Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

Tisíc a jedna noc. Díl 1 Tisíc a jedna noc. Díl 1 neznámý - neuveden

Zatím jsem celou nepřečetl, ale mohu vám zaručit, že jde o nejkrásnější knihu, jakou jste kdy drželi v ruce - zlacená ořízka s ražbou, obálka z jemného hedvábí, prostě nádhera.

03.09.2013

Atlantida od A do Z Atlantida od A do Z Simon Cox

Byla Atlantida ve skutečnosti mínojskou Krétou, která byla ještě před sto lety také považována za pouhý mýtus? Byl ostrov zničen výbuchem sopky Théry? Byli potomky Atlanťanů záhadní Guančové z Kanárských ostrovů? Proč nejen že mají stovky různých kultur legendy o své potopené domovině, ale tyto legendy obsahují mnoho identických prvků včetně podobného jména ztracené země?

Zajímavá kniha abecedně řazených pojmů souvisejících se ztraceným ostrovem Atlantida. Nesnaží se o laciné vzrušení z hledání záhadné a idealizované civilizace, ale o objektivní seznámení s různými teoriemi o bájném ostrově.

Některé teorie jsou zajímavé, jiné mají spoustu děr a jsou spíše nepravděpodobné, další zas předkládají tolik provázaných pádných a přesvědčivých argumentů, že je i při skeptičtějším pohledu těžké uvěřit, že by mohlo jít o pouhou náhodu.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vše již bylo řečeno - kniha plná toho nejlepšího britského humoru, která vás dostane do kolen.

03.09.2013 5 z 5

Tři proti světu čarodějnic Tři proti světu čarodějnic Andre Norton

Z celé série Světa čarodějnic mě tento díl jako jediný nudil k smrti. Četl jsem ho jako kluk a dnes si z něj nedokážu vybavit vůbec nic.

03.09.2013 2 z 5

Mořská pevnost Mořská pevnost Andre Norton

V sérii patřil mezi mé nejoblíbenější.

Svět čarodějnic Svět čarodějnic Andre Norton

Ke Světu čarodejnic mám velmi zvláštní vztah - považuji ho za první román, který jsem četl (když nepočítám knihy pro děti nebo komiksy). Od té doby mě láska k fantasy nepustila.

Simon Tregarth je Američan, bývalý voják, který má potíže se zákonem, je pronásledován a je nežádoucí. Setká se člověkem, který mu nabídne dokonalý únik, k Simonovu překvapení ho portálem přenese do jiného světa - do fantastického světa plného kouzel, války, odvahy, do světa, kde pouze ženy dokáží vládnout magií. Simon a řada dalších postav prožijí jako v každé správné fantasy spoustu dobrodružství poté, co Simon vstoupí do vojenských služeb říše Estcarp, kterou (a nejen ji) ohrožuje tajemná mocnost, jejíž původ v tomto světě je možná stejně cizí, jako Simon sám.

Těžko se mi hodnotí, jak moc průměrná / výjimečná fantasy tato kniha je, proto z nostalgie zaokrouhluji na 4*.

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Výborný horor, který čtenáře skutečně dokáže vyděsit. Plíživý, pomalu narůstající strach, několik nečekaných děsivých momentů a nakonec nervy drásající hororové akční finále.

Zároveň jde dojemnou nostalgickou vzpomínku na dětství strávené na americkém venkově v 60. letech - na idylické dětství plné pravých chlapeckých dobrodružství, výprav, bojovek a průzkumů mezi sluncem zalitými lány kukuřice.
Zajímavá je i předmluva (rozhodně doporučuji však přečíst až po dokončení románu) poukazující na fakt, že takové plnohodnotné, osobnost zdravě formující dětství je dnešním dětem znemožňováno.

02.09.2013 5 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

Zajímavý, dá se říci i gotický román o úpadku zchudlé šlechtické rodiny, která se nehodila do nového poválečného světa, jemně okořeněný o duchařské prvky.

02.09.2013 4 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Příjemná a krátká jednohubka. Děj se táhne téměř bezcílně, stejně jako bezstarostný a povrchní život hlavní protagonistky, a opravdu mě zaujal až ke konci, kdy se plynule zformoval do hlubší výpovědi o Holly a jejím charakteru. Capote toho nakonec řekl poměrně dost s relativně málo slovy.

02.09.2013 4 z 5