t.adm t.adm komentáře u knih

Smršť Smršť Johan Theorin

Kniha se četla dobře, snad poprvé jsem si při četbě "užila" popisy krajiny a prostředí, atmosféra studeného severu na mne dýchala z každé stránky. Příběh se vyvíjel slibně, duchařské prvky a několik dějových linek, které se později vzájemně propletly mne bavily. Někdy jsem si říkala, že by kniha mohla být útlejší - ovšem nejvíce by to odnesly popisy Ölandu - a to by byla škoda, protože tahle kniha není o honbě za vyřešením záhady (zápletka opravdu lehce pokulhává), ale je o krátkém pobytu na aluddenském statku spolu s ostatními hrdiny.

06.02.2018 3 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Ač může kniha odrazovat svou tloušťkou, rozhodně stojí za přečtení. Příběh z blízké budoucnosti, který ovšem mají na svědomí lidé z nynějšího světa vás vtáhne svou přirozeností, zapojíte se do každodenního fungování kolonie, budete opatrovat stoletou holčičku a bát se "upířího" kousnutí. Obdivuji autora, že i přes takto rozsáhlý román dokázal upoutat mou pozornosti na hodiny a hodiny, nuda nepřipadala v úvahu. Kniha je něco mezi pohádkou pro dospělé a hororem, ukazuje, že nikdy není nic jen černé nebo bílé. Určitě se vrhnu i na další díl, už jen kvůli nádherným obálkám, kterými se tato série pyšní. DOPORUČUJI!

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Od autorky jsem přečetla Už mě vidíš? a byla jsem naprosto nadšená, proto jsem byla natěšená na Má ji rád, nemá ji rád. A bylo proč. Kniha má spád a nedovolí vám se odtrhnout, jako ve většině autorčiných knih (ne-li ve všech) jsou kapitoly krátké, děj hezky plyne a u hlavních hrdinů se pořád nemůžete rozhodnout, zda se jedná o "klaďase nebo záporáky". Některé věci v příběhu jsem si tipla správně ještě před odhalením, ale na moment překvapení to nemělo vliv. Doufám, že se autorčiny knihy budou vydávat v českém jazyce i nadále, protože přijít o tohoto literárního anděla by byla obrovská škoda.

06.02.2018 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Má druhá kniha od pana JN, první byl Sněhulák, takže jsem čekala "klasickou" (i když Nesbo se vymyká) detektivku. Po dočtení knihy mám pocit, že jsem přečetla spíše psychologický román, který neustále nutí přemýšlet a vyhodnocovat situace, pojem dobra a zla je zde velmi relativní, co je dobré a špatné závisí vždy na úhlu pohledu. Příběh vás tradičně vybízí rozluštit zápletku a přijít věcem na kloub. Některé věci jsem odhalila už v polovině knihy, ale ta nevědomost, jestli tipuju správně, byla hrozná - proto jsem i po "odhalení" některých věcí byla nadále překvapená. Knihu stoprocentně doporučuji. Mimochodem Sonnyho chování, co se týče zdvořilosti, mne naprosto uchvátilo.

Sojčák Sojčák Jaakko Ahonen

V knize si každý může najít něco svého, něco, co pochopí jinak, než ostatní. Kniha mi přijde lehce nadčasová (přístup sojčáka k okolí kvůli vlivu matky), možná trochu varující. Přelouskaná za 5 minut, ale pocity zanechá na několik dnů.

06.02.2018 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Konečně thriller, u kterého jsem byla překvapována neustále. Lehké mrazení po celou část příběhu, avšak závěrem přímo husí kůže. Koncem si mě kniha získala do puntíku. Doporučuji!

06.02.2018 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nevím jak tuto knihu ohodnotit, protože ji přece jen nelze srovnávat s normálními knihami, jedná se o jakýsi doplněk k obrovskému příběhu. Kouzelnické pohádky byly pěkné, fantazie autorky pracovala na plné obrátky, za to klobouk dolů a je fajn, že se autorka do Bajek nebo i Famfrpálu v průběhu věků pustila. Nicméně všechny pohádky až zas tak oslňující nebyly a nevím, zda bych z nich jako malý kouzelník byla nadšená. Na oddech nebo pro fandy Harryho ale budou. :)

06.02.2018

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Must have, must read! Jen upozorňuji, nečíst na místech, kde musí být klid, já jsem se kolikrát smíchem neudržela :D Parádní kniha, 100% doporučuji!

05.02.2018 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Pokud je cíl humorných knih navodit úsměv na tváři, tak cílem této knihy bylo čtenáře co nejvíce znechutit. Cíl splněn, ale... Celé mi to přišlo zbytečné. Je pravda, že pocity ve mně kniha vyvolala, ale asi jsem orientovaná na jiný druh literatury.

