Případy Sherlocka Holmese přehled

Případy Sherlocka Holmese
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45152/pripady-sherlocka-holmese-45152.jpg 5 181 181

Svazek obsahuje následující knihy: ''Dobrodružství Sherlocka Holmese'', ''Návrat Sherlocka Holmese'', ''Poslední poklona Sherlocka Holmese'' a ''Z archivu Sherlocka Holmese''. Celkem 45 příběhů - Skandál v Čechách, Spolek ryšavců, Případ totožnosti, Záhada Boscombského údolí. Pět pomerančových jadérek, Ohyzdný žebrák, Modrá karbunkule, Strakatý pás, Inženýrův palec, Urozený ženich, Berylová korunka, Dům U měděných buků, Prázdný dům, Stavitel z Norwodu, Tančící figurky a mnoho dalších.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

A Study in Scarlet, The Sign of the Four, The Adventures of Sherlock Holmes , 1892


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Případy Sherlocka Holmese. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (14)

Urabu
15.03.2024 2 z 5

Asi byla chyba, že jsem četl jako první knihu psa baskervilského, protože teď mi další příběhy připadají hodně jednoduché, řekl bych až odfláknuté.

Emik87
24.02.2024 5 z 5

Skvělý soubor příběhů.


SBH
10.03.2023 3 z 5

Při četbě literatury, označované jako klasika, dochází zpravidla ke dvěma extrémům. Buď se nestačím divit, jak se mohlo proslavit něco tak mizerného, nebo jsem překvapena, že se jedná o opravdu skvělé čtivo.
Tuto knihu jsem si zapůjčila, abych si konečně přečetla o slavných případech, na něž je často odkazováno v jiné literatuře. A ovšem taky mě pobláznila jedna Holmesova fanynka.
Tentokrát došlo k onomu příjemnému překvapení. Rozhodně se to dobře četlo, stránky ubíhaly jedna radost. Holmes i Watson mají své charisma a chemie mezi oběma přáteli na stránkách vyloženě jiskří. V tomto ohledu mám jenom jednu, ovšem předpokládanou výhradu. Holmes je rafinovaným způsobem arogantní. Všem kolem dává najevo, jací jsou tupouni, a ještě se u toho tváří jako neviňátko. (Já vás tak potřebuji, Watsone, ehm, ehm, k tomu, abych se předvedl, jaký jsem génius.) Nu což, to jsme věděli, a pokud to Watsonovi nevadilo...
Jenže už na konci první části (Dobrodružství S. H.) došlo k vystřízlivění. Nejen že je kniha velká a těžká a čtení tudíž nepředstíralo (po fyzické stránce) úplný odpočinek. Především nejsem milovnice povídek. A tyhle byly ještě ke všemu vyloženě prostinké. Žádné překvapivé zvraty, složité dějové propletence, zajímavé vztahy a napínavá tajemství. Třeba Skandál v Čechách představoval v tomto ohledu vyloženě zklamání, a nebyl zdaleka jediný. Taková Škola Priory byla vyloženě tragická. V půli druhé části (Návrat S. H.) už bylo zřejmé, že všechny kopírují jedno schéma, kromě Watsona a Holmese jsou obsazeny plochými postavami vystřiženými podle jedné šablony. Sám autor čestně přiznává, že se osudům dalších postav vůbec nevěnuje, ale jako omluvenka mi to nestačí.
Nakonec šlo ve všech jenom o předvedení Holmesovy geniality, a i k tomu mám své výhrady. Polovina jeho brilantních dedukcí představovala pouhé odhady, které čirou náhodou (samozřejmě průhledným autorovým úmyslem) odpovídaly pravdě, ale mnohdy mohly mít ty různé škrábance a skvrny a odřené manžety tisíc jiných příčin.
Zábava dobrá, číst se to dá, ale v tomhle množství mě to nudilo a nakonec udolalo.
Nicméně po menších dávkách doporučuji.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Případy Sherlocka Holmese v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených259x
ve Čtenářské výzvě10x
v Doporučených14x
v Knihotéce105x
v Chystám se číst52x
v Chci si koupit17x
v dalších seznamech3x