Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Geniální! Tuto knihu mohu opravdu výrazně doporučit. Pořiďte ji sobě, vašemu psovi a možná i váš vysavač začne díky ní méně prokrastinovat.

Petr Ludwig bere to nejlepší a nejdůležitější ze světa osobního rozvoje, osekává nadbytečnosti a komplikovanost a vše uceluje do funkčního systému, který dává smysl a kterému kraluje ta nejdokonalejší vlastnosti - J.e.d.n.o.d.u.c.h.o.s.t.! Vše je pojmenováno přesně a výstižně (s podporou vědeckých výzkumů), metody a nástroje používané k boji s prokrastinací jsou maximálně jednoduché a funkční.

V knize bylo mnohem víc než jsem čekal. Návyky, osobní vize, důležitost opouštět svou komfortní zónu a trénovat hrdinství, bojovat s vlastní neobjektivitou či se vyrovnávat s minulostí. Ano, všechny tyto věci v knize slouží k boji s prokrastinací, ale zároveň jsou prospěšné samy o sobě.

Tuhle knihu bych se nebál označit za základní kámen osobního rozvoje. Pokud vás začal zajímat osobní rozvoj, začněte s touto knihou. Pokud byste si chtěli přečíst jen jedinou knihu o osobním rozvoji, přečtěte tuhle. A jestli vás osobní rozvoj nezajímá, přečtěte si jí stejně. Naučí vás řídit slona a likvidovat křečky.

27.11.2016 5 z 5

Budoucnost architektury ve 100 budovách Budoucnost architektury ve 100 budovách Marc Kushner

Poučila mě, rozšířila obzory, donutila mě klást si otázky. Co víc si od takové knihy přát?

28.10.2016 4 z 5

Encyklopedie vědy a techniky Encyklopedie vědy a techniky Edward Brace

Nostalgie.

16.10.2016

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Geniální, jak z hlediska kresby, tak nápadů, někdy dost ulítlých. Arnala znám obrázek po obrázku, jako malý jsem plnil školní sešity právě kresbičkami ze Saudkova komiksu:-)

01.08.2016 5 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

„Grafický román, který vám zlomí srdce.“ Ano, to sedí. Život, umění, láska, čas, smrt a všechno mezi tím.

Příjemný, upřímný komiks, který mi nejvíce připomínal Pod dekou od Craiga Thompsona. Po formální stránce je bezchybný, a zároveň osobitý, což se dalo čekat, vždyť Scott McCloud komiksovou tvorbu prakticky vyučuje.

Povinnost pro všechny fanoušky komiksu, pro sochaře, Newyorčany, rozervané umělce, pro každého, komu život uniká mezi prsty (nebo si naivně myslí, že mu život mezi prsty neuniká) a pro každého, kdo někdy miloval.

Mimo to jde i o skvělý odrazový můstek pro všechny, kteří komiks nikdy nečetli, nebo si dokonce myslí, že nemůže jít o umění.

02.04.2016 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Skvělé. Scifi zcela oproštěná od technologie, pravěk budoucnosti. Kniha plná nekonečně bující imaginace, bizarních představ rostoucích ze všech skulin neuvěřitelného světa. Téměř každá stránka textu je zcela odlišná od všeho, co jsem kdy četl - v knize nenajdete nic bezpečně povědomého, čeho byste se mohli zachytit, není zde nic, co byste znali z našeho světa, vše je nové, nanejvýše trochu podobně něčemu, co z našeho světa zmizelo před celými věky, když se Země přestala otáčet a pod nekonečným svitem vše pohltil nikdy nekončící růst. Slabinou knihy je nevýrazný příběh, v podstatě jde jen o putování horečnatým snem šíleného botanika.

30.03.2016 4 z 5

Kronika sci-fi Kronika sci-fi Guy Haley

Žádný fanoušek scifi nikdy nemůže litovat toho, že má tento skvost v knihovně. Není to jen jen tak splácaný popis známých věděckofantastických děl, ale opravdu promyšlená a ucelená kronika žánru se spoustou obrazového materiálu, do které se opravdu dá začíst. Každý si v ní něco najde. Mně třeba udělala radost vyčerpávající kategorizace snad všech myslitelných subžánrů scifi.

Stačí se jen chvilku začíst a brzy letíte na Databázi knih, abyste si přidali do seznamu "Chystám se číst" nově objevené scifi kousky. A jak se říká - na každé knize je nejdůležitější to, k jaké další vás dovede.

12.03.2016 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Výborná detektivka. Zatímco Clarice a Dr. Lecter byli působivější na plátně díky skvělým hereckým výkonům, v knize byl zase vrah Buffalo Bill mnohem působivější než ve filmu, kde šlo o trochu nezajímavou postavu.

05.09.2015 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

"Jezdit na kole, tancovat, pískat, vidět svět, cítit se mladá, vědět, že jsem svobodná – po tom já toužím. A přece to nesmím dát najevo."

