TaLu TaLu komentáře u knih

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Opětovné čtení je dar vidět barvy, které nám napoprvé unikly.
Zaměřila jsem se na emoce, myšlenky, úvahy, postoje a souvislosti.
Vychutnala si posun v chování postav.
Prošla znovu s husí kůží rozpojením.
Jsem moc ráda, že před druhým dílem mě napadlo přečíst znovu díl první.

19.06.2023 5 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Příběh dívky, která se naučila skrývat své nadání a ví, že povinnost vůči lidem v království je víc, než její přání a sny. Vydává se proto za neznámým snoubencem, aby zajistila oběma zemím mír. Na cestě ji dostihne zrada, bolest, nebezpečí a krutá ztráta. Vklopýtá do Divočiny, ze které málokdo vyšel živý, pokud vyjde, bude to stále ona? Pomůže jí bojový výcvik a utajená magie?
Napínavé scény měly strhující tempo a šlo o nejkvalitnější části příběhu. Přesto jsem si užívala i volnější pasáže a jemnou romantickou linku. Moc se mi líbily sourozenecké i ostatní vztahy.
Na prvotinu úžasné čtení.
Obálka nádherná.

16.06.2023 5 z 5

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

Vyprávění o životě čtyř sourozenců, kteří smrtí rodičů přišli o střechu nad hlavou i o bezpečí. Hlad, bezvýchodné situace, nespravedlivé soudy, trestanecká kolonie. Najdou sourozenci jeden druhého? Obrátí se jejich osud ? Dokáží si najít svoje místo v životě, když kolem vládne mnohdy kruté devatenácté století? Příjemné a oddechové.

12.06.2023 4 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Novinář Marek Vráz si mě postupně získal. Autor si vystačí s malým počtem stránek a přesto čtenář nemá pocit, že by byl o něco ochuzený. Tentokrát sám příběh vybízí k hodnotám života, k tomu, co je cenné zvláště když se náš vyměřený čas nachyluje. Zpověď umírající ženy se zamotává a Markovi je z toho všeho nejednou horko. Moc se mi líbí pravdivý a citlivý přístup. Kéž by takové metody používali alespoň někteří skuteční novináři. I našlapování po duchovních cestičkách bylo jemné a vtipné.

12.06.2023 4 z 5

Šťastní a mrtví Šťastní a mrtví Mark Edwards

Zajímavá zápletka a motivace vraha.
Příjemné čtení.
Trochu mi drhly rozhovory, když došlo na city.
A stále trvá moje nechuť k tomu, že detektivové nemohou nosit zbraň, je to natolik jiné a hlavně nebezpečné. Jiný kraj, jiný mrav.

12.06.2023 3 z 5

Tajemství rodiny M. Tajemství rodiny M. Pavlína Jurková

Příběh rodiny, ve které se stále něco děje. Problémy dospívání, sourozenecká rivalita, komplikace v podobě tragické nehody a postupná láska ke sportu. Trochu mi drhly vzájemné vztahy, vlastně netuším, proč by se rodiče v noci hádali z popsaných důvodů, to bych spíše rozuměla tomu podezření na rozvod, ale proč ne. Vždyť pohled na dospívání, když ho prožíváme a nebo ve vzpomínkách, má každý jinak. Ohledně ilustrací jsem se nemohla rozhodnout, ale detaily mě přesvědčily. Pavoučci a podkani nemají chybu.

07.06.2023 4 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Vždy ke komiksům přistupuji s respektem. Filmy mám ráda, ale komiksům moc nerozumím. Tentokráte je to ale jinak. Naprosto úžasně vybudovaný příběh, text i kresba v souladu. Moc se mi to líbilo. Putování Alexandra a jeho matky v dobách, kdy byl chlapcem a ne černým mágem. Jak těžké je najít přátelství, když jsme jiní než ostatní!

