Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

V mých očích překonává i slavnější Strážce. Příběh, který mi připomínal Orwellův 1984 a který mimo jiné i obhajuje velmi netradiční myšlenku, že terorismus může sloužit pro dobrou věc. Doporučuji i velmi povedený film, hloubku a sílu tohoto komiksu však nemá ani zdaleka.

04.09.2013 5 z 5

Blesky SPEEDLITE – Naučte se fotografovat s blesky Canon Speedlite Blesky SPEEDLITE – Naučte se fotografovat s blesky Canon Speedlite Syl Arena

Pro fotografy, kteří se chtějí naučit fotografovat s blesky Canon Speedlite, je tohle učiněná bible - díky zaměření na konkrétní modely blesků se tato obsáhlá příručka nevěnuje fotografování s externím bleskem nijak obecně, ale názorně téměř tlačítko po tlačítku.

04.09.2013 4 z 5

Černobílá digitální fotografie Černobílá digitální fotografie Michael Freeman

Výborná publikace, o čb fotografii opravdu podrobně a zasvěceně.

04.09.2013 4 z 5

Tanec s Ježíšem Tanec s Ježíšem Gardner Dozois

Výborná sbírka povídek, které mi utkvěly v paměti. Jde o skutečně různorodé povídky (žánrově nejčastěji scifi, ale ne vždy) s většinou melancholickou a často až depresivní atmosférou a překvapivými pointami. Nejde o zajímavé prostředí nebo akci - jde o to, že autor skutečně má co říct a bohatým jazykem vypráví příběhy, které vás opravdu donutí se zamyslet.

Průvodce světem J.R.R. Tolkiena Průvodce světem J.R.R. Tolkiena David Day

Jde skutečně jen o encyklopedii - abecední seznam jmen a názvů a jejich vysvětlení. Nic víc, nic míň

04.09.2013 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Příběh prodchnutý řadou zajímavých myšlenek. Vadil mi ale Coelhův styl - kdykoli se objevil dialog, chyběla mu jakákoliv civilnost. Obyčejným lidem nevěrohodně plynuly z úst toporně stylizované věty plné velkých abstraktních slov a filosofických zamyšlení.

04.09.2013 3 z 5

Novým Zélandem s děravou kapsou Novým Zélandem s děravou kapsou Libor Chvojka

Nezáživný cestopis.

04.09.2013 2 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Asi jediná kniha, kterou čtu každý rok (každou zimu). Velice citlivý, niterný a upřímný příběh autorova dětství, dospívání a především první velké lásky. Podobné zážitky a pocity měl během svého mládí jistě každý z nás a proto mě při čtení tohoto komiksu s nádhernou kresbou vždy bodne u srdce jako onen rampouch z pravé wisconsinské zimy...

Malý, velký Malý, velký John Crowley

Kniha, kterou jsem jednou přečetl a už jsem ji nikdy nedostal z hlavy.

"Pokoj vypadal menší, než ve skutečnosti byl, nebo možná větší. Smoky se nemohl rozhodnout."

Taková je i tahle kniha. Je to mistrovské, poetické dílo, přesto zcela neuchopitelné, jako chomáče lesní mlhy. Až ji dočtete, těžko říct, jestli vás zanechá většími nebo menšími. Zcela se vzpírá jakémukoli popisu a ať od ní máte jakákoli očekávání, cesta, po které půjdete, bude zcela jistě úplně jiná, než jste si představovali.

Kniha je bezčasou rodinnou ságou obyvatel venkovského, architektonicky velmi podivného sídla. Život jeho obyvatel se dlouhé generace protíná se světem nadpřirozených bytostí, snad víl a faunů, se světem, který je malý jako bříško prstu, uvnitř je však větší, než svět náš, a ukrývá v sobě další, ještě větší světy. A v samotném středu těchto světů snad leží Střed, bájná Férie.

Nečekejte však hojnost setkání s nadpřirozenými bytostmi, jejich existence leží spíše v příbězích, pocitech, ve skučení větru, který jakoby na svých křídlech nesl slova, ve šmouhách na rozmazaných fotografiích, v nezřetelném pohybu na okraji vašeho periferního vidění.

