Svatoslav Svatoslav komentáře u knih

Seznamte se: Warhol Seznamte se: Warhol Catherine Ingram

Edice, jež by se dala nazvat uměním. Populárně naučná autobiografie chytne a nepustí. Andy podstatu knihy a umění celkově vystihl sám, až díky tomu předběhl dobu a stal se nesmrtelným.
"Making money is art and working is art and good business is the best art."

22.08.2017 4 z 5

Dívka jménem Patience Dívka jménem Patience Daniel Clowes

Já tyhle wibbly wobbly, timey wimey stuff tuze rád a jsem přesvědčen, že se k Patience v budoucnu ještě několikrát vrátím. Nikoliv kvůli kresbě, ale díky silnému příběhu, který chytne a nepustí.

13.07.2017 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Skvělé napsané, graficky brilantní nafouknuté nic. Deník sebestředné paničky, která "musí" být doma a "musí" se věnovat "jen sama sobě". Och, jak těžký ona má život. Mé první setkání s Murakamim a tak slabé, doufám, že následující tituly budou opravdu tak strhující, jak slibují čtenářské tamtamy. Na závěr použiji výstižný citát z novely.
"Nač pak ale byla celá ta ohromná spousta času, kterou jsem strávila čtením?" Po přečtení Spánku si to říkám také. Ten čas mi již nikdo bohužel nevrátí.

12.03.2017 2 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

King miluje sci-fi brakovky padesátých/šedesátých let. Tommyknockeři jsou toho důkazem. Atmosférická, mysteriózní první polovina čtenáře postupně nahlodává, jak se bude příběh vyvíjet. Přidává na napětí a rychlost vyprávění nabírá na obrátkách. Druhá polovina bohužel (dle daného žánru tehdejší doby) je, až na pár výjimek naprosto pitomá, pošpiňující skvělou první polovinu a v neposlední řadě, urážející čtenáře. Čekáte na bombastické odhalení a vyvrcholení? Místo toho dostanete posedlý, vraždící automat na limonádu a vzpouru strojů. Na seznamovací část knihy nikdy nezapomenu (v dobrém), na závěrečnou část taktéž (s osypkami na zádech). Jeho první "seznámení" s "neznámem" nedopadlo nijak slavně, oproti tomu Pavučina snů či Pod kupolí dopadlo mnohem lépe a řadí se k tomu nejlepší, co kdy napsal.

25.01.2017

Lunapark Lunapark Stephen King

Stephen King a magický realismus? Že to nejde dohromady? Lunapark čtenáře okouzlí vykreslením doby, svého "fikčního" světa. Lunapark vás dojme svou upřímností a vzpomínkou na časy, kdy pokynutí hlavou na pozdrav bylo povinností. Lunapark vás mírně vyděsí svou "ghost story" linkou a v neposlední řadě chytne a nepustí svým detektivním pátráním. Lahůdka na jedno posezení, která zpříjemní každý sychravý den.

25.01.2017 5 z 5

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Nabušená akční jízda "mad maxovským" světem s filosofickým přesahem? Oprávněná legenda nemá vlastně ani jak zklamat. Snad škoda té dýlky. Málokdy mi bylo u konce tak smutno, jako v případě Logana. V pohodě bych snesl dalších tři stan stran.

24.01.2017 5 z 5

Pozůstalí Pozůstalí Tom Perrotta

Jakmile v roce 2011 Tom Perotta vydal svůj (v pořadí šestý) román, bylo otázkou času, než si lákavého námětu všimne filmové studio. Netrvalo dlouho a po kontroverzním kousku skočil televizní gigant HBO. Studio společně s knižním autorem a scénáristou Damonem Lindelofem (nechvalně proslulým závěrem seriálu Lost) přetvořil poměrně krátký příběh na televizní dílo, jež dokáže diváka citově rozložit na mikročástice. Román bohužel takové ambice nemá, ale na poli bezmála 340 stran dokáže bavit.
Kniha chytře pokládá jednu otázku za druhou, ale zodpoví jich pomálu. Což nemusí sednout každému. Tom Perotta sleduje rozklad společnosti po psychologické, společenské, ale také politické nebo ekonomické stránce. V zoufalství se každý jedinec zachová jinak. V některých se probudí fanatismus nebo čirá nenávist ke světu, jiní se pro změnu uzavřou do sebe. Najdou se ale i tací, kteří stále doufají v naději a snaží se v lidech najít kousek dobra. Autor drzým způsobem rozebírá základní principy morálky, zpochybňuje náboženské základy nebo rozebírá filozofické otázky života a smrti. Má vůbec něco v takovém světě smysl? Vyplatí se hledat odpovědi?