02.06.2023 5 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Opět jedna série, ve které budu určitě ráda pokračovat. Seržantka Madie je od nadřízených "uklizena do bezpečí", na nové místo, a zažívá nudu, kterou do té doby ve své práci neznala. Plete se tedy do vyšetřování jiným, hlavně mlčenlivému inspektoru Harrymu. Přibývá otázek a na včasně nalezených odpovědích závisí nejeden život. Kam se ztrácejí ženy, které spojuje setkávání anonymních alkoholiků ?
Mám problém jen s tím, že v Anglii příslušníci určitých složek ( nevím kterých) nenosí zbraň. Některé scény by pak vypadaly úplně jinak. Přijde mi to jako hazardování se životy detektivů.

02.06.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Tentokrát jsem si říkala, kdy už na to můj oblíbený tým přijde, když je to tak jasné.....no a pak to bylo zase jinak. Dvě zápletky sice předvídatelné byly, ale tým Kim mlel z posledního a já se s knihou těšila na dovolené. To se to pak odhaluje :O)
Série neztrácí dech, krátké kapitoly stupňují napětí, mrtvoly se kupí ne po jedné, ale rovnou po dvojicích. Jen díky krátkým kapitolám kniha moc rychle ubíhá, jenže to nelze považovat za nedostatek. Hodně se mi líbí vývoj jednotlivých postav.

28.05.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Rozhodně velmi zajímavé prostředí. Vězení, kam se ze všech koutů různých království svážejí zločinci, ale i nevinní, kteří se k něčemu jen připletli. Sledujeme osudy mladé vězeňské ranhojičky a postupně odkrýváme to, co se jí a její rodině stalo. Začíná řádit záhadná epidemie, do vězení přichází netradiční dozorkyně a tajuplný vězeň. Podaří se Kivě udržet naživu sebe i ty, na kterých ji záleží? Přežije kruté zkoušky vzduchem, ohněm, vodou a zemí? Závěrečný zvrat mi vyrazil dech, do té doby jsem si říkala: "Jo, dobrý je to" a pak jen zalapala po dechu !

28.05.2023 4 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Styl vyprávění mi nějak nepřirostl k srdci, zrovna tak hlavní postava. Zvláštní chování - stále někam leze, aby dostal na budku. Kriminální zápletka zajímavá, jen mi přijde nepravděpodobné, že by si vyšetřovatelé nechali tak zasahovat do případu.

22.05.2023 3 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Příjemné vyprávění. Nabídka na práci tentokráte přijde pro Terence z netradičního místa - z vězení. Vše se řádně zamotá a začíná být horko. Jako vždy. Autor je důkazem, že i útlé knihy v sobě unesou dobrý příběh.
Chci věřit tomu, že slušní a čestní novináři nevymřeli.

17.05.2023 4 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Svěží detektivní příběh s forenzní psycholožkou a agentem FBI v hlavní roli. Oba hrdinové se mi stali brzy blízkými, a jejich vyšetřovací metody byly neokoukané. Což se tedy moc nelíbí jejich nadřízeným. K morbidním vraždám se přidružuje dávná minulost. Bude souviset tragický zážitek Zoiny minulosti s tím, co se odehrává právě teď?
Agent Tatum má doma dědečka a kocoura, těžko říct, který z nich mu přidává více šedivých vlasů.
Napínavý začátek nové série. A to jsem si říkala, že těch sérií už mám nějak moc !

13.05.2023 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Poslechla jsem si jako audioknihu a znovu se vypravila za dobrodružstvím z dětství. Krásná atmosféra. Příhody Kopčema a jeho tlupy. Boj o život, hlad, zima, ztráta ohně, ale i chvíle hojnosti a lenošení po úspěšném lovu.

09.05.2023 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Hynek Tas se s životem pere po svém, život se s ním ovšem také nemazlí. Dobrodružný děj plný akce zasazený do temných dob husitských nájezdů. Muselo být šílené se pokoušet žít normální život v nenormální době, kdy nic nebylo jisté a jistí jste si nemohli být hlavně životem. Často si říkám, jak jsme jako lidská rasa mohli přežít až do současnosti, opakují se stejné scénáře s bojem, válkou, násilím. Snad jediná naděje byla, a je, hledat v tom všem touhu po lásce, rodině, domově. Hynek svůj domov brání, ale zda ubrání, se dozvíte v tomto posledním díle série.

