stumpy stumpy komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje první setkání s touto autorkou. Na knihu mne nalákal spot v rádiu. Znělo to zajímavě a tak trochu do stylu Policie Modrava. Splnilo to moje očekávání. Popisné pasáže přírody, lidí, vesnice, historie se moc hezky čtou. Kniha si plyne svým tempem. Nutí přemýšlet nad tím, čím je pro nás rodinná historie. Ve spoustě řádků člověk najde sám sebe. Moc pěkné čtení pro lidi, co mají rádi přírodu, chalupy na samotě a spoustu hvězd nad hlavou.

15.11.2021 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Sice jsem to četla dlouho, ale nebyla to úplně vina knihy. Příběh, zápletka docela zajímavě vymyšlená. Bylo to napínavé, dobrodružné a stojí za to si to přečíst. Jen ten konec je dost otevřený, Už vzhledem k tomu, že vím, že to má pokračování, tak je to na konci dost useknuté. A upřímně není jasné kdo všechno přežil a když je vám těch lidí líto, tak je to i dost smutné dobrodružství. Tak vzhůru na druhý díl.

25.05.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Jednoduše krásná, krásně psaná knížka. Pohlazení po duši i když na konci to nedopadne úplně dobře. Doporučuji.

24.05.2021 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Moje první setkání s tímto autorem. Bylo to příjemné, klidné, pohodové vyprávění jedné životní motanice. Místy opravdu veselé dovětky autora, mne v hromadce rozesmály. Ale nedalo se to. Kniha je to opravdu milá. Jen ten masaj, ten mi hrál na nervy, vždycky tomu dal na frak a převedl příběh na další kolej :-D Ale kniha za mne pěkná. Díky moc Ježíškovi za takový výběr.

12.01.2021 5 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Jeffery Deaver

Dobrá klasická detektivka. Ercole nebyla špatná postava. Asi jako jediná se Spirem mne bavila. Jinak to bylo zdlouhavé a nemám úplně ráda knihy o terorismu. Námět nebyl špatný, ale tentokrát to mělo horší spád. Za mne jen 3 hvězdy. Dever umí líp.

02.12.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásná knižka. Nádherně napsaná. Světlo naděje na konci tunelu je správnou tečkou za tím co celá rodina a Hana prožily. Je div divoucí, že Hana nebyla ještě podivnější než byla. Je zvláštní se nad knihou zamyslet a zapřemýšlet o tom jestli to opravdu je osud? Bůh? Jestli je to záměr někoho a nebo něčeho a nebo jestli se nám opravdu dějí věc náhodně. Osud je někdy přílišně krutý a zároveň si člověk uvědomí, jak moc jsme nyní rozcapení.

12.11.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zajímavé čtení. Zajímavá myšlenka. Propojení i když od začátku tušené nějak, pro mne, záhadně pospojované. Zvláštní iracionální chování obou mužských hrdinů, pro mne nepochopitelné. Ale pěkně se to četlo o tom žádná.

31.08.2020 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Jedna lepší než druhá. Styl se mi líbí, poklidné tempo se mi líbí, popisky přírody - krása, proplétání minulost-budoucnost, a koncovka vždycky dost nečekaná.
Jo je to můj oblíbený autor a opět nezklamal.

27.07.2020 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Všehochuť, tak jako Kovy sám. Styly psaní proměnlivé, proloženo fotkami, básněmi, rozhovory, jako papírový vlog ;-)
zajímalo mne co je to ten youtuber a poprvé jsem narazila na Kovyho. Videa mi přišla vtipná, pohotová a s myšlenkou. A pak člověk z rozhovorů zjistí, že je to moc chytrý kluk se svými sny, co se zkrátka prosadil a nezblbnul. Aspoň doufám.
Kniha pro mne velmi čtivá, zajímavá a za mne palec nahoru. Jen tak dál.

03.06.2020 5 z 5

Dalo by se napsat krásně napsané počtení o velmi smutné věci. Jenže se to sem nehodí. Krásně psané to je. Počtení také. Ale je to tak zoufalecky smutné, že se to nedá nazvat krásné. Je to prostě realita všedního dne napsaná s trochou poezie. Asi si nikdo nedokážeme představit jaké to je zapomínat a to úplně všechno. Zda tam někde najednou vyplují světlé chvíle vzpomínek na obyčejné všední věci, jako je raní káva, přečtení novin za cvrlikotu ptáků, sluníčko co vás šimrá v nose. Backman tu za sebou nechává dost výraznou stopu co křičí užívejte si dne dokud to jde a dokud si to pamatujete. Nikdo nebude vzpomínat na to jak báječně mu bylo když seděl u mobilu. ;-) Za to si vzpomene, co cítil když seděl na Sněžce s rodiči a viděl východ Slunce a nebo jaké to bylo, když jsme v lese sbírali borůvky a byli modří až za ušima.

04.05.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tato kapitola našich dějin je hodně smutným čtením. Pro někoho až neuvěřitelným. Kniha je vlastně literaturou faktu, kde předem víme, že autorka naštěstí vše přežila. Jinak je kniha, krom začátku značně deprimující. Že byla v koncentračních táborech páchána zvěrstva na lidech pod rouškou vědeckých pokusů, ano to víme. Že ta zvěrstva byla taková, jaká popisuje autorka, je strašné. A že se těmi chorými mozky dalo zblnout tolik lidí je ještě tragičtější. A nejsmutnější na tom je, že je zradila spousta známých před válkou a i po ní. Opravdu se dokáže mnoho normálních lidí chovat najednou jako hyeny. A to těm hyenám ještě křivdím. Knihu doporučuji všem. Aby si uvědomili, jak ve vteřině dokáže váš život změnit směr. Jak bez přemýšlení a jen se slepou důvěrou a vírou v politiku, náboženství a davové chování, dokážeme jít s davem a dělat věci a chovat se úplně mimo standard. Slušní se báli, neslušní toho využili a zrůdy se zapojily. A po válce to bylo dost podobné. Viz Habermanův mlýn. Jo přečtěte si to a popřemýšlejte si o tom.

