stumpy stumpy komentáře u knih

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Pěkné, pohodové čtení. Není to taková topka jako předešlé dva díly. Ale proč ne. Na Kate a Tristanovi to neubírá na kvalitách. Těším se na další případ.

12.04.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Jestli si někdy na něco člověk stěžuje, tak by si měl přečíst tuto knihu.
Jestli si někdy člověk myslí, že válka byla krutá, pak by si měl přečíst tuto knihu a zločinech komunismu.
Jestli někdy není víra to nejpevnější v našem životě, pak bychom si měli přečíst tuto knihu a zhlédnout dokument "Nesmíš plakat".
Je to tak děsivý, realistický, brutální popis všech zvěrstev komunismu, že nad tím stojí rozum stát, kde se v lidech bere veškeré zlo, kterého jsou schopni. Kvůli režimu, kvůli vlastnímu prospěchu. Jen tak protože mohou. Když jsme navštívili jednou Český Šternberk, tak jsme dětem vysvětlovali, jak je to v dnešní době sci fi, že někdo přijde k vám domů (byť je to hrad), řekne Vám, že Váš dům patří lidu a že Vás tam nechají provázet a prodávat lístky. Aspoň je nechali žít. Tady jim seberou všechno a pak masakrují všechno kolem dokud není konec. Lidi jsou horší než zvěř. A přesto ti, co přežijí odpouštějí a stále věří v Boha.
Tohle je hodně silný příběh už jen ve spojení tehdy a teď. Svinstvo a normální život. A to ještě pohledem nic nevědoucího člověka, vidoucího jen nebohé stařečky a pak postupné odkrytí všeho černého v jejich životě. Každého nakonec dožene smrt.
Je to těžké čtení. Je dobré ho čas od času odstrčit stranou a vydýchat se. A pak číst dál. Doporučuji k přečtení.

14.03.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Můj první cestopis a opravdu skvělé čtení. Jak píše autor, kniha je napsaná pro ty co by rádi na camino alespoň virtuálně. Je napsaná moc hezky. Prokládaná krásnými kresbami. Doplněna historickým kontextem a spoustou příběhů poutníku, které autor potkává. Věřím, že jednou si camino projdu. Je to můj sen. A doufám, že zájem trochu opadne a nebude to taková masovka. Těším se, že si přečtu další knihy autora. Kdyby bylo k dispozici 6 hvězd, tak je dám. Takto jen 5 :-D

16.02.2024 5 z 5

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Pohodová kniha na relax day. Místy trochu zdlouhavá, pak najednou skokově rychlá.

09.01.2024 3 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Primově se to čte. Příběh plyne. Kate s Tristanem jsou fajn. Žádní prvoplánový hrdinové. Každý se pere se svým životem a démony. A na pozadí toho všeho vražda, další magor a korupce. Ale stojí za přečtení. Tahle dvojka se mi líbí čím dál víc. Tak schválně co přinese díl 3

05.12.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Byť jsem tu knihu četla už dýl, tak se mi neuložil koment. Tak ještě jednou a trochu s odstupem.
Moje kamarádky z té knihy nemohly spát a říkaly, že žádnou další Mornštajnovou si nekoupí. Snad proto, že mají doma děti, je ta kniha tak zasáhla.
Musím říct, že až tak to nehrotím. Za mne je autorka opravdu skvostný spisovatel. Co kniha to opravdu originál a perla.
Je jedno čí život popsala. Je jedno s kým se o příběh hádá. Myslím, že podstat toho příběhu se může vyprávět 100x jinak a pokaždé to bude strašné.
Strašné z pohledu holčičky, které nikdo nepomůže, ani vlastní máma. Ani máma, které ve stejné situaci vlastně taky nikdo nepomohl.
Zklamáním pro mne bylo, jak se všichni chovali a nakonec se tak chovala i holčička když vyrostla. Kamaráda, kterého to semlelo, no tak to byl jeden hodně černý point. Závěr druhý.
Člověk pak hodně přemýšlí, jak je ta společnost slepá a hloupá. Dá na první dojem a vůbec ani na chvilku nezaváhá nad tím, že pravda je možná úplně jinde a úplně jiná. Ta kniha se četla lehce a je v ní tolik poučení. Doporučuju všem. Mornštajnová není evidentně jenom Hana ;-) a to je dobře.