Předloha úspěšného seriálu rozehrává na malém poli poměrně epické divadlo. Je těžké vyhnout se porovnávání. Nicméně většina zásadních scén v porovnáních s těmi televizními působí jako jejich slabší beta verze. Roznětka, která vede k mnohem ničivějším událostem. Bohužel následky této roznětky v knize nejsou, oproti tomu v seriálu jsou rozvedeny do krajního extrému. Vyprávění chybí větší tah na branku. Vyhrocené situace nepůsobí na emoce, tak jak by měly. Pozůstalí jsou milá, oddechová knížka, která se snaží působit na emoce. Ve finále klouže po povrchu a každé postavě nahlédne opatrně pod pokličku. Tam, kde knižní Leftovers končí, ti televizní se teprve rozjíždějí.

24.01.2017 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Stephen je spisovatelský fenomén, jenž ovládá knižní trh již několik dekád. Poslední dobou nezáleží ani tolik na kvalitě vydaného materiálu, jako spíše prodejnosti. S tímhle neduhem se nese téměř každý druhý sborník mistra hororu. Sborníky by se daly rozdělit do několika kategorií. Ty, jež vybočují žánrově (Roční období), ty, které jedou efektivně na první signální (Noční směna, Mlha) a v závěru, ty, jež působí spíchnuté horkou jehlou před vypršením dodací lhůty (Za soumraku). Bazar zlých snů si z každé kategorie bere kousek.

Hned z kraje úvodní povídka Míle 81 na vás dýchne béčkovitostí a milým odkazováním na tematicky spřízněná díla Christine či Z buicku 8. Příběh opuštěného odpočívadla, na kterém se objeví auto s doslova podivnými chutěmi, dokáže dokonale znechutit nebo nadchnout. Záleží, zdali jste fanoušky exploitation hororů z osmdesátých let.
Po slibném začátku narazíte na situační „nudu“ ze života v podobě Premium Harmony a Batman a Robin mají spor. Abych pravdu řekl, těžko říct co Kinga natolik naštvalo, že napsal dvě ploché a nudné mikro-povídky o tom, že karma je mrcha. Nezáleží, že jdete nakupovat nebo čekáte na dálnici v koloně, stejně vás dostihne.
Oproti tomu následující Duna a Zlý chlapeček patří k tomu nejlepšímu, co kdy maestro na poli kratších příběhů vytvořil. První jmenovaná vás zavede na ostrov, blízko pobřeží, kde vám tajuplná duna odhalí morbidní informace o vašem životě. Zatímco druhá vás seznámí s chlapečkem, který svou zlomyslností dokáže otrávit a zničit nejeden život v průběhu několika desetiletí. Co spojuje tyto dva kousky? Triviální námět, precizní forma (rozhovor prokládaný flashbacky), zběsilé tempo a geniální pointa z které vás bude mrazit ještě dlouho poté.
Následující čtveřice povídek nestojí téměř ani za zmínku. Smrt chybí pointa. Kostnice je veršovaný halucinogen. Morálka působí jako průměrný televizní manželský thriller. Posmrtný život nabízí skvělý námět a potenciál, který je utnut ještě dříve, než se stačí vůbec rozběhnout.
O povídkách na zakázku nemá nikdo valné mínění. Překvapivě UR je nejen povedeným produktem na míru, ale především hodně silným kouskem s milým pomrknutím po fanoušcích Temné věže.
Herman Wouk stále žije, Blokáda Billy, Pan Mňamka, Zelený bůžek agonie nenabízí nic zajímavého. Náměty spíše připomínají prvotní nástřely a pocity, které Kingovi prolétly hlavou, když ho políbila múza. Bohužel je, ale múza stačila odletět dříve, než se námět stačil rozvinout. O Tommym se nemá cenu rozepisovat, už vůbec. Vzlyk nad dávno mrtvým kamarádem nefunguje, jak po stránce emoční, tak stránce autorské.
Naštěstí mrazivá Pod psa o marketingovém specialistovi, který miluje až za hrob a Opilé rachejlte, upomínající svou milou absurditou slavné Bojiště.
Celou sbírku uzavírají dva nejsugestivnější kousky, které tnou do živého. Nekrology jsou příběhem o oddanosti práci, hledání životní múzy, ale především absolutnímu propadnutí svému nadání, které může být značně nebezpečné. Mikovo nekrology hanobí mrtvé celebrity. Má úspěch a přízeň vedení, ale také davy fanoušků. V jeden se vše změní. Napíše nekrolog na živou osobu. Co se ale stane, když se váš talent obrátí proti vám a začne terorizovat okolí? Z nekrologů mrazí obecně, ale po tomto kousku se jim na nějaký čas raději vyhnete.
Letní bouře je labutí písní Bazaru zlých snů. Jak by vypadal svět na konci své životní poutě? Co by pociťoval poslední člověk na světě, který ztratil vše? Tím čím je Cesta Cormaca McCarthyho, tím je bouře pro Kinga. Depresí prodchnutá sonda do duše člověka a matičky země, která se rozhodla svou pouť zabalit. Skutečně to nejlepší na konec.

