TaLu TaLu komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

POZOR. Jakýkoliv komentář ke knize je podle mě SPOILEREM a tak všem doporučím přečíst si komentáře až po dočtení příběhu. Myslím, že stejně každý budeme mít svůj osobitý dojem z atmosféry světa, který autor stvořil. Svět, kde se smrt stala nepravděpodobnou možností ....kde je vlastně nemožné a hlavně zbytečné spáchat zločin, kde stárnutí umožní "obrátit list" a začít téměř znovu s moudrostí nabytou předchozím bytím, anebo s opakovanou hloupostí stále stejných chyb. Svět, ve kterém neukončíte ani svůj život, protože vás systém oživí a zaplatíte jedině tak pokutu. Svět, kde mimo zákon hlídaný živým vědomím Nimbus, kráčí jen smrtky, které jediné mohou trvale "pokosit" vaše bytí. Smrtky, které stavějí na pradávných zákonech cti a svědomí, ale také ty, které pradávnými zákony pohrdají. Skrze dva mladé lidi, jež se stali učedníky, sledujeme a odkrýváme postupně tento svět a spolu s nimi si uvědomujeme, že i když bychom se vrátili, už nebudeme stejní jako dřív. Psychologie postav k nám promlouvá i skrze úryvky deníků jednotlivých smrtek. Tato kniha byla takové výjimečné "poprvé" , které se přihodí jen občas. Třeba prvně přečtený Den trifidů. Trošinku závidím vám, kteří právě čtete první stranu, ale zároveň vám přeji stejný úžasný zážitek, jaký jsem měla já.
Kniha je zřejmě určena mladým, ale ani trochu jsem na to při obracení stran nemyslela, protože jsem "obrátila list" a stala se součástí toho všeho. Mít všechen čas světa k přečtení knih i k znovuotevření těch, které bych si tak ráda přečetla znovu...., ale pokud by tomu tak bylo, o čem by byly knihy, které bychom četli ? !!
...............
"Bez hrozby utrpení nedokážeme zažít opravdovou radost. Nejlepší, co najdeme, je pohodlí."

09.05.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Na knihu jsem se těšila a přečetla jsem ji během dvou dnů. Dobrodružný příběh, místy strhující, místy se vlekoucí nekonečností promrzlých plání. U nás by se nic podobného nestalo, když spadne letadlo doprostřed civilizace, je pomoc na dosah. Když spadnete uprostřed mrazu, hor, divočiny a ledu, potkáte tak leda pumu. Myšlenky a propracované vztahy byly bonusem. Asi od třetiny knihy mi začalo být jasné, jak to všechno asi je, ale o to více jsem si některé rozhovory vychutnávala. Poslední hvězdu jsem ráda udělila za lehkost, se kterou autor do svého díla začlenil morální hodnoty a velmi vlídný a vtipný pohled na Boha. Můžu malinko polemizovat o skutečnosti takové lásky, která je předkládána na hranici uvěřitelnosti a pravdivosti. Ovšem spolu s jednou postavou chci říci : POKUD taková láska existuje, tak ji chci ! Co nás to bude stát? Všechno! A o tom je život....i tato kniha.

26.03.2019 5 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Tak tento skvost dorazil dnes do mé knihovničky.
Kniha je to objemná, těžká, ale číst ji budu s lehkým srdcem. Už předmluva stojí za to. Listuji tímto dobrodružstvím, a vydávám se na cestu, na kterou nás Zděnek Burian svými ilustracemi zve. Napětí a dobrodružství zmrazené v čase a přesto tak živé. Ach, ti koně!
Duše ilustrátora s fantazií tak obrovskou, že skrze stránky knih nakazila fantazií mnohé z nás. Své stárnoucí tělo složím do křesla, a nechám probudit mladé srdce dobrodruha. Díky.

