Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Jedinečný román, který by si neměl nechat ujít žádný příznivec kvalitní literatury. Tajemný, napínavý, místy hororový a fantastický příběh plný známé i neznámé mytologie a imaginace, kterou vládne jenom Gaiman.
Vikingové, Indové, Slované, Afričané...Každý národ, který kdy vstoupil na břehy Ameriky, si s sebou přinesl své bohy. Bohové nikam neodešli, pořád žijí zde. Staří, zapomenutí, vyřízení, naštvaní, odhodlaní. Moderní doba však přinesla nové modly a stvořila nové, nemilosrdné bohy. Blíží se bouře...

13.09.2013 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Mistrovské povídky dokazující, že King umí mnohem více, než jen strašit lidi.
Tělo je nádherný příběh o nerozlučné partě chlapců, kteří se vydávají hledat tělo mrtvého kluka. Při jejich cestě plné zajímavých dobrodružství však vyvstávají na povrch jejich frustrace z toho, že se po tomto posledním létě musejí rozejít do různých škol a různých životů, že musejí dospět a dát sbohem dětství.
V povídce Nadaný žák chlapec zjistí, že jeden ze starců v sousedství je hledaný bývalý nacistický pohlavár. Pod výhružkou prozrazení ho nutí vyprávět o životě v koncentračních táborech. Chlapec v sobě začne probouzet temné myšlenky a fantazie, starec se rozpomíná na své původní povolání a jejich zvrácený a nebezpečný vztah se vyhrocuje až do bodu, kdy není cesty zpět.

12.09.2013 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Z Terroru vás bude mrazit. Fakt. Až do morku kostí. Nečeká vás nic jiného než šest set stran ledu, hladu, mrazu, strachu a smrti.

Neskutečně zajímavá kniha popisující zoufalství polární výpravy uvízlé dlouhé měsíce uprostřed smrtonosného ledu, bez jídla, sebemenšího náznaku tepla, zato s kurdějemi a tajemným netvorem skrývajícím se tam venku v temnotě.

Velmi čtivý a fakticky přesný román neustále překvapuje zajímavými fakty, co všechno přežití na pólu obnáší.

I přes svou rozsáhlost je román neustále velmi napínavý, jednotlivé kapitoly jsou vypravovány z pohledu různých postav, jejichž příběh vždy končí v napínavém momentě, načež se obrátí k nějaké jiné příběhové linii, čímž vás nutí číst dál a dál.
Z mrazivého sevření ledových prstů Simmonsova románu vás vysvobodí jen otočení poslední stránky.

PS: Doporučuji - zkuste si jako já číst román v zimě večer s baterkou někde v objetí sněhu a ledu (nebo alespoň u otevřeného okna). Zážitek umocněn o sto procent:-)

Jak rozumět komiksu Jak rozumět komiksu Scott McCloud

Skvělý komiks o komiksu. Tahle humorná kniha je vlastně dosti erudovanou naučnou literaturou, který představuje komiks jako plnohodnotnou uměleckou formu.

Zábavně, podrobně a odborně (i na grafy dojde:-)) vysvětluje například, jak v komiksu plyne čas, jak náš mozek pracuje při přechodu z jednoho okénka do druhého, jak vnímáme symboly, ikony či zjednodušující karikatury, jak několik abstraktních linek dokáže vyvolat určité emoce nebo proč i v těch nejabstraktnějších kresbách podvědomě nacházíme zobrazení lidské tváře. Že nad postavou stačí nakreslit pár vlnovek a poznáme, že je jí zima, že stejné vlnovky stačí nakreslit nad hromadou odpadků a hned poznáme, že odpadky zapáchají.

Skvělé čtení pro všechny, kdo chtěli někdy blíže porozumět komiksu. Bible komiksových autorů.

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Ve tmě byla ruka a držela nůž... Měl rukojeť z leštěné černé kosti a ostří tenčí a ostřejší než břitva. Kdyby vás řízl, nejspíš byste si toho ani nevšimli, tedy ne hned. Ten nůž už udělal skoro všechno, co měl v tom domě udělat, a ostří i rukojeť byly mokré...

Krása Gaimanových vyprávění je v tom, že pro mladší čtenáře píše stejně jako pro dospělé - i proto tento jednoduchý příběh o chlapci, který vyrůstá hřbitově s jeho zesnulými obyvateli, žádného dospěláka neurazí, není hloupý a dokáže být v náznacích i strašidelný (Putování do města ghúlů ve společnosti těchto odporných mrchožroutů).

Kniha by se dala zařadit někam mezi Koralinu a Nikdykde, přičemž má blíže spíše k tomu druhému.

Přečtete ji za chvíli, má přesně tu fantazii, originální nápady a vypravěčský styl, kterými Gaiman tak uchvacuje. Pokud máte Gaimana rádi, tuhle knihu nesmíte minout, a pokud ho neznáte, měli byste s tím něco udělat.

