Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme

Říká se, že stáří je přirozené a jeho následky neodvratitelné. Říká se, že poslední desetiletí života jsme odsouzeni trpět nemocemi. Kdo by chtěl žít do sta let, když nás čeká jen bolestné přežívání a žádná zábava? David Sinclair spolu s dalšími předními odborníky na dlouhověkost však toto paradigma mění, když dokazuje, že STÁRNUTÍ JE NEMOC, KTEROU LZE LÉČIT. Autor odhaduje, že se i vy dožijete sta let. A po přečtení knihy zjistíte, že nepřehání. Věda dnes dokáže zbrzdit zastavit i zvrátit stárnutí zvířat, klinické studie na lidech se chystají. Jejich cílem však není pouhé prodloužení života, ale také zachování zdraví a vitality. Seznamte se i vy s posledními výzkumy, s nově vyvíjenými způsoby léčby a s tím, jak tyto poznatky aplikovat již teď ve svém životě. A raději začněte plánovat, kam vezmete své prapravnuky na výlet. V knize se mimo jiné dozvíte - Že stárnutí není předem zabudováno do DNA – významnou roli při něm hraje opravitelná kumulace epigenetického šumu. - Co je to hormeze a jak aktivně zpomalovat stárnutí otužováním, půstem a dalšími úpravami životního stylu. - Které potraviny, doplňky a léky mají nejlepší laboratorně prokázané účinky proti stárnutí. - Jak je možné už dnes pracovat na tom, aby naše poslední dekády byly i nejlepšími léty našeho života. - Proč zdravé stáří a delší život lidstva nepředstavují hrozbu, ale naopak požehnání pro planetu i ekonomiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455391/big_konec-starnuti-proc-starneme-a-proc-Jgi-455391.jpg 3.9102
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

LIFESPAN: The Revolutionary Science of Why We Age—and Why We Don't Have To, 2019

Kniha Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme

avynka

Zajímám se o zdravý životní styl a současně jsem ve věku, kdy už tato "nemoc" klepe na dveře. Doporučuji ji každému, kdo je na tom podobně jako já. Vtáhne vás a už nepustí, donutí přemýšlet a třeba v tom svém životě i něco změnit, dokud je na to ještě čas.

kirmakX6on
18.12.2022

kniha se mi hodnotí obtížně - na jedné straně autor přináší veřejnosti opravdu zásadní a přelomové informace, konkrétní doporučení, konkrétní jména látek, spoustu překvapivých experimentálních výsledků ...na druhé straně mi kniha z mnoha důvodů nepřipadá nějak extra dobře napsaná (takže se zdráhám dát pět hvězdiček). Především je tu ona "druhá půlka", kde autor s pomocí pár nesystematicky vygooglených statistik a údajů nudí čtenáře svými povšechnými rádoby chytrými úvahami o minulosti, budoucnosti a globálních problémech lidstva, o kterých ve skutečnosti neumí říct nic podstatného, co by před ním neřekly a nenapsaly už desítky jiných lidí. I k první půlce ale, kde se autor drží svého kopyta, mám výhrady. Kniha zjevně neměla moc čas uzrát a nebyla nikým připomínkována. Autor např. někdy během pár stránek zopakuje ve dvou poznámkách pod čarou tu samou věc, v rámci jedné kapitoly (kdy člověk nemohl ještě zapomenout, co před chvílí četl), jindy naopak nevysvětlí některé pojmy vůbec, případně se neobtěžuje připomenout zkratku, kterou použil před padesáti stránkami a od té doby už ne. Své metafory rozvíjí často postupně, na několikrát - jako by sám napřed nevěděl, jak danou věc nejlépe říct a přicházel na to teprve s psaním. Místo toho, aby se vracel k pojmům, se vrací k metaforám. Pokud knihu nečtete na jeden zátah, může se vám stát, že najednou začne mluvit o kuličkách a čtenář si holt musí vzpomenout, co to je za metaforu a co měla vyjadřovat. Mám raději, když se autoři vrací k pojmům, nikoliv k metaforám, protože knihu nečtu s cílem si vštípit metafory, ale s cílem dozvědět se něco o dané věci. Celkově výklad působí poněkud neuspořádaně a z didaktického hlediska s chybami. O stárnutí se člověk dozví pravděpodobně méně než by z názvu knihy a počtu stránek čekal - kniha má 384 stran, ale shrnout by se dala uplně v pohodě, se všemi podrobnostmi, do cca 120. Přesto všechno, jak už jsem napsal, tato "hodnotná třetina" je natolik významná a natolik nutící člověka přehodnotit styl svého života i představy o budoucnosti medicíny, že knihu považuji za důležitou k přečtení a čtyři hvězdy rozhodně zasluhuje.