11.01.2022 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Velmi zdařilý příběh série. Osobní život hlavních postav se posunul dál a je mu věnováno dost prostoru. Královna vystrčila drápky a bitvami zmítané království dále chudne. Poddaní aby se přesunuli někam do hlubokých hvozdů, pokud se mají dožít rána. A k tomu neúroda a hladomor. Jak se takto v nejistotě dalo žít ? Jak přežít?
Závěrečné tažení Wolframa za odplatou je mrazivě autentické. Chvilka oddechu v tomto krví nasáklém příběhu přišla snad jen díky Benešově svatbě. Ani opakování děje mi tentokráte nevadilo.

08.05.2021 5 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

(SPOILER) Byla jsem si jistá, že paní spisovatelka zvládne jakýkoli žánr, protože "kdo umí, tak umí...a kdo neumí"....tak velmi rád od ní přečte cokoli !
Příběh o strašidýlku, které se bojí i svého jména, je moudrý, roztomilý a určitě pro všechny věkové kategorie.
Skrze nápaditý děj, ve kterém půjde o záchranu kamarádky černé kočky a získání nových přátel, pochopíme, že je rozdíl mezí zbabělostí a lekavostí. Což mi udělalo velkou radost, protože pokud bych se jmenovala Bubu a někdo na mě zavolal, určitě bych se lekla také. :o)
Nápad s ilustracemi a "malůvkami na zdi" mi přijde vtipný, jen bych něco z toho do dětské knihy nepoužila.

11.04.2021 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Hynek Tas z Boru je určitě neohrožený sympaťák, kterému se na paty lepí smůla, kterou se musí vždy prosekat a ochránit ty, kterým slouží. Naštěstí na to není sám. Má koně ! Dobrodružné a dobře napsané, také intriky kolem králů a poddaných byly zajímavé, jen tuhle dobu ( vláda Václava IV a nástup husitství) moc nemusím. Kniha se dá číst i samostatně, příběh na mě působil ukončeně. Pokud budu mít možnost, další díly si ráda přečtu, i když Rytíři z Vřesova u mě vedou.

23.02.2021 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Po přečtení minulé knihy jsem měla v sobě stíny pochybností, zda autor nesklouzává jen k popisu brutálních vražd a smutnila jsem, že nedostává více prostoru Hunterův parťák Garcia.
Dočetla jsem další díl série a vypadá to, jako by mě autor slyšel. K sérii vražd dochází mimo náš známý tým, takže je zapojena dvěma agenty i FBI, ještě dříve, než vrah udeří v Los Angeles a případ se dostává do péče Roberta Huntera, kterému tentokráte jeho parťák vydatně pomáhá. Několikrát dojde v příběhu k dramatickému zlomu. Zatčení uprostřed knihy děj značně zkomplikuje a zpestří. Závěr je šokující a dokonce tentokráte Robert nelezl "do jámy lvové" sám.
Vraždy nejsou vzhledem k motivům a provedení tak brutální, ale o to více zamotají všem vyšetřovatelům hlavu.
Určitě doporučuji. Podle mě se tento případ hodí i na samostatné čtení, pokud si někdo chce přečíst jen jeden díl série.
Poslední odstavec nás ostatní, kteří víme, vyvede z míry, a donutí sehnat další knihu co nejdříve.
PS: Také vás naštve, když v nejvypjatějším okamžiku knihy další kapitola začíná slovy: " o několik hodin dříve..." ??? Mě tedy pokaždé ano !!!

