Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení

Koupit

Pojednání o uzavírání manželství ve Spojených státech amerických, které zachycuje dobové zvyklosti konce 19. století. Zaměřuje se na specifika uzavírání sňatků u různých národnostních skupin imigrantů přicházejících v 19. století do Ameriky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289786/jak-se-evropsti-narodove-v-americe--vkU-289786.png 2.52
Literatura světová
Vydáno, J. Otto - Ottovo nakladatelství

Kniha Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení

Česneksmedem
13.12.2019

Publikace vyšla v roce 1913, takže je zřejmé, že je poplatná své době, což často působí poněkud komicky. Překladatelem byl Jan Váňa, český filolog, středoškolský profesor, učitel jazyků, básník a překladatel.
SPOILER
Autor Morris Salmonsen (1843-1913) ve své knize přirovnává lásku ke stupňům na teploměru. Pod bodem mrazu se podle něj nachází láska platonická. Shledává také podstatný rozdíl mezi láskou u sedláků a lidí z vyšších kruhů. Jednoduše řečeno, u sedláků jsou chlapi větší kanci a dámy víc přístupné k nezřízenému dovádění.
Věnuje se jednotlivým národům, jejichž občané se přestěhovali do Ameriky - konkrétně do Chicaga. Nejvíce ho zajímají Irové, Poláci (hlavně ti němečtí z Pruska), ale i Češi. U nich prý, na rozdíl od jiných, převládají sňatky mimo církev. Hodně se také trefuje do Němců.
Docela zábavná je pasáž věnovaná sňatkům mezi „starými“ ženami a mladými muži („...stydne nám v žilách krev...“). Dozvíme se, že poplatek za povolení ke sňatku činil 1,5 dolaru.
Nelze se vyhnout i sdělení, že v jeho době byl v Americe odpor vůči sňatkům „smíšených barev“.
Celkem 19 kapitol.

Rozšíření bitevního pole
Skrýš
Skrýš

Autor knihy

Kniha Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení je v