Bazar zlých snů obsahuje spoustu vaty sloužící k rozepsání před velkým románem. Na druhou stranu zde najdeme takové kousky, které se za uplynulou dekádu řadí k tomu nejlepší, co maestro na poli kratších příběhů vytvořil. Tento stánek není pro každého, ale nabízí množství nepřeberných chutí, z kterých si každý vybere to své.

24.01.2017 3 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Žhářka je nadčasovým dílem. Psychologickou studií lidí na pokraji sil, lidí skrývajících tajemství a alegorií na problém s menšinami v naší společnosti. Román zpracovává témata, která jsou aktuální dodnes. Dodává jim na síle pomocí thrillerového příběhu o holčičce zneužívané vládou a následným řáděním. Podobně jako Carrie je hodně explicitní, co se násilí, brutality a sexuality týče. Oproti tomu krásně pracuje s rodinným motivem a otcovskou láskou, která se v románech objevuje mnohem méně, než ta mateřská. Osmdesátá léta Kingovi zkrátka přála a najde se málo románů či povídek, které se z té doby nezapsaly mezi to nejlepší na poli žánru.

22.01.2017

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Planeta mezi dvěma slunci je milostným vyznáním Alien univerzu a mistrovskou prací s psychologií postav a postupným budováním mytologie (s kterou se následně pracovalo v Dies Irae). Čtení Fabiana je (jako jednoho z mála českých žánrových autorů) zkrátka slast!

19.01.2017 4 z 5

Kosí hnízdo Kosí hnízdo Zdeněk Drozda

Kosí hnízdo je jako vzpomínka. Vzpomínka na doby dávno minulé. Vzpomínka, která rozesměje, pohladí po duši, dojme a ve finále nechá s pocitem naprosté melancholie. Zdeněk Drozd napsal upřímný deník svého dětství, při jehož konci vám bude smutno. Smutno, že kniha není dvojnásobně delší.

18.01.2017 5 z 5

Zločin mezi dinosaury Zločin mezi dinosaury Jiří W. Procházka

Chcete dát svému synovci, bratranci, neteři, sestřenici, dcerce, synkovi, zkrátka komukoliv kvalitní knižní dárek? Zločin mezi dinosaury je svižnou, akční jednohubkou, která pobaví i dospělého. Nejenže je skvěle napsaná, vtipná, plná odkazů (ok, možná jsem si je tam dosazoval sám), ale především vám přpomene např. mysteriózní vyšetřování legendárního Scooby-doo. Díky oběma autorům za skvělou žánrovku (nejen) pro děti. Už teď se těším na dvojku. A je jedno, že jsem jiná věková skupina! Po dospělé detektivce, dětské detektivce jsem zvědav, jaký další žánr se manželské duo vydá zdolávat.

22.12.2016 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Uplynulo dlouhých 12 let, než jsem se k Eragonovi od jeho prvního vydání dostal. Bohužel věkově jsem již nějaký ten pátek mimo cílovku, ale i tak se dá knížka užít. Eragon je jedno velké road-dobrodružství, která svým čtivým překladem chytne a nepustí do samotného finále. Paolini vytvořil svět, který je kompromisem mezi pohádkovou Narnií a mytologicky propracovaným nekompromisním LOTREM. Děj je bohužel, až příliš přímočarý, což se vzhledem k věku autora dá relativně pochopit. (Paolini začal na svém debutu pracovat již v raných 15ti letech). Nezbývá mi než doufat, že ostatní díly ságy přinesou krapet více invence.