29.09.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Dočteno....
Než se pustím do psaní komentáře, byla jsem znovu zkontrolovat KOLIK mám minerálek ve spíži....
Jak to napsat ?
Myslím, že od přečteného Dne Trifidů jsem nic tak dobrého na podobné téma nečetla. Každý si bude pamatovat kde byl, když došla voda....nepravděpodobné ? Opravdu tak nemyslitelné, že otočíme kohoutkem a voda nepoteče a elektřina záhy také vypne?
Právě ta uvěřitelnost z této knihy a z tohoto příběhu, vytvořila úžasnou sondu do psychologie jednotlivých postav. Za jak dlouho z nás vyprchá lidství, tváří v tvář nelidskému zápasu?
Četla jsem pozorně, ale překotně, určitě po čase přečtu znovu, protože jedna rodina mi tak nějak vypadla ze zorného pole a nevím, zda i její příběh autoři završili. Před jejich fantazií a schopnostmi vystavět osudy na pozadí možné katastrofy, kloním hlavu. Děkuji za naprosto výjimečný zážitek.
Existují místa, kde maminky malé děti "myjí" pískem. Snad i příběhy v této knize pomohou, abychom se na vodu začali dívat jinak.
Úryvek:
"Nejhorší na tom, když člověk udělá něco neomluvitelného, je to, že se to nedá vzít zpátky. Jako když se rozbije sklenice. Už se nedá znovu spojit. Nejlepší, co může člověk udělat, je zamést to a doufat, že nešlápne na střípky, které tam zůstaly. "

07.07.2020 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

(SPOILER) Autorka si drží vysoko nastavenou laťku a řekla bych, že s každým dílem ji popostrčí zase o kousek výše. Tentokráte se čtenář dozví, "jak to všechno začalo" . První případ nově sestaveného týmu a hned série brutálních vražd. Vyčerpávající práce rozpoutává závody mezi týmem, který se horko těžko seznamuje, a vrahem. Temnota se šíří i skrze objevené souvislosti s týráním a zneužíváním v rodinách. Bylo fajn nakouknout do původního týmu, ale zrovna tak to mohl být prostě jen další případ v řadě. Krátké kapitoly, stupňované napětí. Pachatele jsem odhadla.
Výborné čtení, jako vždy. Doporučuji.

09.03.2022 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Opravdu by mně zajímalo, zda náš autor zasadil svůj příběh do New Yorku aby mohl svobodně kritizovat úředníky, politiky a občas i policii :o)
Seznámit se s novým detektivem bylo čtenářskou ctí, protože je natolik zvláštní, až je obdivuhodný. Propletené případy, otevřené jednání, smysl pro drsnou čest, to vše jsem v knize našla. Číst toto dílo před lety, tak bych k tomu výčtu přidala, že jsem se úžasně bavila. S přibývajícími léty se ale mnohé z popisovaných humorných situací stávají drsnou realitou. Takže moje čtení doprovázel hořkosladký úsměv. Také chci věřit, že v dalších dílech bude autor milosrdnější k ženám a ubere sprostých slov. Ale i kdyby ne, tak si je určitě přečtu.
Jako bonus jsem až po dočtení zjistila, že jde o pruhovanou obálku a tak se kniha hodí do letošní Čtenářské výzvy.

02.10.2021 4 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Návrat Luciena do života oblíbených detektivů je opravdu dramatický. Pro mě, jako čtenáře, to ale bylo stálé očekávání, kdy a na koho z Robertových blízkých si jeho psychopatický přítel počká, a koho v rámci své "hry" zatáhne do promyšlené pomsty. A toto očekávání narušovalo plynulost příběhu a další linky v něm.
Spoiler:
Odhadla jsem, že zřejmě nepůjde o nejbližší osoby, i když o Carlose a jeho ženu jsem se bála docela dost. Takže zásah přes vzdálenější oběti mě nepřekvapil. Výborně byl rozpracován psychologický dopad na vztah Roberta skrze brutální vraždu těch, které on osobně neznal.
Samotné vyvrcholení jsem sice přečetla jedním dechem, ale nějak se s tím vším Lucien "babral" a vyznělo to překombinovaně. Už by měl zůstat zavřený až zčerná. Další díl s ním by byl asi na škodu. Líbilo se mi zapojení Carlose.

