Sybelle Sybelle komentáře u knih

Lehké fantastično (limitovaná sběratelská edice) Lehké fantastično (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Cestování Mrakoplaše a Dvoukvítka pokračuje. Mrakoplaš opět utíká z jednoho dobrodružství do druhého (ne, že by o to stál). Na rozdíl od Barvy kouzel se zde objeví několik postav, které se vyskytnou i v dalších dílech. Je tu už přímá návaznost na budoucí dějové linie. Pěkné zakončení příběhu za doprovodu typického autorova humoru.

22.12.2023 5 z 5

Holmes z Kjóta 6 Holmes z Kjóta 6 Mai Močizuki

Opět pěkné lehké čtení s dávkou historie a vzdělání. Tentokrát na novoročním večírku Kijotakova dědy. I čtenář se může tak trochu zapojit do řešení hádanky na večírku.

15.12.2023 3 z 5

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

Skvělá detektivka. Líčení vyšetřování jako hledání důkazů a odkrývání psychologie postav je krásně vyváženo. Vedle důkazů Poirot vysvětluje i příčiny jednání jednotlivých podezřelých. Je to má druhá kniha od Agathy Christie a vidím to na další díly časem.

15.12.2023 5 z 5

Mars Red 3 Mars Red 3 Bun'ó Fudžisawa

Toto je spíše celkové hodnocení série a zároveň to platí pro každý díl zvlášť. Manga má svižný a dobře čtivý příběh ve, kterém se nedá ztratit. Čtenáři je odhalena i minulost hlavních hrdinů do takové míry, aby byli jasné jejich motivy, ale bez citového vydírání nebo přehánění. Příběh má i jasný konec. Pěkná záležitost, která se dá přečíst celá za pár dnů.

11.12.2023 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Nekonečný příběh je jeden z mých oblíbených příběhů. Až velmi pozdě jsem zjistila, že existuje i kniha. Oproti filmu jsem pochopila, jaké jméno Bastián dal dětské císařovně a jak je Fantázie a lidský svět provázaný. Tím to nekončí. Tam kde končí film začíná v knize vlastní Bastiánovo dobrodružství ve Fantázii. Jako všichni před ním musí skrze svá přání najít cestu domů nebo navždy uvíznout ve Fantázii. A to jak, zjišťuje není nic záviděníhodného. Určitě už jen pro samotné pochopení, co chce kniha říci stojí za to ji přečíst. Film, ač se mi líbí, vynechává podstatu příběhu.

11.12.2023 5 z 5

Mars Red 1 Mars Red 1 Bun'ó Fudžisawa

Dějově svižná manga s jasným příběhem. Zajímavě pojatí upíři. Nechybí ani vysvětlení, jak upíři v tomto světě fungují nebo jak byli někteří přeměněni. A také, jak se s tím vyrovnávají. Jde se na další díl .

07.12.2023 4 z 5

Barva kouzel (limitovaná sběratelská edice) Barva kouzel (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Pěkný úvod do zeměplošské série. Je hlavně věnovaný Mrakoplašovi a Dvoukvítkovi. Zatím se zde nesetkáte s mágy z neviditelné univerzity, ale seznámíte se s Ankh-Morporkem, jeho zřízením a obyvateli. Je to vtipné v Prachettovském stylu. Dvoukvítek je prostě zvědavý na všechno možné a je neomylně přesvědčen, že vše se vyřeší. Naproti tomu střízlivě uvažující (a dosti zbaběle k tomu) Mrakoplaš se děsí každé situace, kterou Dvoukvítek nazve zajímavou a krásnou. Protože Dvoukvítek jako správný turista vše vidí s růžovými brýlemi.
I když je pravda, že pozdější knihy ze série jsou určitě lepší, stále je to dobře napsaný humorný příběh. Každá další kniha sérii rozšiřuje a jak člověk poznává jednotlivé hrdiny má je stále více rád. Ačkoli to nejsou klasičtí hrdinové, které byste ve fantasy očekávali, jsou o to více reálnější.

07.12.2023 4 z 5

Postrach jezera Postrach jezera Åsa Larsson

Na to, že Alrik má strach z vody tady se koupe hodně, ale je to k něčemu dobré. V tomto díle se trochu ujasní vztahy mezi postavami. Lehce se poodhalí minulost Iris. Celé to působí jako předzvěst nadcházejících potíží. Větších než těch, kterým čelili doposud. V brzké době to vidím na pokračování.

24.11.2023 4 z 5

Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti Friedrich Nietzsche

Tohle bylo něco na pocvičení. I když sám autor v textu odsuzuje příliš rozvláčný styl psaní, sám se mu nevyhýbá. Přesto je knize hodně postřehů k myšlení tehdejší společnosti a některé by mohli platit i dnes. S některými názory nelze souhlasit, ale kniha je poplatná své době a jak sám autor píše nelze se vyhnout nákaze jistého myšlení, když člověk žije na daném území.

20.11.2023 4 z 5

Pohádky bratří Grimmů (60 pohádek) Pohádky bratří Grimmů (60 pohádek) Jacob Ludwig Carl Grimm

Tato verze pohádek je již podle ediční poznámky upravená a krutosti zmírněné. I tak je na nich hodně znát z jakého pocházejí prostředí a mnohdy je to spíše čtení pro dospělé než děti. Ale i ty by si mezi pohádkami vybraly. Na rozdíl od moderních verzí pohádek jsou hodně „praktické“ a často je hlavním cílem zbohatnout a najít si pěknou nevěstu. Některé jsou krátké příběhy s morálním ponaučením. Například pohádka o dědovi a vnukovi. Je to sice záležitost na dvě stránky, ale krásně výstižná.

