Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme

Říká se, že stáří je přirozené a jeho následky neodvratitelné. Říká se, že poslední desetiletí života jsme odsouzeni trpět nemocemi. Kdo by chtěl žít do sta let, když nás čeká jen bolestné přežívání a žádná zábava? David Sinclair spolu s dalšími předními odborníky na dlouhověkost však toto paradigma mění, když dokazuje, že STÁRNUTÍ JE NEMOC, KTEROU LZE LÉČIT. Autor odhaduje, že se i vy dožijete sta let. A po přečtení knihy zjistíte, že nepřehání. Věda dnes dokáže zbrzdit zastavit i zvrátit stárnutí zvířat, klinické studie na lidech se chystají. Jejich cílem však není pouhé prodloužení života, ale také zachování zdraví a vitality. Seznamte se i vy s posledními výzkumy, s nově vyvíjenými způsoby léčby a s tím, jak tyto poznatky aplikovat již teď ve svém životě. A raději začněte plánovat, kam vezmete své prapravnuky na výlet. V knize se mimo jiné dozvíte - Že stárnutí není předem zabudováno do DNA – významnou roli při něm hraje opravitelná kumulace epigenetického šumu. - Co je to hormeze a jak aktivně zpomalovat stárnutí otužováním, půstem a dalšími úpravami životního stylu. - Které potraviny, doplňky a léky mají nejlepší laboratorně prokázané účinky proti stárnutí. - Jak je možné už dnes pracovat na tom, aby naše poslední dekády byly i nejlepšími léty našeho života. - Proč zdravé stáří a delší život lidstva nepředstavují hrozbu, ale naopak požehnání pro planetu i ekonomiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455391/big_konec-starnuti-proc-starneme-a-proc-Jgi-455391.jpg 469
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

LIFESPAN: The Revolutionary Science of Why We Age—and Why We Don't Have To, 2019

Kniha Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme

Tobík

Výborná kniha. Neřeště zbytečnosti, cvičte, jezte méně a užívejte si tuto knihu. Dozvěděl jsem se i věci, které jsem nevěděl. Čtivá a zajímavá. Doporučuji.

harena

Optimistický pohled do budoucnosti očima nadšeného austalského vědce, žijícího nyní v Bostonu. Zajímavá a náročnější kniha, každý den jsem přečetla tak 30-50 stránek a abych trochu porozuměla, pomáhal mi přítel Google. David Sinclair bere stáří jako nemoc, kterou jde léčit - ještě přesně neví jak, ale právě na tom pracuje. Hlavně je přesvědčen, že když se prodlouží věk třeba o 20 let, musí být bez těžkých nemocí, jinak by si ho člověk ani neužil. Je tu také popsáno dost pokusů u myší i octomilek - i to mě zajímalo, nenutilo mě to přeskakovat řádky. Jinak návod na dlouhé žití bez těžkých nemocí je známý, takže cvičit alespoň dvakrát týdně, snížit příjem kalorií, přerušované hladovění atd. Zajímavé je i NMN nebo NR, ale to je lepší si přečíst knihu, aby byly vidět souvislosti.
"A to je stárnutí. Právě tahle ztráta informací vede každého z nás do světa srdečních chorob, rakoviny, bolesti, chátrání a smrti. Je-li ztráta analogových informací jedinou příčinou, proč stárneme, můžeme s tím něco dělat?"
Autor nás ubezpečuje, že to možné je, tak snad se moje vnoučata už sto- stodvaceti let dožijí.

Další zajímavost pro mě byla, že když jsou rostliny vystaveny stresu, vytvářejí spoustu dalších zdraví prospěšných látek a jejich chemických odvozenin, vyznačují se vyšší koncentrací xenohormetických látek, jež nám mohou pomoci aktivovat náš vlastní okruh přežití.
Na konci knihy autor upozorňuje, že se ho padesátkrát za den někdo ptá na výživové doplňky.Podotýká, že nikdy žádné výživové doplňky nedoporučoval, netestuje, nezkoumá ani nepodporuje. Prozrazuje ale, co praktikuje sám na sobě. Některé jeho názory se mi nelíbily, ale jinak tuto populárně-vědeckou knihu pro její čtivost a informace doporučuji. Také se nastoluje mnoho otázek. Nepovede prodloužení života a zlepšení zdraví lidí k našemu sebezničení? Věřím, že ne.
Škoda, že kniha byla napsána před dvěma lety, ráda bych si od autora přečetla další, ale to zatím asi nestihl napsat.
Ještě doporučuji k přečtení komentář čtenáře Thorir, který knihu vyčerpávajícím způsobem okomentoval a já trošku upravím svůj životní styl a jdu si také shánět resveratrol, NR a večer dám sklenku červeného. Doporučuji.

