Sybelle Sybelle komentáře u knih

Dívka ze země Venku 7 Dívka ze země Venku 7 Nagabe

Tento díl je úzce zaměřen na jednu konkrétní událost a jednu informaci, která předznamenává další vývoj. Ta hlavní seznamovací část příběhu (myšleno seznámení se situací, postavami, minulostí) už je u konce. Čtení mangy jsem si opět užila.

02.01.2023 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Harry Potter je v ilustrované verzi trochu jiný zážitek. I když ne moc přenosný. V knize jsou drobné rozdíly oproti filmu. Konkrétně jedna scéna by ve filmu mohla být zajímavá, ale chápu, že nebyla tak důležitá. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale v kombinaci postav a prostředí se mi líbí. I když je určen pro mladší čtenáře (aspoň první dva díly). Asi nemá cenu knihu více rozebírat vzhledem k její proslulosti. Už se těším na další díl v této podobě.

02.01.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nora žije v domnění, že její život je zbytečný a nedovede se postarat ani o kocoura. Natož, aby někomu vůbec chyběla. Autorovi se povedlo ukázat, jak mohou výčitky a deprese zamlžit člověku náhled na život a vnímání událostí. A také, že žádný život není dokonalý. Lehčí formou čtenáře uvede do této tématiky, ale nejde až do filozofické nebo depresivní hloubky. Proto mi kniha přijde dobře zpracovaná i pro někoho, kdo nemá náladu na filozofické rozbory.

16.12.2022 4 z 5

Kartář Kartář Charlie Greenberg

Kratší, pěkná záležitost s jasným koncem. Knížka se dobře poslouchala v podcastu při cestě do práce i četla jako e-book. Námět s tématikou kartáře je také zajímavý. Stejně tak i pár případů z jeho praxe. Časem si určitě udělám čas na další knížku.

14.12.2022 3 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Popis i dobrý člověk může dělat špatné věci, je výstižný popis knihy. I když po přečtení jsem na vážkách, kdo je tady dobrý a špatný člověk. V tomto příběhu není téměř, žádná situace, která by se dala nazírat z černo-bílého hlediska. Někdy prospěšný výsledek vzejde z ne běžně eticky schvalovaného činu. Místy byly některé části delší, ale i tak se kniha dobře četla. Je to příjemná změna mezi hororovou tématikou od autora.

13.12.2022 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tato kniha je plná krásného humoru. Takového nenápadného, ale člověka pobaví. Seriál natočený podle knihy je z větší části věrnou kopií knihy. Ráda se k téhle klasice vracím. Postavy mají velmi rozdílné povahy a dohromady to funguje skvěle.

06.12.2022 4 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Jako dítě jsem případy Sherlocka Holmese měla velice ráda a ani po letech mě nezklamaly. Případy jsou napsané poutavě a na rozmanitá témata. Ne vždy klasický model (dorazí klient a Sherlock Holmes vezme případ). U některých je snadnější předvídat konec, ale každý má jistý zajímavý aspekt. Pokud máte rádi detektivky, kde je hlavní samotné řešení případu, budou případy Sherlocka Holmese to pravé.

28.11.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Už jen z popisů, co člověka může potkat v divočině (když pominu zápletku) jsem odrazena od spaní v lese. Knížka se dobře četla. Líbí se mi styl psaní autorky. Z textu se dozvíte, co potřebujete bez zbytečností okolo. Děj rychle ubíhal a ve formě audio knihy skvělá záležitost na cestování. Určitě si udělám čas i na sérii strašidelných domů.

25.11.2022 4 z 5

Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení Morris Salmonson

Krátká, pěkná publikace z konce 19. století. V e-book formě je text již v moderní podobě. Autor měl zřejmě velmi blízko ke kanceláři, která vydávala povolení k sňatku, protože mnohé popisy jsou hodně detailní. Dle popisu se jedná hlavně o zážitky a informace z Chicaga. Také je vidět, že měl smysl pro humor. Knížka se mi líbila. Je psaná z nezaujatého pohledu, který neodsuzuje v textu nikoho (z etnického, vzdělání nebo náboženského hlediska). Obsahuje i hodně charakteristik jednotlivých národnostních etnik, které se v oblasti Chicaga usídlili. Nechybí ani zmínka o české povaze.

24.11.2022 3 z 5

Aincrad 1 Aincrad 1 Reki Kawahara

Po přečtení light novely mě potěšilo, že anime se drží předlohy. I když anime je složeno z více dílů série (myslím, že 2. a 3. části navíc). Knížka se dobře četla a líbilo se mi, že vztahy postav nebyly na klasické školní bázi, která je pro hrdiny takového věku častá. Pěkný byl i náhled do psychiky hráčů uvězněných ve hře. Celkově to bylo pěkné čtení a lehké doplnění k anime sérii.

02.11.2022 4 z 5

Dívka ze země Venku 6 Dívka ze země Venku 6 Nagabe

Další díl v sérii nezklamal. Některé otázky a náznaky z předchozích dílů jsou zde vysvětleny. Děj nemá hluché místo. Jen je škoda, že člověk musí počkat měsíc na další díl.

