Malý vetřelec

Malý vetřelec je zasazený do doby po druhé světové válce, na anglický venkov - do dříve opuletního, nyní chátrajícího sídla, a jeho středobodem je heterosexuální vztah. Sídlo je přes dvě stě let domovem zámožné rodiny Ayresových: syn Roddy, který se vrátil z války, se pokouší v rychle se měnící době majetek spravovat, jeho matka usiluje o zachování dekoru, obyčejů a starého pořádku a jeho sestra Caroline, která se vůbec nehodí do role příslušnice vyšší třídy, na sebe bere úkoly, jež dříve plnilo početné služebnictvo, a v holinkách pracuje na zahradě. Do rodiny zcela zásadně zasáhne lékař z blízkého městečka, dr. Faraday, který jako chudý kluk kdysi dům navštívil při jakési dobročinné akci pro chudinu. Celý román má svoji druhou, velice temnou stránku, díky které se zatím poslední román Watersové může směle řadit mezi nejlepší díla duchařské literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40216/maly-vetrelec-XL8-40216.jpg 3.9202
Vydáno, Argo

The Little Stranger, 2009

Kniha Malý vetřelec

Honey19
12.11.2020

Z této knihy mám rozporuplné pocity, ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, poté se četla opravdu dobře, ke konci to bylo strašidelné a velmi napínavé. Bohužel konec byl pro mne opravdovým zklamáním, kniha skončila tak nějak nijak.

Metla
14.10.2020

“Viktoriánský” román z období krátce po 2. světové válce, v hlavních rolích venkovský lékař, urozená rodina Ayresových a jejich rozlehlý dům. Čtenář se očima doktora Faradaye stává svědkem pádu donedávna vlivného šlechtického rodu a s tím souvisejícího chátrání fascinujícího sídla. Visí nad Ayresovými kletba, způsobující duševní rozklad? Může za neobvyklé, znepokojivé jevy v Hundred Halls nějaká nadpřirozená entita? Nebo lze vše logicky vysvětlit, jak se o to snaží každý, kdo nemusí v pustých interiérech trávit dlouhé dny i noci? Jestli potřebujete jasné odpovědi, raději se do “Malého vetřelce” vůbec nepouštějte, autorka sice naznačuje, ovšem ponechává dost prostoru, aby si čtenáři mohli (spíše museli) vysvětlit události podle vlastního uvážení.
Kniha je zpracována velmi důkladným popisným stylem, díky kterému jsem byla tam, procházela se tmavými chodbami, třásla se v chladných místnostech, byla bičována dešťem na okolních pozemcích. Tahle sugestivnost je největším kladem, protože co si budeme nalhávat, zápletka je tradiční, prostá a ničím výrazněji nepřekvapí. Nečekejte horor - pár šmouh, klikyháků a ťukání dnes asi vyděsí málokoho, husté atmosféře navzdory.
Pro mě byla četba převážně dobovou sondou zaměřenou na problém zanikání šlechtických rodů, v kombinaci s psychologickým románem. Pečlivý rozbor duševního rozpoložení ústředních postav si v ničem nezadá s vykreslováním prostředí. Snad největší změnou prošel sám vypravěč; zpočátku vcelku sympatický, rozumný lékař, v závěru jsem však přemítala, jestli bych ho raději majzla cihlou mezi oči nebo mezi nohy.
Hodnocení nevidím na víc než čtyři slabší hvězdy: neuškodilo by zestručnění, 512 stran je zbytečně mnoho, když vezmu v úvahu nepříliš košatý děj. Jinak ideální kniha do současných plískanic, pokud máte k dispozici volný čas, volný ušák, oheň popraskávající v krbu a oblíbený nápoj po ruce... 75%

MíšaS.
10.08.2020

Zajímavý námět, ale bohužel autorka jeho potenciál nedokázala využít, spíše ho zazdila.
Nejlépe to vystihl komentář Allyce.

Tuti
31.03.2020

Úplně špatné to nebylo, rozhodně co se týče "duchařské stránky", i když přiznávám, že jsem v některých částech čekala víc...
Musím souhlasit, že dílko bylo zbytečně dlouhé a popisné, což mu trochu ubírá na čtivosti :(
A jak už tu bylo zmíněno několikrát, škoda, že konec vyzněl tak do ztracena. Rozhodně se ten dobře rozehraný potenciál dal využít lépe :)

Veronika33
25.03.2020

Kniha sa mi celkom páčila, bola bez hluchých miest a v podstate si celú dobu udržala moju pozornosť. Ducharina bola miestami strašidelná (najmä keď ju čítate o 2:00 v noci a na balkóne vietor zhodí kvetináč :P). Trošku mi však vadilo, že všetko bolo len tak v náznakoch a koniec taký do stratena, vlastne ani neviem či som pochopila ako to autorka vlastne myslela.. Teším sa však na ďalšie jej diela.

Selket
28.02.2020

Kniha podle mě nepřinesla nic moc nového. Stylem zapadne do poválečné tvorby, kterou se autorka rozhodla okořenit velice průměrnou duchařinou, té podle mě dost uškodilo to, že je zmíněna naplno už v anotaci. Občas autentická atmosféra mě ale moc nevytáhla z nudy, kterou knížka spojovala pár napínavých momentů. Hlavního hrdinu jsem z nějakého důvodu nemohla vystát, stejně jako neustálé opakování.

MichelleS
08.12.2019

Podzimní počasí ve mně vyvolalo chuť na příběh o strašidelném domě, chtěla jsem se bát a chtěla jsem tu atmosféru, co slibuje anotace. Ale bohužel, tato očekávání se nenaplnila. Nemám problém s mnohastránkovými knihami, ani s pomalým tempem vyprávění, ale tady se cca 300 stran neděje skoro nic, slibovanou tajemnou atmosféru rozpadajícího se domu, hledám a hledám a čekám a ona následuje jen jedna návštěva sídla za druhou. Ani jazyk není ničím zajímavý, popis je sice detailní, ale fádní. Děj se očekávaným směrem rozjede teprve od scény v dětském pokoji. Možná měla být vypravěčem Betty nebo Caroline, někdo kdo v ducha věří, aby tomu uvěřil i čtenář. Možná i proto jsem opravdové fluidum strachu našla až na poslední stránce, kdy už je dům prázdný a doktor Farraday naznačuje, že možná něco zaslechl, zahlédl.

Ivan Kučera
25.11.2019

„Možná, že doba, po kterou může lidské srdce truchlit, je časově omezená.“ Parádny román so skvelým štýlom vypísanej britskej autorky so sympatickými postavami a kvalitnými dialógmi. Je to o jednej dobe, o konci jednej šľachtičnej rodiny a o jej sídle, kedysi honosnom, dnes už len unavenom a zaživa sa rozpadávajúcom. Je to horor? Vážne neviem (film mi pripadal o dosť hororovejší a už tam bolo otázne, či naozaj šlo regulárne o horor a s knihou je to ešte komplikovanejšie). Výborný román? Takmer určite. Víta vás Hundreds Hall. Dávajte si pozor. Niečo medzi jeho stenami číha. Alebo aj nie. Inak, ešte k filmu - na prvé pozretie ma sklamal, ale potom som si prečítal knihu, pozrel som si ho ešte raz a už to bolo o dosť lepšie.