01.02.2018 2 z 5

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

Nečíst při špatném rozpoložení, ve smutku, blbé náladě. Tenhle příběh vám nejdříve bude hýčkat srdíčko scénami z Pekelné kuchyně - životem čtyř nerozlučných kamarádů. A po jednom žertíku vám srdce vyrve, rozřízne a pošlape. U žádné jiné knihy jsem takto nebrečela. Poslední, ač "pozitivní scéna" - vzpomínka, mě odrovnala úplně, protože nejhorší bylo právě to srovnání PŘED a POTOM. Doporučuji, ale ... bude to náročné.

01.02.2018 5 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Na to, jaké jsem z této knihy měla obavy (taková ta typická maturitní četba), mě kniha velmi mile překvapila. Skvěle podaná satira a ač na pouze malém množství stránek, obsahuje velký příběh. Doporučuji. :)

01.02.2018 4 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

,,Kdes nechal auto?"
,,Odešlo do věčnejch lovišť. Nikdo tu neni napořád."

Doporučuji, jen přečíst co nejrychleji, po pauzách jsem se k některým částem musela vracet.

01.02.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tohle mi nesedlo. Zmatené chování skoro každého člena rodiny, manželovi bych naliskala, tchánovi to samé. Konečná věta příběhu mě dostala, ale pouze ve stylu "jako vážně?". Přišlo mi to spíše úsměvné, než šokující, možná maličko trapné. Nebylo to vyloženě špatné, ale asi bych ji nikomu nedoporučila, na světě je spoustu lepších knih.

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Naprosto úžasná kniha! Must have, povinně přečíst! Na některé postavy budete mít vztek ještě dlouho. Na jiné naopak vzpomínat se spokojeným úsměvem. "Ajbí" a její děti mě dostaly...

01.02.2018 5 z 5

Stará láska Stará láska Elke Heidenreich

Takové milé čtení, které neurazí, ale ani nenadchne. Bylo zajímavé vidět pohledy na věc obou manželů, jak každý z nich lpěl na něčem jiném. Akorát celkově mi kniha přišla "o ničem", konec se mi nelíbil...Jinak napsáno, z pohledu do života dvou staříků se dalo vytřískat mnohem víc. Ale jako úsměvná oddechovka postačí :).

Muzeum prazvláštních věcí Muzeum prazvláštních věcí Alice Hoffman

Až na ten konec (fakt se mi nelíbil) mě čtení bavilo a příběh byl fajn, až na některé přeslazené části, cca na 3,5*. Bohužel zde bylo mnoho stylistických chyb, věty kolikrát nedávaly smysl, střídal se úplně nesmyslně přítomný a budoucí čas, některé věci byly příliš překombinované, některé by naopak mohly být rozvinuté více, styl psaní za 2*. Velmi chválím, za nastínění témat, jako byl přístup k dělníkům, ženským právům a ke "zrůdám".... Protože největší zrůda celého příběhu vypadala úplně normálně.

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Nádherný příběh, ve kterém se snažíte celou dobu zjistit onu noční můru a nejhorší chlapcovo tajemství - a když ho nakonec zjistíte, úplně vás to položí. Krásné, sice smutné, ale opravdu krásné.

11.11.2017 5 z 5

Café Hyena (plán vyprovázení) Café Hyena (plán vyprovázení) Jana Beňová

Asi musím na knihy tohoto stylu dozrát, ale čtení mě nebavilo a těšila jsem se na konec. Knihu si určitě přečtu ještě jednou a po čase, pak zhodnotím znovu.

27.06.2017 2 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Nejdříve jsem chtěla dát 3 hvězdičky. Pak jsem si ale uvědomila, že bych tento příběh dokázala převyprávět, i když jsem ho četla asi měsíc, dokonce podrobně vykreslit postavy i krajinu. Děj se sice odehrává skoro jen v jídelně a pak u autobusu, ale přesto vypráví příběhy nejrozdílnějších lidí, takže se člověk dostane mnohem dál. Každý člověk má možnost výběru, je jen otázkou, zda si vybrat chce nebo se podřídí. O proti Nebeským pastvinám mi zde chyběly takové ty "věty k zamyšlení", kdy se člověk pozastaví, přestane číst a přemýšlí, sní. Přesto to bylo velmi krásné.

04.06.2017 4 z 5

Jak to vidí Milo Jak to vidí Milo Virginia Macgregor

Taková....milá kniha. Velmi zajímavý je pohled dítěte na "dospělácké" věci, například to, jak si kvůli mamince myslel, že se tatínkova přítelkyně jmenuje Coura :D ... Byly zde moc krásné myšlenky, zajímavý a celkem i neobyčejný příběh :). Ale celkově jsem čekala jiné vyústění situací, dalo ze z toho vytřískat víc... Konec mne dost zklamal.

28.04.2017 3 z 5