03.11.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 5 Holmes z Kjóta 5 Mai Močizuki

Tentokrát je hlavní děj soustředěný na divadlo a jeho prostředí. Nechybí samozřejmě případ. A život běží dále. Jsou Vánoce a události kolem nich čtenáře zavedou i do osobních životů hlavních postav. Jako vždy odpočinková jednohubka.

30.10.2023 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Další krásné počtení doplněné krásnou grafikou. Když porovnám film a knihu je tu oproti předchozím dílům už více rozdílů. Tím nehaním filmy. Všechny se mi líbili. Ve výsledku se dostanete ke stejnému konci, jen s trochu jiným průběhem. Ovšem jen v knize se seznámíte s domácí skřítkou Winky a dozvíte se, co dělal Dobby po svém propuštění. A další zajímavé informace o jiných postavách. Už se těším na další díl.

11.10.2023 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Pokud jste si neužili politikaření a vybírání stran v prvním díle, tady si to užijete pořádně. Vyjasní se, kdo stojí, na čí straně (aspoň u většiny). Druhý díl je více věnován Ciri a vývoji ve světě než Geraltovi. Ale to neznamená, že tam není. Geralt pátrá po těch, co chtějí unést Ciri a jeho zlikvidovat. Přitom se drží své neutrality. V knize se prolíná několik dějových linek, které pěkně vysvětlují vývoj a okolnosti děje.

11.10.2023 4 z 5

Strata Strata Terry Pratchett

Název knihy je hodně trefný, i když mi jeho význam došel až na konci. Krásně je tu vidět autorův názor, že dobré věci si zaslouží recyklaci. V případě Straty je to jak celý svět, tak i jedna konkrétní hláška, která se objeví v barvě kouzel. Kniha byla o něco víc techničtější než Temná strana slunce. Ale nebylo toho moc a pokud jsem se v něčem ztratila vůbec to pro děj a význam knihy nevadilo. Technická stránka prostě ke Sci-fi patří. I když se Terry Pratchett proslavil hlavně zeměplochou i jeho sci-fi tvorba je dobrá.

15.09.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 4 Holmes z Kjóta 4 Mai Močizuki

Opět pěkné odpočinkové čtení. Hlavní příběhová linka, která je naznačena na konci předchozího dílu je zde hlavním tématem. Také Aoi se její trénink na odhadování uměleckých děl vyplatil.

12.09.2023 3 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Na to, že kniha vznikla zhruba před 60 lety je stále hodně aktuální. Kdyby autor znal sociální sítě, určitě by vznikly další zajímavé úvahy. K popisu problémů lidstva používá zkušenosti ze svého oboru a trochu psychologie. Vysvětluje pěkně tzv. odlidštění a celkovou otupělost lidské populace. A to i z pohledu, který jsem četla poprvé. Určitě doporučuji knihu k přečtení. Není dlouhá a ani složitě napsaná. A nabízí hodně podnětů k zamyšlení.

06.09.2023 5 z 5

Holmes z Kjóta 3 Holmes z Kjóta 3 Mai Močizuki

Třetí díl v sérii je věnován více rodině a majiteli krámku se starožitnostmi a náznakem otevírá ucelenější příběh, který se zatím skládal z jednotlivých nesouvisejících případů. Jako předchozí díly to bylo příjemné odpočinkové čtení.

30.08.2023 3 z 5

Temná strana slunce Temná strana slunce Terry Pratchett

Ani tato kniha nezapře svého autora. Je to kratší a přímější příběh o hledání ztracené vyspělé rasy.
Lidstvo už dávno osídlilo mnoho koutů galaxie a pohled na to, co spadá pod lidská práva se posunul úplně jinam. Ocitnete se vesmíru obydleném mnoha rasami, ale některé věci se prostě nemění ani s technologickým pokrokem. Taky se ukáže, že poezie může dát někdy dost zabrat. I když je člověk zvyklý od Terryho Pratchetta na jiný žánr, je vidět, že i Sci-fi si užíval a je to pěkné čtení.

30.08.2023 4 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

Odposloucháno ve slovenském vydání, které bylo pěkné namluvené. Zpočátku jsem čekala klasickou honbu za pokladem zasazenou na Slovensko v 2. polovině 19. století. Konec knihy a případné pokračování už bude asi jiný žánr. Každopádně to byl pěkný dobrodružný příběh s propracovaným historickým pozadím.

22.08.2023 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

V duchu myšlenky špatná reklama je taky reklama jsem se rozhodla pustit do dlouho odkládaného zaklínače. Kniha mě překvapila dobře sestaveným a reálným světem. Ve světě zaklínače jsou pěkně popsané ekonomické války, politika a jiné věci. Pro lepší orientaci doporučuji stáhnout si mapu a jména království a králů. To spíše pro rychlejší orientaci. Samotný příběh a prostředí také nezklame. Dobře je vysvětlena Geraltova neutralita a nechuť zapojovat se do válek. To samé platí pro motivace dalších postav. v brzké době to vidím na pokračování.

17.08.2023 5 z 5