02.09.2016 3 z 5

Přivřeme oko nad tím, že Rowlingová figurovala pouze z pozice konzultanta a nenapsala ani jediný dialog (tudíž ji nemůžeme "příliš" hanit). Při čtení scénáře máte pocit, že čtete hodně nepovedenou fanfikci napsanou na zakázku.
+ nové dětské postavy (skvěle vykreslené vztahy mezi vznikajícími přátelstvími - Albus+Scorpius)
+ poměrně uvěřitelně rozvedený osud po 23 letech Draca Malfoye (vlastně celá jejich rodinná linka mě bavila zdaleka nejvíce)
+ troška nostalgie na prvních pěti stránkách
+ dospělácké vystřízlivění z pohádky (depresivní, psychologický svět, kde se umírá na věk, na žal a původní postavy se musí smířit s tím, že již dávno nejsou nejmladší)

- neuvěřitelně odporně vykonstruovaný, vycucaný hlavní děj z prstu, který by se dal vyřešit jedním mávnutím hůlky
- "šokující" zvraty, které spíše iritují a špiní značku
- přehnaná snaha emancipace ve světě HP (nic proti, jsem velkým zastáncem feminizace postav, ale když je Hermiona hlavní ministryní, Ginny redaktorkou sportovní rubriky Denního věštce [ještě více umocněná feminizace], McGonagallová ředitelkou bradavic a zásadní zvrat přepisuje dějiny ve prospěch gendru - měl jsem co dělat abych neomlátil tablet o stůl)
- neskutečná dějová překombinovanost (jedna vrstva vztahová původních postav, druhá vrstva vztahová nových postav, třetí vrstva vztahová minulost původních postav, čtvrtá vrstva "hlavní" zápletka s "cursed child", pátá vrstva cestování v čase)
- cestování v čase (jakmile se začne v zaběhnuté značce nesmyslně cestovat, přepisovat čas a nelogicky jej zase vracet nazpět - něco je sakra špatně)
- nelogičnost (od chování postav počínaje, zvraty pokračuje a imbecilním finále konče)
- motivace hlavního "záporáka" (nulová, stupidní a iritující)
- samotný závěr připomínající sitcomy 80s (come together, zničme zlo... uf)
Kolem a kolem se Rowlingové nedivím, že nechtěla nic z toho napsat a jenom z povzdálí remcala a dohlížela na divadelní hru. Dost dobře si neumím představit, jak by scénář plný technicky náročných efektů mohl fungovat na jevišti. Nemluvě o skocích v čase, prostoru, změn pohlaví aj.
Cursed Child působí jako nevyvedená fanfikce na slavnou značku. Kdyby scénář nevyšel knižně, neměl bych nic proti. Ale takhle je to pouhý parazit.
Zklamání? Kdepak, nic jsem neočekával. Rozhořčení? K****vské rozčílení nad odporným rejžováním značky takto dehonestujícím způsobem. Mweh.

02.09.2016 2 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Problémem Osvícení je jeho rozsáhlost. Téměř archetypální příběh o strašidelném hotelu, jež by vydal na delší novelu, je až neúnosně natažen. Nebyl by to ale King, aby i nutné (čti nudnější) pasáže dokázal hutnými flashbacky a sebereflexí postav, která je pro jeho romány tolik vlastní - zpestřit. Celý román je koncipován jako jedna velká pocta dámě, která dala duchařskému knižnímu subžánru tvář takovou, jakou známe dodnes. Shirley Jackson. Autor se nikdy netajil jejím vlivem na svou tvorbu. V tomto případě je to cítit opravdu hodně. Pouze do poloviny. Ve chvíli kdy se začne zápletka rozplétat a mytologie hotelu pookrývat své tajné kostlivce, vyprávění nabere spád a posledních 70 stran se čte jako na horské dráze. Dravé, intenzivní a neustále gradující. V ten moment se mé zklamané čtení změnilo v nadšené. Nebýt nutného dovětku "po čase" mohla se dostavit nefalšovaná katarze. Leč bohužel.
Osvícení rozhodně není Kingovým nejlepším románem nebo jedním z jeho nejlepších, ale rozhodně památným. Ať už díky ikonické adaptaci od Kubricka, parodické epizodě ze sitcomu Přátel nebo sporu mezi Kingem (puntičkářsky lpícím na detailech) a perfekcionalistou Stanleym Kubrickem. Pro fanoušky povinnost.
P.S. Na zadní straně přebalu se píše "rozhodně nečtěte večer sami". Mohu vás ujistit, že nehty strachy si rozhodně neukousáte.
P.P.S. Hlavní záporná postava má až podezřele podobné rysy jako legendární Pennywise. Náhoda?

