoulám mezi prsty při čtení, nebo to je častým praním?) :-)
Nejoblíbenější postavou byl pro mne Hymnus. Vyloženě jsem se těšila na jeho dialogy a úvahy. Dokonce se mi zdálo, že i žoldáci a Vasher částečně zastínili osudy obou princezen. Knihu všem doporučuji!
...
"Ty nejsi zrovna lstivá, má milá," podotkl Hymnus. "Lstivý člověk je ten, kdo bojuje s malou, dobře ukrytou dýkou, kterou nečekaně vytáhne ze zálohy. Ty jsi spíš někdo, kdo protivníka rozmázne na míle viditelným balvanem..."

Dani3
09.08.2015 4 z 5

Sandersonův Vyjednavač je příběh dvou zemí, Idrisu a Hallandrenu, mezi kterými hrozí válka. Příběh dvou sester, Idriských princezen, Siri a Vivenny. Příběh o obchodování s Dechem, o biochromatických kouzlech, o Navrácených, Probouzečích anebo o armádách Nemrtvých.

Kniha obsahuje několik dějových linek, které se pak vzájemně proplétají. Někdy bylo poměrně složité se v určitých věcech vyznat a pochopit je. Občas bylo také hodně náročně prokousat se přes ohromné množství informací, kterými autor dokresloval příběh, ale když čtenář vydrží, otevře se před ním originální svět, který je velmi dobře promyšlený, a to až do posledního detailu. Děj plyne poměrně pomalu, takže máte čas vstřebat, co je potřeba. Postavy jsou propracované, ale hlavně nic není tak jak se na první pohled zdá.

Ellbereth
22.05.2015 5 z 5

Ke konci knihy jsem se prostě nedokázala odtrhnout, musela jsem to dočíst. Četla jsem Mistborna, Elantris a teď i tuhle knihu. A musím říct asi jen jedno....neskutečně se těším na další!!! Mohu vřele doporučit každému fandovi fantasy!!! Co kniha, to originál.

Alee
10.02.2015 5 z 5

Úžasná kniha, nemám žádné výhrady, četla se jedna báseň, a i když jsem se snažila si ji šetřit, těch 750 stran jsem zhltla jako nic. Miluju ten nápad, to prostředí i postavy a závěr mě vážně dostal. Sanderson je můj nejoblíbenější autor a doufejme, že za svůj život, napíše ještě spoustu takových knih, originálních každým coulem. Musím pochválit taky překladatelku, která má určitě nemalé zásluhy. Nejradši bych tomu dala 10 hvězdiček :D

KellyH
27.06.2014 5 z 5

Já to řeknu takhle - Brandon Sanderson je naprostý génius a upřímně, kdo kdy někdy nějakou jeho knihu četl, bude se mnou souhlasit. Četla jsem Elantris, četla jsem Mistborn, teď jsem dočetla Vyjednavače. A ZASE se mi po přečtení nedostává dechu, ZASE jsem omámená a užaslá, ZASE mě Sanderson naprosto dostal. Hergot, já toho chlapa naprosto zbožňuju.