04.04.2020 5 z 5

Zajímavé počtení. Zajímavý pohled na přírodu, na šelmu, na vlka v naší blízkosti i v nás. Kniha není glorifikací vlka. Nabízí pohledy na vlka z x různých úhlů a nestraní nikomu. Člověk si při četbě uvědomí, že to on je tady tou největší a nejdravější šelmou. Doporučuji všem k přečtení, k zamyšlení.

26.02.2020 5 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Tenhle styl knih se mi líbí. Trocha detektivní zápletky, trochu severské mystiky , víly a trollové a do toho příběh a historie několika rodin žijících na Olandu. Člověk tam v životě nebyl, ale ten popis a příběh je tak živý, jako by si to odžil s nimi. Knihami proplouvá starý Gerlof a jestli tam jednou bude chybět, bude to smutné. Není to šílená severská detektivka. Nečekejte vraždu za vraždou. Je to vyprávění o lidech žijících tam někde na severu a někde na druhé koleji řešících vraždu.

18.02.2020 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Pohled na lidský svět psíma očima. Smutná bilance pro nás lidi. Knížečka je sice krátká, ale je v ní řečeno všechno podstatné. Mám doma 3 psy, takže pro mne je to zvěrstvo, si jenom představit, čeho všeho jsou lidé schopní. Gump je úžasný kluk co neztrácí po tom všem lásku a důvěru k nám. Určitě všem pejskařům i nepejskařům doporučuji si to přečíst. Pes není věc!!

15.01.2020 5 z 5

Lidé, kteří mě znali Lidé, kteří mě znali Kim Hooper

Kniha je čtivá. Je zajímavá. Je krutá a je zvláštní. Nevím, zda se mi víc líbilo to před a nebo to po. Asi oboje, ale každé jiným způsobem. Nikdo neví, jak by se v podobné situaci zachoval, ale asi málokdo by se zachoval, jako hlavní hrdinka. A ani si nedokážu představit, jak by to šlo. Asi nešlo. Romantika střídá deprese z bezvýchodných situací. Škoda, že ten konec je tak surově useklý. Na druhou stranu to všechno nechává prostor fantazii.

10.01.2020 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Trochu pomalejší rozjezd. Ze začátku změť jmen, každý vlastní svět, minulost, přítomnost. Ale pak se to rozjede a bylo to opravdu primové čtení. Sebastian je zvláštní chlapík. Celý tak nějak porouchaný. Ale tam někde je něco v něm co vlastně chápete. Rozuzlení případu bylo tak trochu předpovídatelné. Ale rozuzlení Sebastiana bylo překvapující a člověka donutí sáhnout po dalším dílu. Za mne tedy palec nahoru.

05.12.2019 5 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Určitě zajímavý historicko-dobrodružný příběh. Trochu ve stylu Browna. Výborné jsou v knize všechny reálie. Historie židů, doba Kryštofa Kolumba, židovská Praha, historie Jamajky. Jen ten příběh samotný jako by stále rozvláčně pokulhávala. Takové to, když se úplně nemůžete začíst, je to zbytečně uměle prodlužované, nemůžete se dočkat konce, ale když to skončí, tak je vám smutno, že je po všem.

14.10.2019 4 z 5

Týmová spolupráce mezi člověkem a psem Týmová spolupráce mezi člověkem a psem José Arce

Krásně, jednoduše napsaná kniha, jak lze žít v souznění se psem. Nikomu nic nevnucuje, snad jen zamyšlení nad tím, zda výcvik je tou správnou cestou jak porozumět a vycházet se svým psem v každodenním životě. Kniha se mi líbila hned z několika důvodů. Je čtivá, doprovázená spoustou fotek. Nenásilná. Metody jsou tak triviální a jednoduché a přesto je málokdo praktikuje. Škoda. Spousta pejskařů by si potřebovala přečíst takovýto návod ke svému psu.

09.10.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Přidám se k ostatním, kterým se kniha líbila. Ze začátku pro mne pomalejší rozjezd. Něž se člověk seznámí s hlavními postavami, trochu to trvalo. Jakmile to ale naběhlo na vyprávění Minky, tak to bylo fakt skvěle psané a čtivé. Bez přehnaného patosu, bez přehnané surovosti dané situace. Prostě všechno tak akorát, aby člověk byl fascinovaný tím, jak miliony lidí něčemu věřilo a šlo, a jak pak odevzdaně přijmuli pravdu. Strašné. Lidi a dějiny jsou plné zvrácených milníků. Kéž bychom se z tohoto poučili a hlavně nikdy nezapomněli. A závěr. Žádný happyend se nekonal. I když bylo dost jasné kdo bude ve finále kdo. Toužila jsem do poslední chvíle po jiném konci. Škoda, ale i tak moc pěkný. Doporučuji k přečtení a hlubokému zamyšlení

27.08.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Jako rychlé šípy, jen v trochu moderním podání. Zajímavý příběh, zajímavé střídání různě psaných pasáží. Velmi pěkně ilustrováno.

10.04.2019 4 z 5