Sybelle
14.10.2022

První část dala zabrat. A i když si nevzpomenu na většinu odborných výrazů už teď po dočtení knihy, základní myšlenku jsem si odnesla. Asi není snadné napsat odbornou knihu pro laickou veřejnost. Prostě jen vysvětluje, jak věci fungují. V druhé části autor na základě historického vývoje a současných teoriích (negativních či pozitivních) pracuje s myšlenkou, jaké následky by pro lidstvo a planetu mělo prodloužení lidského života.
Celkově to byla zajímavá kniha náročnějšího charakteru. Autor má rozhodně dost optimismu.

jitka_dankova
11.08.2022

(+ SPOILER) Až příliš jednostranně zaměřená naučná kniha oplývající předčasný optimismem. Nejdřív jsem si myslela, že sahám o vědecké populárně naučné knize na téma stárnutí a nějakého toho užitečného biohackingu apod. Jenže následovalo až příliš dlouhé etické pojednání o společenských dopadech situace, kdy se budeme zuby nehty bránit stárnutí. Pan Sinclair je jistojistě vizionář a fandím jeho výzkumům, popravdě by to ale chtělo víc dat a ověření. Berte tedy knihu s rezervou a buďte zatraceně obezřetní. Nicméně musím uznat, že některé jeho tipy mne nahlodaly a i když to nechci přiznat, tak stále častěji vyhledávám plavání ve vodě, která má kolem 20 °C (vidíte? žádný extrém :-) ), víc se hýbu, nejím cukr, na poličce mám resveratrol a to zatraceně přehnaně drahé NMN jsem si taky sehnala, byť k užívání budu přistupovat s rozvahou a hodně hodně opatrně (možná jsou to vyhozené peníze, nevím). Jo a olej z tresčích jater s máslovým gelem (kvůli D a K2) jím pravidelně taky. Nějaký vliv na mne některé poznatky tedy měly.

Ale mám-li to shrnout, v knize bylo příliš řečiček, příliš teorií a až zatraceně málo praktických poznatků. Spíš si ji jen půjčte v knihovně.

painthers
27.06.2022

(+ SPOILER) Zpočátku možná poměrně náročná kniha, pokud člověk není z přírodovědného / medicínského oboru. Ke konci spíše etická, vyjadřuje se k mnohým tématům společnosti (zdravotní systém, eutanázie apod.).
Už když jsem knihu poslouchala, zajímala mě k ní oponentura. Sinclair píše až moc fantasticky a optimisticky. Po menším průzkumu je Sinclair opravdu uznávaná kapacita v oboru, ale k mnohým jeho tezím není výzkum ještě dostatečný - lze tedy najít i odlišné vědecké názory nebo studie, které napovídají, že ještě zas tak moc o tématu nevíme. Já za sebe bych se suplementaci NMN, resveratrolu nebo užívání metforminu vyvarovala - NMN může údajně svým navýšením NAD i podpořit vznik onkologického problému; různé studie s resveratrolem byly údajně chybné. Větší shoda je pak na půstech a saunování / otužování, sportu.
Kniha určitě zajímavá a pro náhled na současný výzkum ji lze doporučit. Opatrně ale s “hurá akcemi”, po kterých určitě zaručeně nezestárnete. Časem mohou být vědecké názory úplně jiné. :-)

