Osm smrtelných hříchů civilizace

Za osm smrtelných hříchů, kterých se moderní člověk dopouští a které budou jednou příčinou jeho pádu, považuje autor: Přelidnění země, ničení životního prostředí, závod člověka se sebou samým, ztrátu schopnosti prožívat city, genetický úpadek, rozchod s tradicí, rostoucí poddajnost lidstva k doktrínám a zbrojení atomovými zbraněmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24449/big_osm-smrtelnych-hrichu-civilizace-1ws-24449.jpg 4.3103
Literatura světová, Filozofie, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Academia

Die acht Todsünden der zivilisierten Menschheit, 1973

Kniha Osm smrtelných hříchů civilizace

HanzKaufmann

(+ SPOILER) Kniha nemela chybu, byly v ni shrnuty vsechny hlavni problemy civilizce.
Problem teto knihy je ze vysla 50let pred tim nez ji lide zacnou brat vazne.
Mozna se pletu a lide ji zacnou hrat vazne az za 100 let od jejiho vydani.
Kouzlo teto knihy je v tom, ze kdyz budete chtit naskocit do politiky a budete veci z knihy opakovat dost casto a dost nahlas, zcela jiste se dostanete az do parlamentu.
Obsahu knihy nejde oponovat, ani nijak vyvracet jeji obsah.
Tem kterym se kniha zdala strucna, nebo nesrozumitelna, doporucji od stejneho autora knihu: Takzvane Zlo, prirodni zakonitosti agrese.
Tam vsechno co tady zjednodusil, rozebral na atomy.
Jsem rad ze tuto knihu jsem cetl az jako druhou v poradi, protoze bych asi vsemu taky nerozumel.
Ke Konradovi chovam velkou uctu, tohoto cloveka vidim spis jako vladce na trune, nez jako biologa.
10/10!
PS: u vydani teto knihy neni zadny vlezdoprdelkovsky prozapadni zaver jako u :Takzvane zlo.
Asi Konrado malinko prozrel po tom co tam 10let zil a videl realitu zapadu z prvni ruky.

Covid2020

O co inteligentnější a životaschopnější jsou zvířata oproti člověku. Žádný z popisovaných sebedestrukčních hříchů jim nehrozí. Člověk se programátorovi nějak nepovedl.

hana5094
24.10.2020

Nadčasová kniha, jejíž obsah je stále aktuální. Všechny myšlenky mi dokonale dávají smysl. Velmi důležitá kniha, kterou by si měl každý přečíst.

Khamul1
12.07.2020

Velmi rozporuplné dílo, jež čtenáře donutí zamyslet se nad tím, kam spěje naše civilizace. Ačkoli je kniha prezentována jako populárně vědecká, leckde pro laika ztrácí na srozumitelnosti.

U kapitoly Přelidnění jsem očekával uvedení problému životního prostoru a zdrojů obživy, k mému překvapení zde Lorenz však probírá spíše problematiku odlidštění velkých měst, což ale určitě není na škodu. Zaujaly mě především kapitoly Běh o závod se sebou samým, Vyhasnutí citů a Genetický úpadek, v nichž autor často využívá vynikající přirovnání a má výborné postřehy. Jinde byl bohužel značně ovlivněn soudobým hnutím Hippies, které mu zjevně hodně lezlo na nervy, takže tyto pasáže dnes nejsou příliš aktuální. Zdálo se mi, že Lorenz některé otázky zjednodušuje nebo přehání. Řešení řady jím uvedených hříchů civilizace je dnes naneštěstí mnohem naléhavější než v době, kdy knihu psal. Domnívám se, že těch hrozeb pro dnešní civilizaci navíc dost přibylo.

Ač se s mnoha Lorenzovými stanovisky neztotožňuji, kniha je to bezesporu úžasná. Jistě se k ní ještě vrátím a znovu nad ní popřemýšlím. Dávám 85 %

vmatusko
14.01.2019

Výborná kniha.

Mimir
13.07.2018

Na začiatok 2 uhly pohľadu na adekvátnosť etológie k sociológií. A. Maslow : ...štúdium zvierat, môže objasniť len tie aspekty ľudského fungovania, ktoré s nimi zdieľame. Nemá žiadnu hodnotu pre porozumenie vyšších, špecificky ľudských vlastností, ktoré sú ľudskému druhu vlastné, ako je láska, vedomie vlastného JA, sebaurčenie, osobná sloboda, morálka, umenie, filozofia, veda. Do veľkej miery je takéto štúdium neužitočné tiež s ohľadom na niektoré špecificky ľudské negatívne vlastnosti, ako je chamtivosť, túžba po moci, krutosť a tendencie k zhubnej agresivite. Druhý pohľad je, že Darwin, Freud či Lorenz dokonale otriasli ľudským narcismom a analógie niektorých behaviorálnych prejavov medzi človekom a zvieratami sú pozoruhodné. Môj dojem je, že etológ bude mať svoju pravdu, ktorá bude vychádzať zo správania živočíchov, sociológ ju skritizuje a poukáže na absenciu sociálnych vzťahov. Psychológ sa ohlási so špecifickým dôrazom na individualitu a antropológ na vývin ľudského druhu ako takého. Možno konsenzus všetkých, bol by konštruktívnou cestou. Každopádne kniha samotná prináša mnoho premýšľania chtivých myšlienok a ja ju vidím oveľa prínosnejšou než úzkoprsé Takzvané zlo. Doporučujem!

Akana
12.03.2018

Pro mě je kniha cenná z toho důvodu, že je psaná z pohledu odborníka na chování živočichů. On totiž člověk je živočich jako každý druhý, i když se už od časů krále Klacka snaží sám sebe přesvědčit, že je něco "spešl", což je zbytku vesmíru samozřejmě zcela ukradené. (Moje alter ego Věčný Rejpal by namítl, že takhle sám sebe patrně vnímá každý druh, jen nemá ten "dar" se za to stydět, ale tímhle směrem to nebudu pitvat). Každopádně etolog proto má, ať už se to někomu líbí nebo ne, plné právo se k otázkám perspektiv civilizace vyjadřovat. Podoba hrozeb, kterým se tu Lorenz věnuje, se sice za to téměř půlstoletí trochu změnila (a další přibyly), ale ne natolik, aby jeho dílko přestalo být aktuální.

medvedice3
11.03.2018

Ač ta kniha vyšla před pětačyřiceti lety, je nanejvýš aktuální! Jak by to autor napsal teď, po těch letech, kdy se naprosto všechno, o čem píše, prohloubilo a znásobilo!