Sybelle Sybelle komentáře u knih

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Tato kniha se mi bohužel moc do paměti nezapíše. Ne že by se špatně četla, ale bylo to trochu jako kdyby se společnost Disney pokoušela vytvořit upíří, krvavý román. Na jedné straně snaha o drsný román. Na straně druhé naprostá naivita a nedotknutelná hrdinka, které vše projde a vše dokáže.

02.08.2023 3 z 5

Sluhové zla Sluhové zla Åsa Larsson

Zdařilé pokračování série. Děj opět chytlavý a v podání namluvené knihy skončíte na konci ani nevíte jak. V závěru je malá ochutnávka, co bude dál. Takže v brzké době to vidím na další díl.

02.08.2023 4 z 5

Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Raymond A. Moody

Jedná se o rozšíření knihy Život po životě. Autor doplňuje informace a nové poznatky.
Také se vyjadřuje k názorům různých lidí a kruhů a otázkám ke své práci. V této části platí, že informace a odpovědi jsou platné pro dobu vydání knihy (1977). Možná novější kniha Doteky věčnosti bude aktuálnější ve všech směrech.

01.08.2023 3 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

V podivném regimentu autor ukazuje jiné země ze Zeměplochy. Ne tak svobodomyslné a pokrokové jako Ankh-Morpork. Pokud z dřívějších popisů vypadal Ankh-Morpork jako město, kde není život růžový, tak oproti Borogravii je to skvělé místo pro život. Hlavně pro ženy.
Místy se v příběhu objeví pár známých postav z hlídky, ale hlavně je příběh o malé Borogravské jednotce a jejích členech. Není to svým obsahem tolik humorné dílo (snad i Noční hlídka byla veselejší), ale i tak se najde chvíle, kdy se člověk pobaví. Autor si v této knize bere na mušku válčení, armádu, vlasteneckou propagandu i všechny ty nesmyslné důvody k válce.

25.07.2023 5 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Krásně napsaný životopis. Popisuje sira Terryho Pratchetta jako člověka, jakým byl bez příkras. Odhaluje hodně z jeho motivace, jak přistupoval k fanouškům, práci či nakládání s jeho díly. Když jsem si poslechla (audioknížka), jak vypadal první scénář ke Svobodnému národu jsem ráda, že nic takového nevzniklo. Tato kniha potěší určitě každého fanouška zeměplochy a jejího tvůrce.
V závěru knihy je zmíněno několik dalších knih ze série zeměplochy, které byly v plánu, ale nikdy na ně nedojde. V takovou chvíli bych si přála mít růžový amazon kindle z povídky UR od Stephena Kinga.

12.07.2023 5 z 5

Holmes z Kjóta 2 Holmes z Kjóta 2 Mai Močizuki

Opět pěkné čtení s dávkou historie a kultury. Vedle řešení případu se dozvíte víc o minulosti postav (nejen hlavních hrdinů) a jak se k ní postaví. Nechybí ani trochu vtipu. Druhý díl zdařile pokračuje v příběhu.

12.07.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 1 Holmes z Kjóta 1 Mai Močizuki

Pěkná manga z prostředí krámku se starožitnostmi. Postavy jsou také sympatické. I když myšlenka postavy na způsob Holmese není novinka v tomto podaní působí sympaticky a směr, jakým své pozorovací schopnosti využívá je také zajímavý. Jako příjemný bonus manga obsahuje informace z japonské historie a kultury. A mini gastro průvodce po pochoutkách Tokya. Celkově to bylo příjemné čtení a úvod do příběhu.

12.07.2023 4 z 5

Orange. Kniha sedmá Orange. Kniha sedmá Ichigo Takano

Pěkné zakončení této série. Pro pochopení tohoto dílu stačí vidět i anime. Ono je věrná kopie mangy. Předchozí díly jsem četla v průběhu roku 2022 a anime jsem viděla ještě dříve. Část příběhu je věnována jednotlivým postavám (v podstatě takový malý sestřih), ale druhá část je z pohledu Kakerua a dotahuje konec nastínění v předchozím díle. Celkově je to pěkná série.

26.06.2023 3 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Jednou za čas je třeba nějaké to vzdělání. Tentokrát padla volba na historii Slovenska. Kniha se zabývá obdobím 1918 1998. Hezky ukazuje vývoj společnosti v průběhu století. Jak ty dobré věci, tak ty horší. Díky knize jsem pochopila pár věcí ve vztahu mezi oběma národy, které mi nebyly dříve jasné a některé informace byly novinkou. Celkově jsou fakta srozumitelně a dobře podána. Pro toho, kdo si chce osvětlit tuto tématiku je kniha určitě výborný zdroj informací.

23.06.2023 5 z 5

Odvrácená strana hříchu Odvrácená strana hříchu Jan Dvořáček

Srozumitelný a dobře čtivý příběh z budoucnosti roku 2085. Věnuje se hlavně vývoji společenské situace, kdy se změnilo sociální postavení a vztahy mužů a žen. Ve změnách technologických nebo v zábavním průmyslu se dá snadno orientovat díky vysvětlení v textu.
Příběh poskytuje zajímavý náhled na vývoj lidské společnosti jak s dobrými, tak už méně dobrými aspekty. Prostě něco dávalo smysl a něco je příliš. Bylo to pěkné čtení na pár večerů.

20.06.2023 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Zajímavé pojetí o cestování v čase. I když jsou to 4 samostatné příběhy, prolínají se skrze postavy z příběhů takovým způsobem, že tvoří dojem jednoho uceleného příběhu. Celý koncept a prostředí kavárny má příjemný japonský nádech. Je to spíše čtení pro takové to zastavení a trochu zamyšlení. Ale zároveň žádná složitá filozofie. Spíše jde o lidské osudy a jak se k nim jednotlivci postaví. Za mě určitě zajímavý objev letošní akce Svět knihy.

