Svatka63 Svatka63 komentáře u knih

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Za mě zklamání, příběh silný, krásný ale nelíbilo se mi zpracování. Téměř 60 let nahuštěno do 300 stran, zbytečně moc postav, které nebyli v příběhu důležité. Neseděl mi styl psaní autorky románu, do 2/3 jsem se musela přemlouvat abych četla dál ale poslední 1/3 se četla sama, bylo to už napínavé a chytlo za srdce, takže sumasumarum, nelituji času stráveného nad knihou ale četla jsem zajímavější knihy s tématikou holokaustu.

01.01.2022 3 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Musím souhlasit s recenzemi přede mnou, první část knihy se nečte moc dobře. Seděl mi tam jen asi svým způsobem drsný druh vyprávění a jistá syrovost ale mnoho souvislostí mi to nedávalo :-( zato druhý díl jsem přečetla jedním dechem a na konci i slzička ukápla. Maddii, Julie i Jamie si mi dostaly pod kůži a občas si na ně určitě vzpomenu. Harry, polib mě !!!

24.12.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha se četla velmi dobře, tak jako ostatně všechny knihy od této autorky, nicméně jsem z ní rozpačitá....totalitu jsem zažila, stejně jako rok 1989 a nesedí mi "co by kdyby". Mám raději skutečné příběhy nad kterými můžu přemýšlet v rovině faktů. Nicméně jedno varování v dnešní covidové době jsem si přece jen odnesla, zase s námi manipulují, zase omezují svobodu a zatím tedy po nás nikdo nestřílí, ale????

07.12.2021 4 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Měla jsem obavy, že to bude víceméně "klučičí" čtení, které mi bude cizí, ale vzhledem k tomu, že se zajímám o historii 2. světové války, tak mě románové pojetí s prvky faktů potěšilo. Opět se kniha od Jiřího Šulce četla velmi dobře. Klidně bych dala 5 hvězdiček ale topka je Dva proti říši.

19.11.2021 4 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Jiří Šulc opět nezklamal, čtivá kniha, která mi přiblížila složitost situace v r. 1938 Určitě mě obohatila o vědomosti, které jsem si z dějepisu neodnesla. Koho zajímá tematika druhé světové války, knihu mohu jen doporučit.

05.11.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Bylo příjemné sledovat osudy osob z prvního dílu, první polovina se mi četla sama ale pak se mi zdálo ,že tam bylo zbytečně moc přidružených informací, které úplně nesouvisely s postavami z románu....... Katyň, pád letadla v Hranicích, italský zajatec. Přesto se ale těším na třetí díl.

14.10.2021 4 z 5

Jiná Afrika Jiná Afrika Pavla Jazairiová

Zajímavý a pro mne nový a objevný pohled na Afriku. Vadily mi chyby v korektuře, někdy úplně nesmyslné slovo nebylo vyjímkou, ten kdo to dělal, by měl vrátit peníze za svou práci :-( a taky mi chyběly popisky k fotkám...... to asi víc než ty chyby.

09.09.2021 3 z 5

Každému jeho Izrael Každému jeho Izrael Hana Frištenská Štarková

Zajímavé příběhy do kterých jsem se musela trochu začíst, úplně mi neseděl styl vyprávění, ale pak dobrý. Jiný pohled na lidi zasažené dobou holokaustu.

30.08.2021 4 z 5

Přežil jsem to Přežil jsem to Hanuš Bader

Knížka se četla velmi dobře i přesto, že to bylo psáno formou vyprávění. Chvílemi se člověk nepřestává divit, co všechno lidi vydrží a pro přežití jsou schopni udělat. Můžeme děkovat Bohu, že to čteme jen jako historii a doufat, že nás to nepotká.

19.08.2021 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Čtivá kniha, další z životních příběhů z Osvětimi, další kousek mozaiky v temné historii na kterou by se nemělo nikdy zapomenout.

17.08.2021 4 z 5

Záchrana českých uprchlíků 1938-39 Záchrana českých uprchlíků 1938-39 William R. Chadwick

To, že z Nicholase Wintona se stala modla, mě nepohoršuje, svůj podíl na záchraně určitě má, a jestli to dělal z Anglie nebo z Česka je mi úplně fuk. Jsem ráda za nové informace a rozšíření obzoru, vůbec jsem o těch ostatních netušila.

28.06.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

O těžkém životě havířů asi člověk tušil ale vůbec jsem netušila, že byla na Karvinsku nějaká občanská válka, takže román, který mi rozšířil obzory. Románové postavy se na týden stali součástí mého domova, těším se na druhý díl.

18.05.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět p.Morštajnová nezklamala, bravurně napsaná kniha, která se četla zase skvěle a na konci mi dokonce ukápla slza. Nemám nic co bych vytkla, spíše se mi bude po těch lidech z knížky stýskat.

11.05.2021 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Přestože kniha je napsaná jako vyprávění, téměř bez přímé řeči, četla se velmi dobře. Není to moje první kniha o holocaustu, ale první s přímou účastí o Oscaru Schindlerovi, snad právě proto byla pro mě přínosem.

06.05.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se četla dobře, silný příběh silné ženy. Určitě by se z tématu dala napsat kniha minimálně o dvou dílech, celkem zhuštěný příběh ale svou podstatu odvyprávěl.

06.05.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět sázka na jistotu, přečetla jsem jedním dechem, přestože v knize bylo spoustu příběhů a postav, neztrácela jsem se v ní. Pí Mornštajnová má dar s nebes :-)

20.03.2021 4 z 5

Ó Jeruzaléme! Ó Jeruzaléme! Dominique Lapierre

Uff, konečně dočteno. Nejsem z těch co odloží nedočtenou knihu ale s touto jsem fakt měla dost "práce". Nepopírám, že tam bylo spousta faktů ale pro mne to nemělo osudovou linii, spousta jmen a příběhů jen v jednom odstavci :-( Určitě jsou na dané téma zajímavější knihy.

18.03.2021 2 z 5

Sedmý milion Sedmý milion Tom Segev

Přesto, že kniha nahlíží na Izrael, jeho vznik a postoj k holokaustu očima politiků čte se dost dobře. Přistupovala jsem k ní v obavě, že to bude příliš těžké čtení ale obavy se nenaplnily. Kniha mi rozšířila obzory a hlavně otevřela oči, že sionismus je něco jiného než judaismus a Izraelec není to samé co Žid :-) Rozhodně zajímavá kniha a všem kteří se zajímají o dějiny Izraele a Židů vřele doporučuji.

04.02.2021 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Další kniha o hrůzných činech nacistů, není první kterou jsem četla, mohla jsem porovnat vyprávění Filipa Múllera s Shlomo Veneziou, každá vypráví o stejné době a každá trochu jiným způsobem. Určitě stojí za přečtení obě dvě. Hrůzy ,které si jen stěží, jestli vůbec dovedeme představit.

13.01.2021 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velmi poutavě napsaný příběh Dity, která se mi ze začátku zdála místy příliš smělá až drzá v prostředí Březinky, ale když jsem pak viděla její autentickou fotku, tak jí to věřím. Román napsaný podle pravdivých skutečností, které jsem si mohla porovnat s již jinými přečtenými knihy ( Fredy Hirsch, Rudy Rosenberg ).Knihu bych určitě doporučila všem co se zajímají o tuto tématiku, čte se sama.

06.01.2021 5 z 5