Sojčák

Sojčák https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283003/bmid_sojcak-00k-283003.jpg 4 289 65

Jak Disney potkal Kafku. I tak se dá definovat skvělý finský komiks, který se dostal do nejužší nominace Eisnerovy ceny ta rok 2015. Sojčák žije sám se svou matkou ve velkém honosném domě v naprosté izolaci. Nikdy jej neopustil, a dokud k tomu má jeho matka co říci, rozhodně to tak zůstane. Krásná výpravná kresba vás okouzlí, melancholický i zlověstný příběh uhrane. O této moderní pohádce pro dospělé budete přemýšlet ještě dlouho po jejím dočtení.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Argo

Pikku Närhi , 2015

Lady.Lucrezia
02.12.2019 5 z 5

V prvé řadě jde o komiks nominovaný na Will Eisner Comic Industry Award. Obsahuje velmi málo textu, ale i přesto je obrazovým obsahem velmi podrobný. Příběh Sojčáka, izolovaného dítěte se v čase mění, malé strachy přerůstájí v děsy, rodinný dům se mění v obytný hrob a příběh ubíhá. Sice je to kniha na pár minut, ale nechá Vás přemýšlet klidně celé hodiny.

Beily
21.06.2019 4 z 5

Můj první komix přečtený v dospělosti. Nemůžu úplně objektivně posoudit, o jak kvalitní komix se jedná, protože tento žánr je pro mě něčím úplně novým a nemám moc s čím porovnávat (kromě Kačera Donalda, Čtyřlístku apod. :D). Komix je krásně nakreslený, Sojčák je roztomilý, ale celý ten příběh je teda pořádně depresivní. Abych řekla pravdu, tak po přečtení jsem úplně nevěděla co si myslet a hlavně jsem si ani nebyla jistá, jestli jsem to pochopila. Nechala jsem Sojčáka přečíst i dalšími lidmi v mém okolí a v podstatě každý to pochopil trochu jinak. Vzhledem k tomu, že je komix beze slov, je o to důležitější pravou podstatu vyjádřit, popřípadě mít i nějakou skrytou hlubší myšlenku. To si myslím, že Sojčák splnil, a proto dávám 4 hvězdičky. Jednu hvězdu ubírám, protože přeci jen nemám zatím srovnání s jinými komixy a možná bych ocenila o trošičku více písmen :)
P.S. Nedoporučuji těm, kteří nemají rádi depresivní příběhy.

evickakyticka
09.03.2019 5 z 5

Úžasná kresba, to musím vyzdvihnou především. V další řadě - mám tyto komiksy (buď úplně nebo s minimem slov) docela ráda. Dokážou svojí kresbou dát daleko víc než přeplněné bubliny. Toto je smutný příběh, jak ze strany matky tak v závěrečném střetu.
PS: nevím jak ostatní, ale já se kochala aspoň 25 minut

LuckyVagabond
07.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo dokonalé. Přirovnáváním k Disney a Kafkovi se tím podle mě nedostává dostatečnému ohodnocení. Toto delikátní dílo tyto dva slušně zastiňuje. Každopádně tohle je jeden z několika komiksů, který tuto formu pozvedává na rovinu umění ve všech podstatách. Rozhodně zakoupím do sbírky.

sgjoli
28.10.2018 5 z 5

Vůbec nevadí, že v tomto komiksu je minimum slov. Ty kresby mluví samy za sebe. Tušila jsem, že to nebude veselé čtení, ale že to bude tak deprimující, to mne úplně dostalo. Deprimující to je nejen tím svým příběhem, ale už i tou samotnou volbou barev – temné, depresivní – na člověka to jen padá. Ta kombinace tlumených a temných barev jen skvěle podtrhuje temnotu příběhu. Skvělé, prostě skvělé. Neskutečně silný zážitek!

Alethea_k
16.07.2018 5 z 5

Tak toto beru prozatím jako nejhodnotnější komiks, který jsem kdy "četla". Někdy netřeba slov a dostane vás příběh mnohem víc. Za tohle bych byla ochotná investovat. Kouzelný příběh, po kterém zůstane pouze deprese (pokud máte srdce). :)

JajaCZ
12.06.2018 4 z 5

Dokonalé a depresívne :) Nádherná kresba

FuriosoR
10.05.2018 5 z 5

Krátký, ponurý, ale zatraceně výborný komiks se silnou myšlenkou, který ve mě po přečtení stále rezonuje... Kresba tomu dodala tu správnou temnou atmosféru. Textu je tu méně, za to je ale umístěn na správných místech.

Alysa
26.04.2018 4 z 5

Jsem komiksový začátečník a tak mě velmi překvapuje, jak moc dokážou kresby na člověka zapůsobit. Sojčák je toho příkladem. Skvělé vykreslení temnoty a pochmurna.

petr9807
25.04.2018 4 z 5

Velmi silný umělecký zážitek.

MadamC
26.03.2018 5 z 5

Designově velmi krásný komiks s velmi silným příběhem, který vás dostane a rozloží. Já jsem to tedy opravdu nečekala.

whiolet
22.02.2018 4 z 5

Nádherné kresby a minimum textu, o tom jaké to je být vězněm ve své zbabělé mysli. O tom jaké to je věřit někomu blízkému a plnit jeho rozkazy za každou cenu. O tom jaké to je postavit se svému strachu a dělat to co se od vás očekává.
Tato kniha, je,ale také o tom o si z ní vezmete a v tom je její krása.

Jupijow
10.02.2018 4 z 5

Tíživá, sugestivní kresba s minimum textu. Hranice mezi obětí a tyranem je uzká...

t.adm
06.02.2018 4 z 5

V knize si každý může najít něco svého, něco, co pochopí jinak, než ostatní. Kniha mi přijde lehce nadčasová (přístup sojčáka k okolí kvůli vlivu matky), možná trochu varující. Přelouskaná za 5 minut, ale pocity zanechá na několik dnů.

Marekh
04.02.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila. Kniha obsahuje minimum textu, převažují ilustrace, které jsou nádherné.

Myslím si, že dětem se bude tato kniha líbit, i když názory na tuto knihu jsou různé - někomu nemusí vyhovovat, že převažují ilustrace před textem. Každopádně celkový koncept knihy se mi líbil.

madonna6956
06.11.2017 5 z 5

Velice děsivě, ale zajímavě nakreslený příběh.
Dechberoucí, šokující, děsivé, smutné.
Přečteno asi během 3 minut :)

Měňavka
25.09.2017 5 z 5

Nádherný komiks a zajímavý příběh, který má člověku,co říct o hodnotách, vlastním rozhodnutí, zvědavosti a chování hlavního hrdiny, který je pod vlivem jediné osoby. Naše životy jsou často ovládány druhými, také věcmi i situacemi apod.....ale jen pokud jim to sami dovolíme :)

gmc84
22.09.2017 5 z 5

Skvělé ilustrace i příběh.

hellena1523
13.08.2017 5 z 5

Naprosto úžasné ilustrace a příběh, z něhož mrazí. I s minimálním počtem promluv byly charaktery postav tak sugestivní, že jsem se ještě pár hodin po "dočtení" sem tam přistihla, že o nich pořád ještě přemýšlím.
Za mě určitě velká spokojenost. Dětem však nedoporučuji :-)

jarynek
30.07.2017 4 z 5

Tíživá atmosféra, skvělá kresba, skoro žádná slova. A těch se nenachází ani po konci knihy, spíše hodně zvláštní pocit, kterého se nemůžete dlouho zbavit.

komiksy

Autoři knihy