Sojčák

Jak Disney potkal Kafku. I tak se dá definovat skvělý finský komiks, který se dostal do nejužší nominace Eisnerovy ceny ta rok 2015. Sojčák žije sám se svou matkou ve velkém honosném domě v naprosté izolaci. Nikdy jej neopustil, a dokud k tomu má jeho matka co říci, rozhodně to tak zůstane. Krásná výpravná kresba vás okouzlí, melancholický i zlověstný příběh uhrane. O této moderní pohádce pro dospělé budete přemýšlet ještě dlouho po jejím dočtení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/283003/sojcak-00k-283003.jpg 4.2226
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Argo

Pikku Närhi (2015)

Kniha Sojčák

Beily

Můj první komix přečtený v dospělosti. Nemůžu úplně objektivně posoudit, o jak kvalitní komix se jedná, protože tento žánr je pro mě něčím úplně novým a nemám moc s čím porovnávat (kromě Kačera Donalda, Čtyřlístku apod. :D). Komix je krásně nakreslený, Sojčák je roztomilý, ale celý ten příběh je teda pořádně depresivní. Abych řekla pravdu, tak po přečtení jsem úplně nevěděla co si myslet a hlavně jsem si ani nebyla jistá, jestli jsem to pochopila. Nechala jsem Sojčáka přečíst i dalšími lidmi v mém okolí a v podstatě každý to pochopil trochu jinak. Vzhledem k tomu, že je komix beze slov, je o to důležitější pravou podstatu vyjádřit, popřípadě mít i nějakou skrytou hlubší myšlenku. To si myslím, že Sojčák splnil, a proto dávám 4 hvězdičky. Jednu hvězdu ubírám, protože přeci jen nemám zatím srovnání s jinými komixy a možná bych ocenila o trošičku více písmen :)
P.S. Nedoporučuji těm, kteří nemají rádi depresivní příběhy.

evickakyticka

Úžasná kresba, to musím vyzdvihnou především. V další řadě - mám tyto komiksy (buď úplně nebo s minimem slov) docela ráda. Dokážou svojí kresbou dát daleko víc než přeplněné bubliny. Toto je smutný příběh, jak ze strany matky tak v závěrečném střetu.
PS: nevím jak ostatní, ale já se kochala aspoň 25 minut

LuckyVagabond

Tak tohle bylo dokonalé. Přirovnáváním k Disney a Kafkovi se tím podle mě nedostává dostatečnému ohodnocení. Toto delikátní dílo tyto dva slušně zastiňuje. Každopádně tohle je jeden z několika komiksů, který tuto formu pozvedává na rovinu umění ve všech podstatách. Rozhodně zakoupím do sbírky.

sgjoli
28.10.2018

Vůbec nevadí, že v tomto komiksu je minimum slov. Ty kresby mluví samy za sebe. Tušila jsem, že to nebude veselé čtení, ale že to bude tak deprimující, to mne úplně dostalo. Deprimující to je nejen tím svým příběhem, ale už i tou samotnou volbou barev – temné, depresivní – na člověka to jen padá. Ta kombinace tlumených a temných barev jen skvěle podtrhuje temnotu příběhu. Skvělé, prostě skvělé. Neskutečně silný zážitek!

Alethea_k
16.07.2018

Tak toto beru prozatím jako nejhodnotnější komiks, který jsem kdy "četla". Někdy netřeba slov a dostane vás příběh mnohem víc. Za tohle bych byla ochotná investovat. Kouzelný příběh, po kterém zůstane pouze deprese (pokud máte srdce). :)

JajaCZ
12.06.2018

Dokonalé a depresívne :) Nádherná kresba

FuriosoR
10.05.2018

Krátký, ponurý, ale zatraceně výborný komiks se silnou myšlenkou, který ve mě po přečtení stále rezonuje... Kresba tomu dodala tu správnou temnou atmosféru. Textu je tu méně, za to je ale umístěn na správných místech.

Alysa
26.04.2018

Jsem komiksový začátečník a tak mě velmi překvapuje, jak moc dokážou kresby na člověka zapůsobit. Sojčák je toho příkladem. Skvělé vykreslení temnoty a pochmurna.