13.06.2023 4 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Kniha má rozhodně potenciál, který se možná více projevil ve dvou zbývajících dílech, které u nás nejsou přeložené. Takže to nemohu posoudit. Líbilo se mi slovanské prostředí a myšlenka příběhu. I styl psaní. V přístupu postav i když se jednalo o božské záležitosti nebyla zbytečná upjatost a postavy dokázali myslet sami za sebe.
Bohužel mi časem začalo vadit to neustálé sahání do vlasů mezi postavami navzájem. Byla místa, kde to dávalo smysl, ale taky nevhodná a bylo to jaksi divné. Nepůsobilo to vůbec přirozeně. V jednom případě, kdyby za to byla jedna z postav zabita, vůbec bych se nedivila. Teď trochu spoiler, nestalo se .
Podobné téma, bohové, jen z jiného prostředí a okolností je zpracované v jiné trilogii začínající knihou Město schodů. A kdybych si měla momentálně vybrat, volila bych tuto knihu. Celkově shrnuto jedná se o dobrý příběh s potenciálem, pěkně napsaný. Ale stále nezanechal dojem, musím si koupit druhý díl. To neznamená, že to není dobrá kniha na takové to odpočinkové čtení. Jen asi nebudu ta správná cílová skupina.

02.06.2023 3 z 5

Portrét Portrét Nikolaj Vasiljevič Gogol

Krátká a pěkná povídka o síle umění, konkrétně malířské tvorby. Na začátku to trochu vypadalo jako horor. Sice čteno hlavně v rámci čtenářské výzvy, ale bylo to příjemné překvapení. U těchto starších děl mě odrazuje takové to krajinkářství (kdy, autor popisuje okolí a věci velmi rozsáhle), které se tady nekonalo. Najdete tady i trochu tajemna. Ale hlavní téma je lidská volba a povaha.

02.06.2023 4 z 5

Origins Origins Anthony Del Col

Komiks hezky uzavírá dějovou linku ohledně vzniku skrytých. Ve spojení s knihou Pouštní přísaha a hrou AC origins tvoří pěkný celek, sledující hlavní hrdiny od mládí až po založení bratrstva skrytých. Kresba se mi moc líbila. Komiks je věnovaný Aye a děj jako vždy zapadá do historických událostí. A pokud jste hru nehráli, nevadí. Hned v úvodu je v krátkosti shrnuto, co událostem předcházelo a příběh s pěknou kresbou je možné si užít i tak.

19.05.2023 3 z 5

Pouštní přísaha Pouštní přísaha Oliver Bowden (p)

Děj se odehrává před samotnou hrou AC origins. Je to pěkný úvod do hry, ale i jako samostatný příběh se dobře čte. A to i bez znalosti herního prostředí nebo světa AC. Zavede čtenáře do doby Bayekova a Ayina dospívání. Samotný příběh má jasnou dějovou linku bez odboček. Bylo to příjemné čtení na večer nebo když byla chvíle klidu.

19.05.2023 3 z 5

Díky této knize nahlédnete trochu do světa Harryho Pottera a trochu do života herců a natáčecího štábu. Tom Felton popisuje, jak se změnil jeho život díky všem jeho rolím (nejen Draca). Jaké to je pro dítě vyrůstat mezi dospělými takového hereckého formátu. Fanoušci série si jistě užijí malé nahlédnutí do zákulisí natáčení. Samotným natáčeným HP to ale nekončí. Není to jen o zábavě a natáčení. Místy se člověk zasměje a místy zamyslí. Kniha dobře a čtivě napsaná a nezabředá do žádných skandálů.

28.04.2023 4 z 5

Neviditelný zloděj Neviditelný zloděj Åsa Larsson

Tento díl není tak akční jako předchozí, ale bratři a strážci knihovny se již dostanou na stopu černé čarodějnici, která způsobuje potíže a snaží se bratry dostat z města. Když to nešlo silou, tak na to jde tentokrát jinou cestou. Užila jsem si i tento díl a později se k pokračování určitě vrátím.

28.04.2023 3 z 5

Dívka ze záhrobí Dívka ze záhrobí Åsa Larsson

Povedené pokračování předchozích dílů. Sotva jeden problém zmizí, objeví se další k řešení. Ani tento není o nic méně nebezpečný než Grim. Ale dohromady a hodně díky Viggově úsudku si s tím poradí. Ani tento díl nezklamal. A rozšířil obzory v oblasti folkloru. Hned po poslechu jsem šla hledat na netu mylinga, zda skutečně něco takového existuje .

28.04.2023 4 z 5

Kult rozumu a nejvyšší bytosti Kult rozumu a nejvyšší bytosti Tomáš Garrigue Masaryk

Krátké historické pojednání o méně známé stránce francouzské revoluce. Běžně se učí nebo píše o této revoluci z hlediska politiky a ekonomie. Ale z tohoto pojednání se člověk dozví více o vztahu revoluce a církve a co zasahovalo do života běžného člověka. Je to užitečné a přehledné doplnění náhledu na tuto historickou událost.

21.04.2023 4 z 5

Grim přízrak Grim přízrak Åsa Larsson

Druhý díl prakticky navazuje na děj v ten samý den, co skončil první. Opět je to skvělý odpočinkový poslech velmi dobře namluvený. Věřím, že i v papírové formě by se příběh skvěle četl. Jak se zdá potíže s holí prokletí byly jen taková příprava na to, co bratry a strážce knihovny čeká. Pokračování je již ve frontě.

21.04.2023 3 z 5