Sybelle Sybelle komentáře u knih

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Povedená série povídek, kde si každý něco najde. Jako vždy se povídky četly téměř samy. Až na povídku ve formě básně. U té člověk musel trochu zpomalit. Ke každé povídce je úvod, kde autor píše, co ho inspirovalo.
Některé povídky jsou cíleně napsané v trochu jiném stylu. Ale i tak se nezapře autorův vlastní styl. Osobně se mi nejvíce líbila povídka UR. Který čtenář by takovou věc nechtěl :).

27.07.2022 4 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

I když toto téma nevyhledávám, bylo to odpočinkové čtení na téma magie a čarodějnictví. Líbilo se mi zobrazení obou stran mince tohoto řemesla.
Příběh má trochu delší úvod, ale to k tomu patří pro pochopení hlavní hrdinky.
I když i to se dalo za mě zkrátit.
Bohužel některé popisy byly zbytečně dlouhé a člověk se v nich ztrácel. Člověk by asi měl s hlavní hrdinkou soucítit, ale ani to se moc nepovedlo.

15.07.2022 3 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Postihnout tento román v krátké recenzi mi přijde nemožné. Je to krásná ukázka zbytečnosti války. Ukazuje, jak válka a propaganda zasahuje do všech aspektů života. Vojenského i civilního.
Hlavní hrdina se v tom snaží vyznat a rozhodně to není černo-bílý pohled.
Ono to ani nejde. Člověk, co se k jednomu chová jako kamarád, je pro jiného zlo.
A tím zlem v době nacistického Německa nejsou myšleny drobnosti.
Remarque měl talent vidět věci z mnoha úhlů pohledů a tím dokázal velice dobře
vystihnout situaci.
Není to nejveselejší příběh, ale určitě doporučuji k přečtení.

14.07.2022 5 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Dobře napsaný příběh s rychlým dějem. Bez zbytečných odboček. Příběh se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti.
Staví na myšlence vyvíjející se umělé inteligence, která zná lidi až příliš dobře a stává se z ní něco jiného, než tvůrci zamýšleli. Zajímavé bylo i funkční propojení umělé inteligence a lidského faktoru.

08.07.2022 4 z 5

Assassin's Creed: Průvodce světem Assassin's Creed: Průvodce světem kolektiv autorů

Po grafické i informační stránce krásný průvodce světem Assassin's Creed. Informačně končí u Odyssey.
Jak název říká jedná se o průvodce a proto obsahuje hodně spoilerů ke hrám a příběhu celkově. Najdete tu informace z her a další tvorby okolo Assassin's Creed. Ani občasné nesrovnalosti v překladu nekazí dojem. Jedna mě dokonce i pobavila. Strana 222:Templáři mají tři cíle. 1. zničit bratrstvo templářů.
Je to opravdu krásný průvodce tímto světem, který pomůže zorientovat se i pokud nechcete hrát hry a jen se chcete něco z této herní série dozvědět.

27.06.2022 5 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Kniha je kombinací více žánrů. Odehrává se v moderní době, ve které se poslední drak na světě Vern naučil přežít a dokonce využít i mnoho jejích výhod.
Najdete tu humor, cynismus, akci i lidskost. V některých částech se autor s postavami moc nemazlil. Jedná se o zajímavě zpracovanou knihu, která se dobře četla.

20.06.2022 3 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

Originálním způsobem zpracovaná série povídek na téma životních cest lidí. Asi hodně záleží v jakém rozpoložení povídky čtete. Osobně bych se po přečtení těchto povídek vyhnula onomu pomyslnému tržišti velkým obloukem.

26.05.2022 4 z 5

Lucidní sny: Naučte se vědomě snít Lucidní sny: Naučte se vědomě snít Gareth

Jedná se spíše o menší příručku obsahující základní informace, jak se naučit lucidně snít. Většina věcí je z autorovi praxe. Takže obsahuje tipy a triky, jak se naučit s vědomými sny pracovat. Jak napovídá počet stran není to obsáhlé dílo. Spíše bych ji brala jako doplňující literaturu k širší publikaci na toto téma.

24.05.2022 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Krátká povídka o vnímání toho, jak žijeme své životy. Hlavní hrdinka ztratí potřebu spánku. A tím dostane příležitost více přemýšlet o životě. Jestli to vezme z dobrého konce nebo ne, je na posouzení každého. Autor tu nechává jako vždy prostor k zamyšlení.
Doprovodné kresby jsou velmi dobré a vizuálně dotváří pěkně příběh.

03.05.2022 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Na rozdíl od Hrobky jsou povídky delší a propracovanější (motivy postav, temná atmosféra). Ubyly povídky s příjemnou tématikou, kde hlavní hrdina putuje neškodnými snovými světy. Přibylo více podzemí, démonů, prokletých domů a starých bohů. Ale také i hlavních hrdinů, kteří mají silný pud přežití a v jednom případě se postaví zlu s dobrým úmyslem zamezit jeho pokračování.
Celkově je vidět vývoj v autorově tvorbě a zdokonalování jeho stylu.

29.04.2022 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Skvělá kombinace duchařského příběhu a detektivky. Bylo zajímavé postupně objevovat minulost a pravdu o pokrevní linii Hettie, které pověry a strach druhých lidí zničili život. Příběh měl smysl a čtení ubíhalo rychle.
I když si člověk mohl dobře tipnout, koho Helen hledá, vůbec to nevadilo. Autorka popsala výstižně ale ne moc zdlouhavě prostředí i postavy. Takže se dalo soustředit na příběh, který krásně ubíhal.