08.03.2021 4 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Čekala jsem zajímavý a čtivý příběh a rozhodně ho dostala. Tentokráte jde hlavně o vyšetřování, ve kterém nechybí zvraty a napětí. Trochu moc popisů. Některé umocňovaly atmosféru, například podzemí metra, ze kterého musí trpět úzkostí i čtenář, který jinak klaustrofobií netrpí. Ovšem u některých scén mi přišlo, že hlavní hrdina "přešlapuje na místě" a ani sám autor neví, kam ho z pomyslné křižovatky pošle dál. Na váhání nejsem u vyšetřovatele Davida zvyklá, překvapilo by mě, pokud by závěrečná scéna byla definitivní, ale určitě by měla být určitým posunem k oživení postavy. Psychologické pohledy do charakterů dalších postav, hlavně Healyho, děj nezpomalují, jsou přínosem. Knihy je určitě dobré číst postupně, aby se čtenář neochudil o vyzrazenou zápletku. Za tu váhavost a nerozhodnost tentokráte o hvězdu méně, ale stále je to velmi dobré čtení. Jen ta spolupráce s policií je neuvěřitelně mizerná, ale co já vím, třeba to v Anglii takto probíhá, ke škodě všech zúčastněných.

22.06.2020 4 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Tuto knihu jsem jako dítě četla snad každé prázdniny a když jsem byla ještě mladší, tak mi někdo předčítal z prázdninových dospělých. Pamatuji si ten pocit napětí, jak to dopadne, zda se podaří zachránit pilota a bez dechu fandila malým statečným "klukům na létajících strojích" . Nikdy mě nenapadlo, že je to divné, že by mohli s letadlem letět. Na tom je vidět, že dětská fantazie nezná hranice. Kéž bychom si tuto volnost občas při čtení knih dopřáli i jako dospělí. Alespoň při čtení :o)

14.04.2020 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Ano, jednotlivé vraždy jsou šílené a jejich popis barvitý, přesto si mě autor získal. Snad je to tím, že jeho příběh nevyznívá depresivně. Hlavní hrdinové jsou skvělí a děj strhující a svižný.
Nevadí mi číst thrillery, protože jde o autorovu fantazii, která nás čtenáře sice napíná jako strunu, ale nemusíme se děsit a bát. Nu a v tom, co se teď děje ve světě kolem nás to může být odpočinková četba. Detektiv Robert Hunter si mě získal svou lidskostí, kterou staví nad zákon. Těším se na další díly série.

21.03.2020 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Čas od času sem nakouknu, jestli se už konečně kniha přehoupla do červeného pole. 3189 hodnotitelů a stále kousíček chybí ! Je to asi jediná kniha na Databázi, kde tomu "nízkému" hodnocení moc nerozumím. Na druhou stranu to vypovídá o pestrosti lidí, čtenářů, přístupů k příběhům a celkově o různosti a originalitě. Příběh já samozřejmě doporučuji, i u nás v knihovně se pouštíme do rozhovorů a i tam jsou pohledy na knihu různé. Myslím, že tímto prvním pozvolna plynoucím dílem série spisovatelka geniálně zpracovala postavy, případ i vztahy. Musím ještě velmi pochválit seriálové zpracování příběhu. Přesně tak jsem si hlavního hrdinu představovala, skvělý Tom Burke ! Nestává se často, aby se mi líbilo dílo natočené podle oblíbené knihy, tentokráte to vyšlo. Už se moc těším, až se ponořím do posledního dílu série. A zase po čase nakouknu, zda nám to tady konečně zčervená :o)

28.10.2019

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Josie hlídá kamarádce dítě v parku a stává se svědkem zmizení sedmileté holčičky.
V parku, ve kterém by mělo být bezpečno.
Ale kde je vlastně pro děti bezpečno?
Noční můra rodičů - dítě, které tu teď bylo, najednou nikde není.
Uf. Kdo jsme ty vteřiny hrůzy někdy neprožili? Jenže v tomto příběhu nejde o vteřiny, jde o dny plné zoufalství.
Uspěje tentokráte Josie, vrátí holčičku domů? Nebo je to vše ještě jinak ? Ze stínů se plíží pařáty minulosti....koho se zmocní?
Tahle série je prostě skvělé. Každý díl.