Síla knihy opravdu tkví v její autenticitě, upřímnosti, v intimním pohledu do duše vnímavé mladé židovské dívky skrývající se před nacisty. V tom, že nečteme vyprávění o Anně ani její vzpomínky na válku a holocaust, ale čteme její skutečné deníkové zápisky pořízené v době, kdy svět zešílel. Popisuje nám realitu tehdejšího života, své obavy, touhy i své naděje v to, jaký bude svět po válce a jakou roli v něm sehraje ona.

Anna nás informuje, že spojenci postupují a že věří, že by v září už konečně mohla jít znovu do školy. A nás čtenáře, návštěvníky z budoucnosti, tíží trpké vědomí o tom, co se stane poté, až skončí poslední zápis v červeném kostkovaném deníku, a slzy do očí nám vhání vnitřní obraz citlivé mladé dívky umírající na hlad a nemoci v chladné temnotě koncentračního tábora.

26.05.2015 4 z 5

Hvězdné války: Z dobrodružství Luka Skywalkera Hvězdné války: Z dobrodružství Luka Skywalkera George Lucas

Nejohmatanější knížka, jakou jsem jako dítě měl a která se mi v mlze vzpomínek vybavuje jako moje četba během cesty na letní tábor, četba v táboře a četba cestou z tábora. Na samotný tábor se nepamatuji:-)

18.04.2015 4 z 5

Jak si postavit auto Jak si postavit auto Martin Sodomka

Napsat i krátkou knížku pro děti není jen tak a autorovi se to moc nepovedlo. Rozumím, že šlo hlavně o prostou rámcovou zápletku kolem sestavování auta, ale i tak jsou příběh a hlavně dialogy zvířátek dost nepovedené. Ale za názorný popis sestavování a fungování automobilu s krásnými ilustracemi palec nahoru. Až díky této knížce jsem pochopil, jak pracuje motor, bubnová brzda nebo k čemu je ten zatracený karburátor.

16.04.2015 3 z 5

Dominika na cestě Dominika na cestě Dominika Gawliczková

Příběh Dominiky není vlastně nijak zvláštní či jedinečný, ale přesto je velmi inspirativní. Zvlášť pro nejisté začínající cestovatele plné obav či výmluv. Téhle malé a vyděšené holce bez zkušeností či nutné výbavy nic nebránilo v tom, aby podnikla velké cesty. A stejně tak nebrání nic ani nám ostatním. Stačí se jen rozhodnout.

14.04.2015 4 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Není lepší způsob, jak se seznámit s českými dějinami a pověstmi než formou tohoto stylového komiksu plného obrazového humoru i vtipných hlášek. Zajímavé je, že dílo v průběhu let a různých vydání procházelo řadou změn.

03.04.2015 4 z 5

Irsko Irsko Christopher Somerville

Skvělý průvodce. Není samozřejmě tak podrobný a praktický jako například Lonely Planet nebo Rough Guide, ale vynahrazují to literární kvality a překrásné fotografie. Tenhle průvodce vás především poučí o Irsku a inspiruje k poznávání jeho krás.

19.03.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Dechberoucí robinsonáda z Rudé planety. Zaujme promyšleností, vědeckou a technickou uvěřitelností, je poučná, napínavá a místy neuvěřitelně vtipná. Techničnost knihy by nikoho neměla odradit (hlavně prvních pár desítek stran překousněte), tohle dobrodružství za to stojí.

15.03.2015 5 z 5

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Relativně obyčejný příběh získává na výjimečnosti díky způsobu, jakým ho Gaiman dokáže vyprávět a naplno přitom využívat přednosti komiksového média, a díky excelentní aatmosférické kresbě Davea McKeana. Nejen příznivce Neila Gaimana jistě zaujmou závěrečné bonusy ze zákulisí vzniku knihy - poznámky, návrhy příběhu, úryvky ze scénáře, náčrty dialogů, korespondence s redaktorkou a podobně.

22.02.2015 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pána prstenů raději komentovat nebudu. Nevěděl bych, odkud začít. Velkolepost, propracovanost a nádheru tohoto díla nejsem schopen slovy vyjádřit, stejně jako svou lásku k němu.

23.01.2015 5 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Třetí hvězdička je spíše za autorův přínos hororovému žánru. Lovecraftovy nápady a temné vize v sobě mají něco nepopsatelně přitažlivého, co mě stále nutí zkusit ještě další povídky.
Bohužel prostě není moc dobrý spisovatel. Jeho příběhy skoro nemají děj, často jsou přitažené za vlasy, postavy prakticky nejsou živí lidé, jen odtažití vypravěči, a ani hrůzu i něj nenajdu.
Ale vím, že za čas ho opět vezmu na milost a nějakou povídku vyzkouším.

06.11.2014 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nejraději jsem měl ty hororové a Erben pro mě byl v dětství takový český E. A. Poe :-)

28.10.2014 5 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

V dětství jsem jí miloval...a nyní jsem s úsměvem na rtech docenil, že jsem díky ní poznal vše, co potřebuje správný chlapec znát k dalšímu rozvoji naší socialistické vlasti! :-)

28.10.2014 3 z 5