Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách

Howard Phillips Lovecraft, tvůrce mýtu Cthulhu, Arkhama a zlověstného Necronomiconu, je jedním z nejvlivnějších hororových spisovatelů. Komiks francouzského spisovatele Alexe Nikolavitche a týmu argentinských výtvarníků Gervasio-Aon-Lee přináší čtyři kapitoly z Lovecraftova života z let 1925 až 1937, kdy se Lovecraft snažil stát spisovatelem, jak ho známe dnes. Znalci jeho díla v nich najdou motivy známé z jeho povídek a románů. Nakolik jsou tyto povídky autobiografické? Prožil je jejich autor? Nebo se vše odehrálo jen v jeho temné fantazii? Lovecraft v tomto komiksu překračuje hranice prostoru a času a před očima se nám objevuje s jeho finančními problémy, sklony, zálibou ve zmrzlině, kočkách a mládí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424207/howard-p-lovecraft-ten-kdo-psal-v-t-QfW-424207.jpg 3.826
Komiksy, Biografie a memoáry
Vydáno, Volvox Globator

Howard P. Lovecraft, Celui qui écrivait dans les ténebres, 2018

Kniha Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách

666Jitka

Komiks se mi líbil, a to jak kresba, tak pěkně zpracovaný stručný příběh Lovecraftova života. Jako velké obdivovatelce mistra H.P.Lovecrafta mi nesměl tento kousek ve sbírce knih chybět...

„Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.“ H.P.L.

„Nejstarším a nejsilnějším lidským citem je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma.“ H.P.L.

fvalek
05.09.2020

Komiksová kresba hezká a příjemná, ale jinak kniha absolutně o ničem. Memoárová literatura není pro mě, ale mohu s jistotou říct, že cesta komiksu to nijak nevylepšuje. Pokud chcete působivě a komplexně popsat něčí život, nebo alespoň nějaké zásadní chvíle, jak se komiks snažil, tak potřebujete mnohem větší prostor. Takhle došlo k obrovské strohosti a celkový výsledek je takový, že se vám do ruky dostane nicneříkající zbytečnost. Částečně mě naštvalo, že některé skutečnosti jsou spíše na bázi drbů a místo ověřených a zásadnějších informací je to takový malý bulvárek bez zajímavosti. Čtenář, který o Lovecraftovi moc neví, se nic nedozví a člověk, který o něm něco ví se vlastně taky nic nového nedozví. Anotace vzadu knihy jako obvykle mluví o Cthulhu, který se v knize objeví všehovšudy na jedné kontextově vytržené kresbě, stejně jako náznaky celé hororové tvorby a Lovecraftovy fantazie. Jediné plus je snad jen sem tam hezký citát mezi kapitolami a to, že se kniha čte jako po másle.

Disease
29.06.2020

Slušná kresba korespondující s tématem. Místy příliš doslovné, ale i tak jsem se s nadšením začetl.

bertrand
12.03.2020

Ha!
Lovecraft spisovatel byl mistr narážek, pomalého budování děsu, plíživých a vědecky dávkovných známek rozkladu a stejně můžeme nahlížet na jeho životní dráhu - dokud jest tajemnem zahalena, je zajímavá pro badatele, vybízí k výkladům a dohadům.
Autoři se vydali opačnou cestou doslovnosti a zbytečně vynesli na světlo něco, co mělo raději zůstat skryto, čímž sice představili Mistra veřejnosti, ale zároveň ho, pro mne poněkud bezohledně, zbavili jeho kouzla. Proto nemohu knihu hodnotit kladně.

KubaHanzelin
24.02.2020

Zajímavý nápad udělat Lovecraftův životopis jako komiks, ale jedná se jen o část jeho života a tak tedy je kniha poměrně útlá (lehce pod průměrem délky klasického komiksu). Ovšem zajímavosti ze života mistra kosmického a nepředstavitelného hororu se dozvíme, kresba nenadchne ale ani neurazí, dalo by se říct, že je poměrně tématická:)

TheRaven
06.02.2020

Komiksové zpracování posledních dvanácti let života H. P. Lovecrafta se tematicky jeví jako velmi slibná látka, ale výsledek, jenž má lehce přes sto stran, za oprávněnými očekáváními pokulhává. Kresba sice není špatná, ale scénář toho ze života mistra navzdory lákavé předmluvě mnoho nenabízí. Patrně nejzajímavější jsou pasáže, kdy se dostane na úryvky z Lovecraftových povídek, leč těchto vložek je velmi pomálu a nedokážou komiksu propůjčit alespoň trochu temnější či osobitější atmosféru, zkrátka něco, díky čemu by se dala kniha považovat za něco víc, než jen stručný výtah z Lovecraftova života převedený do komiksové podoby. Celkově tak ryzí průměr, který neurazí, ani nenadchne.

het2
01.02.2020

Tady Lovecraftovy povídky nehledejte (i když pár se jich tu mihne a s nimi často i jejich inspirace), tohle je biografický komiks, který nabízí několik epizod z poslední dekády jeho života. Těm, kdo jsou s ním alespoň trochu obeznámeni, je jasné, že to nebude příliš veselé čtení. Autoři se toho nebojí a tak hned od začátku ukazují Lovecraftovu složitou osobnost včetně jeho rasismu a antisemitismu a dnes už samozřejmě neobhajitelných politických názorů (ty je ale potřeba vidět časovém kontextu). Složitý byl i jeho životní úděl, tolik typický pro autory, které svět \"objevil\" až po jejich smrti. Své sehrála neschopnost přizpůsobit se okolnímu světu, chudoba a v závěru i vleklá nemoc, požírající jej zevnitř. Je to smutné čtení a kromě tragického konce HPL dojde i na smrt R.E. Howarda či Harry Houdiniho. Obě měly na Lovecrafta velký vliv. Kromě nich se setkáme i s celou řadou dalších postav, či odkazů na ně, a člověk neznalý může být chvílemi ztracen. Ale i tak, myslím, že tenhle komiks je víc než pokusem o ucelenou biografii plnou faktů hlavně o atmosféře a pocitech. A to mu jde na výbornou. Kresba je dobrá a prolínání životopisných pasáží s výjevy z povídek je parádní.

martinstefko
30.01.2020

Kniha "Howard P. Lovecraft – Ten, kdo psal v temnotách" je takovou lehkou ukázkou toho, kdo byl ten vysoký podivín z Providence. Podařilo se jej vykreslit jako člověka, který mohl skutečně žít, což je na komiksu velmi pozitivní, ale stejně tak se nepodařilo v plném rozsahu zachytit jeho život a specifika jeho osobnosti. Přece jen je komiks "Howard P. Lovecraft – Ten, kdo psal v temnotách" spíše takový povšechný, kdy se mu podařilo zmínit to základní, co se o Lovecraftovi ví, ale do větší hloubky se tu nezachází. Nevadí to tolik, přece jen, pokud chcete o Lovecraftovi vědět víc, asi budete hledat jiný zdroj než právě tento komiks. Obrázek si o autorovi ale rozhodně můžete udělat. A možná vás obrazy z jeho fantazie nalákají na jeho tvorbu anebo alespoň pochopíte, kde se mnozí jiní neustále inspirují, protože Lovecraft asi navždy zůstane nepřebernou studnicí, z které si hororoví tvůrci budou dál a dál brát.