24.10.2022 3 z 5

Návrat domů Návrat domů Anthony Del Col

Tímto dílem končí 3. dílná série z assassinského prostředí odehrávající se v období 2015 - 2016 (předchozí díly Zkouška ohněm a Zapadající slunce). V této části jsem lépe pochopila, jak funguje jiná organizace, která stojí samostatně mezi assassiny a templáři. Konec příběhu to samozřejmě není. Pokračování v další sérii (Vzpoura) už čeká na přečtení.

21.10.2022 3 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Má první kniha od této autorky. Už dlouho jsem na ni chystala. Bylo to příjemné překvapení. Kniha není zbytečně dlouhá, děj je svižný, postavy dobré. Chvíli jsem váhala nad věkem Josefiny, ale jen chvíli. Rychle jsem si zvědavou majitelku tří koček oblíbila :). Určitě zkusím i další knihy.

20.10.2022 4 z 5

Zapadající slunce Zapadající slunce Anthony Del Col

2. díl ze tří (první Zkouška ohněm) pokračuje pátráním dvěma směry. Upřesnění by byl už spoiler :). I když se děj neodehrává v tolik atraktivních historických prostředích jako hry jsem ráda za tento komiks. Aspoň doplní informace k současnému ději (k roku 2016).Také ukazuje i temnější postavy z bratrstva assassínů. Před spaním ideální lehčí čtení.

20.10.2022 3 z 5

Pěkná kniha zaměřená na reálie z kouzelnického světa Harryho Pottera a na jejich stručnou historii. Také obsahuje informace okolo vydání knih. Pro ty, kterým nevadí anglické texty jsou tam dvě ukázky kapitol (z 1. a 2. knihy), které byly upraveny a nakonec publikovány v jiné podobě.
Vše je doplněno krásnými kresbami z nichž mnohé patří do ilustrovaných vydání série (do 4. dílu HP a něco z fantastických zvířat). Kniha určitě potěší každého fanouška.

20.10.2022 3 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

První část dala zabrat. A i když si nevzpomenu na většinu odborných výrazů už teď po dočtení knihy, základní myšlenku jsem si odnesla. Asi není snadné napsat odbornou knihu pro laickou veřejnost. Prostě jen vysvětluje, jak věci fungují. V druhé části autor na základě historického vývoje a současných teoriích (negativních či pozitivních) pracuje s myšlenkou, jaké následky by pro lidstvo a planetu mělo prodloužení lidského života.
Celkově to byla zajímavá kniha náročnějšího charakteru. Autor má rozhodně dost optimismu.

14.10.2022 4 z 5

Mort (limitovaná sběratelská edice) Mort (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

4. kniha zěměplochy je věnovaná postavě Smrtě. Je to první kniha ze série knih věnovaných Smrťovi.
Musela jsem ji přečíst podruhé s odstupem několika let, abych si všimla některých souvislostí, které mi při prvním čtení utekly. Například, proč si vybral za učedníka právě Morta (náznaky na začátku i na konci knihy).
Jde spíše o soukromí příběh Smrťovy domácnosti (všech jejích členů). Zajímavé je pozorovat, jak se mění realita (hlavně hmotná) pro Morta a Smrtě. Jak vnímání reality a touhy ovlivňují možnosti postav. Ale není to žádné těžké čtení, jak to může vyznít. Bylo to příjemné a zábavné čtení na dovolenou.

03.10.2022 4 z 5

Herec Herec Don Miguel Ruiz (p)

Herec je kratší rozšíření tématu 4 dohod. Jedná se spíše o aplikaci a metody, jak využít 4 dohody pro autentičtější život. Autor se snaží skrze podobenství herce ukázat, jak mechanicky a naučeně jednáme. Také radí jak pomocí uvedených metod vypadnout z role a napsat si jiný scénář. Místy jsou přirovnání vysvětlována na můj vkus zbytečně dlouze. Bylo by to pochopitelné i v kratší verzi. Ale to bude jen autorův styl a nijak to nepřekáží.

29.09.2022 3 z 5

Dívka ze země Venku 5 Dívka ze země Venku 5 Nagabe

V tomto díle vyjde najevo pár zajímavých informacích o černých bytostech.
A také čtenář zjistí, proč lidé ze země Uvnitř chtějí chytit Šivu.
Dle aktuálních informací by série měla mít 11 dílů, tak bude ještě na, co se těšit.
Opět to bylo příjemné čtení před spaním.

27.09.2022 3 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Nejraději bych dala 3,5 hvězdičky :). Nejedná se o klasický životopis, ale spíše o momenty z autorova života, které ukazují Lovecraftovu povahu. Nebo chvíle inspirace a vývoje ve tvorbě. Najdete zde i ukázky a odkazy na povídky. Jak jinak než v grafické podobě s textem. Pro lepší přehlednost přijde vhod znát aspoň trochu autorův životopis před přečtením. Protože tak některé informace zapadnou rychleji.

16.09.2022 3 z 5