09.05.2023 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Opravdu nechápu to velmi nízké hodnocení. Autorku jsem si zamilovala už v předchozích knihách a říkala jsem si, že přece není možné, aby napsala něco vyloženě špatně, byť by šlo o prvotinu.
Děj je zasazený opět do originálního světa ! Fantazii má paní spisovatelka bezbřehou. Země jara, léta, podzimu a zimy, ze všech koutů lezou příšery, víly rozhodně nejsou roztomilá stvoření, spíše prohnilé bytosti s posedlostí po umění. Hlavní hrdinka, nadaná malířka se pohybuje v jejich blízkosti odmalička. A princ je za dveřmi, jenže nehrozí ztráta střevíčku, jde o život.
Příběh je podle mne určený pro mladší čtenáře, kteří už opustil svět pohádek, ale stále by tam chtěli patřit alespoň občas. Takže vlastně je určený všem, babičky nevyjímaje. Pohádky možná někdy zdánlivě kloužou po povrchu, ale vždy měly v sobě ostře pojmenované zlo, touhu po dobru, čisté lásce a věrném přátelství.
Obálka opět nádherná!
Mě se kniha opravdu líbila. Dostala jsem zrovna tolik kouzla, aby byl můj den jiskřivější a život živější.

02.05.2023 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Josie hlídá kamarádce dítě v parku a stává se svědkem zmizení sedmileté holčičky.
V parku, ve kterém by mělo být bezpečno.
Ale kde je vlastně pro děti bezpečno?
Noční můra rodičů - dítě, které tu teď bylo, najednou nikde není.
Uf. Kdo jsme ty vteřiny hrůzy někdy neprožili? Jenže v tomto příběhu nejde o vteřiny, jde o dny plné zoufalství.
Uspěje tentokráte Josie, vrátí holčičku domů? Nebo je to vše ještě jinak ? Ze stínů se plíží pařáty minulosti....koho se zmocní?
Tahle série je prostě skvělé. Každý díl.

02.05.2023 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Husité táhnou zemí, páni s hrůzou zjišťují, že jsou poražení, boje a drancování na každém kroku. Hynek přichází téměř o vše, ale to si nepřátelé neuvědomili, že vydráždili vlka a ten si bude chtít vzít zpět to, co mu patří.
V příběhu je dobře ukázáno, že na spory mocných doplácejí vždy nevinní.
Moc se mi líbil popis vzestupu husitského hnutí, který již nemá téměř nic společného s učením Jana Husa.

02.05.2023 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Příjemný návrat, v knize je zmíněno hodně událostí z předchozího dílu, ale tentokráte mi to nevadilo, protože jsem první díl četla už před časem. Nad krásou Čech se stahují mračna. Slabý král Václav svůj život utápí ve víně a jeho "věrný pes" končí službu a buduje jemu svěřené vlčí panství. Nevyhne se domluvenému sňatku, ale jinak tento úsek života prožívá nebývale poklidně. Jenže jak dlouho? Bojové scény jako vždy velmi hezky popsány. Vlčice Šedá k Hynkovi patří.

02.05.2023 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

V úvodu na mě moc kouzel a postupů, jak používat magii. Doufám, že všichni milovníci fantazy knih si uvědomují, že s magií v reálném světě si není možné zahrávat. Také obálky nejsou povedené, ale tím moje výhrady končí.
Co autorka vyloženě umí, jsou akční scény. Když došlo na výpravu do Hvozdu za účelem osvobození královny, kniha nešla odložit. Podobně při bojích v královském městě i na Věži. V tomto směru má kniha několik vystupňovaných vrcholů a výborně vybudovaný příběh. Naprosto hrůzný je motiv nekončících běd. Zajímavé, že tady je tím "peklem" Srdcestrom, a ve Smrtícím vzdělání Chřtán. Jsem zvědavá, zda na podobný obraz narazím i v dalších knihách autorky. Výborně napsaná fantazy to ale bezesporu je.

24.04.2023 5 z 5