stopni

Příspěvky

DémonDémonM. J. Lermontov

Naprosto skvělá poéma, v níž proti sobě stojí dobro a zlo. Po dalších a dalších přečtení čtenář neustále nachází nové a nové významy, které jsou stále aktuální. Vřele doporučuji překlad od Josefa Hory - je to opravdový literární zážitek :-)

30.11.2015


Urbo KuneUrbo KuneM. Urban

Kniha, která se úplně vymyká spisovatelově zaměření na staré památky, mě vůbec neohromila...... Vše bylo příliš megalomanské a myšlenka trošku jednoduchá...... Do strany 165 jsem se nudila a chtěla knihu odložit..... Pro milovníky sci-fi literatury rozhodně doporučuji, ale já se asi zpět vrátím do Stínu katedrály...... Pro milovníky starých architektonických slohů tato kniha zkrátka není....

29.01.2016


Odpusťte mi, váš LeonardOdpusťte mi, váš LeonardM. Quick

Velice silný a dojemný příběh osmnáctiletého Leonarda, který po všem, čím si zatím prošel, pomýšlí na sebevraždu.... Zpočátku jsem se do příběhu nemohla začíst, dokonce jsem knihu chtěla i odložit, ale stálo za to vydržet až do konce...... Mimořádně zajímavé byly dopisy z budoucnosti - ty se ze začátku zdají být nezařaditelné, ale až na samém konci se čtenář dovídá, jak vznikly.... :-) Vřele doporučuji.....

10.03.2016


Král rytíř Přemysl Otakar II.Král rytíř Přemysl Otakar II.V. Vondruška

Velice pěkné beletristické vykreslení českého středověku, především slavné éry posledních Přemyslovců..... V knize se objevuje mnoho historických postav, s nimiž může mít čtenář zpočátku problém, ale autor na konci knihy přikládá slovníček osobností, takže není těžké se zorientovat.... ;-) Nelibý postoj autor znatelně projevuje vůči Přemyslově druhé manželce Kunhutě Uherské, kterou opravdu (ale opravdu) nemá rád..... :-) Knihu všem fanouškům V. Vondrušky vřele doporučuji, moc se mi líbila, i přestože první díl považuji za jasně nejlepší.... ;-)

07.07.2016


Guláš pro MasarykaGuláš pro MasarykaM. Štráfeldová

Velice zdařilý exkurz do českých dějin druhé poloviny 19. století a do zásadních událostí 20. století pomocí životního příběhu Poldinky, mravně silné ženy, která se dokáže vzchopit a začít znovu po prožitých katastrofách.... ;-) Oceňuji vložené autorčiny pohledy na českou historii, které jsou leckdy humoristické, jindy sarkastické, ale většinou trefné.... :-) Vřele doporučuji... :-)

21.07.2016


Alenka v kraji divů… a za zrcadlemAlenka v kraji divů… a za zrcadlemL. Carroll

Příběh Alenky a jejích dobrodružství je velice pěkně promyšlen a vylíčen, i přesto tuto knihu za vyloženě typickou literaturu pro děti nepovažuji.... :-) V postavách vykreslených při Alenčině putování se čtenáři odkrývají další asociace a výrazné potlačení dějové linie činí knihu "neatraktivní" pro dětského čtenáře (ovšem v případě adaptace pro malé čtenáře tomu tak není).... Jako dospělý čtenáři ji ale hodnotím kladně....

11.08.2016


Denník Anny FrankovejDenník Anny FrankovejA. Frank

Skvěle napsaná výpověď mladé dívky, která se v průběhu knihy mění na vyzrálou osobnost.... :-) Válečné útrapy bere s co největším nadhledem to jde a citlivě popisu změny ve vztazích mezi ukrývanými... Kdyby Anne nebyla zatčena, stala by se z ní jistě skvělá spisovatelka, která by rozhodně měla co světu nabídnout..... Vřele doporučuji všem.... :-)

25.08.2016


Den plný pitomcůDen plný pitomcůD. Horáková

Velice citlivě napsaná výpověď mladé ženy, která čeká v psychiatrickém ústavu na rozsudek soudu. Mezitím přemýšlí o lidském osamocení, o nenaplnění lidského života a o úloze ženy ve společnosti...... Vřele doporučuji..... :-)

08.11.2016


Jeptiška pro markraběteJeptiška pro markraběteN. Horáková

Velmi zdařilý román z prostředí Brna 14. století, ve kterém vystupují nejen někteří významní politici tehdejší doby, ale i obyčejní lidé.... Zpočátku se čtenář bude trošku ztrácet ve změti postav a rodinných vztahů souvisejících s manželkami moravského markraběte Jana Jindřicha, ale to jen opravdu ze začátku knihy, dál příběh volně plyne.... Ve srovnání s V. Vondruškou je kniha zajímavá tím, že se zaměřuje i na všední život obyčejných lidí ve středověkém městě a ne jen na panovníka a jeho rodinu, jak tomu u Vondrušky bývá..... Oba mají ovšem něco do sebe a je na vkusu každého čtenáře, kterého z nich si více oblíbí.... Knihu N. Horákové vřele doporučuji.... :-)

21.07.2017


Oněgin byl RusákOněgin byl RusákI. Dousková

Ve srovnání s prvním dílem je tato kniha mnohem slabší.... Helenka Součková si už nezískala tolik mých sympatií, i přestože mě závěr knihy zaujal a mile překvapil..... Jako oddechovka dobré..... :-)

29.11.2017


Deset malých černouškůDeset malých černouškůA. Christie

Není co dodat - "královna detektivky"...... :-) Skvělé...

14.02.2018


Indiánský běh / Křepelice / Když milujete mužeIndiánský běh / Křepelice / Když milujete mužeT. Boučková

Autorčin styl psaní je velmi strohý, bez výraznějších emocí, i přestože ve vyprávění je jich plno..... O to víc příběh působí na čtenáře a rozhodně ho nenechává chladným..... Oceňuji především styl psaní......Vřele doporučuji...... :-)

10.08.2018


Hledá se RomeoHledá se RomeoA. Potter

Příběh ničím nevyčnívá z řady jiných běžných milostných vypravování, ničím nepotěší, ani neurazí..... Doporučuji jako knihu na léto.... :-)

06.09.2018


1 2 3 4 5