Často budete mít problém říct, co je skutečnost, co je kouzlo, myšlenka, sen nebo jenom autorova metafora. Kniha není zrovna odpočinkové čtení, vyžaduje pozornost i notný díl trpělivosti. Jestli vás ale příběh o ukrytých světech něčím vtáhne do své náruče už od samého začátku, pak je to Crowleyho vskutku mistrovský jazyk, nekonečná studnice fantazie a poezie, z každého řádku čiší láska k příběhům a slova kanou ze stránek jako sladký med.

Těžko říct, jestli vám tahle kniha změní život nebo pohled na svět. Možná ne. Ale já už se asi nikdy nezbavím pocitu, že se svět kolem mě změnil. Nebo možná vlastně vždycky byl trochu jiný.

Případy Sherlocka Holmese Případy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Pokud si pořídíte tuto knihu a její dvojče "Další případy Sherlocka Holmese", budete mít doma ve dvou svazcích komplet všechny Doylovy příběhy o Holmesovi - 4 novely a 56 povídek.

03.09.2013 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Skvělá detektivka, která ale vyniká především nádhernou atmosférou pochmurných skotských blat, krásný příklad téměř gotického románu.

To To Stephen King

TO je právem označováno jako jeden z největších hororů všech dob. Možná jsem četl i knihy, které mě více vyděsily, ale žádná nebyla takovýmto mamutím eposem s tuctem hlavních postav, které si navždy zamilujete, tisíci stránkami napětí, strachu a emocí, a s koncem, který vhání slzy do očí.

Tryzna Tryzna Neil Gaiman

Poslední Sandman. Poetický a melancholický epilog jednoho z nejoriginálnějších příběhů, který znám. S příběhy o králi snů jsem strávil deset let, co jiného se dá udělat než zamáčknout slzu a rozloučit se s kamarádem? Snad jen poděkovat Neilu Gaimanovi za to, že mě seznámil se svými sny. Děkuji.

Konec světů Konec světů Neil Gaiman

Po opětovném čtení můj nejoblíbenější díl Sandmana, i když se v něm král říše snů Morfeus objevuje minimálně. V krčmě Konec světů (která leží mimo všechny světy a časy) najde útočiště před podivnou bouří několik lidí (a jiných bytostí) a čas si krátí vyprávěním příběhů - příběhů o mořských příšerách, mýtických prezidentech USA, spících městech či o učňovských létech hrobníků z nekropole. Jde o pestré, zajímavé a duchaplné příběhy plné fantazie Neila Gaimana, vyprávěné dobrou společností. Některé vyprávěné příběhy jsou dokonce o lidech, kteří vyprávějí o tom, jak poslouchali vyprávění příběhů, v nichž postavy vyprávějí další příběhy:-).

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Zajímavé a inspirující nahlédnutí do povolání i života Stephena Kinga. "Ke konci svého dobrodružného období jsem pil basu piv za noc a u románu Cujo si téměř nevzpomínám, že jsem ho psal." :-)

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Přenádherné poetické nokturno. Havran je asi nejznámější básní na světě a právem - má myšlenku, cit, neopakovatelnou atmosféru i příběh. A zvukomalebnost jednotlivých veršů je nepřekonatelná. V angličtině dokonalé, Nezvalův překlad ale ostudu rozhodně nedělá.

03.09.2013 5 z 5

Dokonalé dílo mistra napětí. Nejsilnější horory, nepřekonatelná temnota duše. Moji favorité jsou Zánik domu Usherů a Zrádné srdce.

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Jedna z nejlepší klasik SF. Nenechte se zmást slovy o mimozemšťanech, válce nebo vesmírných lodích. Enderova hra je komorní psychologický thriller a to velmi kvalitní!

03.09.2013 5 z 5

Zen a umění psát Zen a umění psát Ray Bradbury (p)

Společně s Kingovým O psaní nejinspirativnější věc pro spisovatele.

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Působivý manifest touhy po sebezničení jedné generace, která "nemá svou velkou válku", "nemá svou velkou krizi", hledá smysl svého života a v nejnovějším katalogu IKEA nábytku ho nenachází. Kniha, která mě fascinuje zážitky, které nechci nikdy zažít a spoustu zajímavých receptů z anarchistické kuchařky, u kterých nikdy nenajdu odvahu je realizovat (např. naplnit žárovku nebo monitor benzínem a počkat až někdo otočí vypínačem:-)).

Film jsem viděl jako první a stejně jako v něm byly i v knize šikovně rozmístěny indicie k odhalení šokující závěrečné pointy.

03.09.2013 4 z 5