Kosí hnízdo

Vršovický pekař Zdeněk Drozda nezachytil ve svých vzpomínkách jen své dětství a mládí, nevytvořil jen nevšedně realistický obraz života v Praze let čtyřicátých a padesátých, ale svým osobitým jazykem, způsobem vyprávění a uchopením reality vytvořil i navýsost pozoruhodnou novodobou českou prózu, jež v mnohém přesahuje úroveň psaní jeho vrstevníků, zavedených českých spisovatelů. Vzpomínková próza „Kosí hnízdo“ byla zdramatizována Evou Miláčkovou a dnes slaví úspěch na jevišti Vršovického divadla Mana s Jiřím Lábusem a Luďkem Nešlehou v mnoha rolích, za doprovodu klavíru Miloše Orsona Štědroně a v režii Eleny Strupkové pod názvem „Vršovice jsou zlatý, řekl tatínek“. Drozdova pozoruhodná próza je v přítomné knize doplněna zprávou o této inscenaci a fotografiemi z ní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299316/kosi-hnizdo-gvb-299316.jpg 4.848
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha Kosí hnízdo

Chesterton

Milary milá ❤️
V mých výpůjčkách byla oblíbená zejména Pipi Dlouhá punčocha a Tom Sawyer.
K Neználkovi, Čukovi, Bobešovi a Timurovi jsem měla nedůvěru stejně jako k jiskrám a pionyrům.
Proto když v prvních kapitolách maminka prohlásí: "počkej až se dostaneme k veslu", nebyla jsem si jistá, zda pochlouchám to, co si oblíbím :o)
Ale ano.
Rozhlasová četba z úst zkušeného Ladislava Mrkvičky nemá chybu a jistě se ještě párkrát potkáme.
Protože, kdo by nechtěl Zdendu za staršího bráchu?

soupik2012

Není snadné psát s takovým nadhledem v Nerudovském stylu, o tak strašném životním období. Matka která neumí číst a tak jí nepomůže z nuzných poměrů ani to, že je hned od samotného počátku zapálenou komunistkou. Žijí doslova v bídě, ale stát jim nepomůže i když o jejich nelehkém životě všichni vědí. Taková skvělá doba to byla. Zajímalo by mě v kolika letech tyto vzpomínky na své mládí pan Drozda sepsal. Ve vzpomínkách není ani náznak hořkosti a k takovému nadhledu, se člověk musí prožít. Z krátkých, hořkosladkých povídek, je sepsáno celé dětství. A sepsáno je to opravdu znamenitě. Audioknihu čte pan Tomáš Juřička a znamenitě se mu podařilo přizpůsobit četbu a barvu hlasu, tomu, kolik Zdendovi zrovna bylo let.

hoesch

Úžasné i jako divadelní hra. Jsem z Vršovic a ty jsou zlatý řek tatínek.

pegitka
28.08.2019

Souhlasím s komentářem milary a dodávám, že ta útlounká knížečka patří k mým nejmilejším. Třeba vedle Jméno růže, Nekonečný příběh, Vojna a mír, O mé rodině a jiné zvířeně, Kniha o životě a smrti ... Vedle nich plně obstojí. Potěší, pohladí, rozesmutní, obveselí.

Hanin
10.03.2019

Milá vzpomínková knížka na dětství v nelehké době. Moc se mi líbila.

Petra153
23.01.2019

Prostě perfektní. Ke knize se budu určitě vracet.

milary
12.11.2018

Od doby, kdy jsem začala v první třídě chodit do knihovny, objevovaly se cyklicky v mých výpůjčkách oblíbené tituly: Neználek, Kocour Mikeš, Dům drobných radostí, Děti z Bullerbynu, - ale také Malý Bobeš, Čuk a Gek a Timur a jeho parta, neb jsem byla jiskra i pionýrka, kladla jsem věnce a vůbec jsem byla takovej malej Jánošík :-). Úzké spektrum výběru ovlivnil přesun do žlutých značek, nebo - li odd. pro starší děti, a s ním Foglarovky a KODovky. A tam někde se objevilo znepokojivé tušení, že knih je mnoho, a budu - li si půjčovat tituly opakovaně, nestíhám... Uběhla spousta času, jenž obsahoval i poměrně dlouhá období, kdy ho na čtení moc nezůstávalo, a znepokojení z nestíhání sílí. Takže se ke knihám nevracím; vyjímku tvoří Saturnin :-) no a pár dalších, a to už musí být... A přátelé, ono to už je!!!
Drozdovo Kosí hnízdo je taková nádhera, že se k němu budu vracet a vracet, proplouvat tím neuvěřitelným vyprávěním, slzet - tu dojetím, tu smíchy, koukat na fotku na přebalu a ptát se znova a znova, jaks to - uvšechvšudy - Kosáčku dokázal? Nezbláznit se z toho všeho, vzít si z věcí vždycky to lepší, držet hlad, a péči o ségry, a fofr s mámou - tak s přehledem, tak samozřejmě, tak normálka.., a v takovým věku??? A při to všem stíhat klukovské radosti a lumpárny a uchovat si z toho času takovou zásobárnu lidskosti, která dala vzniknout téhle přelíbezné knížce. A z nebe koukají páni Hrabalové a Otové Pavlové a jim podobní a radují se se mnou... Kniha roku, jednoznačně. Pět hvězdiček? Spíš celé souhvězdí...

IYv
10.10.2018

Začátek byl takový Svěrákovský, ale s příchodem Martičky začalo přituhovat a autor našel krásný vlastní styl. Moc se mi to líbilo a musím říct, že jsem smutná, že se nedozvím, jak Zdeněk proplouval učením, vojnou atd. To by mě nesmírně zajímalo.
- je to doba celkem nedávno minulá (stejný ročník, jako moji rodiče) a přece se mi svíralo srdce, s jakým hladem a nouzí se musela Zdeňkova rodina potýkat. Přitom všude kolem visela určitě komunistická hesla o zářivém státu, červenolících zdravých dětech a blahobytu pod vedením KSČ. Taky jsme bydleli v rozděleném bytě, topili v kamnech a měli společný záchod na chodbě. Akorát v Košířích. Jak brzy jsme na to zapomněli!
- velké poděkováním dědicům pana Drozdy, že s tím šli ven.

Dešťová hůl
Dešťová hůl