Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti

Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5932/mid_mimo-dobro-a-zlo-predehra-k-filosof-en8-5932.png 4 81 6

Ve svém stěžejním díle rozvíjí významný německý filozof téma nadčlověka z knihy Tak pravil Zarathustra, nadčlověka, který stojí mimo dobro a zlo. Německý originál knihy Mimo dobro a zlo. Předehra k filosofii budoucnosti byl poprvé publikován roku 1886, ale materiál k ní autor shromažďoval už od začátku osmdesátých let, kdy se jeho myšlení začíná postupně zaměřovat k ústřednímu pojmu jeho pozdní filosofie - k vůli k moci. Nové vydání je oproti předchozím opraveno a opatřeno poznámkami a vysvětlivkami.... celý text

Literatura naučná , Filozofie

Vydáno: , Aurora (Praha)

Jenseits von Gut und Böse. Vorspiel einer Philosophie der Zukunft , 1886

Sybelle
20.11.2023 4 z 5

Tohle bylo něco na pocvičení. I když sám autor v textu odsuzuje příliš rozvláčný styl psaní, sám se mu nevyhýbá. Přesto je knize hodně postřehů k myšlení tehdejší společnosti a některé by mohli platit i dnes. S některými názory nelze souhlasit, ale kniha je poplatná své době a jak sám autor píše nelze se vyhnout nákaze jistého myšlení, když člověk žije na daném území.

DarthSoren
04.11.2018 5 z 5

Zajímavé a šťavnaté doplnění Zarathustru. Již název napovídá, že se Nietzsche ani náhodou nebude držet moralizování, ale právě naopak - podrobí morálku a etické konstrukty lidstva kritice. Právem mu patří titul prvního immoralisty. Mnoho lidí má s Nietzschem a jeho filosofií problém, ale na mě působí jeho myšlenky jako blahodární nektar. Nemůžu říct, že souhlasím úplně se vším co kdy napsal, nicméně jeho unikátní postřehy a hluboké cítění (a ctění) života jsou něčím, co se u jiných filozofů vidělo jenom zřídka.

Matiniela
17.03.2014 5 z 5

Kniha dobře doplňuje knihu Tak pravil Zarathustra. Nietzsche se na rozdíl od ostatních filozofů čte velice snadno a jde cítit, že byl příznivcem Buddhismu. Knihu doporučuji všem a nejvíce těm co mají rádi nadčasové myšlenky a kvalitní četbu.

Kdo dosáhne svého ideálu, ten jej právě tím překročí.

Georgius
22.12.2013 5 z 5

Občas začnu číst knížku od nějakého světově uznávaného filosofa a často po několika desítkách stránek už nemám chuť číst dále - samé s prominutím kecy, žvásty, teoretizování,... ale Nietzscheho názory, postřehy, myšlení ve mně obvykle rezonují a nemám k nim odpor.
Mám pocit, že mnoho světově uznávaných filosofů jen celý život teoretizovalo a nepokusili se/báli se opravdu žít - což se o Nietzschem říci nedá (možná i proto ta jeho vůle k moci/činu) a proto v jeho tvorbě cítím moudrost čerpanou z opravdového života.

alper
19.11.2011 5 z 5

geniální kniha-jakýsi komentář k zarathustrovy

Denaille
13.07.2011 3 z 5

Nevím, jestli jsem od Nietzscheho vybrala správnou knihu... Jediná má "modré" hodnocení... :D K čemuž jsem taky přispěla pouze tří hvězdičkovým hodnocením. Nemyslím si, že je to špatná kniha, ale dost na tom možná má přičinění, že od Zarathustry jsem zatím nic nečetla a tudíž tuhle knihu nemůžu dostatečně pochopit.

Friedrich Nietzsche
německá, 1844 - 1900
2003  81%Antikrist
1996  85%Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti
2019  83%Tak pravil Zarathustra
2002  89%Genealogie morálky: polemika
2010  88%O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním

Kniha Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti je v