11.09.2013 5 z 5

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

1984 pro pro mladou počítačovou generaci.
Středoškolák Marcus je hacker, který zná spoustu fint a triků a volný čas tráví stavbou vlastních notebooků. Když se však jeho rodné San Francisko stane terčem teroristického útoku, je Marcus je díky svým hackerským aktivitám shodou okolností označen za podezřelého a několik dní vězněn a vyslýchán nevybíravým způsobem bez vědomí veřejnosti.

Po propuštění zjistí, že i moderní město se může ze dne na den změnit v policejní stát, kde pod záminkou boje proti terorismu může být každý sledován, prohledáván, zatýkán a vyslýchán jako potencionální terorista.

Nejde přitom o žádnou fiktivní Oceánii, člověka napadá, jak reálně a děsivě snadno by podobná situace mohla po dalším 11. září nastat. Jak lehce v záplavě moderních médií ukrýt pravdu a jak lze v krizových situacích využít strachu a obav lidí k dobrovolnému omezování jejich práv a svobody.

Marcus udělá jediné, co umí - spojí se na síti s dalšími mladými lidmi, kteří odmítají nečinně přihlížet ("Cílem teroristů je šířit strach. A já mám teď strach z vlastní vlády") a hackerskými útoky se společně pustí do boje s Ministerstvem vnitřní bezpečnosti. Můžete si být jistí, že jim ti puberťáci pořádně zatopí, otázkou je, jestli náctiletí hackeři mohou zvítězit nad vládními úřady.

Kniha se dobře čte, je svižná a plná zajímavostí ze světa bezpečnostních systémů, které nás obklopují na každém kroku. Zjistíte, jak si z LEDek a toaletního papíru vyrobit zařízení na odhalování mikrokamer, nahlédnete do mentality hackerů a pochopíte i jejich potěšení z vytváření bezpečnostních systému, hledání způsobů, jak je prolomit a následně opět vylepšit.

Kniha nadchne především mladší generaci, ale i starší si jí mohou bez problému užít (za předpokladu, že alespoň tuší, co znamenají slova jako "hacking", "wi-fina" nebo "online RPG").

10.09.2013 4 z 5

Chronolity Chronolity Robert Charles Wilson

Co je příčina a co následek?
Román Chronolity by se dal zařadit do takzvané "hard" nebo "vědecké" science fiction. Neměl by si však nechat ujít nikdo, koho zaujme originální zápletka tohoto skvělého díla, protože právě ta je tím nejzajímavějším aspektem knihy:

V blízké budoucnosti se uprostřed džungle v Thajsku nečekaně objeví obří obelisk, přičemž pokácí tisíce stromů ve svém okolí. Je vyrobený z neznámé hmoty a nápis na něm ukazuje, že jde o monument oslavující velké válečné vítězství vojevůdce Kuina... k němuž má dojít za 16 let.

Podobné monumenty se začnou objevovat i na jiných místech, včetně centra Bangkoku, kde jejich zjevení pozabíjí tisíce lidí. Svět je objevením chronolitů těžce poznamenán - státy se rozpadají, ekonomiky se hroutí...

Jak se bude vyvíjet společnost ve světě, který zná výsledek války, k níž má teprve dojít? Kdo je tajemný vojevůdce Kuin, novodobý Čingischán, jehož stopu v současnosti nikdo nedokáže zachytit a přesto začíná mít stále více příznivců? Je možné, že jde o legendu, kterou existence chronolitů teprve stvoří? Je možné, že vědkyně, studující teorii vzniku a časoprostorového cestování chronolitů, bude tím, kdo předá Kuinovi potřebné znalosti k jejich vytvoření? Co je příčina a co je následek?

Příběh se však netočí jen kolem vědeckých otázek, sledujeme příběh Scotta Wardena, který se zkoumání chronolitů věnuje, především se však snaží udržet pohromadě svou rodinu a žít se svými blízkými normální život ve světě, který se řítí vstříc ne(známé) budoucnosti.

10.09.2013 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Oblíbená a uznávaná klasika, která šla úplně mimo mě. Jakoukoli kontroverzi z jejího obsahu vymazal čas, příběh je o ničem.
Doufal jsem v nahlédnutí do nitra existencionálně tápajícího teenagera, čímž si někdy prošel každý, ale to jsem našel zajímavější snad i v Diskopříběhu.
Holden je ve všech směrech nezajímavej a ufňukanej fracek, se kterým jsem se nedokázal ztotožnit absolutně v ničem. Tahle kniha mě nejen k smrti nudila, ale místy i vysloveně rozčilovala.

Možná v jiném životě.