15.07.2016 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie byla první Kingovou knihou. Carrie byla mou první Kingovkou. Carrie je a bude mou první Kingovkou, jež mě přivedla do náruče mistra děsu a donutila mě si od něj přečíst úplně vše. Ještě teď děkuji té náhodě, kdy mi kniha padla do oka. Děkuji!

21.06.2016 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Kingovi jsou často vytýkány konce. Ne nadarmo mají jeho největší díla dva tábory ohledně zakončení (To, Svědectví, Pod kupolí aj.).
Řbitov zviřátek není výjimkou. Bohužel poprvé za dlouhé roky, co Kinga čtu, se přikláním k táboru "rozčarovaných". Podobně jako v případě Cuja nám King servíruje skvěle napsaný pochmurný thriller, kde se více než na děs zaměřuje na detailní psychologickou profilaci postav. Předpokládal jsem, že po pečlivé přípravě onen vztah k postavám zužitkuje. Ve finále se tak, ale nestalo. Nemůžu ze sebe setřást pocit, jako by těsně před vstupem do tisku vylétlo oknem (omylem) několik desítek stránek. Neuvěřitelně zkratkovité a to je vzhledem k výborně vystavěnému románu škoda. (Mírně nadhodnotím [především za excelentní formu vyprávění a profilace], ale objektivně [vzhledem k finále] bych dal 3*)

21.06.2016 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Kniha má výborný start, který čtenáře nakopne kupředu a s chutí se pouštíte do další a další kapitoly. Jakmile ale děj přeskočí do apokalyptické budoucnosti o sto let začne to váznout. Kdo čeká akční jízdu od začátku do konce, jak se všude hlásalo (klamná propagace?) tak bude nesmírně zklamán. Zatím mám velice smíšení pocity. Líbí se mi že si šel autor svou cestou a ač si v podstatě vše co se v knize vypůjčil odevšad jinad, tak se musí nechat spisovatelský um. Nečekaně se v budoucnosti totiž zaměřil na psychologii mezi postavami, což se může zdát jako skvělý nápad. Bohužel je jen pár momentů kdy se přímo bavíte a listujete rychlostí blesku. Ve své podstatě je zbytek knihy nudný plný žvástů o přežití, ale jak říkám, velice smíšené pocity. Uvidíme s čím přijde autor v pokračování. P.S. Dějových vykrádaček a logických kiksů je v publikaci tolik, že s přečtením druhého dílu absolutně nepočítám!

09.06.2016 2 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Po pětileté pauze se Stephen King vrací s dalším eposem nesoucím krutou pravdu o společnosti a s enviromentálním poselstvím vůči matičce přírodě. Ti, co mají autora řádně načteného, budou uslintávat blahem nad miliony odkazů na jeho předešlá díla. Většinou jsou to pouhá slůvka, věty nebo pouhé narážky. Po dlouhé době udělal čáru přes rozpočet všem, kteří se hlásili k prohlášení, že mistr už dávno není tím, čím byl. Po autonehodě, která se mu přihodila v roce 1999, se zdálo jako by ztrácel dech. Ovšem Pod kupolí je nejen ten starý dobrý Stephen King, jakého známe. Autorsky vyrostl na novou úroveň sledující aktuální trendy. Vrátil se s plnou parádou a za zvuků fanfár usedl zpět na trůn děsu a strachu. Pomocí spousty odkazů rekapituluje svou předešlou tvorbu a zároveň posunuje hranice daleko kupředu. Pokud vás zajímá, jak si lidé odříznutí od okolního světa se zhoršujícím se ovzduším poradí, či kdo má na svědomí tajuplnou kupoli, neváhejte! Kdo ví, třeba za tím opravdu stojí malí zelení mužíčci. Pravda je totiž někde venku. (The truth is out there.)

09.06.2016 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Znepokojující výpovědi obsažené v této knize vyžadují po čtenáři určitou dávku odvahy. Je na čase se postavit hrůzám Světové války Z tváří v tvář. Max Brooks se pochlapil. V sympatických 341 stranách shrnul vše podstatné týkající se období nemrtvých a jako bonus přidal dojemné příběhy přeživších, originální koncept celého příběhu a přiměřeně brutální popis bitev. O tomhle chlapíkovi ještě leccos uslyšíme!

09.06.2016 5 z 5