28.04.2022 4 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Další skvělý příběh z Beraních hor, ukazující Bábi Zlopočasnou v jiném světle. Jak se ukázalo pozvat pokrokově smýšlející upíry nebyl zrovna dobrý nápad. Postavy i děj opět skvělé. Nechybí ani zajímavé a vtipné/realistické rozhovory. U známých postav je krásně vidět jejich vývoj a nové jsem si rychle oblíbila.
Zajímavost na závěr pro ty, kdo četli Malé bohy, bude zajímavý vývoj omniánské církve.

28.04.2022 5 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

I když jsem nečetla předchozí díl, nebyl problém se aspoň trochu zorientovat. Myšlenku knihy bylo těžké minout, když byla podaná takto zveličeným způsobem. Celkově styl psaní a přehnané zveličování mi vůbec nesedlo. Některé kapitoly byly prostě úmorné.
Myšlenka knihy byla jasně podaná a svým způsobem autor velmi dobře vystihl lidi v jejich celkové bídě. A jsem i přes toto hodnocení zvědavá, jak to s Medison dopadne.

21.04.2022 2 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Pěkná detektivka zaměřená hodně na psychologii postav a metody policie. Toby celý život žije v bublině štěstí, a i když něco zkazí, dopadne to dobře. Po střetu s lupiči u sebe doma má zdravotní následky a začne se starat o svého strýce v jeho domě.
Po náhodném nálezu lidských pozůstatků ve starém stromě začne vyšetřování cca 15 let staré vraždy.
Příběh se mi líbil. Bylo zajímavé sledovat stopy až do dospívání všech podezřelých. Konec také překvapil.

21.04.2022 4 z 5

Jednota Jednota Oliver Bowden (p)

Příběh krásně vyplňuje mezeru mezi úvodem hry a první misí, kdy hrajete za Arna (AC Unity). Je vyprávěný z pohledu Élise. Dozvíte se o jejím dětství a co formovalo její názory. V pár kapitolách potkáte i postavu ze staršího herního dílu.
Kniha se četla velice dobře a může si ji přečíst i člověk, co nezná hry. Na rozdíl od předchozích knih se nejednalo o popis herního děje. Ale samostatný příběh doplňující hru. A kdo chce znát celý příběh doporučuji tuto skvělou herní sérii.

21.04.2022 4 z 5

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Jedná se o zajímavě laděný filozoficko-romantický příběh. Spíše více filozoficky. V knize jsou hodně probírány postoje k životu, postavení žen ve společnosti, vzdělání, lásku a způsob života. Ale řeší se tam hodně i věcí v praxi. Kniha může být v jednom ohledu náročnější, ale na druhou stranu je to zajímavá a dobře čtivá kniha spíše odpočinkového charakteru, zasazená do pěkného prostředí.
I když mi stále uniká důvod potřeby žen z města sehnat Prudencii manžela. A musím přiznat, že mě občas štvala i samotná hlavní hrdinka, ale to k té postavě patří, protože kdyby byla jiná, nebyla by námětem na knihu.

20.04.2022 3 z 5

Knihu jsem pořizovala, abych si osvětlila některé věci a mýty ke spánku. Čtenáři je srozumitelným a stále odborným způsobem vysvětlen mechanismus spánku a proč je tak důležitý pro naše tělo i mysl.
Krásně vysvětluje, jak funguje kofein na mozek a další okolnosti. Po vyzkoušení pár věcí z této publikace mohu potvrdit, že na tom něco bude. Určitě doporučuji dále. Je to výstižně psaná publikace na téma spánek, kterou člověk pochopí i když není odborník.

07.04.2022 5 z 5

řeka bohů II. - Sedmý pergamen řeka bohů II. - Sedmý pergamen Wilbur Smith

Druhý díl navazuje na děj prvního cca po 4000 letech. Royana Al Sima a Sir Nicolas Harper luští Taitova vodítka a hádanky, aby nalezli hrobku faraóna Mamose. Celé to začne nálezem hrobky královny Lostris, kde Taita schoval svitky popisující děj z prvního dílu.
Opět se ocitáme v Etiopii a o soupeře, který chce hrobku a její obsah ukořistit jen pro sebe nemají nouzi. Příběh i detaily jsou propracované jako v prvním díle. Přiznávám, že některé technické pasáže (je jich jen pár) jsem přečetla jen letmo, ale jinak detaily a propracovanost popisů dodávají místům na realističnosti.
Samozřejmě byly některé věci předvídatelné a hlavní hrdinové v jednom ohledu velmi naivní. Ale i tak je to dobře napsaný dobrodružný román na dlouhé večery.

07.04.2022 4 z 5

Série krátkých setkání se zvířátky, mluvícími květinami, kartami a mluvícími šachovými figurkami, která umí vytvořit jen dětská fantazie ve snu. Na rozdíl od filmových zpracování (viděla jsem jen cca 3), která se snaží dodat i nějaké ponaučení na konci, je knižní předloha hlavně pro pobavení dětí.
Alenka se v jednom kuse zmenšuje a zvětšuje. Jako mávnutím kouzelného proutku skáče z místa na místo. Kniha je dobře čitelná smršť neustále se měnícího okolí a setkání.
Některé postavy jsou inspirované skutečnými lidmi z autorova života (zjištěno z jeho životopisu přečteného po knize). Hlavně v druhé části (Alenka za zrcadlem) je vidět i autorova záliba v šachách.

06.04.2022 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Tato série povídek poskytuje náhled na téma, o kterém se tak často v literatuře nepíše. Povídky se četly dobře. Jsou hodně o strachu, jak společnost nebo jedinec přijme to, co je odlišné. Včetně přijetí sama sebe. Příběhy v této knize nesou celkově pozitivní myšlenku, že to, co je odlišné, není špatné. Že se stále jedná i lidi, které znáte, přátelé a rodinu.

21.03.2022 4 z 5