22.09.2023 5 z 5

Seznam tajných přání Seznam tajných přání Lori Nelson Spielman

Přenádherná kniha. Knihy podruhé nečtu. Ale věřím, že tuto si později otevřu znovu. Četla jsem jí dlouho a po kousíčkách, protože na její konec dorazit nechtěla. Ze začátku otevřela staré rány a vyjádřila přesně to, jak to cítím už několik let. Začínám asi měknout, ale tahle kniha mě několikrát dostala. Vřele doporučuji k přečtení. Je v ní tolik ponaučení. A to největší už známe. Všechno špatné je pro něco dobré.

22.09.2023 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Jako vždy morbidní. Mnohdy až neuvěřitelné, jak jsou všichni tupí a jako to Jurkovi všechno prochází. Strašné

09.05.2023 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Čtivé. Zajímavý příběh. Místy brutální. Moje první setkání s tímto spisovatelem a jistě ne poslední.
Už se těším na další.

22.03.2023 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Tak určitě je to vtipná fikce. Zasmějete se. Na Analfabetku to nemá. Ta u mne stále vede. Ani na sladkou pomstu to nemá. Ali i tak mi budou Johan, tetka s fialovými vlasy a šílená vědkyně Petra chybět. Už v půlce by to vlastně mohlo skončit, ale jak každý tuší, konec světa se nakonec nekonal. A tak dál ozubené kolečko šrotuje a maká a vytváří tak neuvěřitelné fikce až je to vtipně milé.

17.02.2023 4 z 5

Mají v nebi skleničky? Mají v nebi skleničky? Martina Preissová

Obyčejné vyprávění o obyčejné rodině a obyčejných věcech na obyčejné moravské vesničce. Začíná smrtí, končí smrtí. Zdánlivě pochmurná kniha, s pochmurným názvem. Zdání klame. Je to milé vyprávění o dění v jedné rodině očima malé Marjánky. Ta nerozumí ani politice, ani drátům a ani sametu. Na spoustu věcí se ptá, protože nerozumí ani jinotajům mezi dospělými. Ale o to milejší to je čtení. Vy totiž jemné náznaky registrujete jinak než malá holčička, její popis událostí a pohledy na věc vám mnohdy vykouzlí potutelný úsměv na tváři. Zejména když část událostí jste sami prožili v patnácti.
To dílko má ještě jednu dimenzi. Vyrovnání se se smrtí a její přijetí jako součást našich životů. Konec jsem obrečela, ale to už ke smrti, byť fiktivní, patří.
Jestli hledáte milou knihu s klidnou hladinou plynoucího vyprávění, neváhejte tuto otevřít a začtěte se do ní. Přeji příjemné čtení.

19.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha je krásná. Příběh vlastně nevíte jestli je pěkný, smutný, ponurý, popisný, dojemný. Je tam všechno. Osud, láska, hodně moc přírody, což se mi líbí nejvíc. Ve všem tom neštěstí člověk najde silnou vůli přežít, postarat se, jít dál, žít jak jen dokáže. No a konec, hodně překvapivý . Stojí určitě za přečtení. Otevřete, listujte, ponořte se do příběhu jedné malé holky a jejího života.

30.11.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

NO. Asi takto. Nejspíš, kdybych tento díl četla jako první, tak po dalších nesáhnu. Není to špatně psané. A závěr to docela zachránil. Ale místy to bylo zkrátka plytké. Nemělo to pro mne takovou šťávu jako Kodaň anebo Švýcarsko. Asi možná pro ten prvoplánový sex. Ale u autorky mě baví začátky, rozuzlení, cestování a vaření. Tak si myslím, že si přečtu další.