02.05.2023 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Po delším čase jsem se vrátila na oddělení Q, abych zjistila, že si detektivové odžili kus knižního života. Rychle jsem si u kávy ( jen mé, ne Asadovy) , ujasnila kdo, kde a s kým a ponořila se do příběhu. Zprvu vyplavala neznámá oběť 2117. Dvě linky vyšetřování spolu nesoupeřily, krásně se doplňovaly. Odhalení Asadovy minulosti bylo překvapivé, tíživé a vyvolalo obavu, jak to s ním i všemi kolem bude dál. Jde jít vůbec dál po tom všem? Carl umí být opravdovým přítelem, tak si určitě osvojí i novou roli. Návrat Rose nemá chybu, a Gordona jsem si oblíbila hned. Tak ať jim to vydrží...ještě mnoho dílů.
Kniha má volnější tempo, ale ani trochu mi to nevadilo. Finále je strhující.

Pozor spoiler:
Ke komentářům - pozor na neoznačené spoilery, je škoda se připravit o napětí a zápletky.
A určitě si nemyslím, že Asad nehledal rodinu, několikráte je to v knize zmíněno, že všechny ty roky usilovně hledal a podnikal cesty do zahraničí, aby je našel. Ale až oběť 2117 přinesla čerstvou stopu, ve kterou už nedoufal.
Ale ano, myslím že to nemělo být tolik let, s napojením na zpravodajské služby by snad bylo možné utrpení obětí zkrátit a objevit je dříve. Přesto i v reálném světě v tomto prostředí lidé mizí beze stopy. Kéž by ne...
Radikalizace bez lásky udělá z každého náboženství pouhou karikaturu bez Boha. (pouze můj názor)

30.07.2020 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Josie se snaží očistit jméno zkorumpovaného oddělení. Luke už není tím, na koho se může spolehnout, a do toho se těžce zraněná Misty němě dovolává její pomoci. Ztracené novorozeně, ztracený snoubenec...ještě že na kolegy v práci se může teď nová náčelnice spolehnout. Úplný závěr byl přehnaně dramatický a jsem opravdu zvědavá, zda z miminka nevyroste superman, ale mě se tato nová série líbí. Dramatické a bez zbytečností.

13.02.2023 4 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Příběh se rozmotává ze tří stran. V postavách zmatek nebyl, je jasné o kom se zrovna píše.
Nezvyklé prostředí Jihoafrické republiky bylo zajímavé. Ani bych tam žít nechtěla. Safari to není, i když o džungli ve vztazích jde. Rozhodně to byl zase trochu jiný styl vyprávění, napětí nechybělo, takže si další knihy série ráda přečtu. Kéž by zdrchanému policistovi vydrželo předsevzetí a pevná vůle.

15.12.2022 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Mezi jednotlivými díly série si ponechávám nějaký ten odstup, protože děj a příhody jsou vždy znovu připomenuty, tak abych neměla dojem, že čtu stále dokola to samé. Takto z odstupu si připadám, že jsem zavítala mezi rytíře z Vřesova, na jejich téměř dokončený hrad. U stolu s teplou medovinou poslouchám vyprávění a vzpomínání na tažení, bitvy a vtipné momenty ze života. Někdy je toho vzpomínání až moc, to asi jak medoviny přibývá a slova se opakují :o)
Nově prožívané dobrodružství, tažení, bitvy a nebezpečné cesty jsou velmi poutavě zpracovány. Dojde i na vážné zranění jedné z hlavních postav. Příběh je zasazen do stále ještě počátků vlády Jana Lucemburského, kdy nepoddajní čeští páni znesnadňují vládu a ožebračují království. Pražský hrad je zanedbaný a poničený požárem a prostředky na opravu nejsou.
Odpočinkové a poutavé natolik, že odpouštím chyby - jeden díl kobyla, druhý díl hřebec....no jo no.

19.04.2021 5 z 5