Paulika
19.01.2022

Skvělá kniha o informační teorii stárnutí. Nejvíce mě bavily první dvě třetiny knihy. Byl tam docela zevrubně vysvětlen současný stav výzkumu léčby stárnutí. Hodně mě to vědomostně obohatilo a rozšířilo znalosti o biologii, genetice a procesech stárnutí; jeho příčin i současných preparátů k samotnému potlačení. Poslední třetina už bylo takové filozofování a extrapolování, co kdyby a co možná alá knihy od Harariho. Sem tam moralizování a plácání o etice atd.
Knihu určitě doporučuji, stojí za ten čas a peníze. Audio verze je také skvělá a dobře načtená Borkem Kapitančikem.
Takže dámy a pánové, všichni kvapem do lékaren pro NMN, Resveratrol a Metformin; jdeme mládnout ;-)

angloumene
30.12.2021

Asi nejzábavnější populárně naučná knížka, co jsem kdy četla. Autor představuje svůj životní příběh, s jehož pomocí čtenáři ukazuje velice komplexní pohled na stárnutí - ať už jako nemoc nebo ve společenském kontextu.
Sinclair nezastírá svou odbornost a nedočkavcům předestírá, jak proti stárnutí efektivně bojovat hned na prvních stranách. Na ty ostatní čeká labyrint laboratoří, studií a experimentů, který nestráví každý, ale třeba mě jakožto laika neskutečně bavil.
Autor nezavírá oči ani před otázkou "A co se vlastně stane, pokud lidstvo jako celek zestárne?" a nabízí vcelku optimistické úvahy o budoucím směřování lidstva.
Možná vás teď napadá, že jde přece jenom o poměrně ambiciózní a sebejistý přístup, jenže opak je pravdou. Ze Sinclaira skrz stránky čiší skromnost, pokora a opravdová touha pomoci, což činí knihu ještě o kousek zajímavější.

Dejvid
22.12.2021

Jak už zde bylo několikrát zmíněno, kniha má dvě části. Ta první je velmi odborná a v podstatě vyžaduje vzdělání biologa/doktora. Je zde popisován současný state-of-the-art výzkum důvodu stárnutí organismů většinou na buněčné úrovni. Někdo, kdo intenzivněji řešil biologii před více než 20 lety na gymplu se v tom bude dost ztrácet. Druhá část (výrazně kratší) je taková sociologická úvaha o důsledcích, které by mělo výraznější prodloužení života na lidskou společnost. A jsem za tuto část rád, za mě dává knize trochu více populárně naučný rozměr.
Jinak optimismus pana Sinclaira je opravdu značný, několikrát se mi během čtení knihy vybavila hláška z Červeného trpaslíka: "LISTER: Mohli by tě vyléčit. Za tu dlouhou dobu věda určitě udělala pokroky. RIMMER: Jo, vsadím se, že s léčbou smrti začali hned, jak jsme opustili Zemi. Ordinace jsou nejspíš narvané mrtvými. „Tak, pane Johnsone, tohle berte třikrát denně, brzy budete zase žít. Carol, další mrtvolu, prosím.“ Ale tak nestaví na vodě, je to renomovaný vědec a seznam publikační činnnosti jeho laboratoře je rozsáhlý (https://sinclair.hms.harvard.edu/publications ).
Celkově dávám hodnocení 4. Jsem určitě rád, že jsem knihu přečetl a dozvěděl jsem se něco o oblasti, o které jsem nevěděl nic... Ale chtělo by to od autora trochu více zapracovat na popularizační části, aby to bylo celkově více stravitelné pro laiky.