Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení

kniha od:


Koupit

Pojednání o uzavírání manželství ve Spojených státech amerických, které zachycuje dobové zvyklosti konce 19. století. Zaměřuje se na specifika uzavírání sňatků u různých národnostních skupin imigrantů přicházejících v 19. století do Ameriky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289786/jak-se-evropsti-narodove-v-americe--vkU-289786.png 2.52
Žánr
Literatura světová
Vydáno, J. Otto - Ottovo nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení

Česneksmedem
13.12.2019

Publikace vyšla v roce 1913, takže je zřejmé, že je poplatná své době, což často působí poněkud komicky. Překladatelem byl Jan Váňa, český filolog, středoškolský profesor, učitel jazyků, básník a překladatel.
SPOILER
Autor Morris Salmonsen (1843-1913) ve své knize přirovnává lásku ke stupňům na teploměru. Pod bodem mrazu se podle něj nachází láska platonická. Shledává také podstatný rozdíl mezi láskou u sedláků a lidí z vyšších kruhů. Jednoduše řečeno, u sedláků jsou chlapi větší kanci a dámy víc přístupné k nezřízenému dovádění.
Věnuje se jednotlivým národům, jejichž občané se přestěhovali do Ameriky - konkrétně do Chicaga. Nejvíce ho zajímají Irové, Poláci (hlavně ti němečtí z Pruska), ale i Češi. U nich prý, na rozdíl od jiných, převládají sňatky mimo církev. Hodně se také trefuje do Němců.
Docela zábavná je pasáž věnovaná sňatkům mezi „starými“ ženami a mladými muži („...stydne nám v žilách krev...“). Dozvíme se, že poplatek za povolení ke sňatku činil 1,5 dolaru.
Nelze se vyhnout i sdělení, že v jeho době byl v Americe odpor vůči sňatkům „smíšených barev“.
Celkem 19 kapitol.

Doporučujeme

Dallas 63
Dallas 63
Sonety
Sonety
Rozšíření bitevního pole
Rozšíření bitevního pole
Skrýš
Skrýš

Autor knihy

Kniha Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení je v

Přečtených2x
Knihotéce1x