branislav1814

(+ SPOILER) Nečekal jsem žádný zázračný lék, pilulku či suplement na to, jak zastavit stárnutí a být věčně mladý. Něco jako elixír života či kámen mudrců. nicméně, kniha je pro mně totálním zklamáním. futuristické vize a snění autora střídající se s biochemickými a genetickými popisy genů a výrazy kterým na první přečtení (možná ani na druhé) člověk stejně nepochopí a bez hlubší znalosti tématiky a nebo dalšího studování a rešeršování jsou mu stejně k ničemu. pokusy provádění na myších nebo kvasinkách? supr, rozhodně je to něco! ale... opravdu má být tohle tématem téhle tak "senzační" knížky? témy kalorické restrikce, přerušovaného hladování a otužování se autor dotýká hodně z lehka a jenom dle mého hodně okrajově. Věci jako sledování konkrétních biomarkerů, zápaly, chronické zápaly, mikrobiom, propustnost střeva, to autor vůbec neřeší. Nečekal jsem nějaké vyhipované biohackerské rozbory, nebo analýzy ale takhle povrchní a chaotickou knihu jsem rozhodně nečekal. No a když autor začal na tému ekonomika, globalizace, sociální politika a další tak to byl pro mně rozhodně STOP point.

pablito

Knížku jsem přečetl se zájmem, přestože nejsem fandou biohackingu a s autorem se v ledasčem názorově rozcházím. Je to populárně odborná knížka, ze které jsem se dozvěděl mnohé, co jsem ještě nevěděl :)

Ashi

Poctivě jsem přečetla první polovinu knihy. Zde se jedná opravdu o popis principu stárnutí a o výzkumech na myších. Druhou polovinu jsem pak přečetla jen letmo, protože se jedná opravdu o zamyšlený typu "co se stane když bude na zemi moc lidí". Přestože výzkumy jsou zajímavé, zdá se, že to nefunguje, jinak by se to přece už používalo ne?

adekcz

Každému, kdo věnoval mnoho hodin přečtení této knihy, a nebo se na to chystá, doporučuji strávit nějaký čas rešeršováním jednotlivých Sinclairových doporučení. Možná zjistíte, že většinu věcí prezentuje v přespříliš pozitivním světle, a že realita je mnohem složitější, nejednoznačnější a pravděpodobně méně nadejná, než i v nejskeptičtějších pasážích knihy píše.

Už jen to, že gró knihy zní "too good to be true" je jistý signál vyzívající k skepticismu při čtení.
Základní vědecká gramotnost říká, že myši nejsou lidi. Problém je, že kniha o moc víc než studie na myších neprezentuje. A to není věc, kterou lze přejít mávnutím ruky. Je to fakt důležité. Zajímavých knih o tom, jaké všechny látky a procedury vědci objevily na myších, ale pak se je nepodařilo replikovat na lidech by šlo napsat každých pár dní tucet.

Spoustu konkrétních tipů Sinclair prezentuje zcela jednostraně. Metformin není zazračná pilulka, ale má mnoho vedlejších účinků a jeho pozitivní efekty na lidech jsou spíš spekulativní (nad rámec toho, že pomáhá s cukrovkou).
Vědecká literatura o interminent fasting je velmi rozporuplná, nicméně možná nejenže neprodlužuje život, ale může být vyloženě nezdravá..

A ostatní tipy: cvič, otužuj se atp.. to si přiznejme, že není nic moc objevného.

Takže, přestože bych moc chtěl věřit všemu co píše, nemůžu. Současné vědecké poznání není takové, jak je Sinclair prezentuje. Přeji mu štěstí, ať uskuteční přelomový objev, ale doslova sázím svůj život na to, že jeho současné rady to spíš nejsou, neplánuji se jimi moc řídit (nad rámec běžného zdravého životního stylu, který už praktikuji...)

kirkpatrick

Je dobře, že tato kniha je napsána velice odborně s pojmy a chemickými látkami, které ovlivňují stáří i když tyto látky nezasvěcení čtenáři neznají, jinak by to působilo zcela amatérským zpracováním a spousta skeptiků by tuto knihu odsoudila. V druhé části mě překvapil široký okruh návazností, které muže prodloužení života ovlivnit. Můžu jen tuto knihu doporučit.

DK_Ronie

Velmi zajimave tema a kvalitni kniha. Urcite stoji za precteni. Nicmene se priznam, ze pro me nekdy tezko stravitelna, protoze mi asi chybi zaklady biologie a chemie... Ke konci se projevil i klasicky nesvar techto knih, ze uz to bylo natahovane a opakovalo se to. Je ovsem fascinujici, co nas mozna jeste ceka v budoucnu.