07.10.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Milé povídání, co zahřeje na duši.
Doporučuji všem, co mají rádi slova, která si lehce plynou po stránkách knih a unášejí nás do jednoduchých, citlivých příběhů, kterých je v dnešní době opravdu málo.

05.09.2022 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Hooodně zajímavé čtení. Systém pohledu na věc očima více postav se mi líbí. Očima Jacoba je to úplně jiný svět. Přesto, že je jeho vnímání událostí velmi logické, příčiny a důsledky vysvětlitelné, lidem ze světa klasicky smýšlejících přijde dovedené ad absurdum. Pro Jacoba je zase nepochopitelné naše chování sociální a naše drobné lži ve jménu empatie. Už od půlky byl výsledek jasný, zvláštní jak daleko to ale nechali zajít soudní činitelé, policisté a vůbec i rodina. Nikdo nevzal v potaz skutečnou příčinu a ani myšlenku na ni. Každý vlastně věřil do poslední chvíle v Jacobovu vinu. Smutné. Ale jak se takového člověka ptát aby získal ty správné odpovědi. Nebát se zeptat. Toho se asi bála sama Emma. Správně formulovat dotaz. Toho se bál Oliver, protože pravdu znát nechtěl. a Theo zmítán vlastními pocity a problémy. Naštěstí to nakonec bráchové dořešili za všechny dospělé. Ale pěkné čtení. Doporučuji.

26.08.2022 5 z 5

Humorná nadsázka, která se čte pěkně do té doby než mne neskutečně začal točit Holger 1 se svou Celestine. Jejich fiškuntálie ve jménu zničení monarchie a protestu proti všemu bylo něco na mé nervy :-D. Ale nakonec se mi po Nombeko a celé partičce bude stýskat.

21.07.2022 5 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Opravdu pohlazení po duši. Sebrat se, odejít, žít a přežít jen s potřebným. Vyčistit si hlavu. Každý to alespoň jednou potřebuje. Málokdo to udělá. Krásná kniha. Těším se na další.

11.04.2022 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Parádní fikce toho, jaké by to bylo, kdyby vyhrálo Německo válku. Krom přeživších německých pohlavárů, včetně Hitlera, se toho moc nezměnilo. Stejný policejní stát, stejně zaslepení občané fanaticky věřící svým vůdcům, a kdo přijde na pravdu, jak to bylo v židovské otázce je nemilosrdně odstraněn.
Všechno je vlastně stejné. I to hlavní motto. Co se stalo je tak strašlivé, že normální člověk odmítá tomu uvěřit. A i když budou očití svědkové, jejich vyprávění bude tak stvůrné, že nikdo neuvěří, že je někdo takových činů schopen. Nakonec se na vše zapomene a bude to bráno jako fabulace a smyšlená pohádka. Co mi to jen připomíná. Takových popíračů je čím dál víc. Svědkové vymírají stářím a nové generaci to přijde tak neskutečné, že nakonec vypustí z úst :"žádný holocaust nebyl". Smutné. Strašně smutné.

24.03.2022 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Kniha mi do košíku spadla náhodou. V akci. přeci ji tam člověk nenechá. Náhody jsou fajn věc. Zavanou vám pod nohy čas od času poklad. Kniha byla skvělá. Psaná moc hezky. Čte se lehce i když je o těžkých a smutných věcech. Je o smrti a umírání, o vině nevině, výčitkách a jednom náhodném setkání, co pomůže dvěma ztraceným lidem a jedné psí duši. Kniha je opravdu krásná. Včele doporučuji. A pozor!! k ruce nutný kapesník!!

07.03.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Pěkné pohodové čtení o Kodani, hygge, prozření, životních změnách a lásce. Líbilo a moc. Doporučuji na únik od reality. Kávu do ruky a šup na první stránku.

16.02.2022 5 z 5