09.09.2013

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ideální seznámení s mistrem hrůzy a moje první kingovka.
Kniha příjemně krátká, čtivá, intenzivní, s pouze několika málo postavami a lokacemi, zato se spoustou napětí i nefalšované hrůzy, která odrazuje od návštěv toalety každého bláhového, který si troufá čist tohle dílo v noci.
King je mistr řemesla a v závěru knihy dokáže i s komorním, nenáročným dějem ve zcela běžných neatraktivních lokacích vytvořit dramatické až téměř epické finále, které budete hltat téměř bez dechu.
Jak bývá pravidlem, King vyniká především v sympatických postavách a jejich věrohodné psychologii.
A proto ani nemusí mrtví vstávat z hrobů, vyděsit vás může i šok ze setkání s obětí drastické nehody nebo traumata paní Creedové, kterou rodiče jako malou holčičku nechávali starat se o její těžce postiženou a znetvořenou sestru.

09.09.2013 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

První seznámení s Rayem Bradburym příjemně překvapilo. Forma povídkového románu byla skvělou volbou! Čekal jsem nějaký komplexní pohled na podstatu lidstva a společnosti na pozadí příběhu o kolonizaci Marsu, namísto toho jsem dostal jen střípky, letmé pohledy do zákulisí lidské duše v lehkých osobitých povídkách, které, ač jsou občas provázané, jsou velmi odlišné a žánrově různorodé. Společné mají to, že jsou všechny skvělé.

09.09.2013

Sedm strašidelných příběhů Sedm strašidelných příběhů Brian Jacques

Velmi pěkná kniha strašidelných příběhů zejména pro děti, která na mě v dětství silně zapůsobila a dodnes mi zůstala v knihovně i v paměti.

Zatímco některé příběhy jsou vysloveně dětské (o tom, jak i malí upírci musí poslouchat maminky či o prolhaném záškolákovi, kteří přelstil ďábla), jiné byly až překvapivě mrazivé (o dívce, kterou bije otec alkoholik a které duch kačeřího jezírka dopomůže k pomstě či o malém sprejerovi, který zůstane přes noc zavřený v muzeu, kde ho pronásleduje staroegyptský bůh mrtvých převtělený do hlídače).

09.09.2013 5 z 5

Škola fotografování Příručka do kapsy Škola fotografování Příručka do kapsy Robert Caputo

V knihovně ŽÁDNÉHO fotografa by tato kniha neměla chybět.

Skvělá ucelená příručka, která vám kromě běžných tipů na fotografování toho či onoho (motivy, světelné podmínky, počasí, události, fotografování s bleskem, různé fotografické techniky atd.) vysvětlí dostatečně podrobně téměř všechny fotografické zákonitosti, které by měl fotograf znát, ať už jde o expozici, názorné ukázky různých ohniskových vzdáleností, stavbu fotoaparátu a podobně.

Například v málokteré "příručce do kapsy" se dočtete i to, jak vyvolávat černobílý film - zařídit temnou komoru, jak postupovat při navíjení filmu na cívku, atd. Nic zde nechybí.

Mezi jednotlivými kapitolami se pak představují různí fotografové časopisu National Geographic se svými fotografiemi, zkušenostmi, pracovními postupy, se svým pohledem na fotografii. Jde o velmi inspirativní části a nakonec vždy každý fotograf přihodí několik svých osobních tipů. Vysoce nadprůměrné fotografie jsou pak u NG samozřejmostí.

Kniha se ještě věnuje spíše fotografování na film a o digitální fotografii je zde jen menší kapitola. To by však nemělo čtenáři vadit, protože tato kniha učí poctivé řemeslo potřebné pro i pro digitál.

Sečteno, podtrženo - Jedna z nejlepších příruček pro fotografy!

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Stačilo projet pár stránek a okamžitě jsem poznal, jak neuvěřitelně otřesný je překlad této knihy. Mám jí doma, ale nevím jestli se do ní vůbec někdy pustím. Sežeňte si originál nebo počkejte na nový překlad, tohle je fakt zlo.

07.09.2013

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha, kterou přečtete za jedno odpoledne a od té doby zůstane ve vašem srdci navždy.

07.09.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Sci-fi klasika. Nejvíce zaujme realistické pojetí postapokalyptického světa a jednání hrdinů (Kam půjdu, co budu dělat, co si musím obstarat, jak přežít?)

07.09.2013 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Kromě bravurního romantického i tragického příběhu tato kniha především ke konci přináši originální pohled na spisovatelství - na život na stránkách románu, na život skutečný, na interpretace pravdy a reality. Mistrovské dílo

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jeden z největších příběhů od jednoho z nejslavnějších autorů. Není co dodat.

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Titulní povídka mě k smrti vyděsila, ostatní k smrti unudily.

06.09.2013 2 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Jedna z nejlepších variací na Alenku v říši divů vůbec! Sympatická pohádka, ze které místy skutečně mrazí a může vám přivodit fóbii z knoflíků. Mnohem temnější než (jinak působivé) filmové zpracování.

06.09.2013 5 z 5

Snad jedině King dokáže napsat působivý a ve finále tradičně nervy drásající horor, který je celý jen o tom, že se holčička na výletě ztratila v lese.

06.09.2013 4 z 5